Šta je novo?

Alan Wake 2

Imao i ja jaku GTX 285 grafu, ali nije podrzavala DX11 i dzabe sto su mogle da rade na ok fps-u, kada ne podrzava novu tehnologiju.
Nije ni realno da se ne uvodi tehnoloski napredak zato sto tamo neki likovi hoce da igraju na 6 godina starom hardveru.
I niko tada nije kukao niti dramio.
Ajde sada svako ko je kupio PS4pro da ocekuje da ce svaka PS5 igra da izadje i za PS4 jer je eto, on to nekada kupio.
Igracete igru kada budete kupili noviji hardver za godinu, 2, 3...
 
Imao i ja jaku GTX 285 grafu, ali nije podrzavala DX11 i dzabe sto su mogle da rade na ok fps-u, kada ne podrzava novu tehnologiju.
Nije ni realno da se ne uvodi tehnoloski napredak zato sto tamo neki likovi hoce da igraju na 6 godina starom hardveru.
I niko tada nije kukao niti dramio.
Ajde sada svako ko je kupio PS4pro da ocekuje da ce svaka PS5 igra da izadje i za PS4 jer je eto, on to nekada kupio.
Igracete igru kada budete kupili noviji hardver za godinu, 2, 3....
Ako ljudi žele tehnološke napretke, bolju imerziju, zvuk, svetlo, refleksije, fiziku, i sve ostalo, moraju da naprave investiciju kad tad. Kao i za sve druge uređaje.

Da li su morali ovo da urade verovatno ne, ali siguran sam da su imali dobar razlog. Nije kao da je Remedy neki konglomerat pa da imaju nekih benefita od sužavanja potencijalnog broja igrača, čak naprotiv.
 
Pogotovo sto su do sada i poznati da maltene izbacuju tehnoloske demoe od igara, koje lepo rade tek na next gen hardveru :) Kada se setim Quantum Break-a i one nenormalne grafike...trebale najjace grafe za 1080p(i kada su ga doterali u red). Da ne izbacise DLSS, mislim da bi i dalje sanjali Control na max podesavanjima.
 
Poslednja izmena:
Pogotovo sto su do sada i poznati da maltene izbacuju tehnoloske demoe od igara, koje lepo rade tek na next gen hardveru :) Kada se setim Quantum Break-a i one nenormalne grafike...trebale najjace grafe za 1080p(i kada su ga doterali u red). Da ne izbacise DLSS, mislim da bi i dalje sanjali Control na max podesavanjima.
Ma sve ok, ali ovakva grafika ne opravdava investiciju...
Jbt, bolje izgleda May Payne 2.

 
@Sean Ne, objasnio sam ti lepo u tekstu, a ti ako ne zelis ili ne znas da citas, tvoj problem. Ili si jednostavno tvrdoglav i furas neku svoju pricu koja veze sa realnoscu nema. A kako ces i da li ces kupiti novu grafu ili sta god, iskreno zabole me, ali bas. I jos se ti meni kao smejes, a nisi u stanju da razumes jednostavne stvari. Zbog toga sam i stavio te slike zvanicnog sysreq da ti slikovito pretsatvim ono sto su developer-i objavili kao minimum harvder koji je potreban da bi pokrenuo igru. Posto si po svemu sudeci vrlo pametan napravi hack (umesto da cekas isti) koji ce svima vama tvrdoglavim omoguciti da igrate igru na svojim prastarim grafickim karticama.

@starac Ti kao neko ko se bavi tim stvarima (kako kazes) bi trebao da znas da se engine razvijaju i u iste se implementiraju nove tehnologije za koje stariji hardver nema podrsku. Eto Remedy se usudio da koristi jednu takvu tehnologiju (mesh shaders) u svojoj igri i gle cuda GPU-ovi stari sedam godina vise nisu podrzani. Sram ih bilo. :cautious: Da, 1080 Ti jeste brzi od RTX 2060, ali nema podrsku za pomenute shader-e i tu se dalja diskusija zavrsava. Zasto nema? Pitaj developre zasto su se odlucili za upotrebu istih.

Remedy nije prvi koji je to napravio, plus to nije niti blizu onome sto neke druge igre imaju. Dobar primjer su recimo STALKER igre koje nude dx8, dx9, dx10 i dx11 opcije, pa koja ti odgovara. Naravno, ako izaberes dx9 neces imati neke efekte u igri, ali bar nisi ogranicen.
Btw, taj mesh shader radi sve sto i prijasnje iteracije, a razlika je u tome sto je taj shader nista drugo nego kompilacija svih tih shadera. Znaci svi su strpani u jedan, sto bi trebalo omoguciti bolje performanse, bolju efikasnost.
Medjutim izgleda da u ovoj igri to nije slucaj.
 


RT sa 4090 je priča za sebe ali i na PS5 deluje sasvim lepo. Ostaje da se vidi kakav je sam gameplay.
 
Odlicne ocene. I meta i open su oko 90.
Previse je dobrih igara ove godine, tesko je sve odigrati.

Kao sto je bilo i ocekivano, kuknjava oko pc verzije je bila nepotrebna:
 
Vidi se da su se potrudili kada rasterized/baked GI osvetljenje izgleda prilicno slicno PT osvetljenju, naravno ne bas u svim situacijama. Ovo je za primer za razliku od slicnih igara gde je ovo ocajno uradjeno i ostavljeno RTX-u da sve to dovede na svoje mesto. Jedino sto mislim da treba da se jos potrude, bar po ovim snimcima je kvalitet motion blura, QB je imao ocajan ghosting uz TAA a i u Control-u nije bas bilo najsjanije.
 
Na rx 6400 radi lepo sa 40-50fps 1080p low.....dok rx 570/580 neigrivo sa 1fps. Prokleti mesh shaderi:mad:
 
Poslednja izmena:
Ma sve ok, ali ovakva grafika ne opravdava investiciju...
Jbt, bolje izgleda May Payne 2.


Nova tehnologija ne znaci i uvek bolju grafiku od svake starije, nego je prosto nesto novo sto stari hardver nema tehnicke mogucnosti da odradi.

Pritom, meni ovo izgleda graficki jako dobro, mani se tog PS5 prikaza, sa tim hardverom na PC-u ne bi mogao 1080p medium da pustis :)
Evo kako zaista moze da izgleda i mogu reci da je impresivna:
 
 
DLSS, medium postavke na 3070 sa DLSS 30-40FPS.

DLSS quality, sve na LOW, 60FPS.
 
Poslednja izmena:
Vecina recenzenata kaze da je igra bas super, a i da je vizuelno bas impresivna, pre svega atmosferski.



Sto se performansi tice, evo sta ACG kaze za 4090:
1698400440960.png
 
Ipak radi na svim kartama ali uz veliki penal ako karta ne podržava mesh shaders.

The game considers mesh shaders a "recommended GPU feature," and not a requirement.

 
Kad se samo setim kako su nas pojedinci ubedjivali da je 5600xt bolja kupovina od 2060.
 
Ja cekam da dodjem kuci, skinem i navalim :) Ali da je prezahtevna jeste, ubise bespotrebno. Gledam video, CPU radi na 25/30% karta zakucana na 99%. 6600 XT pa na dalje sto sam gledao sve..
 
Ova igra ce mnoge da udari na nostalgiju...pocece da razmisljaju gde su ostavili onaj 17" 1024x768 analogni monitor :D
 
Igram ja na Series X.

Igra je fantazija, prelepo izgleda na konzoli, muzička podloga je odlična, atmosfera još bolja nego u prvom delu. Bar u ovih uvodnih 2h što sam odigrao.

Priča te odmah u startu uvlači i baš mi je bilo smor kad sam zbog obaveza morao da prekinem, jer bih inače sedeo bez problema još 4h ispred TV-a. Ekstra mi je i što su ubacili više detektivskih mehanika i onaj Mind Place.

Bilo je i par jump scare-ova, koji su me malko trgnuli 😁
 
Deluje mnogo dobro
Mislim da cu kupiti samo da mi poprave ili daju drugi OLED TV
Atmosfera ludilo
Kupih na popustu Elden ring, die Resident Evil 4, Callisto Protocol, dobio Dead Space Remake, bukvalno srčka ima da padne ove zime 😂😂
 
lol, nakon prva dva sata mogu da kazem da je igra - resident evil :ROFLMAO:
i to bezobrazna kopija. Ima nekih bolesnih jump-scareova, u smislu isuvise random i volume koji mi je bio ogranicen na 50% kao da je utom trenutku probijen na 120%. Napucavanje dok covek ne poludi, 30 metaka moras da saspes u cudoviste, inventory sistem takodje isti, kretanje i oni uski linearni koridori vec sto puta radjeni i vidjeni , grafika je ok ali precenjena za ono sto prikazuje i sto trazi od hardvera. Prica obecava, ali videcemo do kraja sta i kako. Isto onaj sistem kada se pravi slucaj pomocu dijagrama i povezuju dokazi je svez. Cak mi se cini i dinamican.
I da , u igri nam je kolega Max Payne-ov glumac.
 
^
Jeste, Sam Lake je on, zanimljivo videti Maxovog glumca u igri sa ovako dobrom grafikom :D

1000
 
Nazad
Vrh Dno