Šta je novo?

AliExpress (FAQ u prvom postu)

Nista onda vidi, ako treba da se plati spedicija samo kazi da vrate paket, a kinez neka se cese.
Ok je to, a da li ću moći posle povratiti tih 48e od Alija?

Jer ovo mi se nikako ne isplati 35e Špedicija i pdv na tih 48e je još oko 10e. 45e dodatnih troškova za paket od 48e. To je neka gruba procena, ali saznaću tačan iznos kada me Fedex bude kontaktirao.
 
Da li si pitao kineza zasto je promenio nacin slanja?
Udji u komunikaciji sa njim preko poruka. Ideja je da ti prizna da je pogresio.
Onda tu prepisku iskoristis kad otvaras dispute.
Mada ovaj tvoj zajeb je bas zajeb.
Ako ne prihvatis Ali mozda moze da ti ne vrati novac. Ako prihvatis odrace te carina :)
 
Da li si pitao kineza zasto je promenio nacin slanja?
Kacio sam Screen bio, samo je ovo napisao.

You choose a large air package, and the price is also very expensive. It's better to send it directly to fast logistics

Sve bi to bilo ok da je on mene prvo pitao da li zelim da posalje preko druge poste, medjutim on je to na svoju ruku uradio bez prethodnog obavestenja.
 
Poslednja izmena:
Cek polako, pa jel ima logike da je za predmet od 48eur prodavac platio fedex od 67e?
Naravno da nema, tako da se opusti, verovatno nije ni poslao ili je neka druga zavrzlama u pitanju🤣

Strpljen, spasen...
Predmet je bio 22€ a izabrani šiping 26€

You choose a large air package, and the price is also very expensive. It's better to send it directly to fast logistics
Sve bi to bilo ok da je on mene prvo pitao da li zelim da posalje preko druge poste, medjutim on je to na svoju ruku uradio bez prethodnog obavestenja.

Sačekaj da vidiš šta će reći FedEX a ako budu tražili lovu za špediciju pitaj ih da li bi predmet mogao da bude carinjen po ubrzanom postupku bez troškova špedicije s obzirom da je ukupna vrednost ispod 50€. Ako odbiju to i ti odbiješ prijem paketa a kinezu napišeš nešto u stilu "unfortunately I was not able to accept the package because FedEX in Serbia charges forwarders fee for each parcel, this would be about 40€ (its a fix fee) and because all this adds up above 50€ I will also have to pay customs fees + tax which are together 32%,
With China post air parcel I wouldn't have any additional costs."
Malo mu začiniš to da skonta da je napravio grešku i naravno tražiš full refund.
I preporučio bi da mu to napišeš što pre jer je lako moguće da će ti vratiti onoliko love koliko će te extra koštati špedicija samo da bi preuzeo predmet jer vraćanje istog nazad u Kinu će kineza koštati još više, tebi treba da vrati 46€ + ono što ga je više koštao fedex u odnosu na čina post + povratna poštarina fedex-om (koja je daleko skuplja nego kad se šalje Kina->Srbija) a vraća mu se predmet vrednosti 22€.
 
I meni liči na to.
 
Dobio sam SMS danas od Fedexa, javio sam im se na email pa ćemo videti koliko me izlaze dodatni troškovi.
Takođe sam i kinezu poslao poruku što je Sirius9 predložio, kačim screen šta je odgovorio.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210827-111132_AliExpress.jpg
    Screenshot_20210827-111132_AliExpress.jpg
    102.6 KB · Pregleda: 50
  • Screenshot_20210827-101254_Messages.jpg
    Screenshot_20210827-101254_Messages.jpg
    78.6 KB · Pregleda: 48
Evo stigao je odgovor Fedexa. 4800din je špedicija. Ali koliko vidim napisali su ako je vrednost robe ispod 50e od dodatnih troškova imam samo PDV, ali nisu naznačili da li i u tom slučaju plaćam špediciju.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210827-123803_Gmail.jpg
    Screenshot_20210827-123803_Gmail.jpg
    129.3 KB · Pregleda: 45
Posebno su napisali da je usluga špedicije 4800 din, a ispod šta ako je vrednost ispod 50 evra.
Koliko sam ja shvatio iz ovoga ako je vrednost robe ispod 50 evra onda ide samo PDV. Napisali su "u tom slučaju od troškova možete očekivati samo PDV".
 
Dok ne otvorim racun u drugoj banci kupovacu preko sestrine kartice,zanima me samo kad mi vracaju novac za nesta sto nisam dobio da li je moguce da bude u dinarskoj vrednosti. Sestrin racun nije devizni moze samo dinare da koristi.
 
MIlsim da ne treba da se opterecujes time.
Ti ionako sa dinarima ne mozes nista da kupis u inostranstvu. Tako da ce ti vratiti u valuti u kojoj si platio. Banka to ispegla.
 
Nemam uopste iskustva sa bankama,sta znam,ako vrate devize mozda automatski otvore i devizni racun i pocnu da naplacuju i za devinzi racun. Ovo je lopovska drzava sve je dozvoljeno. Bolje da pitam.
 
Vraćaju ti na račun sa koga si kupio robu. Ako si koristio dinarski račun, kada kupuješ tebe Ali zadužuje u dolarima ili eurima, tvoja banka to konvertuje u dinare po svom kursu i toliko skine sa tvog dinarskog računa. Kada ti Ali radi povraćaj isto ide u dolarima ili eurima a tvoja banka radi konverziju u dinare po svom kursu i vraća ti na dinarski račun.
 
Koliko sam ja shvatio iz ovoga ako je vrednost robe ispod 50 evra onda ide samo PDV. Napisali su "u tom slučaju od troškova možete očekivati samo PDV".
I ja sam istog mišljenja (u svakom slučaju nije teško potvrditi ovo sa feexom jednim dodatnim pitanjem u mailu,
however, problem u ovom slučaju može da bude to što Vuk nema dokaz da je platio FedEx usluge.
Ne znam kakav je fedex ali dhl je analan što se toga tiče i ako na fakturi nije izričito naznačena cena DHL šipinga ili da je prodavac platio šiping
do adrese kupca DHL će vrlo brzo i efikasno poslati i fakturu za prevoz robe iz kine do kupca.

Bez obzira da li postoji mogućnost da se izvuče faktura na aliju ili nema toga, ili poslao skrinšotove kao dokaz (kako bi ja uradio) tu će se u
svakom slučaju videti da je plaćena isporuka China Post-om. Kako dalje objasniti ovima iz FedEx-a da je to kinez na svoju ruku prebacio! slati
im skrinšotovo cele prepiske sa kinezom! da li će imati strpljenja da to uvaže!?
 
Vraćaju ti na račun sa koga si kupio robu. Ako si koristio dinarski račun, kada kupuješ tebe Ali zadužuje u dolarima ili eurima, tvoja banka to konvertuje u dinare po svom kursu i toliko skine sa tvog dinarskog računa. Kada ti Ali radi povraćaj isto ide u dolarima ili eurima a tvoja banka radi konverziju u dinare po svom kursu i vraća ti na dinarski račun.

Verovatno se tu gubi neki deo novca,ali nebitno,za par dolara necu ni osetiti.
 
however, problem u ovom slučaju može da bude to što Vuk nema dokaz da je platio FedEx usluge.
Poslao sam im svu dokumentaciju i screen sa alija. Vidi se cena paketa i shippinga. Videćemo šta će odgovoriti.
 

Prilozi

  • Slika 3~2.png
    Slika 3~2.png
    51.4 KB · Pregleda: 29
Miki_ na AE imaš opciju plaćanja u RSD pa uporedi kurs banke čija je kartica i kurs sa AE i vidiš da li ti se isplati, u slučaju refunda ako je plaćano u bilo kojoj drugoj valuti osim RSD ponovo se radi konverzija u tvom slučaju. Na BG i još nekim platformama imaš isto opciju plaćanja u RSD.
 
Vise nema opcije da pozoves prijatelja i da dobijes kupon od 5$ ?
 
Ima i dalje, piše 50$ for referrals (u aplikaciji na androidu), a kad uđeš, izgleda 2$ se dobijaju za novog, a ne 5. Nisam odavno probao
 
Bilo je 5$
Ma nije mi ni bitno,pokusavam da obavim kupovinu ali ne ide,nisam siguran ni da li moze ta kartica,Dinacard. Zaboravio sam.
Znam da sestra placa sa karticom ali preko interneta nije do sad porucivala.
 
Ali moze da se zatrazi od banke da se izradi kartica sa kojom moze.
U toj banci izrada je besplatna...
 
@ Miki_

Sto se kupona tice , sve ih je manje...
Postali su prilicno restriktivni , narocito ako si Silver ili Gold Member
i radis samo sitne porudzbine do par €.
Zbog problema sa transportom , na razne nacine odvracaju kupce od sitnih narudzbina

Sto se platnih kartica tice - sve ti pise u tarifniku za racun za koji je kartica vezana...

Ako imas RF iRacun mozes placati Visa karticom.
Na AE stavi valutu € , a zaduzenje na racunu ce ici u RSD.
( kurs za € je oko 120 din. ( 119,9 ) + 1% ( 1,2 din ) )

Sto si ugasio / gasis mts RacunPlus ?
 
Nisam ni znao do pre par sati za Silver i Gold members,pre par sati sam instalirao aplikaciju,nisam ni obracao paznju na to.
Nisam jos izgasio,cekam da mi stignu svi paketi pa cu da ugasim racun.
Gasim jer mi ne odgovara cena,3000din godisnje da bacam na odrzavanje je previse.
Meni racun bukvalno sluzi samo za placanje na internetu.
 
Ako imas RF iRacun mozes placati Visa karticom.
Na AE stavi valutu € , a zaduzenje na racunu ce ici u RSD.
Da li ovo vazi samo RF banku?
Ranije je bila preporuka da se na Ali stavlja cena u $. Bila je neka prica da placanje sa inostranstvom ide u $ pa zbog duple konverzije je bolje drzati na Aliju $.
 
@ virke

iRacun je dinarski racun , devizna placanja su vezana za € ( odliv ide u € ) , a cena na AE je vezana za $.
Devizni kurs u RF banci nije povoljan , plus naplacuju 1% provizije.
Sve te konverzije + provizija donosi razliku od oko 4 dinara pri zaduzenju u odnosu na srednji
kurs € ili $.
Jednostavno na par primera treba proveriti koja kombinacija je najpovoljnija.


Kurs za kupovinu € u okviru Racuna Plus je 20-30 para iznad srednjeg tj. povoljniji je nego u vecini menjacnica.
Konverzija AE cene iz $ u iznos zaduzenja u € ide bukvalno po srednjem kursu.
 
100 kupovina godisnje recimo ispadne 400din minus zbog nepovoljnog kursa,za taj novac nemoze da se plati ni 2 meseci odrzavanja u drugim bankama. Jednostavno je,kome treba samo za kupovinu na internetu (mozda nas je malo ali nas ima) je najbolja opcija internet kartica. Nema svrhe bacati 25-35 eura godisnje na odrzavanje bespotrebnog racuna.
 
Na AE biraš valutu plaćanja i kojom valutom je plaćeno povrat novca se vrši u valuti plaćanja, nema kursnih razlika prema $. Ako je plaćeno 1€ toliko se skida sa računa a isto toliko i vraća na račun u slučaju povrata. Od kad je otvoren AE prema nama plaćam € i nema greške i duple konverzije. Sa RSD nisam pokušavao ali verujem da za dinarske račune ako je izabrana valuta plaćanja RSD da tako i vraćaju u istom iznosu koliko je i plaćeno.
Na BG je podešavanje valute plaćanja malo komplikovanije a samim izborom valute na početnoj strani dolazi do duple konverzije jer BG u osnovnim podešavanjima računa sve u $ i tako dolazi do konverzije i u banci.
 
Nazad
Vrh Dno