Šta je novo?

Aku busilica?

DukeLander

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poruke
12,138
Poena
1,205
Nije bas bela tehnika ali meni jeste kucni aparat :)
Posle 10 god baterija na B&D izdahnula, zamenske nisam nasao a i vreme je da menjam iako je ispravna.
Koristim za sitne kucne radove i popravke, nista pro i previse.
Sta uzeti a da nije kineski krs sa markiranim imenom koja ce se raspasti posle 2 god?
Hvala unapred.
 
Moj otac koristi parkside alat na baterije. Koristio je kopije bosch sa buvljaka itd. Par godina rade pa kupi nove kad ode baterija... A recimo da koristi profesionalno skoro svaki dan. A jedan drugar je kupio aku srafilicu od 25 000 din da usrafi 10 srafova godisnje...
 
+1 za lidlov parkside za te sitne, hobi varijante. Neko će ti verovatno predložiti makitu, dewalt i slične, bez pogovora je bolji alat od lidlovog, ali za profi upotrebu.
 
Ako uzmes Lidl Parkside racunaj da li ces za 3-5 godina imati barteiju da nades kao za taj B&D...
I koji model, posto ih ima vise...

Ja imam Womax aku srafilicu 2 baterije + dosta dodataka sa kofercetom - 9k rsd...
Za mesec dana izbusio 200~ rupa drvo/metal/gips zadovoljan.
 
Trenutne baterije su od 2 i 4ah i univerzalne su za sve parkside koje sad prodaju. Ako koristis da zaradjujes novac sa busilicom svakako 3-5 god je i vise nego dovoljan period rada...
https://www.shopperalati.rs/akumulatorski-udarni-odvrtaci-gds-18-v-li-ht-bosch ovakav imam na poslu a probao sam i parkside onaj od oko 8k i poprilicno sam siguran da ne vredi toliko razlike u ceni. A i jedan i drugi crkavaju na poslu koji radim..
 
Ako uzmes Lidl Parkside racunaj da li ces za 3-5 godina imati barteiju da nades kao za taj B&D...
I koji model, posto ih ima vise...

Ja imam Womax aku srafilicu 2 baterije + dosta dodataka sa kofercetom - 9k rsd...
Za mesec dana izbusio 200~ rupa drvo/metal/gips zadovoljan.
Zato odmah lepo kupiš dodatnu bateriju, cene su im zaista niske.

Moje iskustvo sa alatom iz Lidla do sada je odlično, ali to se odnosi na ručni alat. Nisam se još okuražio da kupim bilo šta što zahteva struju.
 
Ja kao profesionalac mogu da pohvalim baterijski alat iz lidla iako ga ne koristim, ali sam kupovao mnogima u okruženju i imao prilike da isprobam većinu onoga što se nudi. Ništa spektakularno što ne može da se nađe u ponudi kao kineski rebrend na tržištu ali uz veću cenu i bez tri godine bezuslovne garancije što je najveća prednost.
Lično koristim ozbiljan alat i tu mogu da dajem konkretne preporuke takođe, ali realno, za hobi ili manje zahtevnu profesionalnu upotrebu danas nema smisla davati veliki novac za skup alat.
 
@DukeLander
Jesi li se raspitao za reparaciju baterija?
Za svaku intervenciju u kući ako zoveš majstora zbog alata ode min 50e. Lidl i Womax su dosta slični jedino što je razlika u ceni i što parkside moraš da čekaš kad se pojavi. Da ne bude kao kod mene mogao da uzmem el.pneumatsku bušilicu za 4k u Lidlu ali nisam pa mi bila muka da ištemujem nešta kod sebe pa trk po Womax za 7k, odradio posao i može da odradi još gomilu posla. Inače sam gledao otvorenu parkside bušilicu i komplet je boš hobi.
 
Nije bas bela tehnika ali meni jeste kucni aparat :)
Posle 10 god baterija na B&D izdahnula, zamenske nisam nasao a i vreme je da menjam iako je ispravna.
Koristim za sitne kucne radove i popravke, nista pro i previse.
Sta uzeti a da nije kineski krs sa markiranim imenom koja ce se raspasti posle 2 god?
Hvala unapred.
Premalo informacija si dao.Ni budzet ni napon baterije, kapacitet, obrtni moment.

Gledaj da uzmes neki bez cetkica kompaktniji su.

Parkside elektro alat je ustvari einhell samo jos gori.Dosta njih se pokaljalo sa tim alaltom, po meni bacen novac.
 
Parkside zelena aku-šrafilica od 20V. Odlične su za svoju cenu. Ako želiš još bolju, uzmi crnu brushless isto od 20V. Baterije su povoljne, možeš da biraš da li želiš od 2Ah ili 4Ah. Mada mislim da nema potrebe od 4Ah za aku-šrafilicu.
 
Premalo informacija si dao.Ni budzet ni napon baterije, kapacitet, obrtni moment.

Gledaj da uzmes neki bez cetkica kompaktniji su.

Parkside elektro alat je ustvari einhell samo jos gori.Dosta njih se pokaljalo sa tim alaltom, po meni bacen novac.
Budzet nema ogranicenja ali ima zdrav razum. Retko koristim aku i sad da dajem 200-300e da mi stoji...
Obrtni momenat? Pa koliki treba za radinosti po stanu...
Napon? Pojma nemam, valjda sto visi to bolji?
 
to iz lidla je bas krs i lom. Kineskih ima raznih jer su se svi tamo preselili. Ja koristim makitu, ali original japansku, vise od 20 godina. Baterije traju 10-12 godina i posle moraju da se menjaju i nije to mala cena, za moj odvijac je 80 evra jedna baterija. Ali, za amatere mogu preporuciti da kupe neku busijicu-odvijac na 220v , na primer makitu iz MT serije, Skill, Iskru, Black&Decker i sl. ili neki odvijac na 220v i to je stvarno ok resenje.


p.s.
obrtni momenat ti je dosta i 20 Nm, za to ne brini
 
@Zuel
Većinu tih firmi drži Bosch isto kao i za ručni alat Unior pokupovao skoro sve
 
Koristim za sitne kucne radove i popravke, nista pro i previse.

Za te namene, uzmeš bilo šta (sem onih najjeftinijih sa NiMh baterijama).

Konačno ti battery pack-ovi nisu više toliko specifični po modelu bušilice da su zamena i reperacija neisplativi.
Imam Einhell TH-CD12 Li, sa onom manjom baterijom što ulazi u ručicu. Veoma kompaktna, lagana, a snažna.
Baterija se sastoji od 3kom 18650 ćelija. Baterija se reparira za 15 minuta, ako baš mora. Interesantno je da je kontroler punjenja u bateriji. Ali opet se ćelije lako menjaju.
Mogu je i sam reparirati jer se zaista lako otvara. A nova original baterija je bila 20€. Sada imam dve.
Napunjena baterija ne traje jako dugo, ali to je cena male mase i kompaknosti. I opet, jako brzo se puni sa ovim fast punjačem što sam dobio u kompletu, za oko 25 min. A već rekoh da imam dve baterije te se ne može desiti da ne možete da radite.

Jako je dobro da bušilica ima dve brzine, ono, mehaničke brzine, menjač kornjača/zec...
Tada ima sporohodni mod velikog obrtnog momenta, za zavrtanje šrafova ili bušenje tvrdog čelika, i brzohodni mod za druga bušenja, za drvo, plastiku....

Napon, opet nije toliko bitan, osim za natpis na kutiji. Džaba napon od 24V ako ni motor, ni kontroler ne mogu da podrže velike struje i obrtne momente. Kvalitetna aku bušilica sa LiIon baterijom od 12V radi bolje od neke sa NiMh od 18V.
LiIon baterije su u velikoj prednosti (pored same LiIon tehnologije) i što imaju malo ćelija pa je reparacije jeftina i jednostavna.

Treba gledati alate koji imaju standardne pack-ove međusobno izmenjivih baterija. Za njih će tih paketa biti da se kupi još jako dugo.

Spomenuo sam u drugoj temi, ParkSide baterije iz Lidla nisu toliko loše koliko su jeftine. Čak su jako dobre za taj budžet. Za sitne pare na akcijama ima paket od dve baterije plus punjač
A onda ima po netu cad modela za 3D štampače, da napravite adapter sa ParkSide baterije na bilo koji drugi brend sa sličnom formom baterije. Ima za Makitu, Bosh, Hilti... I za kontakte, ima uputstvo kako se prave.

...i sve to je za osnovnu kućnu povremenu upotrebu. Koja je svrha el. alata od 200-300€ koji će efektivno raditi 3-4h godišnje?!?
Ko radi svakodnevno i profesionalno, nije da je za ovu temu. :p
Ali i njima je pitanje da li će duže trajati 7-8-10 komada ParkSide, ili jedna Makita/Bosh?!?

Hilti je van konkurencije.
Amerikanci se kunu u Milwaukee koji je tek skoro krenuo da se širi u Evropi.
 
Poslednja izmena:
Kunem se samo u hiliti i u fein, proxxon i jos neke brendoveMilvoka izvikana marka kao bosh ovde.
 
@miksan
Nekada je Dremel bio zakon za proxxon ali sad je i dremel bosch a ja koristim još uvek dremela starog bar 25 god :D
Post automatically merged:

@miksan
Nekada je Dremel bio zakon za proxxon ali sad je i dremel bosch a ja koristim još uvek dremela starog bar 25 god :D
 
Uzmi parkside bilo koji model i nećeš pogrešiti,govorim za kućnu radionicu.Makite ima sve više i više kopija,a Iskru ni u ludilu nju Vomax pravi samo još gore nego svoje,mislim na Iskra ne Iskra ero ako to još postoji.Bespotrebno je davati 100+ evra na alat koji ti ne pravi pare.
 
U selu pored Šangaja
 
A sto napljuva womah ja aku i "hilti" njihov imam, rade odlicno buse, zasrafljuju, stemaju za sve pare..
 
Jel vredi ovo 8k din za kućnu upotrebu? Biće od ponedeljka 22.02 u ponudi.


329414-07.jpg
 
Kako god. Napisao sam iz prve ruke.
 
Maktec Probaj ovo da nadjes ako negde ima. Znam jednog bravara koji samo njihov alat uzima to je makita hobi linija dusu im vadi, nepousustaju alatke.
 
Motor bez četkica i 2 baterije 2Ah, 60 min rada i plus garancija 2 god. što ne bi bilo isplativo ali moraš u 8h da budeš ispred Lidla da ne bi kupovao preko oglasa za x2 :D
 
Slabasno je to, uzmi neki model od 20v.

Ja imam Parkside brushless Performace srafilicu 20V i za te pare je odlicna (bila 9k).
Do skoro je u Lidlu bila baterija od 4Ah 20v za smesnih 1900din, isplatilo se kupovati samo zbog 18650 celija kome treba.
 
30Nm momenat za kućne potrebe i više nego dovoljno a baterija ide u rukohvat, lagano
 
U Lidlu se razgrabi dok si rekao keks. Ja imam Einhell TH-CD12 Li malo stariji model i meni radi radnju.
 
Nazad
Vrh Dno