Šta je novo?

Kako ste naučili i kada engleski jezik (ili bilo koji drugi)?

Engleski i nemacki naucio uz gledanje crtaca kao klinac. Engleski nastavio u skoli, danas ga znam bolje od nemackog iako u to vreme je bilo obrnuto (znam nemacki i dalje vrlo dobro nego ga redje koristim pa trokiram). Francuski ucio 4 godine u skoli i kao sto neko iznad rece za ruski da mu je rebus, tako ni ja ne znam da beknem nista na francuskom.
Zanimljivo je da nikad nisam ucio gramatiku nemackog jezika i sasvim slucajno sam shvatio da ga znam, kada sam se posle 2-3 godine gledanja crtaca javio na telefon i pricao sa Nemcem koji je pozvao caleta poslovno, i nakon sto sam zavrsio razgovor svi u kuci su me gledali zbunjeno, i ja sam bio zbunjen :D Sa znanjem stecenim gledanjem crtaca i televizije sam odmah otisao na C1 kurs, zavrsio sam i C2 ali nisam polagao ispit, nikako da stignem i tako vec par godina... Dok za engleski nisam siguran da bih mogao na keca da idem na neki od tih jacih :)
 
mislim da jezike treba uciti dok si klinac, tad samo upijas kao sundjer. Mislim da racunare i 2 strana jezika treba uvesti od 1. osnovne a izbaciti likovno,muzicko i te gluposti. Racunari i jezici ce svima trebati, crtkanje i pisanje nota nece.

Jedina glupost je ovo što si napisao. :)

Jedina aktivnost koja istovremeno stimuliše i razvija celokupan mozak je sviranje instrumenta, a u manjoj meri to važi i za samo slušanje komplikovanijih kompozicija. Kao posledica toga između ostalog dolazi i brže prihvatanje novih jezika.

[youtube]R0JKCYZ8hng[/youtube]

Kao i ovo:

How playing an instrument benefits your brain:
Listening to music lights up the whole brain

Listening to classical music modulates genes that are responsible for brain functions


U sličnoj, ali manjoj, meri razvoju mozga doprinosi i slikanje, kao i bilo koja druga umetnička grana koja iziskuje kreativnost.

Da se ja pitam sviranje instrumenta i određen broj izbornih umetničkih sekcija bi morale biti obaveza tokom osnovnog školovanja. Slažem da bubanje suvih podataka nema smisla, ali isto tako se deca moraju upoznati sa različitim pravcima kroz slušanje i naučiti da prepoznaju emocije u nekom delu.
 
Poslednja izmena:
Deca u nekom ranom periodu razvijaju mozak neverovatno brzo i u stanju su da upiju neverovatnu kolicinu informacija i svasta da nauce. To jeste mozda savrsen trenutak da deca nauce nesto konkretno ali ne treba ih ogranicavati samo na informatiku npr. To ce nauciti vremenom ako ih interesuje. Deca u tom periodu mogu ds nauce bilo sta. Ako se usmere na neku stranu a bude im zanimljivo mogu praviti cuda. Zato imate male genije, decu koja nesto otkidaju do te mere da nama odraslima bude neshvativo jer mi sami nismo u stanju to da izvedemo. Mozda i mozemo ali propustili smo "onaj" trenutak.
Znate i sami da daleko bolje pamtite stvari koje vas zanimaju od stvari koje vas ne zanimaju. To je ucenje, ne ide na silu nista.
 
https://www.youtube.com/user/PHPkeyboard

Ovi ljudi jako dobro pedaju Engleski jezik. Rad po metodi slika i jako su uspesni. Velike kompanije ih angazuju za svoje zaposlene i vecina javnih licnosti koje nemaju vremena da uce Engleski po nekoliko godina odlaze kod njih, Jer obicno neka novopecena funkcija politicaru trazi da nekad nesto progovori na Engleskom a znamo kakvo obrazovanje imaju.

Znam da se jako brzo napreduje ali da nisu u opste jeftini. Mislim da je neki dvonedeljni kurs oko 200e. Nisam sam imao iskustva niti znam nekog ko je bio kod njih tako da ne smem da ih preporucim lil reklamiram ali koga intersuje moze da pogleda nekoliko njihovih besplatnih predavanja.
 
Aj da se i ja dodam na listu učenja engleskog sa tva, prvo crtaci kao klinac pa kasnije filmovi, emisije, dokumentarci itd.Prvo sa engleskim prevodom i posle bez. Smatram svoje znanje engleskog srednjeg nivoa. gramatika onako, pricanje i čitanje mnogo bolje od pravilnog pisanja.
E sad rumunski maternji kao i srpski učeni još iz obdaništa koji su mi na najboljem nivou.Onda se dodaje grčki osnovni nivo koji sam ucio kroz komunikaciju sa njima par godina boravka na Kritu, posle toga sam ga zaboravio da ne kažem 80% bas zbog slabog dodira sa istim. Francuski učio u osnovnoj/srednjoj i nemam ama bas blage veze da povežem dve rečenice.Zadnji jezik koji sam naučio je švedski srednji nivo koji mi je dosta tesko pao jer sam ga morao naučiti tj na silu iako sam mogao sa engleskim da se poslužim kao zamenu na poslu, u drustvu i uopšte.Ne znam da li su godine ili volja ali zadnji jezik mi je najteže pao mozda zbog toga sto nema dodira sa nijednim meni poznatim jezikom pa me je to odvratilo.
Voleo bih da znam nemački i japanski jezik ali sam iskreno lenj da se pokrenem.
 
Jedina glupost je ovo što si napisao. :)

Jedina aktivnost koja istovremeno stimuliše i razvija celokupan mozak je sviranje instrumenta, a u manjoj meri to važi i za samo slušanje komplikovanijih kompozicija. Kao posledica toga između ostalog dolazi i brže prihvatanje novih jezika.

Ne lupaj zivota ti. Razvoj mozga nije isto sto i ucenje. Ovo sto sam napisao je opste poznata stvar, nevezano za to sto nije poznata tebi, i samo u mojoj porodici sam imao 3 takva slucaja. Uostalom, po tvojoj logici,ako govorenje ne zahteva obe hemisfere mozga kao ni ucenje istih, onda i nije potrebno razvijati obe za konkretnu stvar koju sam naveo te ti je argumentacija nekorisna i van teme.
 
Poslednja izmena:
Ne lupaj zivota ti. Razvoj mozga nije isto sto i ucenje. Ovo sto sam napisao je opste poznata stvar, nevezano za to sto nije poznata tebi, i samo u mojoj porodici sam imao 3 takva slucaja. Uostalom, po tvojoj logici,ako govorenje ne zahteva obe hemisfere mozga kao ni ucenje istih, onda i nije potrebno razvijati obe za konkretnu stvar koju sam naveo te ti je argumentacija nekorisna i van teme.

Sa cime bi ucio ako nemas razvijen mozak. To sto ti pricas jeste opste poznata stvar jer je to i cilj globalizacije. To je ono sto i rade nasoj deci lagano. Drzavne skole koje su dostupne svima uce te tvoje shatro jezike od prvog razreda i suvoparno gradivo koje se zaboravi posle skole, a privatne koje su dostupne samo eliti uce i slikanje i pevanje i umetnost . A takvi kao ti novopeceni genijalci kad placaju deci godinu po 2 soma onda ne postavljaju pitanje , a sto se slika i peva...jer se peva na engleskom.
Sve ima svoje zasto , slikanje i sviranje instrumenata razvija motoriku izmedju ostalog , deca danas ne znaju ni olovku da drze kako treba. Ali naravno sta ce im olovka kad imaju touch screen i tastaturu.
Ne vidim ni sto bi ucili programiranje i jezike kad sve moze da se izgugla i na translate da se baci...tako da ne da nisi u pravu, nego si se izlupetao kao nezdrav.

A i iz teme si ti izleteo jer je tema - "kako ste naucili bilo koji jezik" , a ne - "kako ste ograniceni bolidi koje je mozda usr..lo u zivotu pa se sad pravite pametni".
 
Poslednja izmena:
Kole nekrofilu, digao si 3g staru temu da nabijas postove,al da ti odgovorim.

Moze se uciti i sa nerazvijenim(ili nerazvijenijim) mozgom, samo manje kompikovane stvari. Sto je opste poznato.
Zanimljiv ti skok sa ucenja na globalizaciju i kako truju jadnu decicu ?????? a posebno kako si napisao da to sto pricam je "opste poznata stvar" a posle da sam se izlupetao :D post ti povezanosti i logicke konzistentnosti nema ni u tragovima, zato samo pisi sto vise, voleo bih jos da procitam jer jeftinije zabave trenutno nemam :D
 
vidi stvarno hehhe nisam ni provalio , ko mi kriv kad glupak ne gledam datume. Znaci ja sam taj glup u drustvu.. strava
 
Ucio sam od predskolskog doba engleski jezik. Do kraja skolovanja. Pored engleskog, nemacki od 3. do 8. razreda osnovne skole. Osnovna skola na slovakom jeziku uz srpski, a posle osnovne samo srpski i engleski.
 
Engleski naucio tako sto sam gledao zmajevu kuglu na pinku a spanski pomocu kasandre i ljovisne,oba jezika kao klinac.Ucio ruski 8 godina ali sam ga vise naucio u doti 2 nego u skoli:DGeneralno vecina istrazivanja tvrde da je najbolji period za ucenje stranog jezika od 6-8 godine a da nakon 40ete krece teze
 
Ucio sam od predskolskog doba engleski jezik. Do kraja skolovanja. Pored engleskog, nemacki od 3. do 8. razreda osnovne skole. Osnovna skola na slovakom jeziku uz srpski, a posle osnovne samo srpski i engleski.
Tako i ja, engleski od 6. Godine(imao neke knjigice za decu na engleskom, sa osnovnim recima, znao sam da citam pre skole), par godina privatne skole u osnovnoj zbog gramatike, u pocetku kroz crtane filmove, posle toga igre, serije, filmovi, na kraju i knjige poceo da citam na engleskom.

Kroz igre sam bas dosta naucio, kao i brzo kucanje, testirao na nekom sajtu kucanje knjizevnog engleskog sa svim znakovima interpunkcije i smislenim recenica.a, ~115 reci u minuti(bacili mi posle captchu, da provere da li sam robot :d), nesto korisno i od igranja da bude :d

Nemacki od 3. razreda osnovne do kraja srednje, nisam bio zainteresovan(sad mi je mnogo krivo), citanje/izgovor mi super ide, gramatika koliko-toliko, vokabular slab..
 
Poslednja izmena:
Engleski sam ucio u skoli ali ne bas nesto mnogo , pa sam kasnije preko komunikacije preko yahoo messangera, nije bio skype u to vreme. Onda sam ga na Kipru Usavrsio. Isto tako na Kipru sam naucio i Francuski.
 
Sa cime bi ucio ako nemas razvijen mozak. To sto ti pricas jeste opste poznata stvar jer je to i cilj globalizacije. To je ono sto i rade nasoj deci lagano. Drzavne skole koje su dostupne svima uce te tvoje shatro jezike od prvog razreda i suvoparno gradivo koje se zaboravi posle skole, a privatne koje su dostupne samo eliti uce i slikanje i pevanje i umetnost . A takvi kao ti novopeceni genijalci kad placaju deci godinu po 2 soma onda ne postavljaju pitanje , a sto se slika i peva...jer se peva na engleskom.
Sve ima svoje zasto , slikanje i sviranje instrumenata razvija motoriku izmedju ostalog , deca danas ne znaju ni olovku da drze kako treba. Ali naravno sta ce im olovka kad imaju touch screen i tastaturu.
Ne vidim ni sto bi ucili programiranje i jezike kad sve moze da se izgugla i na translate da se baci...tako da ne da nisi u pravu, nego si se izlupetao kao nezdrav.

A i iz teme si ti izleteo jer je tema - "kako ste naucili bilo koji jezik" , a ne - "kako ste ograniceni bolidi koje je mozda usr..lo u zivotu pa se sad pravite pametni".

^ Dijagnoza:
Proruski orijentisan "patriota" sa glavom punom teorija zavere i genetikom decenijama zatrovanom komunizmom koji u dragoj nam banani, neostvaren i nesrećan, radi za 250e i koji do podne mrzi sebe, a od podne ceo svet...i na žalost, ima pravo glasa.

Takvi kao ti ometaju napredak moje dece!
*ebeni teletabisi!
 
Kakve to veze ima što je napisao sa Rusijom? Ko god napiše da je protiv globalizacije on je rusofil. I ja volim Rusiju pa učim i engleski i njemački, a bome i sa ruskim se borim.

Ne mislim da je on potpuno u pravu sa svojim postom, ali sigurno je da je mnogo toga tačno što je napisao, osim ovog za engleski koji treba djecu učiti od malih nogu u svakom slučaju jer će im to sigurno biti jako korisno. Samo ću reći da 95% stvari iz struke, 95% njemačkog i ostalih stvari sam naučio koristeći engleski, a ne srpski. Pored jezika mora da se njeguje i motorika, a ne da ga sa tri godine učiš programiranje jer je to sad "in". Ovo je sve rezultat roditelja koji od djece prave lične projekte i koji ga posmatraju kao lično sredstvo sa liječenje ličnih frustracija i dizanje svog položaja u društvu. Sa 8 godina dijete ima dioptriju 22, ključajući psihološki poremećaj, poptuno odsustvo motorike i slobodnog razmišljanja i tako u nedogled.
 
Poslednja izmena:
Brateeee ja sam učio engleski u školi ali to je bila samo gramatika praktično i ne znaš ništa. Ali 2000g kada sam kupio računar sve na američkom pa polako iščitavaj onaj Help pa koju reč ne znaješ traži u rečnik i sve tako. Sada i kad piše na serbskom ja tu ništa ne razumem samo američki a gramatiku i dan danas 90% nemam pojima. Za to treba vežbanje i govor a ovde gde sam ja na pustom ostrvu....
 
Mi koji radimo sa kompjuterima svaki dan dolazimo u situaciju da znamo kako se nesto kaze a engleskom a ubi me ako mi ne treba bar pola minuta da se setim kako se to isto kaze na srpskom. Pogotovo kada je neki egzoticni izraz u pitanju koji se u svakodnevnom srpskom i ne koristi, a srpski u naroda ima mozda 1500 reci ako i toliko...

Izgovor i generalno govorna komunikacija na engleskom su mi kriminalno losi, ali to se popravlja na samo jedan nacin, govorom. Posto uglavnom pisem a ne visim na skajpovima ili timspikovima po ceo dan, to mi za sada teze ide. Da sam neki radnik sto svoj posao obavlja ustima onda bi sigurno govorio engleski za deset.

Nemacki ucio u skoli, nicht verstehen. Ili se koristi keine, ne znam jer smo ja i nemacki na ratnoj nozi ko partizani i fasisti. Sto je steta ali eto ja imam komunjarski gen koji me zestoko odbija od bilo cega svapskog.

Ruski nit znam niti me zanima preterano. Uglavnom sam pokupio nesto gledajuci Masu i Medu i onu kuvarsku seriju...

Kineski nemam nesto zelju da ucim ali bi valjalo. U svakom slucaju preveliki zalogaj za sve osim talentovane lingviste. Oni su ovaj nas jezik naucili bez po muke, onako u prolazu...

Muslimanski jezici me ne zanimaju ni jedan posto, a pokazece se u buducnosti da sam bio u pravu. Slicno smatram i za skandinavske jezike.

Spanski jezik znam po koju frazu iz telenovela, cenim da bi za pola godine u nekoj zemlji gde se govori spanski, svoj na svome, sigurno podigao nivo znanja spanskog jezika na vrlo upotrebljiv. Isto vazi i za talijanski.

Francuski ne znam osim par fraza, nisam isao u te fensi skole gde se takvi fensi jezici uce a nisam ni drustveni smer po samoopredeljenju. Lep jezik u svakom slucaju ali mu ne vidim neku svrhu u mom zivotu.

Japanski mi je fetis, to bi hteo da naucim ali je tesko, skoro kao kineski. Znam samo par fraza i da ubacujem ono haj izmedju reci i to bi bilo to. Mozda se nekad nakanim i odem tamo da zivim, jer su mi bliski po mnogo cemu. Za razliku od glasne, nepristojne i poludivlje srbadije...

Edit: Ne smatram da sam nesto briljantan u tom mom pisanom engleskom ali znam da sam bolji od vecine posto se u Srba mnogo laze i preuvelicava. Vecina onih sto za sebe kazu da su fluent su komicni kako (ne) znaju engleski :)
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da se setim, radio sam to pre 4-5 godina, nesto na fazonu TypeRacer-a(cije ime ni je ostalo u secanju jer je catchy :D), samo sto nije bacalo random reci nego je bio engleski, koliko se secam bili su citati iz knjiga nekih.

Kad bolje razmislim, mislim da sam na TypeRacer-u imao 117(secam se brojke jer je drug mene terao da se trkamo :D), a za pisani engleski oko 105..

Guglaj english typing speed test, ima gomila..
 
Poslednja izmena:
Ima li negde test koji moze da testira za srpski jezik?

Sent from my Note 8
 
Mene je iskreno sramota ali sa 52 godine i dalje ne znam da pricam Engleski. Ucio ga u osnovnoj skoli. Jednostavno nisam bio zainteresovan. Da mogu rado bih vratio vreme ali ne moze.
Pre nekih 7-8 godina ne znam ni ja tacno sam zavrsio A1 u istitutu u za strane jezike, razmisljam se da nastavim. Iskreno strasno mi je zao sto ne znam engleski. Mozda cete reci da to nije normalno ali imam strasan kompleks sto ne znam da pricam engleski.
 
Samo nastavi ako imaš želju, velika prednost engleskog je što ga možeš naći svugde, i za čitanje, i za slušanje, a verovatno i za razgovor ako se malo potrudiš.
 
Problem kod mene je sto sam ja tada imao zelju i zavrsio A1 odjedanput sam posle toga prekinuo. To jest problem kod mene je to sto ja u jednom momentu budem bezvoljan i ne vidim smisao za dalje. Ne samo za ucenje stranog jezika nego uopste. To me je sprecilo da ga sada znam. Pokusavam da slusam na YouTube ali kada su filmovi u pitanju nema sanse da ga tako naucim jer kao sto rekoh lako odustanem.
Mozda je glupo ali ja zbog toga cak izbegavam da putujem u inostranstvo i kada sam par puta pokusao da konverziram to je bio plac majke bozije na sta je to licilo. Tarzan bi bolje pricao nego ja.
Neko je ovde pomenuo i druge skole. Ja sam isao i institut za strane jezike i rekose mi da je sledeci upis krajem avgusta i pocetkom septembra. Dobro je sto moze da se placa na rate.
Verovatno je vazno i kako nastavnik prezentuje. A da stvar bude gora meni je u osnovnoj skoli razredna bila nastavnica engleskog.
 
Idi u školu gde se nastava bazira na pričanju na engleskom (od prvog časa). Hteo, ne hteo, kada platiš ići ćeš, a tamo nemaš izbora, me možeš da ćutiš. Imaš i intenzivne kurseve, pa vidi šta tvoje vreme dozvoljava. Svi imaju tu barijeru pri učenju bilo kog jezika i to je normalno.
- Pomažu i audio kursevi gde ponavljaš šta se priča.

Ne vidim zašto ne bi putovao ako ne znaš engleski. To što znaš ili ne znaš neki jezik ne definiše tebe kao osobu, niti tvoje kvalitete.
- Za tebe bi još bolje bilo da odeš negde gde moraš samo i isključivo na engleskom da komuniciraš.
 
ali imam strasan kompleks sto ne znam da pricam engleski
Zasto? Ja ako znam 2 nemca od preko 40 da zna vise od nemackog.
Cak sta vise ni mladji nisu nesto preterano bolji.
Kada kazem da baratam sa 4 jezika padaju u trans :)
Takodje mislim da su skole, pogotovo nase .... pa ne da su lose ali sredina ili nativni sagovornici su najbolji i najbrzi ucitelji.
Npr nemacki kada naucis u skoli i kada dodjes ovde su 2 razlicita univerzuma.
Ako hoces da nastavis sa engleskim, nadji tv kanal na engleskom tipa bbc vesti i pusti neka se dernja ceo dan. Ne slusaj i ne trudi se da razumes, samo neka ide u pozadini da ti udje u usi, zna izrazito da pomogne.
 
Osnovno je motivisati sebe, učenje u ranom uzrastu je potpuno druga stvar, ja sam u osnovnoj školi morao da nadoknadim dve godine neučenja engleskog, i to sam bez problema savladao za tri nedelje intenzivnog rada sa nastavnicom. Učenje norveškog sa skoro 30 godina je bila druga priča, mnogo sporije i teže, mnogo znači mogućnost da se jezik koristi tj. da imaš sa kim da pričaš, jednom kad probiješ tu barijeru to onda ide svojim tokom.
 
Počeo sa privatnim časovima engleskog sa 5 godina, svo vreme školovanja imao časove engleskog, ponekad i privatno što je još više pomoglo jer je tutor insistirao na "normalnom" jeziku koji je u stvarnom svetu, Tada sam se već spremao da se odselim u Kanadu. Zbog naglaska svi su mislili da sam francuz iz Quebec-a.
U gimnaziji )prirodno-matematički smer, u prvom i drugom razredu u Osmoj begradskoj sam imao nastavnicu Latinskog jezika koja je bila jako dobra i već posle prvog polugođja smo već konverzirali na latinskom jeziku. Koliko je to bilo važno shvatio sam tek kada sam 1973 živeo u Parizu. Iako se nisam baš trudio, to i sredina u kojoj je sve na francuskom (TV, bioskop itd) već posle par meseci sam mogao da konverziram i telefonom na francuskom. Verujem da mi je Latinski takođe pomogao da razumem italijanski i španski. Uticaj vremena u Parizu je bio toliko veliki da su u Quebec-u odmah prepoznali pariski naglasak.
 
Nazad
Vrh Dno