Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Hvala na savetima, nisam sutra u kanc ali cu pokusati preko twam viewer-a.
Sto se tice cloud-a, njega sam registrovao ali bas za informaticki nepismene mi treba mapiran disk, meni licno i taj cloud resava sve, ali...

Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Moze neka preporuka za hard disk od 2tb za synology. Kupio bih dva komada za raid1. WD red ili ima nesto bolje?
 
Moze WD red, moze Ironwolf , koji god nadjes jeftiniji , oba su se dobro pokazala. Sto se tice Toshiba N300, ne znam da li ga neko koristi trenutno.
 
IronWolf su pomalo bučni, ja imam 2 i baš se čuju, pa ako će ti biti u spavaćoj sobi, a razlika u ceni nije velika, sa ovom pameću bih sada pre uzeo WD Red.
 
Kupio sam ipak seagate jer sam ih dobio znatno povoljnije. Uopste se ne cuju, samo se cuje ponekad kuler od Synology-a. Hvala svima.
 
IronWolf su pomalo bučni, ja imam 2 i baš se čuju, pa ako će ti biti u spavaćoj sobi, a razlika u ceni nije velika, sa ovom pameću bih sada pre uzeo WD Red.

Svaki Ironwolf se vrti na 7200rpm. Samo nizi terabajtni modeli se vrte na 5900 rpm.Seagate nema poput WDa 5200rpm.
 
Zdravo,

Imam problem sa QNAP-om i njegovim QSync-om. Naime, napravio sam simbolički link na folder u Windowsu, ali ga Windowsov QSync ne vidi i ne sinhronizuje sa QNAP-om. Napravio sam i simbolički link na folder na QNAP-u, ali ga ni njegov QSync ne vidi i ne sinhronizuje sa Windowsom. Može li ovo nekako da se izvede?
Zašto ovo radim? QSync koristim duže vremena sa različitim folderima na disku, ali tek sam skoro pročitao da version control radi samo za fajlove unutar QSync foldera. E sad, folderi koje sinhronišem su mi na različitim diskovima i ne mogu da sve strpam u QSync foder, pa sam hteo da rešim problem sa simboličkim linkovima. Može li ovo da se izvede na neki drugi način?
 
Mogu li se kod Synology-a šerovati podfolderi na način da 7 usera vidi 7 podfoldera isključivo svako svoj. Dakle, kad se loguje da vidi samo svoj folder (koji je podfolder glavnog share foldera u rootu) ?
Napomena da bi se kačili na NAS sa udaljene lokacije, dakle ne u lokalnoj mreži.
 
To je fakticki neko serovanje svog homefoldera? Ili nije bas?
 
Da napišem razvoj situacije za ovo iznad što sam pitao. Odustao sam od simboličkih linkova u QSyncu. Microsoft OneDrive lepo radi sa simbolički linkovima tako da sam njega podesio. Sada imam duplu sinhronizaciju, ali je sam OneDrive sa istorijom.
 
Zdravo svima :)

Planiram da offloadujem audio i video fajlove sa eksternog HDDa na kućni server pa me zanima šta je bolje - da kupim NAS (Synology/QNAP) ili da napravim svoje custom rešenje (mATX build)? Cilj mi je da to radi pouzdano uz što manje intervencija, ali u slučaju da se nešto pokvari da mogu lako da troubleshootujem i rešim.

Osim backupa, sigurno ću koristiti Plex server za streamovanje u 1080p, eventualno 4K u nekom trenutku.

Pitanja:
1. Šta preporučujete od diskova za što duži vek trajanja i što tiši rad sa Synology/QNAP NAS?
2. Ako planiram mATX build, koji OS bi mi bio najbolje rešenje?
 
Red/IronWolf za diskove.
Openmediavault za OS, plus docker za plex i sta ti jos bude trebalo
 
Hvala na odgovoru.

Znači, misliš da je bolje rešenje mATX build u odnosu na Synology/QNAP?
 
@Dorry, ja bih ti preporucio Qnap za to sto si gore naveo da ti treba.
 
Marka kao marka nista ne vrijedi.
Preporucite mu i model, bar da vidi da li mu lezi cjenovno.


@ Dori,

Sto se tice troubleshutinga, u obe varijante mozes sam, ali je ipak mozda bolje u vidu podrske da ides preko "marke" i njihove "helpline".
Mada opet, sve su to nijanse.
 
Ja sam za OMV zato sto sad je izasla petica, plus kad nalepis portainer , i nekoliko youtube videa, dosta se lagano podesi sve.
 
+1
Koristim ga već cirka 3 godine, od verzije 3.

Rekao bih da je u startu ipak teži za osposobljavanje (instalacija i prateće radnje) ali je sa druge strane fleksibilniji za HW (odabir procesora, količina RAM memorije, HW GPU akceleracije po potrebi, proširenja u budućnosti i sl).

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
I ja sam za OMV,koristim ga par godina,prosto nisi hardverski ograničen,biraš po svojim potrebama od 50-300e,okvirno.A plus na taj hardver može I Xpenology za one koji vole Synology.Imaš izbor,nisi ograničen onim što ti je proizvođač servirao.A možda I nisam u pravu [emoji1]

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Preporuka i od mene za OMV. Godinama ga koristim (od verzije 2), a nedavno sam unapredio i hardver na kome ga pokrećem (Xeon E5-1650v2, 24GB ECC RAM, 15TB HDD). Sa dockerom i portainerom svašta može da se postigne, pa se povremeno time zanimam.

Tebi bi docker u ovom slučaju koristio za Plex.

Gotovo rešenje je kompaktnije i lakše se inicijalno podešava. Ali je uglavnom i skuplje u odnosu na ono što nudi.
 
Kad smo već kod qnap uređaja, ne uspevam da na torentima dobijem brzinu preko 3mb na qnap ts-112...imam optiku 200/20...na laptopu ide i preko 7-8 isti torent koji se takodje skida na Nas...da li je stvar u nekim podešavanjima ili prosto ne može bolje? Ajd neko ko ima qnap neka mi napiše kako je kod njega i kako je podesio download station...
 
Poslednja izmena:
Da li je neko koristio Xpenology/Synology DSM na x86?Ja ga probao par dana,na nekoj mini itx ploči sa atomom,I sasvim lepo radi.Nisam ga opterećivao puno,par docker kontejnera,nextcloud,qbittorrent,netdata.Njegov download station.Za neke osnovne potrebe,zbog atom proc,sasvim korektno radi.Plex ne koristim,ne znam koliko je on zahtevan,jer fajlove vučem preko kodija na rpi3 sa nas-a.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Preporuka i od mene za OMV. Godinama ga koristim (od verzije 2), a nedavno sam unapredio i hardver na kome ga pokrećem (Xeon E5-1650v2, 24GB ECC RAM, 15TB HDD). Sa dockerom i portainerom svašta može da se postigne, pa se povremeno time zanimam.

Tebi bi docker u ovom slučaju koristio za Plex.

Gotovo rešenje je kompaktnije i lakše se inicijalno podešava. Ali je uglavnom i skuplje u odnosu na ono što nudi.
Bez ikakve namere da budem bezobrazan,čista radoznalost.Čemu takav hardver,mislim šta ti se vrti na nas-u pa je potreban?

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Priprema za ZFS u budućnosti. I igranje Proxmox-om.

Trenutno imam 7-8 docker imidža koji rade 24/7, ali se mašina i ne znoji.

Naravno da je trenutno overkill, ali sam hteo da se pomaknem sa vremešne lowpowered konfiguracije (AMD E-350) gde je moglo da stane samo 3 HDD-a (i to sa modovanjem). Trenutno imam mesta za 7 hard diskova, uz mogućnost proširenja (10 SATA/SAS portova).
 
Priprema za ZFS u budućnosti. I igranje Proxmox-om.

Trenutno imam 7-8 docker imidža koji rade 24/7, ali se mašina i ne znoji.

Naravno da je trenutno overkill, ali sam hteo da se pomaknem sa vremešne lowpowered konfiguracije (AMD E-350) gde je moglo da stane samo 3 HDD-a (i to sa modovanjem). Trenutno imam mesta za 7 hard diskova, uz mogućnost proširenja (10 SATA/SAS portova).
Onda ima logike [emoji1] Ja pre neki dan uzeh tu GA E350N za dve kutije cigara,pa da se malo poigram sa njom.Šta od kontejnera koristiš,plex mi ne treba,a da je korisno?Ja sam totalno nezahtevan korisnik,nextcloud,qbittorent I netdata na J1800I-C sa 4gb rama za mene sasvim dovoljno.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Od kontejnera trenutno koristim:
Sonarr, Radarr, Lidarr, Jackett, Plex, Huginn i Transmission.

Spremam se da ponovo instaliram PiHole.

Unifi Cloud Key docker kontejner sam izdvojio na poseban uređaj (RPi 3B+).
 
Kad smo već kod qnap uređaja, ne uspevam da na torentima dobijem brzinu preko 3mb na qnap ts-112...imam optiku 200/20...na laptopu ide i preko 7-8 isti torent koji se takodje skida na Nas...da li je stvar u nekim podešavanjima ili prosto ne može bolje? Ajd neko ko ima qnap neka mi napiše kako je kod njega i kako je podesio download station...

Ovdje ti na "brzinu" uglavnom utice jacina hardvera samog Nas uredjaja. Sto slabiji cpu i arhitektura to niza brzina u svakodnevnom poslu.
Tako kaze moje iskustvo.

Mada, cisto radi informisanosti, isprobat cu na svom Omv-u Nasu, koliko ima istine u tome.


@ Offline,

Zna li se koje boljitke ima 5ica nad 4kom i 3com?
Ukratko, za tebe licno?
 
Poslednja izmena:
Ovdje ti na "brzinu" uglavnom utice jacina hardvera samog Nas uredjaja. Sto slabiji cpu i arhitektura to niza brzina u svakodnevnom poslu.
Tako kaze moje iskustvo.

Mada, cisto radi informisanosti, isprobat cu na svom Omv-u Nasu, koliko ima istine u tome.


@ Offline,

Zna li se koje boljitke ima 5ica nad 4kom i 3com?
Ukratko, za tebe licno?
Ima istine,e sad ne mora da znači da je kod njega baš to u pitanju.
Peticu sam probao bukvalno na dva sata,dok je bila beta,nisam video ni jednu prednost u odnosu na četvorku,ali opet je to kratko za neko ispravno misljenje.Četvorku I ti,pretpostavljam koristiš,a trojke se više I ne sećam :) Baš ću probati peticu na par dana pa da vidim.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno