Šta je novo?

Ajd zajedno sastavimo Intel konfiguraciju za jedno "dve ljubicaste" :)

pinocio

Slavan
Učlanjen(a)
19.01.2009
Poruke
1,505
Poena
455
Kao sto naslov kaze,potrebni su mi saveti,predlozi,moguce cake oko kupovine...
Planiram da sastavim i kupim konfiguraciju zasnovanu na Intel procesoru koja bi bila neki zalog za buducnost,tj koja bi trenutno mogla da potera sve potrebno (trenutne hitove od igara,razne programe za obradu videa i grafike...),ali da se nekoliko godina mogu pratiti trendovi dodavanjem RAM memorije recimo.
Nisam gejmer,ne trebaju mi nikakve sljastece komponente,jednostavno treba mi komp kojim bih bio miran nekih desetak godina (prosla kombinacija Intel/Gigabajt (maticna) izdrzala i mnogo vise).

Da imam neko znanje verovatno se ne bih obracao ovde :D
Ali ajd da kazem da imam neku minimalnu osnovu i da pretpostavljam da ce se predlozi zasnivati na i5 (ali ne znam koji odabrati) procesoru,iskreno voleo bih da nastavim tradiciju i ponovo izaberem neku Gigabajtovu maticnu,ali potrebno mi je pre svega u startu da napravim neki uzi izbor... kontam da bih mogao razmisljati o hyperXu od 16GB,kuciste mi treba neko normalno diskretno,ravnih linija,proslo bilo CHIEFTEC BH-01 400W i vizeulno mi treba tako nesto slicno,e sad pojma nemam moze li se to iskoristiti? O napajanju i grafickim ni osnovno predznanje nemam,SSD mozda moze da prodje i 250GB. I sve to ako moze da se poslozi u nekih 1000 eura... Trebace mi i novi monitor,ali njegova kupovina ce zavisiti od cifre ove konfiguracije... a i tu moram da naucim sta je prioritet kod izbora monitora (za svakodnevno normalno koriscenje) da l rezolucija,osvezavanje... kontam da cu ici na nekih 27 inca,pa ako i tu ima neku usputni predlog... recimo sve ukupno oko 1300-1400 eura. Eto toliko,unapred zahvalan svima na pomoci.

Ina kraju,gde sve to kupiti,kome ukazati poverenje?
 
Poslednja izmena:
Ajd ovako... da kazem da sam sinoc dosta togao citao,ko zna mozda sam nesto i naucio i da sam spreman preci na AMD :D
Citao sam o procesorima i maticnim,i posto ste svi preporucili Ryzen 3600 prihvatio sam predlog i citao razne testove maticnih i najvise mi se doapala GIGABYTE B550 AORUS MASTER.
Pa me zanima vase misljenje. Verovatno bi ova kombinacija malo i prelila dve ljubicaste,ali ako je dobar izbor... Zanima se samo kakve su razlike izmedju 3600,3600x i 3600XT.Koliko sam razumeo ova zadnji je brzi u radu sa jednim jezgrom,ali bi trazio i drugi ventilator.
Veceras cu malo da studiram graficke,pa ako mozete neke preporuke na gornju osnovu. I uopste misljenje o gornjoj kombinaciji? Zanima me jos jedno misljenje,da li bih novu konfiguraciju mogao ubaciti u staro kuciste,koje mi se veoma dopada,a i tu bih ustedeo koji dinar :D

p.s.staro kuciste je CHIEFTEC BH-01 400W... naravno u njemu vec sad nije to napajanje,al bi islo novo svakako
Mišnjenja sam da nije za tvoj budzet ta ploča,tj bacanje para i da bi trebalo ici navjeftiniju ploču.Ako dobaciš do b550 tomahawk ili tuf puna kapa..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Mišnjenja sam da nije za tvoj budzet ta ploča,tj bacanje para i da bi trebalo ici navjeftiniju ploču.Ako dobaciš do b550 tomahawk ili tuf puna kapa..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
Kako da ide na najjeftiniju ploču a budžet 1k+ koja logika? Nikako jeftina ploča.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Ne možeš dati za ploču 300e na budzet od 1000.
Budućnost?Šta ova ima a druga nema za "budućnost"?
Šta je buducnost kad se soc menja na godinu dve?Zalog za buducnost ti je npr da si uzeo neku b450 pre par god sa r3 pa mozes sad npr da staviš r7..novije gen.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Za 1k EUR gaming PC ide ploca od 100e max, sto bolja grafa i najbolji 6/12 CPU koji se uklapa u ostatak budzeta.
 
Pa na b 550 i x570 će ići bar 2-3 generacije procesora.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
Sa serijom 5xxx se završava priča sa AMD-om. Nova serija neće moći na te ploče, a verovatno će ići i sa DDR5.

Poređenje sa drvenom kućom je loše. Više je kuća sa belom fasadom ili plavom.
- Ima tema o pločama, Excel tabela sa svakom komponentom na svim B550/X570 razložno u sitna creva. Poenta je da je kvalitet maltene isti, razlike su u nijansama i za jeftinije procesore ne vredi ići na skuplje ploče. Dodatno, dati više zao lovu nego za procesor je po meni čista glupost.
- Još jednom da kažem, što i u temi sa pločama: za do 3800/5800 B550, za sve iznad X570. Gledati samo da ima sve neophodno od izlaza (tip C nije nikakvo merilo). Kvalitet ploče videti u temi o pločama u Excel tabeli, mada se tamo pominje često koje su kvalitetne od jeftinih, pa do skupih.
 
Ne možeš dati za ploču 300e na budzet od 1000.
Procesor i ploca manje od 600,graficka 300,memorija 100,napajanje 100,SSD 100... to je oko 1200,a kontam da su ove stavke po 100eura i jeftinij,pa mi nekako deluje kao izvodljivo.Zato sam i pitao da li se moze iskoristiti staro kuciste,staro desetak godina,da l su se menjali standardi i dimenzije delova
 
Evo ti jedan konkretan predlog, nisam ni ja neki expert ali sam se pomalo raspitivao.

AMD Ryzen 5 3600X..............190
Arctic Cooling Freezer 34 eSports Duo..............40
Asus TUF GAMING B550-Plus.............130
PATRIOT 16GB Viper Steel DDR4 3600MHz...........75
Crucial 500GB MX500 M.2..........55
Toshiba SATA3 3TB.........60
Seasonic Core GM-650..................90
Sapphire RX 5700 XT 8GB GDDR6 Pulse..........390
Chieftec GP-01B-OP.....................90

Ukupno 1100 e

Za kusur zvucnici, mis, tastatura..
 
Ne znam odakle gledaš cene (grafička je vidim na KP skuplja), ali sasvim dobra konfiguracija.

Ja bih samo išao na jeftiniji 3600 (bez X, pa naredne godine stavio 5600 kad izađe i unormali se cena) i matičnu B550 Tomahawk (145€ kod mađara) ili Aorus Pro v1 (160€) u zavisnosti koji su ulazi potrebni i koliki broj.
Kućište MS Titan 2 pro (6.500 dinara).
RAM alo može da se nađe na 3600mhz CL16.

Naredne godine dodaš ~300€ i pređeš na 5600 i RTX3070 ili AMD pandan (ako imaš monitor da to isprati) i obezbeđen si za 2-3 godine kada se očekuje nova AMD platforma.
 
^ +100

Slažem se sa @nemanjom, cene koje je napisao @terzazak su date jedan prema otprilike, veze nemaju sa realnim...

Puno je bolji nemanjin savet da se na procesoru napravi mala ušteda jer realno godinu-dve neće primetiti razliku između 3600 i 3600x, a tada ide upgrade procesora na 5600 ili 5800...

Nisam siguran koliko je Patriot ram dostupan, ja kad sam tražio bilo ga je na stanju na sajtu, ali ne i u stvarnosti...

Grafička je uvek nezgodna za komentar, međutim verovatno nije rđav predlog da se kupi neka alternativna "starije generacije" pa u narednih godinu-dve pređe na sadašnju najnoviju generaciju Nvidia ili AMD (koja tada već neće biti poslednja reč tehnike, pa neće ni cene biti ovako nagruvane...).
 
Znaci da stavim najjeftiniji procesor 3600,i recimo da (za sada) ostanem Gigabyte Aorus Master (za moju dusu) sta dalje? Koju graficku bi preporucili? Da bar neki uzi izbor napravim(o) jer o grafickim zaista nista bas ne znam. Niko da mi odgovori bar pretpostavkom,da l bih mogao iskoristiti staro kuciste? I ako bi s ekonfiguracija razvijala u ovom pravcu,koje napajanje bi bilo potrebno 600/650/700?
 
A nije li ploca na neki nacin zalog za buducnost? Mada u svetu tehnologija vise nema nikakvog zaloga,jer se standardi menjaju iz minuta u minut,al opet...

Ja se slažem sa tobom. Uvek idem na bolju ploču (sa konektorima za budućnost) i slabiji - srednji procesor. Za 2-3 godine zamenim procesor za novoiji i jači i evenutalno grafiku, ako mi aš zatreba. Tako da produžim vek mašini za još 2 godine. Uz to se eventualno ugradi i nešto novo (m.2, usb-c ... )
 
@vladat1 - e bas je to i moje razmisljanje... nekako kontam da je maticna osnova svega i da se treba sto vise ispruziti za nju,a posle ostaje vise prostora za manevar. Izgleda mi ne preostaje nista drugo nego da biram memoriju,disk,napajanje,a onda na kraju graficku,jer mi ona najveca nepoznanica
 
Ploča jeste bitna, ali više da radi stabilno, performanse od nje nećeš dobiti.

Grafička ti zavisi od toga koliko ti je stalo do igara i koja ti je razolucija monitora. Kažem još jednom, ako imaš bilo kakvu staru grafičku, stavi je privremeno u mašinu i čekaj proleće da kupiš novu, dobićeš mnogo više za novac nego sada. Jedino ako rudari opet navale, valjda neće, pu, pu.
 
Ploča jeste bitna, ali više da radi stabilno, performanse od nje nećeš dobiti.

Grafička ti zavisi od toga koliko ti je stalo do igara i koja ti je razolucija monitora. Kažem još jednom, ako imaš bilo kakvu staru grafičku

Monitor isto planiram da kupim novi,ali sam razmisljao da prvo kupim konfiguraciju,pa da zatim sve zaokruzim monitorom,a opet ce i tu trebati dobra analiza,a previse je da sad otvaram sva pitanja,jer evo i ovde mnogo lutam. Al kontam da cu za monitor biti spreman max 300e. A graficku imam staru preko 10 godina :D A uostalom,vise bih voleo sad da zaokruzim kompletnu konfiguraciju,jer posle ce novac otici na neku drugu stranu kao i obicno,a i svetsan sam da se sa komponentama ne mozes takmiciti u realnom vremenu,sta god i kad god da kupim za mesec dana ce izaci nesto bolje,naprednije,jeftinije,jednostavno je to normalno. Sad sam skupio novac i sad moram da presecem. A mislim da sam spreman da ukoliko nesto kosta npr 800 eura,dam i 1100 da bih dobio isto to u kvalitetnijem izdanju
 
Ok ti je razmišljanje, dobio si korektne i dobronamerne savete, za bilo koju dalju odluku niko ti ne može pomoći, ti moraš da presečeš, jer jedino ti znaš "koliko si dug" i šta ti treba...

Srećno
 
Ne znam odakle gledaš cene (grafička je vidim na KP skuplja), ali sasvim dobra konfiguracija.

Ja bih samo išao na jeftiniji 3600 (bez X, pa naredne godine stavio 5600 kad izađe i unormali se cena) i matičnu B550 Tomahawk (145€ kod mađara) ili Aorus Pro v1 (160€) u zavisnosti koji su ulazi potrebni i koliki broj.
Kućište MS Titan 2 pro (6.500 dinara).
RAM alo može da se nađe na 3600mhz CL16.

Naredne godine dodaš ~300€ i pređeš na 5600 i RTX3070 ili AMD pandan (ako imaš monitor da to isprati) i obezbeđen si za 2-3 godine kada se očekuje nova AMD platforma.

Cene trenutno koje su postavljene na KP, sad koliko su tacne ne znam, treba pozvati.

Maticna B550 Tomahawk je malo bolja, skuplja 15-ak e, a 3000x je samo 10 e skuplji od 3600, a takodje malo bolji. Stvar izbora.
Kuciste sam onako na brzinu predlozio (komotno, provetreno), to barem moze sam da bira.

^ +100

Slažem se sa @nemanjom, cene koje je napisao @terzazak su date jedan prema otprilike, veze nemaju sa realnim...
.

Cene su sa KP, sinocne, a da li su aktelne odakle znam.
Rekoh, treba pozvati.
 
To su manje-više cene na Iponu, većina bar.

Kakav crni Aorus Master od 270-280e, B550 ploča od 150e poout Tomahawka je sasvim dovoljna. Ili 10-20 više za Strix-F/Aorus Pro/Steel Legend.

Od grafika, 5700XT pošto ove nove još ne mogu da se nađu. A i treba im mrcina od napajanja...

MS Titan II Pro je pristojno jeftinije kućište. U HU ima boljih za 80-100e ali je pitanje ko od ovih na KP hoće da ih donosi i po kojoj ceni...

I definitivno SSD od 1TB za igre, može i sistem na isti...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno