Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

Bilo bi naravno odlično da postoji ta usluga, VoWI-FI. To bi značilo da nema rominga, između ostalog. A to je i razlog što ne verujem da će tako lako (ili uopšte) uvoditi. Ako i uvedu, siguran sam da će postojati i posebna cena (pretplata) za to. VoIP provajderi postoje više godina, mnogo njih je i propalo, stalno se menjaju i sl., tako da oni i nisu neka posebna konkurencija mobilnim operaterima. Jer da bi ozbiljno i stalno koristio uslugu VoIP operatera, treba ti internet, a to opet moraš da kupiš od mobilnih operatera... A pošto u skoro svakom paketu ima neograničeni broj minuta u domaćem saobraćaju, VoiP provajder je tu višak.
Mobilni operateri već praktično i jesu samo isp... Evo primera ponude tri operatera (Austrijski Drei, Nemački T-Mobile, Britanski Vodafone). Sve je praktično isto, osim cene i količine megabajta :)
Pogledajte prilog 169743Pogledajte prilog 169744Pogledajte prilog 169745
vowifi je dobar ne samo iz razloga cene, vec wifi sluzi i u svrhu offload mobilne mreze, a i dobar je za bateriju. profit od roaminga koje poznaju sada definitivno ide nizbrdo(unutar eu ce ukinuti roaming uskoro) apple sto pogura svi ostali samo prate.(vowifi, apple pay... ne zato sto su najinventivniji nego prosto implementacija je najbolja) volte se i uvodi kao direktna kvalitativna konkurencija voip(skype i ostali) volte ce operateri i reklamirati kao kvalitativno superiorniji u odnosu na voip. A kad mobilni operateri puste local breakout. voip vs volte ima toliko toga na tu temu. slicna prica u pogledu konkurencije kao fixni, dsl operateri vs kablovski. sve u svemu sloboda izbora i cena pobedjuju.
 
Poslednja izmena:
Ja sam prvi koji bio bio extra zadovoljan da do toga dođe. Kao i npr. da nam omoguće da kupujemo DID brojeve (u Srbiji) pa da sve ide preko SIP protokola i sl. Ali i ta usluga polako poskupljuje; ranije je moglo i besplatno, a sada je 5~10USD mesečno u Evropi.
Uz pakete koji sadrže neograničeni broj minuta, uslugom VoWI-FI operateri ne gube ništa, mogu samo svoju mrežu da rasterete i omoguće i ljudima koji žive u kraju koji nije dobro pokriven signalom mobilne telefonije da isti koriste normalno, bez da se penju na krovove kuća i sl. :)
Gube kod rominga, nije sve EU; samo iz tog razloga verujem da će tražiti neku pretplatu za to, ili neće moći da se poziva na taj način ukoliko npr. IP adresa nije domaća ili iz nekog definisanog regiona. Drugo, kao i kod svakog VoIP-a, ostaje pitanje kvaliteta takvog razgovora (hoću da kažem da meni to deluje upitno), koji zavisi od opreme (rutera) koju korisnik ima, stabilnosti i opterećenosti njegove internet konekcije i sl.
Edit: jedan primer; do danas nisam našao niti jednu aplikaciju za android preko koje VoIP (preko SIP protokola) radi dobro. Bez obzira što je internet konekcija odlična. Očigledno postoji neki problem u androidu. To bi isto moralo da se reši.
 
Poslednja izmena:
Jel postoji neki drugi apn za mts 4G? Htedoh danas da prebacim svoju karticu u drugi telefon kad na njemu ne sljaka 4G uopste. Nakon toga sam probao i u tabletu kad ni tamo ne radi. Svi uredjaji su Samsung LTE i sve podeseno kako treba. Kao da ne moze da se registruje na mrezu. Na 3G sve radi normalno.
 
gprswap je za 4g
 
Pogledaj da li uopste imas u opcijama lte. Ako nemas, apdejtuj softver tj stavi drugi rom i proradice.
 
Jel postoji neki drugi apn za mts 4G? Htedoh danas da prebacim svoju karticu u drugi telefon kad na njemu ne sljaka 4G uopste. Nakon toga sam probao i u tabletu kad ni tamo ne radi. Svi uredjaji su Samsung LTE i sve podeseno kako treba. Kao da ne moze da se registruje na mrezu. Na 3G sve radi normalno.
Isti problem imam na Sony Z3C.
 
Ako nista drugo nece telefon morati stalno da preabacuje mreze kad god te nego zovne ili ukucas kod za proveru stanja il slicno.

Mislim skroz je glupo da voice ne ide preko LTE, cela nova generacija, napredak, a sluzi samo za internet.

Apsolutno se slažem.
 
Ako LTE brze odradi posao, manje ce i biti potrebe da radio radi, barem ako ima neki low-power mode kada ne radi, zar ne??
 
Pa u toku razgovora bi morao sve vreme da bude aktivan. Sve vreme šalje i prima pakete.
Ne znam, ali pretpostavljam da će manje trošiti struje ako ne mora da pri svakom pozivu menja tip mreže.
 
Mislio sam na data saobracaj. Talk time je prilicno sitan danas.
 
Jel postoji neki drugi apn za mts 4G? Htedoh danas da prebacim svoju karticu u drugi telefon kad na njemu ne sljaka 4G uopste. Nakon toga sam probao i u tabletu kad ni tamo ne radi. Svi uredjaji su Samsung LTE i sve podeseno kako treba. Kao da ne moze da se registruje na mrezu. Na 3G sve radi normalno.
Pa i ne može da se registruje na mrežu, kao i kod mene, isti problem sam imao, i onda sam se vratio kod njih, pa su oni aktivirali, nije ti aktivan 4g izgleda. Čest problem, osnovne stvari ne znaju...
 
Koga zanima Vip i dalje ne tarifira 4g saobracaj kao saobracaj iz paketa (ukljuceni megabajti u pretplatu) vec samo saobracaj koji ostvarite preko h/3g/e mreze.
 
Jedinots tarifira sve, ne daje poklon i ne dozvoljava svim korisnicima.
 
Pa i ne može da se registruje na mrežu, kao i kod mene, isti problem sam imao, i onda sam se vratio kod njih, pa su oni aktivirali, nije ti aktivan 4g izgleda. Čest problem, osnovne stvari ne znaju...
Kartica radi normalno u I9505, ali u drugim nece.
gprswap je za 4g
Tako je i podeseno na default. Na kraju sam probao i u mifi uredjaju i nije isto htelo dok nisam izbrisao ceo APN i stavio dynamic.

Pogledaj da li uopste imas u opcijama lte. Ako nemas, apdejtuj softver tj stavi drugi rom i proradice.

U oba telefona i tabletu imam tu opciju. Kao sto je vec pomenuto, problem je sto verovatno ne moze da se registruje na mrezu. Inace 3G radi normalno.

Koristicu karticu u mifi uredjaju dok ne rese problem konektovanja. Inace, primetio sam da mi je 4G signal mnogo bolji na mifi uredjaju nego na telefonu. Gde na telefonu imam 1 crtu, na mifi 3 ili 4, dok na mestima gde na telefonu ne hvata, na mifi uvek ima 1-2 crtr.
 
Kartica radi normalno u I9505, ali u drugim nece.

Tako je i podeseno na default. Na kraju sam probao i u mifi uredjaju i nije isto htelo dok nisam izbrisao ceo APN i stavio dynamic.



U oba telefona i tabletu imam tu opciju. Kao sto je vec pomenuto, problem je sto verovatno ne moze da se registruje na mrezu. Inace 3G radi normalno.

Koristicu karticu u mifi uredjaju dok ne rese problem konektovanja. Inace, primetio sam da mi je 4G signal mnogo bolji na mifi uredjaju nego na telefonu. Gde na telefonu imam 1 crtu, na mifi 3 ili 4, dok na mestima gde na telefonu ne hvata, na mifi uvek ima 1-2 crtr.
Pa sam si sebi odgovorio, 4g ti je verovatno puno slab, pa uređaj neće da se registruje na mrežu, a da probas sve to negde gde je signal jači...
 
Probao sam na mestu gde imam pun signal 4G mreze i nece. Kao sto sam rekao, u I9505 normalno radi, dok npr u Note 4 na istom (i bilo kom drugom mestu) nece da se nakaci na 4G.
 
Koga zanima Vip i dalje ne tarifira 4g saobracaj kao saobracaj iz paketa (ukljuceni megabajti u pretplatu) vec samo saobracaj koji ostvarite preko h/3g/e mreze.

To sam i ja primetio,i sve pohvale za njih zaista.Mada koliko mogu da primetim brzine su mi i dalje oko 50 Mbps,a u onom njihovom klipu sto su postavili u vezi 4G mreze kazu da je prosecna brzina oko 40 Mbps.Ja iskreno smatram posto su prvi pustili 4G mrezu,da ce prvi uvesti flat 4G pakete jer bi im to bio pun pogodak.Mozda zato i testiraju sada sa ovim bez merenja da vide kako se ponasa mreza kada je zagusenje itd.
 
Flat 4g ? Pa to bi se trosilo 100gb u mesec dana..
Nema od toga nista.
 
Ne znam nista ali prosta logika. Oni su tu da oderu korisnike a ne da vam se svide.. Pa koliko naplacuju gb u americi npr. ? Malo je reci ubijaju..
 
Flat 4g ? Pa to bi se trosilo 100gb u mesec dana..
Nema od toga nista.

Ja sam u Aprilu potrosio preko 150 GB vip je u pitanju,i nista :) Od pocetka meseca sam vec izvukao 50 GB vip takodje 4G mreza i super radi :) Malo guglanja po netu,postoje provajderi koji nude flat 4G ali sa limitom brzine od 3 ili 4 Mbps,tako da samim tim limitiraju i kolicinu prenetih podataka.Jer se zna sa brzinom od 4 Mbps sa downloadom 24/7 koliko moze GB da se skine.
 
Pa dobro. To je onda i nebitan flat ako ti ubiju brzinu toliko. A to sto ti skidas sada 150gb ne govori nista,jer 4g koristi min korisnika plus je 4g mreza trenutno uzas.
 
To sam uradio cisto radi testiranja,4k youtube,jedno 150 x speed test na svim mogucim lokacijama,tj ispod skoro svake bazne stanice...Mada bi meni znacio flat i od 2 Mbps,nije to neka brzina,ali bi bila sasvim dovoljna za skype,online radio,youtube na 480p itd,a ta brzina je sasvim dovoljna za smartphone.Dok onih 64/32 kbps nije dovoljno ni za 2g telefon...
 
Možda i bude flat 4G, ali je alfa, po meni, napisao lepu procenu cene za tako nešto (100eur mesečno). Tako da bi se 99,9% ljudi momentalno ohladilo od te želje :)
U paketima od 1000~2000 din, sigurno toga neće biti :)
 
Poslednja izmena:
To sam i ja primetio,i sve pohvale za njih zaista.Mada koliko mogu da primetim brzine su mi i dalje oko 50 Mbps,a u onom njihovom klipu sto su postavili u vezi 4G mreze kazu da je prosecna brzina oko 40 Mbps.Ja iskreno smatram posto su prvi pustili 4G mrezu,da ce prvi uvesti flat 4G pakete jer bi im to bio pun pogodak.Mozda zato i testiraju sada sa ovim bez merenja da vide kako se ponasa mreza kada je zagusenje itd.
Nemas u Vipu ogranicenje brzine. Ide maksimalno koliko mozes da izvuces sa bazne stanice. Ovo je u startu lep potez zaista... Ja sam izvukao proslog meseca oko 30gb... Ovog meseca i ne bas mnogo jer mi naselje nije pokriveno 4g. Iako u blizini ima 4g stani a i hvata se u nekim delovima mislio sam da ce se siriti brze kad oni stali u mesto odakle su i krenuli u pocetku.
 
Screenshots_2015-05-10-13-48-03.png2.png3.png4.pngZnam da nemam ogranicenja ali prosto uvek izvlacim od 35 do nekih 50 Mbps,izvlacio sam max i 75 Mbps ali je to bilo retko.Govorim o prosecnim brzinama na vecini mesta izvucem oko 39 Mbps a u retkim slucajevima i preko 40.Za sada sam uspeo 75 Mbps da izvucem ispod bazne stanice na Mostarskoj petlji.Pisao sam o tome zasto se sporo sire.Postavili su pre neki dan kod hipodroma baznu,u Topcideru,a i Banovo brdo je pokriveno celo do okretnice.Jedna bazna stanica pokriva samo od 350- 500 metara.Tako da na svakih 500 metara mora da ide po jedna bazna stanica,jer se radi o frekvenciji 1800 MHz.Kada budu dobili dozvolu za LTE na 800 MHz sredinom sledece godine,takva bazna stanica teoretski moze da pokrije i do 50 kilometara na otvorenom ravnom terenu,slicno kao 2G bazna stanica.
 
Poslednja izmena:
FLAT, 4G i Srbija mi nekako deluju nestvarno ...
Realno ja bih prvi otkazao SBB trio gold (40mb/s) kada ovako imam skoro 3 puta veću brzinu :D

Nema od ta posla ništa, biću zadovoljan ako povećaju pakete sa 1GB na 3/5GB mada i to mi deluje malo ostvarivo ;)
 
Poslednja izmena:
Pa za ove pare ni ja ne očekujem,ali kao što reče alfa u paketu od oko 100e možda i bude.Nisam siguran da bi otkazao trio gold,i plaćao za paket mesečno 100e.Ja bih iskreno platio 100e za paket sa flat 4G,ali ne stalno jer smatram da je to velika cena.Kao npr što mts ima onaj paket od 7599 din sa 40 GB neta,tj super plus.
P.S I mts ima ogranicenje za 4G sad videh na sajtu
* Internet saobraćaj uključen u mesečnu naknadu dostupan vam je po maksimalnoj brzini protoka u mt:s mreži (do 105/35 Mb/s za Miks XL, Miks XXL, Super i Super Plus tarifu, odnosno do 42/5.7 Mb/s za ostale tarife). Kada iskoristite MB iz naknade imate mogućnost da do kraja meseca besplatno koristite Internet, sa smanjenom brzinom protoka do 64/32 Kb/s.
 
Poslednja izmena:
Gde si to video kod njih na sajtu ?

105/35 Mb/s za Miks XL - tu brzinu i taj paket imam, tako da je izgleda tačno ...
 
Nazad
Vrh Dno