Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Moguce je, SLA printeri tome sluze. Pitanje je kako bi se doslo do modela za print. Jedna opcija je da se skenira ljubimac, vrlo legitimno sa tehnoloske strane, vrlo tesko sa objektivno-funkcionalne naterati ljubimca da bude miran za skeniranje. Opet da neko crta na osnovu par slika/perspektiva, mislim da bi bilo dosta skupo i pride uvek postoji odredjena greska pri modelovanju. Moj skener vrlo dobro radi na ljudima, licima, ali apsolutno je kljucno da se bude miran dok se sken ne uradi, ne vidim kako bih i malo dete obuzdao, a ne macku npr. :)
 
Jasno.koliko prosecno traje skeniranje lica osobe koja apsolutno mirno stoji
 
Za takve stvari je bolja i mnogo jednostavnija litofan 3d stampa.
 
Tipa sta se uradi,uradi se upload jpg slike ljubimca na one online litgraf servise i sta onda,skine se taj fajl i nekako napravi 3d slika i na resin printer :D ?
 
Moze mnogo jednostavnije da se postupi sa slikom, nije to problem. Ali to je onda vise 2D nego da kazemo model ljubimca. :) Onda to moze i na FDM stampacu da izgleda pristojno. Na konto skeniranja - pa trebalo bi barem nekih minut i par prelaza preko lica, kao glave tj. najbitnije stvari. Ostalo se moze kombinovati, u smislu tela.

 
Poslednja izmena:
Hm u moru online konvertora,cudi me da nema neki servis jpg to 3d image,pa da moze on da se iskoristi u ovom slucaju sto ni meni trebao
 
Neće još 5-10 godina da postoji upotrebljiv image to 3d konverter :D

Mislim da je za životinje/decu/ljude u pokretu, jedina opcija studio za fotogrametriju, a koliko znam, to ne postoji u srbiji, i generalno košta poprilično.
 
Možete li da mi preporučite koji SSR relej da uzmem za hetbed pošto stavljam silicon heatpad i malo deblji aluminijumski heatbed. Ender 5 je štampač
 
Mosfet bre, kakav SSR.... :D
Bilo koji, posto je mosfet u pitanju a ne neka precizna elektronika. Max 5e das, sve sto je iznad je teska kradja.
 
Doturio mi je drugar za te potrebe Phoenix Contact PLC-BSC- 24DC/21-21, doduse jos ga nisam iskoristio, sve sam fizicki pripermio al' ne diram ono sto radi. :)
 
Na ovom tutorijalu on stavlja ssr

Ah, ti bi na 220v...
Mosfet i SSR su ista stvar ili vrlo slicna stvar.
Uglavnom se generalizuje da je mosfet za nize dc napone, ssr za vise ac, mada je to sve stvar namene.
Ako nisi vican struji tj ako nisi cak 1% siguran sta radis - nemoj.
Nesto previdis sto se nece odmah pokazati i dovodis sebe i bliznje u smrtnu opasnost.
Koji ssr da uzmes ako ipak odlucis? Ove sto koriste tjuberi, oni su to vec ispitali sta je najbolje.
 
Nas dvojica smo podelili alu plocu za AC bed, isti printeri itd. :) Meni se generalno solidno ponasa heatbed, pa nisam nesto previse napeo da instaliram, jedino sto mi se sigurno vise dopada je raspored toplote, optimalno deluje kada se nalepi onaj silikonski grejac. Mada, meni uz to stoji i ona izolacija za heatbed sa donje strane, koju bih mogao staviti i na ovaj DC. Za neke konkretnije rezultate, morao bih da upucavam meracem temperature jedno pa drugo. Ovako je sve na subjektivni osecaj ili tih par minuta ustede na brzini grejanja, sto zapravo nije ni bitno... i naravno, ako neko ima ekstremno wrap-ovan heatbed pa ce mu nova, ravnija ploca, pomoci.

Btw, Phoenix na KP za 500RSD.
 

Prilozi

  • 20240111_143026.jpg
    20240111_143026.jpg
    556.4 KB · Pregleda: 72
H ala na odgovorima. Meni je bed bas neravan, ni Bltouch ne pomaze uvek. Tako da ugraciduc ovu plocu koju sam dobio pre 1 god od kolege sa foruma :)
P. S. Dovoljno sam istrazio da ne spalim nesto :)
 
Spaljivanje je najmanji problem, strujni udar je mnogo opasniji, pogotovo ako ne resis pravilno uzemljenje stampaca.
No ti znas sta kako, ja napomenuo, sada sam miran :)
 
Kad stigne ultrarare uređaj a zapakovan tako da mu daljinski služi kao podmetač. Na sreću ima rešenja i za tako nešto. Inače situacija je iskorišćena da se unutra smesti punjiva baterija i kolo za punjenje sa regulacijom.
 

Prilozi

  • Daljinac 1.jpg
    Daljinac 1.jpg
    279 KB · Pregleda: 41
  • Daljinac 3.jpg
    Daljinac 3.jpg
    142.3 KB · Pregleda: 41
  • Daljinac 4.jpg
    Daljinac 4.jpg
    115.4 KB · Pregleda: 46
  • Daljinac 5.jpg
    Daljinac 5.jpg
    290.9 KB · Pregleda: 61
Čini mi se da ti je malo preblizu prvi sloj build plate-u. :) Dobra 'opravka.
 
Ima pitanjce planiram da uzmem neku magnetnu podlogu, ali da ima i glatku stranu, jako brzo sam sredio stock ender koju sam dobio. Sta predlazete da uzmem?
 
Bed je magnet ili staklo?
 
Pa iskreno ne znam da li stock ender 5 ima magnet na sebi? Nalateo sam na nešto povoljno, jedino ne znam koliko je izdrzljiva pobrsina, stavljao bih bez stakla
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€4.71 60%OFF | Pei Sheet 220*220 MM Dual Sided PEI PET Magnetic Build Plate Spring Steel Sheet For MK2 Anet A8 A6 Reprap Wanhao Hotbed Platform
 
Ima magnet E5 (Pro barem). To oljustis lako tako sto zagrejes bed, stavis FR4/G10 i zaboravis sve druge podloge. :) Imam ja tu po fiokama nove i koriscene magnetne, PEI, staklo (staklo mi je druga omiljena) i onda sam presao na FR4. Mogu lokalno, u Zemunu da ti iseku na meru, uzmes 4mm 235x235 i uzivas. Ne treba ti lepak za PLA i PETG, ABS i Nylon mozes da bi ih lakse skinuo posle... :D Ceh je kostao 1700RSD.
 
Ima magnet E5 (Pro barem). To oljustis lako tako sto zagrejes bed, stavis FR4/G10 i zaboravis sve druge podloge. :) Imam ja tu po fiokama nove i koriscene magnetne, PEI, staklo (staklo mi je druga omiljena) i onda sam presao na FR4. Mogu lokalno, u Zemunu da ti iseku na meru, uzmes 4mm 235x235 i uzivas. Ne treba ti lepak za PLA i PETG, ABS i Nylon mozes da bi ih lakse skinuo posle... :D Ceh je kostao 1700RSD.
Kako skidas zalepljene modele?
Originalno na mom 310x310 je staklo koje kada zalepi, ne pusta model.
 
@lordajvar upravo, samo odaberi 4mm. :) To i one metalne zakačkicen za ram od slike rade odlično, za mene barem.

Staklolit nije ništa drugo nego presovani fiberglas sa resinom, u table koje su precizno isečene. G10, FR4 i sl. su damo brendovi, takođe svaki FR4 je i G10, ali nije svaki G10 FR4 (skup, podskup). :)

@DukeLander ako printam bez lepka, samo pop-nu kada se ohladi bed, ako namažem lepak, dovoljno je rukom potegnuti ili malo špahtlicom podvući, ako je nylon, recimo. Imam doduše više opcija za lepak, pa i od toga zavisi. Najsličnije se ponaša kao staklo, ali nema wrap-ovanja ABS, ASA i PA.
 
Super je sve to, nego sta drzi tu plocu na mestu dok stampa, ako nije magnetna?
 
Nešto od ovoga, šta najmanje smeta.
 

Prilozi

  • 20240121_215908.jpg
    20240121_215908.jpg
    192 KB · Pregleda: 38
  • 20240121_215832.jpg
    20240121_215832.jpg
    232.5 KB · Pregleda: 37
Nazad
Vrh Dno