Šta je novo?

MTS Telekom ADSL

Ko ima mogucnosti vdsl telekomom radi kao sat, steta za taj upload ali sta je tu je...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
btw ovo je sa wi-fija rezultat
 
Ako imas 100mb ,mozda i dobijes taj rezultat na wi fi ju ,ovako pricas gluposti.
Wi-fi kao povezan mi je laptop preko njega do rutera pa postoji dodatni lag kao i gubitak.

Ako tu nesto nije jasno vrlo sam rad da objasnim.

Sent from my F3211 using Tapatalk
 
O cemu priča ovaj covek?
Imam stb a stavio sam link na 50 mb zbog fast profila
Telekomom server
7db19ce42de110891386f1fcdd75c82e.jpg


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
da li telekom daje onaj ppoe user/pass?
ako da, koji ADSL modem bi bio najbolji (wifi nije bitan)?
 
Ne daje vise, ko je dobio ranije za sada moze da iskoristi, ali nove ne daju.
Najbolji ADSL (bas A-DSL) modem kod nas je bio HG532e.
 
Zar ne daju ako se uzme statička ip adresa?
 
Telekom ADSL, od podne, možda i malo ranije, ne radi na Novom Beogradu, kraj Bulevara Mihajla Pupina. Kažu "grupni kvar" kolege su upućene, rešavaju. Koristim ih 2 ipo godine i bilo je nekoliko prekida, ali su bili vrlo kratki, do pola sata maks, a sada je već ~4 sata.
 
Nema nacina za sve rutere kao sto je npr HG630...
 
Pozdrav svima! Zamolio bih vas ako mozete da mi protumacite podatke vezane za konekciju sa vdsl rutera. Znam da rastumacim SBBovu konekciju, ali telefonske linije su mi totalna nepoznanica. Drugar ima problem sa netom, ima telekomov IPTV i net od 50mbps, ali u poslednje vreme konekcija linka na ruteru redovno pukne 2 do 3 puta na dan. Modem veoma tesko dobija konekciju nakon reboota, treba mu oko 4, 5 minuta da se veze na mrezu i obicno ulazi u boot loop pa se posle drugog ili treceg pokusaja zakaci i dobije signal. Kad se veze, net radi ok, ali ipak postoji neki problem cim se link gubi par puta dnevno. U pitanju je modem ZTE ZXHN H168N V3.1, ovo je info sa njega, a udaljenost od centrale je oko 200m.

Kod:
 Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 2042/46481 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 13583/69532 kbps
Noise Margin(Up/Down) 25.6/8.6 dB
Line Attenuation(Up/Down) 37.2/29.1 dB
Output Power(Up/Down) 6.7/14.1 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 32/419
Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms
INP(Up/Down) 2.9/2 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/113
FEC Errors(Up/Down) 0/47394
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 4 h 26 min 40 s
 
Poslednja izmena:
Kako uopste radi na ovoj udaljenosti?
Mora da je neka greska...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Sad videh da sam postavio pitanje u adsl temu, umesto u vdsl. Izvinjavam se. :smash: Ne znam kako radi, ima ga malo vise od godinu dana, ali su problemi poceli od proslog meseca. Da li se u informacijama sto sam postavio vidi problem ili?
 
Nema šanse da je tolika atenuacija a samo 200m žice između njega i centrale. (ili je preko 1km ili je totalni krš od parice)

I nisu mu konfigurisali port kako treba (neće da ostavi 50 Mbps ni kad isključi IPTV risiver, a kamo li kad oboje rade istovremeno) tj ruter se "sinhronizovao" na brzinu od ~45 Mbps.
Ali kad pogledaš noise margin vidiš da i nema baš lufta za značajno preko puštene brzine.
 
Nije preko 1km, ja sam isao da vidim gde se centrala nalazi i izmerio sam da je max 200 metara od kuce. Sta treba prvo da proverim/zamenim da bismo ustanovili da je kod njega u kuci sve ok ili nije ok?
 
da li telekom daje onaj ppoe user/pass?
ako da, koji ADSL modem bi bio najbolji (wifi nije bitan)?

Ako mislis da nabavis sopstveni ruter onda Fritz!Box.

@alfaunits Pirelli je bio najbolji.


@Apple Iz HG630 nisam probao da izvucem pppoe pa ne mogu da tvrdim inace iz Pirelli-a, HG520c, HG530 bez problema a mislim i da iz HG520s to mi je bio prvi ruter. Ali ako mi neko dozvoli da pristupim njegovom ruteru rado cu probati :)
 
Poslednja izmena:
@ m@x: To što ti "meriš" 200m logičnim/direktnim putem (pratiš asfalt) ili "po dijagonali" ne znači da "parica" ne može biti 3x-5x duža. I ja sam 100m "po Google Maps" od centrale pa mi je "žica" 315m i to nakon žalbe & intervencije nakon koje je skraćena za više od 200m... (prevezan na banderu odmah pored kuće umesto da do mene stiže kabl koji prvo prolazi celom dužinom kroz tavane dvoje susednih komšija!).

A šta da proveriš? Pa za početak utičnicu za telefon, kabl od zida do splitera (naročito ako je XX metara dužine i pride se gazi po njemu) i sam spliter da li možda na konektorima ima skorele/zapekle otopljene plastike & razne prljavštine).
Pregledaš sve to, idealno zameniš i utičnicu za novu i onda uporediš koja je vrednost za attenuatuon, da li se smanjila ili ne.
 
@shamanNS

Hvala, sutra cemo da promenimo kabl i uticnicu. Koliko sam ispratio kablove od centrale, idu preko bandera i posle direktno sa bandere pored kuce ulazi u tavan, a sa tavana ima sigurno oko 30m kabla do uticnice iz koje ide jos jedno 5m obicnog telefonskog kabla do splitera pa jos 1 metar do modema posto mora da stoji blizu STBa za IPTV. Nisam bas ronio po tavanu, ali sam primetio da kroz tavan ide neki kvalitetniji telefonski kabl, priblizne debljine kao UTP, medjutim dole je obican tanki telefonski kabl koji cemo sutra zameniti. Koji parametri na Line Attenuation bi trebalo da zadovolje IPTV + 50mb neta na ovu udaljenost koja je recimo ako se doda kucna instalacija oko 250m od centrale? Takodje, u kuci se ne koristi fiksni telefon i s obzirom na to, mora li se koristiti vdsl spliter ili se modem moze zakaciti direktno iz uticnice jednim kablom bez splitera?
 
@m@x Ruter direktno povezes na telefonski stubic, zanemaris celu kucnu instalaciju i uporedis rezultate pre i posle. Ukoliko bude znatnih odstupanja onda kucna instalacija ne valja i treba da se zameni a ako je isto i dalje onda je u kuci sve u redu. 200m od centrale tesko da je moguce.
 
Problem je sto ja ne znam koje vrednosti treba ispratiti, koji odnos down/up u dB treba da bude na margini itd? Pre nego sto sam postavio pitanje ovde sam ronjao po netu, ali nisam bas uspeo da skapiram optimalne vrednosti za modem kroz telefonsku liniju na odredjenu udaljenost. Daljina je ta, pustili su mu link krajem 2016, verovatno su smatrali da daljina zadovoljava paket i to je radilo do nedavno kako treba po njegovom opisu kada je problem sa gubljenjem linka nastao.
 
Posto nema stubic vec kabli sa bandere ide na krov ispratite kabli i na prvom mestu gde je presecen ili spajan povezite ruter, naravno onaj deo koji se nastavlja prema uticnici otkacite da ne bi bilo slabljenja. Spliter je nepotreban ako se ne koristi fixni. Desava se da i zice vremenom korodiraju pa moze i to ponekad da pravi problem, losi spojevi, predugacak kabli, spajanje kablova razlicitog poprecnog preseka i razlicitog materijala i verovatno moguce posto kabli ide s bandere elektromagnetno polje.
 
Poslednja izmena:
Ja bi rekao da su ga cusnuli na drugu centrali, crkao modem, ili nesto ozbiljno ne valja u centrali.
Cim je ranije radio, a dali su mu 50/2, na liniji koja def. ne bi isla (kod MTSa) za 50/2 po ovim parametrima.

Neka se zali cesto, nema boljeg izbora.


@milos85, ne, za ADSL je HG532e bio bolji. U stvari on je medju najboljim modemima uopste, ima bolji WiFi od nekih high-end WiFi rutera cak.
 
@m@x
Stavi koji su parametri posle ove gimnastike oko kablova.
Vrlo moguce da nisu kablovi u pitanju vec ili ZTE ili je njihova VDSL ploca pocela da zabada (sumnjivo mi jako dugacko vreme kacenja).
Evo ti moji parametri linije cisto da imas da uporedis, ja sam preko kilometra daleko tako da bi njemu trebalo da budu manje cifre od ovih mojih.
Line Attenuation(Up/Down) 3.1/15.3 dB
 
Nismo danas nista uradili, zamenili smo kabl koji ide iz uticnice do modema, ali nije to u pitanju, isto davi sa kacenjem na mrezu. Nije mogao drugar da nadje kotur za produzni suko jer u tavanu nemamo gde da ukljucimo modem u struju. Cim zavrsimo egzibicije testiranja, postavicu ovde parametre koje dobijemo i da li smo resili problem. Cilj je da prvo zakacimo modem direktno na kabl koji ide u tavan kako je milos85 predlozio pa ako je tu ok, onda cemo dalje menjati kabl koji se spusta u zid kroz buzir do uticnice. Moguce da on pravi problem, a ako nije, onda cemo bar biti sigurni da je instalacija u kuci ok pa neka zove telekom da resavaju spolja ili da menjaju modem. Uglavnom, javljam se za dan, dva!
 
Da li je imao neko problem padanje brzine sad sam imao uplad 953 i 10239 odjenom pao brzine ? 676 i down 9339
 
Ima li neko probleme sa ZTE H168N modemom? Dakle problem je sto povremeno krenu da se javljaju CRC i HEC greske i nakon sto restartujem modem to prestane. Takodje primetio sam da neki uredjaji imaju problem sa povezivanjem preko ovog modema, ne uspevaju da se povezu iz prve. Inace pocetkom decembra sam prilozio prigovor Ratelu na brzinu interneta, a tek pre nedelju dana sam dobio odgovor da su pristupili resavanju.
 
To je VDSL ruter. Ja ga imam na jednoj lokaciji ali osim slabog dometa nisam imao drugih problema. Pogledaj na kom ti je kanalu podesen wireless. I daj parametre linije ako mozes da pogledamo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno