Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Deluje mi da je OC (postao) sam sebi svrha. Hlađenje, stabilnost, radni vek, potrošeno vreme da se sve podesi, testira, cene ploča, RAM-a, jačeg napajanja...

Jedino što mene interesuje je ne-OC odnos cena i performansi.
U smislu AMD vs Intel:
cena ploče + RAM + CPU

Uz podatak o potrošnji (i grejanju, je li) i performansama za isti/sličan broj jezgara i za single core performanse.

Voleo bih da AMD ispadne u tom zbiru (sve što ide uz CPU) jeftiniji, a brži od Intel-a, ali ne bih se kladio na to - videćemo.
Turbo je toliko napredovao da će OC uskoro u istoriju. Na Ryzen-u se praktično svodi na to da li hoćeš punu (OC) brzinu na 1-4 jezgra ili na svim jezgrima. Sa sadašnjim softverom, retko koji pogura ili mu treba na više od 4 jezgra punom parom. Poslednji W10 ima optimizaciju za thread scheduling a to kao treba da pomogne sa boljim rasporedom poslova na više jezgra.
 
Turbo je toliko napredovao da će OC uskoro u istoriju. Na Ryzen-u se praktično svodi na to da li hoćeš punu (OC) brzinu na 1-4 jezgra ili na svim jezgrima. Sa sadašnjim softverom, retko koji pogura ili mu treba na više od 4 jezgra punom parom. Poslednji W10 ima optimizaciju za thread scheduling a to kao treba da pomogne sa boljim rasporedom poslova na više jezgra.

Što se iskorištenja jezgara tiče, očekujem da će stvari (polako) ići u tom smeru. U tolikoj meri da nisam siguran da se ove (naredne sigurno) godine isplati uzeti CPU sa manje od 8 jezgara (osim ako se planira skora zamena). Naravno može lako biti da grešim, ali to je neki moj utisak.

Sve u svemu - OC testovi i poređenja su za one kojima je to hobi, samo po sebi. Zanimaju me "obični" testovi i poređenja. I mislim da će, pogotovo kod AMD-a, kvalitet i cena ploča, kao i RAM-a (ovo je sad pojeftinilo doduše) koji je potreban za "dobar rad" njihovog procesora, uticati na konačno pozicioniranje. Džaba i ako je procesor sličnih performansi, pa još i jeftiniji od Intela, ako sa pločom i RAM-om izađe na isto.

Za priču o konkurenciji: i meni deluje da je to sve sa (prećutnim) dogovorom. Diže se buka, priča se - to je sve super i za jedne i za druge. Ali niko se neće zeznuti da ponudi nešto super (puno bolje od onog drugog) za male novce.

Koliko sam ispratio situaciju do sada (pre ove 3. Ryzen serije): AMD je bio bolji izbor za "desktop" upotrebu, a Intel za igranje - jesam li u pravu?

Videćemo kakva će sad biti situacija - kao i "odgovor" Intela.
 
To za igranje je stvar IPC-a i generalno single core performance (intel za sada) jerbo su igre uglavnom tako napravljene a i neki programi. I ako se čini da ima ogroman broj igara ioak ima mnogo manji broj "Game Endgin-a" na kojima su bazirane a za njih treba dugi razvoj. Biće valjda i toga uskoro da mogu da dinamično upotrebe sve što novi procesori pružaju.
 
Sam si sebi odgovorio, ni ti ni ja ni bilo ko ne bi načinio takvu grešku :) Sa druge strane ovo realno jeste primetan napredak naspram dugogodišnje situacije.

Ali niko se neće zeznuti da ponudi nešto super (puno bolje od onog drugog) za male novce.
 
Sam si sebi odgovorio, ni ti ni ja ni bilo ko ne bi načinio takvu grešku :) Sa druge strane ovo realno jeste primetan napredak naspram dugogodišnje situacije.
Ljudi već zaboravljaju I5 4/4 za 250-300e. I to bez OC-a. Ryzen je megahit a to sto je u određenim igrama sporiji 3%, ne menja situaciju.
 
Došli mi u ruke.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Noice.

Kad ti je dozvoljeno postavljati benčmarke? Od 7-og ili...?
 
Tako je, tada ističe NDA. Dopada mi se sve za sada, RAM fino ide. Trebaće vremena da provrtim sve. Za sada ne deluje komplikovan OC.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
X570 Asus :)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Samo jos jedno pitanje.
Da li se taj X570 cipset stvarno toliko greje pa su morali da stavljaju te zujalice od ventilatora?
 
Nisu za džabe stavljali.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
To je priličan minus po mom mišljenju.
 
Videćemo još da li je neophodan. Ali platforma mi se dopada.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ja kao prorok proricem , bice povuci potegni , negde bolji Intel da plavi ne kukaju da su nadigrann negde bolji AMDi, a crveni tabor ce ziveti u zabludi da imaju PC jeftiniji nego sto bi to bila kombinacija sa plavima, a deru i jedni i drugi!
 
Najbolje bi bilo da CPU košta 100e, ploča 50e i aj zdravo. :D

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ja kao prorok proricem , bice povuci potegni , negde bolji Intel da plavi ne kukaju da su nadigrann negde bolji AMDi, a crveni tabor ce ziveti u zabludi da imaju PC jeftiniji nego sto bi to bila kombinacija sa plavima, a deru i jedni i drugi!

Nema sta da zivis u zabludi, saberes cene koje si platio za jedne umesto druge, i znas dal si platio jeftinije ili ne. Performanse ce biti tu negde, ST malo bolji Intel, Mt AMD. Prosek tu negde. Bolju kupovinu odlucice cena.
 
Sve sto cekamo jeste OC limit.

Cak i da bude 0% IPC poboljsanja, ako se 6/12 i 8/16 budu klokovali na 4.5GHz bez po muke, matematika je jasna. Svako poboljsanje IPC-ja, IMC-a, PBO-a i infinity fabric-a su samo bonus.

300e solidna ploca i 6/12 na 4.5GHz, ne bih se puno zalio :)
 
Da se odmah razumemo.Ja prvi nisam koristio Amd platformu.Razmisljao sam kad je izasla prva generacija Ryzen-a ali se ispostavilo da ima dosta bubica da se ispravi.Mada nadam se da su sada sve to ispeglali i da se sada isplati preci.Jedino cena ploca da se unormali,mada vidim da ce i X470 zavrsiti posao.Ko ne juri neke lude brojeve u sintetickim testovima trebalo bi da bude zadovoljan.Samo ostaje cena,potrosnja,grejanje i perfomanse pa moze da krene kalkulacija.A to da Intel spusti cenu,bogami tesko.
 
Zašto bi neko davao novac na OC, kada postoji opcija bržeg (doduše i skupljeg) procesora koji će raditi isto tako, ali na jeftinijoj ploči sa jeftinijim hlađenjem. Kome treba ST, ima R5 3600X, kome treba MT ima R7 3700X sa TDP-om od 65W. Pri čemu je i ovaj prvi verovatno u rangu R7 2700 po MT-u što je više nego dovoljno za veliku većinu korisnika. A što se ST-a tiče, razlika od 4-5% (u odnosu 3600X - 3600) je neprimetna u radu. Sve u svemu, ko hoće da klokuje i treba da plati, pošto o boljim performansama nema smisla govoriti, a za posao se klokovane konfiguracije ne koriste.
 
Zašto bi neko davao novac na OC, kada postoji opcija bržeg (doduše i skupljeg) procesora koji će raditi isto tako, ali na jeftinijoj ploči sa jeftinijim hlađenjem. Kome treba ST, ima R5 3600X, kome treba MT ima R7 3700X sa TDP-om od 65W. Pri čemu je i ovaj prvi verovatno u rangu R7 2700 po MT-u što je više nego dovoljno za veliku većinu korisnika. A što se ST-a tiče, razlika od 4-5% (u odnosu 3600X - 3600) je neprimetna u radu. Sve u svemu, ko hoće da klokuje i treba da plati, pošto o boljim performansama nema smisla govoriti, a za posao se klokovane konfiguracije ne koriste.

Meni ovo zvuči sasvim zdravorazumski i logično - znači ne drži vodu u Srbiji! :)

Što se AMD-a tiče, pored njihovih procesora i ploča, čekam da vidim koliko će koštati PCIe 4 ploče i da li će Intel u međuvremenu izbaciti nešto tako, ali da ne traži još jedan hladnjak i još buke za hlađenje samog čipseta.
Ovo je po meni dovoljno velik minus da samo zbog toga pre izaberem Intel u 8 core - 16 thread varijanti nego AMD, čak i ako bude nešto skuplji, a sličnih performansi.

Kvalitetan tower cooler za CPU umesto fabričkog mi se već godinama u nazad podrazumeva - danas je to naročito bitno jer, koliko sam shvatio, barem kod AMD-a, u zavisnosti od kvaliteta hlađenja, ograničava se i takt procesora - automatski.
Tako da, ako tower cooler ne dolazi fabrički sa CPU, onda mi je čak bolje da CPU dolazi bez cooler-a - zašto da plaćam nešto što ne koristim?

To su barem moja razmišljanja na temu.

OC me apsolutno i uopšte ne interesuje - čak i da daje neke drastične rezultate (a to nije slučaj već dugo).
 
Ko hoće ST, uzme 3900X, jako fin ST ima, jer boostoje na 4.6. :)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Još uvek sve zavisi od toga za šta se uzima system, work or play, za posao je investicija pa se gleda šta se isplati, za igranje se gleda šta može da se plati. Potreba i želja su delikatan balans.
 
3900X je zanimljiv što se ST i MT tiče. Gde više treba ST, ostavi se procesor na defaultu, ako malo više treba u MT, onda može OC.
 
Hahaha, sram te bilo što me to pitaš. :D Multithread su objasnili Intelu neke stvari.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno