Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

K1c u Voxelu otisao sa 69900 na 75000...
 
Pozz svima, planiram da kupim Bambulab p1s, pa me zanima koji bi bio najlaksi način za to?
Odnosno gde ga kupiti?
I da li moze da se poruči sa njihovog sajta direktno(pretpostavljam da bi mi carinu naplatili jedno 150-ak e)?

Hvala
 
K1c u Voxelu otisao sa 69900 na 75000...
Njihovo je da dizu cenu, nase je da po toj ceni ne kupimo!
Kada niko ne bude kupovao, morace da spuste cenu.
It's that simple!
Dalje, sa tom cenom vec dobrano ulaze u Bambu Lab teritoriju, tako da...
Pozz svima, planiram da kupim Bambulab p1s, pa me zanima koji bi bio najlaksi način za to?
Odnosno gde ga kupiti?
I da li moze da se poruči sa njihovog sajta direktno(pretpostavljam da bi mi carinu naplatili jedno 150-ak e)?

Hvala
Poslao sam ti PM
 
Dva meseca kasnije opet mi trebaju neki funkcionalni delovi i ponovo razmišljam o kupovini printera.
Sviđa mi se Ender 3 V3 KE, ali koliko vidim nema ga kod nas, a od drugih entry opcija primećujem Ender 3 V3 SE i Anycubic Kobra 2 Neo.
Da li birati između ta dva ili postoji neka kombinacija da se kupi KE verzija ili Elegoo Neptune 3-4? Jel mađari dovlače printere ovamo?
 
Dva meseca kasnije opet mi trebaju neki funkcionalni delovi i ponovo razmišljam o kupovini printera.
Sviđa mi se Ender 3 V3 KE, ali koliko vidim nema ga kod nas, a od drugih entry opcija primećujem Ender 3 V3 SE i Anycubic Kobra 2 Neo.
Da li birati između ta dva ili postoji neka kombinacija da se kupi KE verzija ili Elegoo Neptune 3-4? Jel mađari dovlače printere ovamo?
Ja sad upravo gledam Ender 3 V2 NEO, ali moram jos malo procitati zapravo sta koji model nudi... Cenovno ne bih da previse dajem novca, jer ipak hocu ovako za hobi da se zanimam oko 3d stampe...
 
Za sve nove korisnike samo imam jedan heads-up - 3D printeri i printanje su jedna duuuuuboka zecija rupa. Toliko. :)
 
Za sve nove korisnike samo imam jedan heads-up - 3D printeri i printanje su jedna duuuuuboka zecija rupa. Toliko. :)
Ma znamo svi da je to rupa bez dna, plus sto kad uzmes jedan, odmah mozes da pocnes da gledas koji noviji, veci, jaci, bolji da uzmes...
Nego je taj prvi problem, da se ne potrosi previse para, a da opet bude dobar za ucenje i vezbanje...

Jer zasto da se daje previse para, ako se kroz par meseci skonta da mozda i nisi za to, pa posle moras da prodajes i izgubis dodatno novac na tome.

Ja zato gledam neku budzet varijantu, 200-250e, cisto da udjem u stos sa time, lako se moze dati 1000e :D
 
To je klasicna pocetnicka greska. Daces 200-300 evra za prvi da vidis ide li i naleteces na zid, jer ni jedan ispod 500e ( a i ove iznad bukvalno na prste jedne ruke mozes da nabrojis) je generalno krs.
Tu jedino ne racunam Bambu A1 ali je i on povucen iz prodaje zbog fabricke greske.
A zid ce biti takav da ces biti hepi dok stampa nesto (pitanje da li ces uopste moci da stampas iz prve) pa onda budzi, namestaj, steluj, kupuj modove u nadi da ce da proradi i bacas pare sve dok ti se sve ne smuci i prodas za upola cene ako imas srece.
Soc. mreze su prepune takvih primera.
Hoces da stampas i ne razmisljas - uzmes Bambu P1P ili A1 kada se ponovo pojavi.
Hoces da budzis i da se igras - napravi svoj stampac uz pomoc krstenog stampaca kojeg si prethodno kupio i izivljavaj se do mile volje.
 
  • Interesting
Reagovanja: CvC
Slažem se sa DukeLanderom u gotovo svemu što je rekao, jedino bih umesto P1P preporučio P1S, ako možeš da priuštiš. Mislim da vredi razlike u ceni. Jeftini štampači mogu da budu izvor frustracija. Nije obavezno, ali dešava se relativno često. A čak i ako ne prave probleme, smoriš se kad vidiš kakav kvalitet daju Bambu lab modeli. Možda je pre svega toga najbolje da pojasniš šta očekuješ od 3D štampača, pa da ti kažemo vredi li ulagati u bolji. Ja bih voleo da imam P1S sa AMS-om, ali kako uglavnom štampam igračkice za decu, to mi apsolutno nije isplativo.
 
  • Like
Reagovanja: CvC
Ma P1P sam naveo zbog cene. Nedavno bio 550e na akciji, kada su poceli sa povlacenjem A1.
 
Radili su reviziju ekstrudera, stari je sjaj a novi je mat, kao vizuelna razlika. Ne znam ima li jos nesto, osim toga...
 
Za sve nove korisnike samo imam jedan heads-up - 3D printeri i printanje su jedna duuuuuboka zecija rupa. Toliko. :)

ako može malo pojašnjenje?
zečija rupa je na srbskom rupa bez dna, jel tako?
 
ako može malo pojašnjenje?
zečija rupa je na srbskom rupa bez dna, jel tako?
Tako je. Proteže se jako mnogo i grana se na nove. Takođe se koristi i kao aluzija na alisu u zemlji čuda. Upadneš u novi svet.
Uvek ćeš želeti nešto novo da probaš, kreneš sa diznama pa grejačima pa pločama pa šinama...
 
Tako je. Proteže se jako mnogo i grana se na nove. Takođe se koristi i kao aluzija na alisu u zemlji čuda. Upadneš u novi svet.
Uvek ćeš želeti nešto novo da probaš, kreneš sa diznama pa grejačima pa pločama pa šinama...

razbiram, blagodarim!
sad zapravo prvi put i saznajem razliku izmedju zečije i rupe bez dna!
ova zečija je mnooogo gora rekao bih!
shbatio sam, hvala!
NE ULAZIM! xaxaxaxax!
 
Nije cilj, naravno, nekoga obeshrabriti, naprotiv. :) Samo je jako bitno da se setuju ocekivnja, ako neko moze da se zadrzi na nekom nivou, onda je lako. Ali evo, vecinski nismo za to sposobni, pa onda krene entry level printer, pa jedno 10-15 modova, pa onda drugi printer, treci... onda SLA je kul, ajd' da probam i to. Da ne spominjem CAD programe, meshing programe, slicer-e itd. Licno ovo dozivljavam kao potpuno separativni hobi, s' pravom. :)
 
Moj pogled na to je uzeti Bambu Lab i koncentrisati se na projektovanje predmeta (Inventor, Fusion 360, Solid Works), taj rad moze jako dobro sutra da se proda/naplati!!) i na stvaranje, kreiranje nekih pametnih i korisnih sklopova/predmeta a ne na smaranje oko hot endova i dizni. Ko bas hoce to da radi, napravi neki Voron i onda radi napred navedeno.

Gubi se mnogo vremena i to na nekreativan i glup nacin ako se previse vremena sedi u "kanalu" u pokusaju da se montira Đunta sa sitnim nutom!

Ja recimo sem prvobitne namene, stampe arhitektonskog modela u vise razmera u cilju sagledavanja objekta, marketinga i vizuelizacije, projektujem nesto sto kosta tipa X0.000 dolara da se kupi gotovo i frka mi je da bilo kome saljem delove, mada ce me prototip izaci na preko par hiljada jedinica. Ali mi je problem sto mi treba sirina dela najmanje 295-300mm a idealno bi bilo 330mm da moga da uradim iz jednog prolaza, bez spajanja itd.
I onda sam radio na laseru neke gluposti, sekao klirit, ubacivao u njega nosace za svasta... itd.. uglavnom gubio vreme.

Koliko god nisam podnosio 3D na pocetku, jer je bio jezivo nepouzdan i primitivan, sada mislim da je vreme da svako ko ima nesto u glavi u vezi tehnike kupi Bambu i krene da se obrazuje i sutra prodaje to znanje, makar kao side job.
Jedan od poslova koji nikada nece izumreti je 3D projektovanje u CAD programima! Nedajte da vas malodusni i negativci obeshrabre!

Vredan rad je 70-90% svakog uspeha. Talenat i sreca su onih 10-30%
 
Šta god napravio, ljudi kod nas nemaju ili ne mogu da plate, većinski. Teško je objasniti nekome koliko znači taj 'custom' momenat. Ne za neke trivijalne stvari, ali za nešto specifično konkretnije. 3D štampa je još uvek strani pojam prosečnim ljudima i onda ne kapiraju mogućnosti, ograničenja i pristup tehnologiji.

Meni je lično to najveća prepreka u saradnji sa nekim, ali verujem da uz neku sega-mega ideju/use case, to može da bude drugačije. :)
 
Ja imam Creality Ender S1, placen oko 350 evra pre dve godine, samo sipas filament i radi, niti mi sta smeta, niti ga budzim, sve na dugme :) Da ima boljih, verovatno ima.

Jedino me nerviralo sto ima dosta prasine, pa sam mu uzeo platnenu "kutiju" i unutra stavio led traku.
 
Šta god napravio, ljudi kod nas nemaju ili ne mogu da plate, većinski. Teško je objasniti nekome koliko znači taj 'custom' momenat. Ne za neke trivijalne stvari, ali za nešto specifično konkretnije. 3D štampa je još uvek strani pojam prosečnim ljudima i onda ne kapiraju mogućnosti, ograničenja i pristup tehnologiji.

Meni je lično to najveća prepreka u saradnji sa nekim, ali verujem da uz neku sega-mega ideju/use case, to može da bude drugačije. :)
Nikome domace trziste ne treba da bude cilj, niti ono moze da absorbuje bilo sta vredno, sem ako nemas masinski park, ali onda nisi na ovoj temi.

Napolju placaju po 1000 dolara za malo slozenije varenje neke gluposti. CNC bilo cega na komad kosta 1000$+.
Meni je PCB Way dao ponudu - "Quote" za neki roler za moj uredjaj 11.5 USD na 100 komada, ali sa peskiranjem i silver anodizacijom kao zavrsnom obradom od 6061 legure aluminijuma.

Na komad je bilo oko 50 USD.

Sa druge strane, strugar iz okoline Panceva, na Potisje Morando strugu u garazi mi je na kraju napravio te rolere za 200 dinara po komadu sa mojim materijalom.
Domace firme koje rade CNC obradu su trazile 20-30 evra po komadu bez zavrsne obrade.

Sta hocu da kazem. CNC modeliranje u Inventoru, Solid Works... ce dok je sveta i veka biti aktuelno i dobro placeno. Znam desetak ljudi koji modeliraju sve i svasta za strance.
Znam par ljudi koji projektuju kuhinje za nemce i svajcarce iz Beograda. Dobiju mere i sliku prostora i njihovo je da posalju finalni projekat kuhinje.
Svasta moze da se radi iz Srbije za lepe pare, samo ko je malo pametan. Cak ne mora covek ni da se seli iz rodnog sela, samo net je potreban!

A prvi korak je da covek nauci da projektuje nesto i da to sto je projektovao i napravi. A onda to moze i da se proda kao STL ili da se usluzno radi za nekoga.
 
  • Like
Reagovanja: CvC
Dobro, ti pričaš o full time ili solidnom part time poslu. Ja već imam jako dobar full time posao koji radim od kuće, tako da printerima i sl. temama pristupam iz hobija, ne iz interesa zarade. :) Ako nešto iskombinujem da ublažim troškove, što da ne.

Drugar koji radi sa karbonom full time koristi moje modele i 'usluge' za njegove proizvode i to je recimo jedan dobar use case za printere. Svakako ko želi bilo šta lokalno, neće se usrećiti verujem, ali takođe može da sedi u bašti i crta modele u Blenderu i da ih prodaje kojekude za 50-100-200-300 itd. eura bez i da ima printer. :)
 
  • Like
Reagovanja: CvC
Ja sad upravo gledam Ender 3 V2 NEO, ali moram jos malo procitati zapravo sta koji model nudi... Cenovno ne bih da previse dajem novca, jer ipak hocu ovako za hobi da se zanimam oko 3d stampe...
Uzeo sam Ender 3 V3 KE najviše zbog wifi opcije.

Situacija iz kutije, ne poznajem terminologiju najbolje, ali valjda će biti jasno

  • Jedna od osovina na Y osi labava i ceo bed ima lufta i podiže se na toj strani, šraf koji bi trebalo da je stegne je previše kratak i ne pravi nikakav kontakt, ubacio parče filamenta u rupu i stegao šraf preko toga, drži vodu za sad.
  • X gantry, jedna strana 2mm viša od druge, brzo se izleveluje, ali nosači nisu vertikalno 90 stepeni u odnosu na postolje nego je kompletna konstrukcija nagnuta nazad. Rešeno podbacivanjem 2x od 0.6mm https://www.printables.com/model/704970-creality-ender-3-v3-seke-gantry-shims-for-non-vert
  • Auto bed leveling, u startu 1.2mm razlika u visini, za 3 ćoška odštampao podloške, trenutno level od 0.07 do 0.11. U suštini ne bi trebalo da pravi problem i bez toga pošto je self leveling.
  • Mislim da ću nosač filamenta spustiti negde dole jer se trese previše dok radi

Nakon zatezanja i dotezanja svega i svačega rootovan, moonraker, fluidd, mainsail. Orcaslicer prilično bolji od creality print.
Nisam nešto previše eksperimentisao, u startu malo zaobljeni ćoškovi, nakon podešavanja pressure advance prilično kulturni printovi, ali većinu kalibracija još nisam uradio pa ću videti kako će da izgleda nakon toga.
Sve u svemu kome ne smeta da isproverava sve zbog slabe kontrole kvaliteta mislim da nije loša kupovina.
 
  • Like
Reagovanja: CvC
Kolege,
da li imate predlog gde kupiti crni kvalitetan ABS ili ASA filament u Srbiji.
Koristio sam Zortrax, koga više nema, probao Devil Design i nisam zadovoljan kvalitetom, nakon toga sam neko vreme koristio eSun koji je bio dobar, ali ni njega više nema.
Poslednje što sam probao je 3D Republika filament koji nije loš, ali je špulna dosta široka. Naime za Zortrax štampaču je jedva nabacim, a na Bambu Labu od nazad skoro nikako, a u AMS ne može da stavi zbog velike širine.
 
Ja sam od iskusnog korisnika dobio preporuku za ovaj:


kod nas je relativno povoljan:


ali ga jos nisam probao licno...

Neko mi je usluzno odstampao nesto, na P1P, ja sam mu samo kupio i doneo taj filament, ali nemam ja neko iskustvo da mogu da kazem da valja. Za moj kriterijum je super ispalo a i cena je bila skroz OK.
 
Ja sam od iskusnog korisnika dobio preporuku za ovaj:


kod nas je relativno povoljan:


ali ga jos nisam probao licno...

Neko mi je usluzno odstampao nesto, na P1P, ja sam mu samo kupio i doneo taj filament, ali nemam ja neko iskustvo da mogu da kazem da valja. Za moj kriterijum je super ispalo a i cena je bila skroz OK.
Kupovao sam ovo kod njih, dobra je cena i skroz korektan filament.
Problem je što ga više nemaju u crnoj boji, očekuju da im stigne, ali ne znaju tačno kada.
 
Nazad
Vrh Dno