Šta je novo?

Kako ste naučili i kada engleski jezik (ili bilo koji drugi)?

Ja sam krenuo sa ucenjem u osnovnoj skoli, nastavio sam u srednjoj (na to dodao i nemacki), kroz fax u Srbiji a sad su mi studije na nemackom i engleskom u Vienni.
Nikad nisam blistao, uvek sam bio zlatna sredina a usavrsio sam govor na fakultetu i na poslu u Austriji.
 
Engleski onako ugrubo sam naucio jos kao klinja,preko filmova ,serija ,na cartoon network-u sam odrastao. Jednostavno lako je kad si mali,sve upijas. I posle sam ga u skoli samo nadogradio ,iz drugih predmeta 2-ka-3-ka a iz Inglisha uvek 5 :) Jedno vreme sam imao komsinicu koja je dosla iz USA,ja sam nju ucio srpski a ona mene engleski. Ali od tada nisam vezbao izgovor ko zna na sta bi to licilo sad :D
Najbitnije i najbolje je da vezbas sa nekim ko prica perfektno,nadji neku amerikanku na skypu pa dve muve jednim udarcem :D

Jedna samo stvar,znam ljude kojima uprkos svom trudu jednostavno neidu jezici,mogu da dube na glavi ali dzabe (kao meni matis recimo).
Ali pazi kad je skoro identična situacija :) Videh naslov teme i htedoh da napišem baš isto što i ti :) Ne verujem :O
 
Još od malena sam imao dodir sa engleskim jezikom, naime imam stariju sestru koja je u to vreme u školi učila engleski i ja malo sa njom, malo slušajući pesme i gledajući filmove uspevam da razumem osnovne stvari. Kasnije u školi još usavršio to i kasnije došao do stadijuma da uhvatim sebe da razmišljam na engleskom baš kao i većina ljudi ovde. Mnogo je bitno da kada se uči neki jezik budeš što više okružen njime, slušaj muziku i traži reči pesme, gledaj filmove i ako si u mogućstvu pričaj sa nekim ko zna engleski. U suštini engleski je lak za učenje, najviše bi naučio ako bi samo uleteo na nekoliko meseci negde gde je englesko govorno područje.
 
Ja sam uz Cartoon Network odrastao, kao klinac, Flinstones, Scooby Doo, Dexter's Labaratory, Johnny Quest (jako jako sam voleo taj crtac iako je to jedini koji sam gledao na taj fazon i da mi se svideo, verujem da vecina koja ga je gledala da ga je volela, posto ima VR-a i svega tamo, zanimljiv svakako, kad bi nasao sad, gledao bih ga ponovo).

Posto su moji dosta putovali po inostranstvu, a zajedno i ja sa njima tako sam i ucio, vecinom nemacki, ali bilo je i engleskog kojeg sam znao neke stvari. Kako sam krenuo u osnovnu, od treceg je poceo engleski da se uci, od petog nemacki. Posto volim jezike upisao sam Karlovacku gimnaziju, engleski i nemacki sam ucio. Ko zna za tu gimnaziju i ako ju je neko prosao onda zna kako se uci tamo jezik i da je sve usmereno na to. Posle skole na faksu biznis engleski, italijanski.

Nemacki i italijanski slabo koristim, mogao bih da odem i da se snadjem, ali da radim u poslu sa tim, trebalo bi mi dosta vremena.

Sto se pak tice engleskog, tu nije problem. Official mogu ako se potrudim, dok unofficial uvek mogu. Imam dosta kontakata po svetu sto upoznatih preko putovanja, sto zbog Exit-a, pa odrzavam. Posto ne pratim nase kanale uopste, samo strane pratim, em zbog kvaliteta, em zbog jezika. Citanje tekstova uvek na engleskom, ne secam se kada sam neke nase novine procitao (mislim jel ima uopste i nesto kvalitetno da se procita u nasim novinama?! :D ). IT mi je hobi, to jednostavno mora na engleskom, tako da citam i taj da kazemo "tehnicki" engleski. Desava mi se na primer da kada pricam sa nekim, da zapucam, znam kako se na engleskom kaze neka rec, pa cak nekad i na nemackom, ali da ga hebes, ne mogu na srpskom da se setim. Najgore je onda kad ti neko kaze, pa reci i ja kazem, a ovaj ne zna engleski :d

Uglavnom ucio sam i latinski, znam samo puela, puelae f. od mene dosta :d
 
Skola od treceg razreda.
Negde pred kraj osnovne sam polako krenuo da gubim interesovanje.
U gimnaziji se to nastavilo obzirom na tragediju od profesorke...

Pre nekoliko godina sam uradio test i upisao kurs u trajanju od 6 meseci.
Tad sam se osetno oslobodio sto se pricanja tice koje mi je vrv kao i svima najvise predstavljalo problem, ali je ubrzo nakon kursa zbog ponovnog smanjenja/prekidanja upotrebe to "isparilo"...

Poslednjih 6 meseci sam u Americi i to je jedina prava stvar kad pogledam iza sebe. Jednostavno moras da se snadjes da iskazes svoje misljenje i da dobijes ono sto ti treba pa kako god to zvucalo. Razlika sad/pre 6 meseci je kao nebo i zemlja i cini mi se da svakim danom sve tecnije i tecnije ide, i naravno vokabular prilicno ide napred sto je mozda i najbitnije...

:wave:
 
Ja sam u osnovnoj školi naučio francuski tako dobro da mi je to postavilo temelje za razumevanje engleskog, ali i nemačkog, španskog, italijanskog.
Mislim da svi ti jezici korene vuku iz latinskog, imaju dosta zajedničkog.
 
Učio od predškolskog na ovamo svuda po malo, kursevi tokom predškolskog i u osnovnoj, u srednjoj su stigli računari, igrice, filmovi. Mislim da vrlo dobro govorim engleski, imam sreća priliku da ga relativno često koristim (supruga radi u internacionalnom okruženju, pa su ta socijalna okupljanja često sa strancima), ali čim malo zapostaviš jezik to se oseti. Ipak tvrdim ništa ne može da zameni situaciju kad se nađeš u nekoj zemlji i moraš da se snalaziš. Sećam se kad sam 2-3 nedelje bio u Kanadi engleski je posle 6-7 dana postao prirodan da i razmišljam na njemu, a izbacivao sam i po neku jednostavnu rečenicu francuskog, tipa u prodavnici i to.

Sad sam počeo uz duo lingo da učim malo francuski, nemam vremena za školu, a Ipad može i na wc šolju :)
 
Engleski nije moguce uciti sa Duolingom iako je odlicna aplikacija.
 
Ja počeo da učim sa 6 godina (tad sam i krenuo u školu), u neku školu, bilo nas puno, mada sam bio lud za učenjem, i baš mi se "primilo". Posle 2 godine prešao na privatne časove sa još jednim drugom i išao do kraja osnovne. Čitao sam enormno mnogo na engleskom, pričao non-stop. U osmom osnovne sam išao i na neka takmičenja i dobro prolazio. Roditelji su me realno forsirali (još nekih 4-5 aktivnosti drugih sam imao) a sad mi žao što nisam tada učio i nemački. Kod nas je bio samo engleski u školi, od 5. do 8. Kad sam bio tipa 3. Razred već su mi roditelji lepili novine preko titlova na tv-u :). Sestra od mene starija 5 godina i ona govorila perfektno tako da smo mi praktično samo na engleskom pričali. Što je neko već pomenuo, toliko sam se bio navikao na engleski da sam počeo da razmišljam na engleskom s vremena na vreme. Čak sam više puta i sanjao na engleskom, mada mi ljudi ne veruju :).

Onda došla gimnazija, pa nije bilo kul da se ističeš u nečemu pa sam prestao da koristim toliko engleski, pa mi se izgovor malo pokvario, ali kad se potrudim malo i dalje mogu da zvučim kao Britanac.

Poenta, terajte decu na te zezalice dok su jako mali, naučiće 10x brže bukvalno. Ja sad učim nemački i shvatam koliko mi mozak ne prima informacije...
 
Poslednja izmena:
Nema Karlovačka u Ivanjici :). A i prirodnim naukama sam se posvetio...
 
Mene je još u obdaništu podučavala komšinica koja je tada studirala engleski, to su bile one standardne fore što se uče na prvim časovima u školi (u mom slučaju tek od 5-og razreda). Sećam se da me je najviše mučila reč picture, a možete pomisliti kako sam je izgovarao (pi*ka). Kasnije sam skoro sve pokupio iz filmova i Cartoon Network crtaća. Takođe, iako sam u osnovnoj već mogao solidno da pričam, pa čak i pišem eseje i neke sastave bez većih grešaka, gramatika (definicije) mi nije išla uopšte. Uvek smo imali jedan radni zadatak iz gramatike i jedan gde bi pisali neki sastav. Iz gramatike bih dobio 2-3, a iz sastava uvek 5(+). U srednjoj je bilo slično, a tek sam na faksu nekako došao sebi i imao skoro sve 10-ke iz engliša.

Iako ovako pričam tečnim američkim naglaskom, kad sam u inostranstvu dobio prvi put priliku da komuniciram na engleskom toliko sam se s*ebao da sam garant zvučao kao tarzan :D
 
Learn Spanish, French, German, Italian, Portuguese, Dutch, Irish, Danish, Swedish, and English. Totally fun and 100% free.

U opisu stoji engleski, ali ga nema u aplikaciji...
 
Za učenje jezika potrebni su želja, potreba i strpljenje. Meni je engleski uvek išao odlično, ali sam prve reči samostalno "pohvatao" još u obdaništu, jer mi je bilo jako zanimljivo. Zvanično učio od 5. razreda i to samo na časovima. Mislim da nikada nisam ni otvorio knjigu. Ali, uvek sam imao taj interes. Pa onda pesme, nešto malo filmovi i vremenom se pohvata. Kasnije sam dosta radio na kompjuteru, pa programiranje. Tako sam održavao znanje, a pomoglo je i što sam poslom često vodio razgovore na engleskom. Danas često pričam sa prijateljima strancima. Internet, online prevođenje i sveopšta dostupnost muzike i filmova svakako pomažu, ali za učenje jezika je neophodan interes/potreba, kao i posvećivanje potrebnog vremena osnovama. Ono, kuce i mace. :) Jezik ne može da se nauči preko noći, a što učenje kraće traje (razni kursevi od po par meseci), to se jezik brže i zaboravi. Jedino plivanje i vožnja bicikla se ne zaboravljaju. ;)

Za učenje van kurseva, preporučio bih da se izbegnu glomazni i sveobuhvatni programi tipa Rosetta. Suviše su uopšteni, a imaju i sistem koji te prebrzo "ubacuje u mašinu", pa stvaraju pritisak i brzo dosade. Bolje je osnove učiti iz statičnih sajtova/uputstava, pa na kurseve preći kasnije. Npr, na prvom času engleskog mislim da smo učili jednu ili dve reči. Prva lekcija u udžbeniku obično već ima ceo neki tekst koji ne umeš ni da pročitaš. Takođe, svako za sebe treba da sastavi svoj program, ono što ga najviše zanima i što najviše koristi. Ipak, neka moja lista:
- Lične zamenice
- Upitne reči (ko, šta, kako, kada, kuda, zašto, koliko, da li, odakle)
- Svakodnevni pojmovi (brojevi i redni brojevi, dani, meseci, vreme/doba dana, pomenute mace i kuce, zgrade, trgovi, ulice, kiša, sneg, blato, prijatelj, prijateljica, brat, sestra, kuća, muškarac, žena, baba, deda, automobil, autobus, brod, avion)
- Predlozi i srodne reči (ispred, iza, napred, nazad, levo, desno, u, na, iz, preko, ispod, od, ka)
- Osnovni vremenski oblici, odnosno oni koji se u datom jeziku najviše koriste (sadašnje, prošlo, buduće; u engleskom i continuous, ne samo simple)
- Osnovni glagoli, oni za koje u maternjem jeziku imammo najviše potrebe

Onda besomučno kombinovanje svega ovoga u rečenicama. Recimo, kako ćeš da pitaš nekoga šta je radio, šta radi i šta će raditi sutra. Gde se nalazi, gde je bio juče i gde će biti sutra. Kako stići do nekog mesta i tome slično. Pa onda odgovore. Držati stalno kod sebe spisak tih reči i rečenica, pa im menjati lica, vremena, lokacije, sate, smernice, itd. Eto velikog napretka za kratko vreme. Pod uslovom da zanimanje i potreba omogućavaju da se znanje održava. I ne gubiti vreme na čuđenje zašto je nešto tako kako jeste. Da, sadašnje vreme je "am", prošlo je "was", šta da radiš. U prvom licu je "was", u drugom je "were", tako ga smislili. Ne treba gubiti vreme i živce što drugi jezik nije srpski, nego treba prosto učiti drugi jezik. Isto kao što treba naučiti mozak da ne pišti i ne vrišti na svaku reč u filmu koju nije razumeo ili dobro čuo. Preskoči, idemo dalje. Pa ni u domaćem filmu ne čuješ svaku reč, pa ne prestane Sava da teče zbog toga. Ionako je očigledno da puno ljudi ne zna kako se pišu redni brojevi na srpskom, a ipak uče i nauče engleski.
 
Ja naucio gledajuci Voltrone :) ko sad ove klinkice sto naucise spanski gledajuci spanske serije ali o meni nisu pisale novine, smrc smrc :D mislim da jezike treba uciti dok si klinac, tad samo upijas kao sundjer. Mislim da racunare i 2 strana jezika treba uvesti od 1. osnovne a izbaciti likovno,muzicko i te gluposti. Racunari i jezici ce svima trebati, crtkanje i pisanje nota nece.
 
Poslednja izmena:
Poceo sa ucenjem Engleskog u 5. razredu osnovne i tada mi se ucinio kao velika i teska glupost ali kasnije se sva ta nastava nekako uklopila uz Pinkove Cuvare plaze, Prijatelje, Mucke, Crnu Guju itd... (provodio dosta vremena ispred ekrana), ne mogu ni da se setim svega sto su sve pustali u to vreme....
Posle nekog vremena krenule su da se redjaju 5-ice u osnovnoj a kasnije i u Srednjoj pa sam isao na razna takmicenja medjutim nisam uspeo da doguram do republickog u 4-oj godini (nedostajao mi je 1 bod :p) i posle toga je sve ostalo na odrzavanju preko neta najvise. Koristim ga svakodnevno u komunikaciji sa prijateljima iz inostranstva a povremeno sam i sa devojkom pricao na engleskom iz ciste dosade :d Tako da ga nisam nesto "batalio"... I to je to otprilike...
Sto se tice ostalih jezika definitivno je na drugom mestu Spanski koji vrlo dobro razumem ali pisanje i govor slabije i to samo zbog Spanskih serija koje su pustane u periodu bombardovanja kad se nije izlazilo nesto mnogo napolje pa mi je to kasnije i ostalo u glavi. Sada pratim neke Spance na YouTube-u pa povremeno slusam govor i tako odrzavam nivo razumevanja ali to je sve bez pisanja i detaljne gramatike jer ga nisam imao u skoli niti sam isao na kurseve, dakle sve preko ekrana maltene....
 
Srpski sam naučio dobro posle nekoliko godina.
Drugari srbi uglavnom i to mi jako pomaže pošto sam tako uvek naučio nešto novo. Puno puta su me ismejali ali to je prirodna stvar.
Najviše mi je pomoglo što u porodici svi pričaju srpski jezik i što uvek pokušavam da čitam sportske vesti na srpskom.
 
Ja naucio gledajuci Voltrone :) ko sad ove klinkice sto naucise spanski gledajuci spanske serije
te odavno nisu klinkice:d one sad uce turski.

ja sam se zaprepastila kada sam u spaniji shvatila koliko razumem iako preko 10 godina nisam gledala ni jednu seriju. na slican nacin sam i engleski naucila jer je sve to u skoli bilo mnogo lose, ali sam kasnije isla na kurs koji mi je pomogao da se oslobodim i pocnem da govorim. nikad nisam zapravo razmisljala o ucenju jezika nekako je usput doslo, tek kasnije sam pocela da razmisljam o tome kao necemu bitnom.
po meni je ovo dobar nacin, ali gramatika i pisanje/citanje moraju isto da se nauce nekako.
nadam se da nikada nece zaziveti sinhronizacija filmova.

Isto kao što treba naučiti mozak da ne pišti i ne vrišti na svaku reč u filmu koju nije razumeo ili dobro čuo.
nisam o ovome razmisljla, ali da. zaustavim film pa krenem da guglam. ******...

sama sebi dodelim kompliment i forum me cenzurise:D
 
Poslednja izmena:
Engleski. Ucio ga od 7 godine ,fazon 2god privatnih casova i onda klasika od 5 razreda osnovne preko gimnazije i fakulteta :) (na ovo dodati cartoon network i crtace kao sto su dexter laboratory, joni quest, scooby do ,onaj macak smeker (tom cat ?) itd itd bejase davno ne mogu da se setim vise crtaca ) )

Od osnovne to jest 3ceg razreda se ucio i ruski,nastavio i u gimnaziji ali se nikada nije naucio :) taj jezik je za mene i dalje rebus...
 
Poslednja izmena:
Neverovatno :S:

Verovatno ;)

da sam ucio Ruski ili Nemacki, ili racunare, imao bih neke koristi od toga. Od crtkanja voca u korpi i godine Mocartovog rodjenja nemam bas nikakve.
Skolstvo nam je zatucano, prevazidjeno i po konceptu i sadrzaju. Uce se gluposti vrlo cesto, i to ne po principu razumevanja,vec bubanja. Ne podstice se logicko razmisljanje,samo repeticija. Te tricarije (muzika, likovno, veronauka) treba da idu u izbornu sekciju, kao i domacinstvo (i to smo imali,al bar je bilo do nekle korisno) pa ko hoce nek ide. Ko ima dara, talenta ili zelje, nek to razvija sam, ne na ustrb ostalih 99%. Ostali treba da se koncentrisu na korisne i prakticne stvari.
 
Poslednja izmena:
True... mal nisam pao godinu jer sam imao keca iz muzickog jer nisam znao kada se ... e sad Betoven ili Mozart,rodio... uopste nije bilo bitno sto sam tada cepao ritam gitaru,bas i bubnjeve...

Zelja je najbitniji element za jezike,ona stvara stanje da ti mozak "upija" informacije...

Ali "moranje" je najefikasnije,iz licnog iskustva govorim :)

Kod familije su se "ceduljice" extra pokazale,bolje nego bilo koji kurs/skola...
 
Poslednja izmena:
Standardno, učenje engleskog na časovima u osnovnoj/srednjoj školi, srećom, u obe škole vrhunski profesori. Mada, po mom mišljenju, najveće zasluge pripadaju re-emitovanju jutarnjeg programa MTV na 3K RTS-a početkom '90-ih i Lucas Arts-ovim avanturama na Amigi 500 (Secret of Monkey Island serijal). Sećam se da sam jednu od onih inflatornih, odvratnih zima bez grejanja, proveo ispred Amige, ogrnut ćebetom, sa Websterovim rečnikom u krilu. Najveći uspeh iz tog perioda mi je bilo prelaženje mačevalačkog izazova u SoMI kecu, gde morate da tačno odgovarate na uvrede Sword Master of Meele Island-a :) naravno, tada nije bilo iterneta i YT walkthrough-a :). Kasnije, dok sam tokom faksa bio u Bg, kablovska bez titlova. Stalno su mi bili uključeni: Discovery, History i NatGeo, dok je vredelo gledati te kanale.

Nemački sam krenuo da učim pre godinu dana, nisam imao do sada nikakvog kontakta sa njim, i to ide puno drugačije. Idem privatno na časove, počeo sam sad sa B1 kursom, i ide puuuno sporije i teže. Da li su u pitanju godine, nedostatak vremena da mu se u potpunosti posvetim ili težina samog jezika, ali ne mogu da se setim da sam se ikada ovako patio. Čak mi se čini da me znanje engleskog i ometa pri učenju nemačkog, jer mi stalno izgovor "vuče" na engleski :)
 
Nazad
Vrh Dno