Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Kako je proslo, ako je proslo? :)
Zaboravio da se javim... proslo sa puno zivaca, ne zbog same stampe, vec zbog toga sto zivim na selu gde su nestanci struje sasvim normalni, tako da je na satu broj 15 :LOL: doslo do nestanka struje, ja na stampacu imam nastavak stampe posle nestanka struje, ali ima neki bug i uvek pocne stampu jedan sloj vise, tako da sam morao sve ponovo sa puno psovki, ali zavrsio sam i ispalo je super :D
 
Zaboravio da se javim... proslo sa puno zivaca, ne zbog same stampe, vec zbog toga sto zivim na selu gde su nestanci struje sasvim normalni, tako da je na satu broj 15 :LOL: doslo do nestanka struje, ja na stampacu imam nastavak stampe posle nestanka struje, ali ima neki bug i uvek pocne stampu jedan sloj vise, tako da sam morao sve ponovo sa puno psovki, ali zavrsio sam i ispalo je super :D
Isti problem prošlog vikenda, krenula štampa i posle 40 tak minuta nestade struja, najavili radove na 2 h samo što sam ja to saznao posle. Dođe struja štampač bi lepo nastavio gde je stao ali problem je staklena podloga. Čim se ohladi model se odlepi od podloge i nema nastavka. Sreća pa nije mnogo odmaklo od početka.
 
3DMarket je baš podigao prag za besplatnu isporuku - 10.000 RSD. Za porudžbine ispod tog iznosa, poštarina je 450din. Malo bezveze.

Imate li preporuke za alternativu za kupovinu PETG i PLA filamenta?
 
Jedan decko na KP prodaje Wanhao filamente za 2000 dinara, doduse trenutno samo u crnoj i beloj boji. Ja planiram ubuduce iz EU narucivati GST3D.eu filamente
 
Jel ih je isprobao neko, valjaju li? U beloj i crnoj boji mi najviše i trebaju.

Edit: Nudi samo PLA. Meni treba i PETG, čak i više nego PLA.
 
Preporuka za tog prodavca, nevezano za 3DP opremu. Pri ličnom preuzimanju neke robe sam lepo popričao sa njim, ume da korisno posavetuje o nabavci, a i ušao je u legalne tokove sa nabavkom kineskih delova i opreme i izdaje račune.
 
3DMarket je baš podigao prag za besplatnu isporuku - 10.000 RSD. Za porudžbine ispod tog iznosa, poštarina je 450din. Malo bezveze.

Imate li preporuke za alternativu za kupovinu PETG i PLA filamenta?
Video sam i ja nedavno kada sam porucivao... i slazem se da je dosta. Ali opet - kupis 3-4 filamenta i tu si. Doduse, ja kupujem retko PLA, najvise PET-G, nylon i ASA, a ovi poslednji su skupi sami po sebi...
 
Imam dve stare fotografije pada aviona na kuću, jedna snimljena sa ulice (rep) a druga iz dvorišta (trup), obe snimljene sa zemlje, (pod sličnim uglom). Ima i drugih fotografija snimljenih sa ulice. Da li je moguće napraviti 3D reprodukciju od njih?
 
U suštini jeste, npr. fotogrametrijom. Ali pošto su slike stare, verovatno lošeg kvaliteta i ima ih malo ne možeš da očekuješ neke rezultate bez dodatne asistencije živog čoveka.
 
Stvarcica koja ce da razveseli svaku domacinsku kucu. Famozni plasticni vijak na klozetskoj dasci koji mora da strada na svake dve godine maksimalno. Ali sa dobrom armaturom na smicanje (vijak za drvo) trebalo bi da nadzivi ovaj originalni. A i da ne nadzivi nema problema, tu je 3D stampac .:)
 

Prilozi

  • DASKA VIJAK.jpg
    DASKA VIJAK.jpg
    170.4 KB · Pregleda: 129
Da li neko ima preporuku gde bih mogao da nabavim TPU filament? Imam žuti Creality i zadovoljan sam, ali 3Dmarket trenutno nema neki izbor boja (a DD TPU je preskup u odnosu na Creality).
 
Konacno uspesno upakovani umeci i dobijen porodicni drzac cetkica u dve boje. Ovaj mermerni filament je fenomenalan za prikrivanje ektrudiranih linija (mada ga fotografija nemilosrdno otkriva, iako se u stvarnosti jedva primecuje). Na modelu je ceoni zazor izmedju umetka i upusta pokazao da je 0.1 mm optimalan u ovom slucaju. Ali po strani je morao da se pusti 0.25 po zidu kako bi umetak lako upao a da ga dizna ne seta mnogo kod prvog sloja formiranja simbola (inace simboli su formirani sa tri sloja po 0.2 mm). I jos jednu stvar sam mu "manuelno" dodao nakon pauze. Za svaki slucaj sam mu malo rucno pogurao masu pre pocetka formiranja simbola. Da mi pocetna linija ne ostane stanjena ili skracena. Sa estetske strane bolje je da na siluetama broj linija zidova bude manja (2 recimo) ali onda bi cvrstina celog dela morala da trpi (u ovom slucaju 4 linije). Mada ni ovo nije lose ispalo na ovako malim siluetama.
 

Prilozi

  • Drzac Cetkica-1.jpg
    Drzac Cetkica-1.jpg
    225.1 KB · Pregleda: 104
  • Drzac Cetkica-2.jpg
    Drzac Cetkica-2.jpg
    349.7 KB · Pregleda: 79
  • Drzac Cetkica-3.jpg
    Drzac Cetkica-3.jpg
    115.7 KB · Pregleda: 88
Da li neko ima preporuku gde bih mogao da nabavim TPU filament? Imam žuti Creality i zadovoljan sam, ali 3Dmarket trenutno nema neki izbor boja (a DD TPU je preskup u odnosu na Creality).
Ima na KP nekih gembird flex filamenata, mada ne znam kakvi su. DD crni tpu sam koristio i odličan je, lako se štampa i na Bowdenu, mada jeste skup.

Piši ako probaš nešto jeftinije.

Inače 3dmarket osim što je podigao limit za poštarinu, podigao je i cene za neke filamente. Light marble pla npr je bio 3000 pre par meseci, sad je 5000
 
Inače sam jako orijentisan na praktične printove i trudim se da spojim te dve stvari, jer mi se može. :) Htedoh da podelim jedan minuli vikend rad.

Radim konverziju na ITB (individual throttle bodies) na trkačkom autu, naišao sam na problem ugla i nasedanja filtera za vazduh. Klasično sam 'od oka' procenio potrebe i nacrtao adapter za korekciju ugla. PET-G test fit - skoro savršeno.
Onda je bilo vreme za najlon sa staklenim vlaknima. Prima Select, koji po tech. spec. ispunjava sve uslove, a kupio sam ga za 'trebaće' nekada... Sušenje od nekih 12h, pa printanje. Prilično uspešno, skalirani modeli da se kompenzuje skupljanje najlona, sve pasuje ponovo.

Deo se kači po principu uklapanja i osigurava se sa dva m5 šrafa na ITB bočno. Na adapter idu trubice i na iste se slotuje alu backplate za filter i filter. Slike bolje ilustruju, ja sam prilično zadovoljan momentom da sâm mogu ovo sve da napravim. Barem nešto lepo u dobu u kojem živimo. :)
 

Prilozi

  • 20220808_103959.jpg
    20220808_103959.jpg
    381.5 KB · Pregleda: 65
  • 20220808_122222.jpg
    20220808_122222.jpg
    308.9 KB · Pregleda: 61
  • 20220808_182301.jpg
    20220808_182301.jpg
    122.2 KB · Pregleda: 55
  • 20220808_182400.jpg
    20220808_182400.jpg
    543.5 KB · Pregleda: 54
  • 20220808_190215.jpg
    20220808_190215.jpg
    344.6 KB · Pregleda: 54
  • 20220808_191640.jpg
    20220808_191640.jpg
    319.7 KB · Pregleda: 52
  • 20220808_195130.jpg
    20220808_195130.jpg
    266.4 KB · Pregleda: 50
  • 20220808_202715.jpg
    20220808_202715.jpg
    372.7 KB · Pregleda: 49
  • 20220808_202655.jpg
    20220808_202655.jpg
    459.8 KB · Pregleda: 49
  • 20220808_202640.jpg
    20220808_202640.jpg
    421 KB · Pregleda: 62
Konacno uspesno upakovani umeci i dobijen porodicni drzac cetkica u dve boje. Ovaj mermerni filament je fenomenalan za prikrivanje ektrudiranih linija (mada ga fotografija nemilosrdno otkriva, iako se u stvarnosti jedva primecuje). Na modelu je ceoni zazor izmedju umetka i upusta pokazao da je 0.1 mm optimalan u ovom slucaju. Ali po strani je morao da se pusti 0.25 po zidu kako bi umetak lako upao a da ga dizna ne seta mnogo kod prvog sloja formiranja simbola (inace simboli su formirani sa tri sloja po 0.2 mm). I jos jednu stvar sam mu "manuelno" dodao nakon pauze. Za svaki slucaj sam mu malo rucno pogurao masu pre pocetka formiranja simbola. Da mi pocetna linija ne ostane stanjena ili skracena. Sa estetske strane bolje je da na siluetama broj linija zidova bude manja (2 recimo) ali onda bi cvrstina celog dela morala da trpi (u ovom slucaju 4 linije). Mada ni ovo nije lose ispalo na ovako malim siluetama.
Tek sada vidim:
Super je print i namena ali je opasna. Svakakva cuda mogu da se razviju u porama stampanog modela, ne zelis to u ustima...
 
Tek sada vidim:
Super je print i namena ali je opasna. Svakakva cuda mogu da se razviju u porama stampanog modela, ne zelis to u ustima...
Pa nije štampao četkicu, nego držač, koji ne dolazi u kontakt sa vlasima četkice...
 
Cela četkica je mokra i na držaču se moraju skupiti bakterije.
Slažem se da to nije najbolja ideja za korišćenje. Za mene lično dolazi u obzir samo onaj držač sa UV. To je vrlo jeftino u Kini.
Deo na koji se stavlja četkica se skida i pere kao sudovi, a UV sprečava razvijanje bakterija.
 
Ne znam sta da ti odgovorim na ovo...
Pa to onda važi za svaki plastični akcesoar za higijenu usne duplje...
Nije ovaj njegov print ni gori ni bolji od ostalih koji brizgaju plastiku...

A i usta sama su čista u PM...
Leglo bakterija...
Čovek u svojoj pljuvački ima više bakterija nego komodo zmaj varan...
 
To za bakterije sam pročitao na više mesta kad sam hteo da odštampam flašice za vodu za klince. Ima logike, ali bi bilo zanimljivo uporediti stanje sa klasičnim plastičnim flašicama za višekratnu upotrebu, nakon par nedelja korišćenja. Većina dece zubima ošteti pipak koji se stavlja u usta, pa verujem da se brzo stvore pore i sitne pukotine u kojima se zadržavaju voda i pljuvačka. Ne znam koliko je 3D odštampana flašica štetnija od obične, ako se obe peru i održavaju na isti način.
 
Problem sa štampanjem takvih stvari je i nemogućnost pranja. Tj deformisaće se na većim temperaturama.
Kupovne boce možeš i da prokuvaš bez problema. Mada zavisi i od vrste plastike.

Štampana, osim između slojeva, može da ima pore od vlage u filamentu. To kod brizgane plastike mislim da nije slučaj jer se pod pritiskom "istisnu".

A za bakterije... Nije samo bitna količina, nego i vrsta.
Nisu sve bakterije loše, ali ako u ustima imaš neke od komodo zmaja, onda možda neka konsultacija sa zubarom nije loša ideja.
 
Jujuju, apsolutno ne zelis da ti sitne cestice te plastike ostaju u vodi koju deca piju.
Strasno mi je i kada vidim da se kupuju one kineske flasice od ko zna kakve plastike.
Iskljucivo bpa free. Toliko dobrih bidona ima na trzistu
 
BPA free ne znači da flašica posle par nedelja neće biti puna sitnih oštećenja u kojima se mogu razmnožavati bakterije,a ovde sad pričamo o tome. Staklena flaša je bolja od bilo koje plastične, pa ne pamtim kad sam video nekog da je koristi višekratno.
 
Oni to stalno drze, ne treba se upecati. Uvek ima neki discount i to izgleda kao da stedis stotine.
Ako pogledas aliexpress, videces da su cene iste ili cak i nize.

Jednom sam probao da kupim rezin od njih. Imali su 3+1 akciju i sa sve slanjem je bilo duplo jeftinije nego da kupim kod nas. Kontaktirali me naknadno i trazili dodatnih 100usd za slanje jer ovo i ono. Stoji im srbija normalno i fee za nas preko dhl. Mislim da ni danas nije ispravljeno.
 
Visak asa plastike otopim acetonom u staklenoj teglici, nanesem tanak sloj cetkicom na staklenu podlogu i sve super. Sledeci put moram drugu cetkicu da koristim jer je ova kao kamen tvrda. Stavim je u aceton ali aceton ispari pre nego cetkica omeksa.

Cime nanosite abs/asa slurry i kako odlozite da se moze koristiti opet?
 
Pozdrav
Potreban mi je savet. Razmisljao sam da kupim Creality Ender 3 S1 Pro, ali sam sad video kod nas na oglasima i TwoTrees SaphirePlus,
koji po specifikacijama oduvava sve stampace u ovoj cenovnoj kategoriji. Gledao sam par dana na netu o njemu, metalni ram, CoreXY, 300x300x350mm.
Ali hotend mu je kriminalan, kao firmwire. Kad se to promeni, onda postaje zver.
Sad se lomim, da li da uzmem S1 Pro, i da ne mislim, ili SaphirePlus i da se igram inzenjera :D. Moje znanje kao polupocetnika je prilicno ograniceno,
i ako imaju upustva korak po korak, plasim se da negde ne zakucam. Mislim da ne postoji ni hotend kod nas, koji bi samo zamenio, mislim da bi moralo da se
stampa i redizajnira cela kolica sa glavom...
Sta mislite, uzeti stampac, i ne misliti o nicemu, ili uzeti polugotov stampac, i graditi ga i sredjivati...?
 
Nazad
Vrh Dno