Šta je novo?

Aku busilica?

Meni je bas juce stigla Bosch GBH 240, ne znam tacno koja je razlika, specifikacije su skoro iste, ali koliko vidim jeftinija je od GBH 2-26 DRE.
Na shoppsteru je trenutno najjeftinija, u novembru je bila jos manja cena(12600din).
Po specifikaciji su skoro iste, ista jacina udara, tezina i izgled, cak je i snaga slicna... Ali generalno GBH 2-26 dre je dosta bolja nego GBH 240. GBH 2-26 dre je made in Germany, dok je GBH 240 made in China. Neko ce reci da se sav alat proizvodi u Kini, pa otuda i manja cena za pomenuti model... Zapravo razlika je vise u mehanizmu, nosacu alata itd koji je za nijansu bolje uradjen na Nemackoj verziji. Svakako je preporuka da idete uz doplatu na GBH 2-26 dre.

Neko ce reci kako nema svrhe davati vise novca za profesionalni alat... Za neke uredjaje se slazem, dok za hamer busilice(narodski receno cekic busilice ili hilti) je sve sem kupovine profi marki cisto bacanje para. Glavni razlog je nosac alata, koji je glavna boljka svake hamer busilice i najcesce propada od stemovanja, kao i okretanja alata u radu. Kod svih hobi alata, generalno mozete ih baciti u kantu kada propadne nosac alata, jer necete naci rezervni deo. Ako i uspete da ga nadjete gde je razvijenija servisna mreza(Villager i Womax) kostace zamena kao na profesionalnom alatu.
Kako smo dosli usled povecanja cena da najeftiniji womax ili villager kostaju 9k din, a profi bosch GBH 240 kosta 12.6k, uz tri godine garancije i garantovan servis i delove narednih 30 godina... Mislim da nema svrhe razmisljati u drugom pravcu.
Inace, GBH 2-26 dre je za bf bio na akciji 15999 din.
 
Od ove dve ja bih manju/noviji model.

A ako imaš još neki 18V alat onda bolje uzmi Aku el.pneumatsku...
Od kad sam uzeo Makita 18V onu najmanju, nisam nijednom uzeo neki Hitachi što imam, na stranu koliko je kompaktan i lagan, ova baterijska buši npr. i 16mm u podrumski AB
Jedino nema opciju za štemanje ali za to mi i ne treba.

A i ova se pokazala jako dobro, majstori montažeri je dosta koriste

PBH 2100 RE BOSCH

Pogledajte prilog 367134
Ja merkam ovako nesto. Mislim da za nekog kome treba za kucne poslove to jest ko nece da busi vise od 5-6 rupa godisnje mi ne treba nista bolje. A verovatno ce raditi posao.
 
€ 4,24 40%OFF | 3/5/7inch CarPolishing Disc 8Pcs/Set Self-Adhesive Buffing Waxing Sponge Wool Wheel Polishing Pad For Car Polisher Drill Adapter

Jel ima ovoga kod nas da se kupi, ili je isplativije naručiti sa Alija?Koja kombinacija se preporučuje, za farove, limariju i ostale sitne radove po kući, da li recimo može za šmirglanje drvenarije?
Da li je bilo sličnih nastavaka u Lidlu?
 
Na kraju svake godine u firmi imamo remont velikih masina koje pomeraju, dizu i seku multi tonske (do 10 tona) materijale.
Kroz celu godinu ih terorisu + finale na remontu i traju godinama, majstori su prezadovoljni.
Kome treba pro alat, preporuka:

IMG_20221222_122641_862.jpg

20221222_130811.jpg
 
Imam jedno pitanje 😀
Treba mi bušilica za beton, tj da izbušim rupe za tiplove za nosač lustera na par mesta po stanu. Kontam da ove aku bušilice ne buše kroz beton?
Kakva mi tačno bušilica treba? Udarna?
Treba mi najjeftinija varijanta u suštini
 
Zavisi i od toga kakav je beton, ali nacelno, dobro si rekao - obicne aku busilice nisu za beton. Slicno vazi i za obicne busilice na struju. Ja npr. ne mogu da probusim beton u svom stanu obicnom busilicom, bilo da je baterijska, bilo da je na struju.
Za takav beton treba tzv. hilti busilica, odnosno elektropneumatska busilica. Postoje i baterijske varijante, ali su skuplje.

"Hilti" najlakse mozes da razlikujes od obicne busilice po lezistu za burgije (i burgijama). Na obicnim busilicama burgije moras rukom ili adapterom zategnuti, a pogledaj kako izgleda npr. SDS Plus burgija (ima nekoliko zljebova na delu koji se ubacuje u busilicu, i nema nikakvog zatezanja/zavrtanja).
 
Predlagali su na prethodnim stranama te elektropneumatske cekic busilice za beton. U sustini ako ces da koristis istu par puta godisnje, ne treba da bacas pare na aku varijante.
Ovaj Bosch sa prethodnih strana koji kosta oko 10 000 dinara ce ti trajati verovatno ceo zivot ako je koristis par puta godisnje. Mada verujem da bi za to sto tebi treba posao obavile i jeftinije opcije, tipa Lidl, Womax i slicno. Mislim da se one mogu naci po ceni 6-8 hiljada dinara.
 
Ja sam ovu uzeo pre nekih mesec dana i deluje mi da je skroz ok za te novce:
 
I ja imam baš takvu. bez ikakavih problema buši baš SVE građevinske materijale do fi10 i 20-ak cm dubine, što je za ne-profi upotrebu sasvim dovoljno.

Ali kod ovakvih bušilica, sam alat (burgija) je važan koliko i alatna mašina (bušilica).

Obavezno uzmi neke bolje burgije od Bosh-a, Makite, Hiltija, ili skuplje od tih nekih "no-name", i obavezno da budu deklarisane i za armirani beton (da mogu da prođu i kroz armaturu ako naletiš na nju). Pazi, takve burgije nisu jeftine. Ako nije deklarisana za armirani beton, preskoči.

Baš ovakva bušilica, Hilti burgija fi8 i Bosh-ove fi4, fi6 i fi10 deklarisane za armirani beton su sve što treba za povremene kućne potrebe ako smo u prostorima gde ima ozbiljnijih betona. Limanski noseći vibro betoni u NS u zgradama iz 80-ih tada nisu problem. Oseti se kada naleti na armaturu, malo uspori (tada samo nataviš ali ne siliš), brzo prođe i to te nastavi dalje.

Sa kvalitetnijim burgijama sam bušio i keramičke pločice plus armirani vibro beton iza (prefabrikovana kupatila iz 80-ih).
Kod bušenja pločica je od velike važnosti da samu pločicu bušiš sa isključenom vibracijom, dok se pločica ne probuši i ne stigneš do lepka ispod (to se lepo oseti pod rukom (bušilicom)). Kada prođeš kroz pločicu, staneš, uključiš vibraciju i nastaviš dalje kroz beton.
 
Da, bas na tu Boschovu sam mislio, neko je pominjao nju na prethodnim stranama. Ranije je bila oko 10 hiljada, ali eto vidim da sad ima i za nesto preko 8000 dinara da se kupi :)
 
Zaista je cena dosta pala. Ja je platio oko 100€ pre 5-6 godina.
Zaista vredi i ondašnjih para, a kamo li ovih sadašnjih.

I da ponovim, NIKAKO ne treba zanemariti burgije, kada se dođe do jačih betona.
 
Slažem se za burgije, ja sam uzeo neke Bosch i za sad deluju vrlo korektno.
 
Ima li neko iskustva sa Hikoki? Ova je na snizenju a mogu da je kupim na 6 rata.
 
Hikoki koristim, nešto, preko 2 godine za povremeno bušenje betona, cigle... Za sad se drži bez problema.
 
Sad tek videh da ovaj model ima dva moda. Nema treci mod samo cekic.
 
Moja preporuka za all-round kućnu aku bušilicu je Bosch UniversalImpact 18V-60. Ima funkcije, bušilice, šrafilicie I čekić bušenja. Dakle za drvo, metal i beton. Za sve stvari po stanu apsolutno završava posao (pazite samo kada je stavite u mod za šrafilicu da pomerite jačinu na minimum pošto joj je snaga oko 60Nm). Na jednom sajtu se prodaje u solo varijanti ali kao poklon daju punjač I bateriju od 2.5 ah. Max burgija koji prihvata za bušenje u betonu je 13-ica. Obzirom da je zeleni Bosh vrlo prijatno sam se iznenadio. Za 11k dinara se dobija top kvalitetna kućna bušilica.
 
Naiđoh na dva interesantna klipa za šrafilice/bušilice, pa rekoh da okačim, možda će nekome značiti. Prvi je vezan za upotrebu i mogućnosti šrafilice/bušilice, a drugi za mogućnost zaključavanja bušilice/bita koji imaju sve šrafikice/bušilice, ali nigde nije dokumentovan.





Edit: I treći za razliku obične "čekić" bušilice/šrafilice kako ova druga radi.
 
Poslednja izmena:
Zavisi i od toga kakav je beton, ali nacelno, dobro si rekao - obicne aku busilice nisu za beton. Slicno vazi i za obicne busilice na struju. Ja npr. ne mogu da probusim beton u svom stanu obicnom busilicom, bilo da je baterijska, bilo da je na struju.
Za takav beton treba tzv. hilti busilica, odnosno elektropneumatska busilica. Postoje i baterijske varijante, ali su skuplje.

"Hilti" najlakse mozes da razlikujes od obicne busilice po lezistu za burgije (i burgijama). Na obicnim busilicama burgije moras rukom ili adapterom zategnuti, a pogledaj kako izgleda npr. SDS Plus burgija (ima nekoliko zljebova na delu koji se ubacuje u busilicu, i nema nikakvog zatezanja/zavrtanja).

Imam osnovni model Bosch bušilice, 450 W. Sa Keil burgijom za beton, buši sve.
 
Osnovna vibraciona ili osnovna udarna (elektropenumatska)?!?
Koji beton? Kako se ponaša kada naiđe na armaturu?

Betoni su razni. Sitnozrni vibrobeton visokih performansi, koji je noseći u visokogradnji (Limani u NS, Novi Beograd...) to ne može probušiti obična vibraciona. Bilo koja i bilo čime...
Ali bilo koja (ispravna) elektropneumatska udarna, sa dobrim burgijama, buši i to bez problema. Ide i kroz armaturu.

One betone iz kućne mešalice tipa "jedna lopata cementa tri lopate šljunka... ...izvrni u kolica" to buši i Iskra sa klasičnom vidia burgijom.
 
Poslednja izmena:
Uh, kad naiđe na rebrastu fi14, nema tu prolaza. Onda se skreće dalje :)
 
Osnovna vibraciona ili osnovna udarna (elektropenumatska)?!?
Koji beton? Kako se ponaša kada naiđe na armaturu?

Betoni su razni. Sitnozrni vibrobeton visokih performansi, koji je noseći u visokogradnji (Limani u NS, Novi Beograd...) to ne može probušiti obična vibraciona. Bilo koja i bilo čime...
Ali bilo koja (ispravna) elektropneumatska udarna, sa dobrim burgijama, buši i to bez problema. Ide i kroz armaturu.

One betone iz kućne mešalice tipa "jedna lopata cementa tri lopate šljunka... ...izvrni u kolica" to buši i Iskra sa klasičnom vidia burgijom.

Vibraciona. Buši betonske zidove, grede, ploče... Mislio sam i ja da ne može, jer sa običnim Bošovim burgijama nije mogla mnogo što se tiče betona (gorele su burgije). Onda sam kupio Boš blue granit i Keil sa nekim "zlatnim" premazom. Ova druga buši sve. Nekih 15 eura je svojevremeno plaćena jedna burgija, osmica.

Da se razumemo, nisam svakako mislio da ulazni model Bošove bušilice treba da se koristi za profi namenu, ali za neku kućnu varijantu uz vrhunski set burgija može da završi svaki posao u domaćinstvu.
 
Imam jedno pitanje 😀
Treba mi bušilica za beton, tj da izbušim rupe za tiplove za nosač lustera na par mesta po stanu. Kontam da ove aku bušilice ne buše kroz beton?
Kakva mi tačno bušilica treba? Udarna?
Treba mi najjeftinija varijanta u suštini
Samo da javim, uzeo sam ovu na kraju:
Bila je na akciji za ovih 7k sa punjacem i baterijom.

Pored toga sam uzeo set bosch burgija(fi3 - fi8) za beton, drvo i metal. Radi posao za beton, ima da se podesi mod za udarni cekic na njoj. Nije idealna, malo teze ide, ali radi posao.
Zakacih 4 lustera po stanu za sad :D
 
Jedna bitna stvar za ovu elektropneumatsku busilicu Bosch 2100 RE koju smo pominjali ranije na temi.
Busilica ima dva smera rotacije burgije. Samo jedan od smerova rotacije je validan kada se busi ili busi sa cekicem.
Sinoc sam se pet minuta patio da izbusim rupu u betonu, tom prilikom sam verovatno upropastio i burgiju sa karbidnom glavom od 10 evra.
Jasno mi je da sa ovim "hilti" busilicama ne treba mnogo da se pritiska prilikom busenja sa cekicem, medjutim posto je busilica jedva busila ja sam onda krenuo da pritiscem ko sivonja i tako sam verovatno ostetio burgiju :D
Tek posle 5 minuta patnje sam promenio rotaciju i tada je busilica pocela da busi kroz beton bez problema. Kasnije sam pogledao uputstvo i tamo jasno pise da se mora koristiti tacno odredjeni smer.
 
Samo da javim, uzeo sam ovu na kraju:
Bila je na akciji za ovih 7k sa punjacem i baterijom.

Pored toga sam uzeo set bosch burgija(fi3 - fi8) za beton, drvo i metal. Radi posao za beton, ima da se podesi mod za udarni cekic na njoj. Nije idealna, malo teze ide, ali radi posao.
Zakacih 4 lustera po stanu za sad :D
Uzeh istu u februaru i za sada sam veoma zadovoljan radom.
 
Jedna bitna stvar za ovu elektropneumatsku busilicu Bosch 2100 RE koju smo pominjali ranije na temi.
Busilica ima dva smera rotacije burgije. Samo jedan od smerova rotacije je validan kada se busi ili busi sa cekicem.
Sinoc sam se pet minuta patio da izbusim rupu u betonu, tom prilikom sam verovatno upropastio i burgiju sa karbidnom glavom od 10 evra.
Jasno mi je da sa ovim "hilti" busilicama ne treba mnogo da se pritiska prilikom busenja sa cekicem, medjutim posto je busilica jedva busila ja sam onda krenuo da pritiscem ko sivonja i tako sam verovatno ostetio burgiju :D
Tek posle 5 minuta patnje sam promenio rotaciju i tada je busilica pocela da busi kroz beton bez problema. Kasnije sam pogledao uputstvo i tamo jasno pise da se mora koristiti tacno odredjeni smer.

Nisi morao baš ovako javno da se pohvališ...
 
Nazad
Vrh Dno