Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Ma jok, ja sam ti minimalni korisnik.
Jos sam na trojci. Uglavnom shareovanje videa po kuci.
 
Kome ne treba noviji debian, moze i na trojci da ostane. Inako ce mislim debian 8 biti podrzan jos jedno godinu dve.
 
Jedno pitanje, da probam ovde za pocetak.

Koristim Qnap 212p vec duze vreme, sve super. Glavni ap je tp-link 1043, gigabitni lan, sve super radi i zicano i bezicno. Doduse imao inicijalmno malo muka da na win10 mapiram mrezni drajv ali sam nekako uspeo. Koliko vidim po netu to je posle nekog apdejta win10 postao veliki problem.

Promenio sam ap na neki dualband gigabitni netgear. A ja presao na wifi, morao sam da promenim radno mesto unutar kuce. I tako radilo super 4-5 meseci. Nateram se da pustim lan do novog mesta i cvrc ne vidi nas preko kabla.
Preko wifi-a i dalje radi. Telefoni vide nas sve super. Zanimljivo je da nece da ga mapira ali ga ne vidi ni na web interfejsu. Kucam ip, nas se javi, trazi redirect na ip:8080 kao i obicno i tu ceka.

Jel imao neko slicnu situaciju?
 
Sve sam restartovao vise puta :)

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Jedno pitanje, da probam ovde za pocetak.

Koristim Qnap 212p vec duze vreme, sve super. Glavni ap je tp-link 1043, gigabitni lan, sve super radi i zicano i bezicno. Doduse imao inicijalmno malo muka da na win10 mapiram mrezni drajv ali sam nekako uspeo. Koliko vidim po netu to je posle nekog apdejta win10 postao veliki problem.

Promenio sam ap na neki dualband gigabitni netgear. A ja presao na wifi, morao sam da promenim radno mesto unutar kuce. I tako radilo super 4-5 meseci. Nateram se da pustim lan do novog mesta i cvrc ne vidi nas preko kabla.
Preko wifi-a i dalje radi. Telefoni vide nas sve super. Zanimljivo je da nece da ga mapira ali ga ne vidi ni na web interfejsu. Kucam ip, nas se javi, trazi redirect na ip:8080 kao i obicno i tu ceka.

Jel imao neko slicnu situaciju?

Ja sam imao sličnu situaciju...odradio update win10, posle toga je win video shared foldere, ali je non stop prijavljivao loš password i odbijao da se zakači. Preko web-a radilo normalno. Ns kraju mučenja pomogao samo reinstall win-a. Proradilo najnormalnije, šta je bilo pojma nemam.
 
Nasao sam sta je. Switch iako gigabitni iz nekog razloga ne podrzava jumbo frame. To sam video tek kad sam resetovao mrezni interfejs...

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Da ali cinjenica je da su raspad performanse, a kao ista serija. I da ,naravno da ni slucajno ne treba mesati, pogotovo ko koristi ZFS vidim da puca ko nenormalno. Svi koriste te SMR drajvove, ali ih propisno obeleze.
 
Da li su 4TB EFRX izbaceni iz proizvodnje? Pitam posto imam jedan niz od dva komada kupljen sa namerom da bude prosiren sa jos jednim, pa ne znam da li sada da kupim jos jedan da imam u steku.
 
Ko zna, mozda ima negde na lageru.
 
da li je pametno uzeti Synology DiskStation DS220J:
https://www.synology.com/en-us/products/DS220j#specs

ima li neko licnog iskustva sa ovim ili slicnim modelom?

nezahtevan sam korisnik i nemam nikakvih iskustava sa NAS uredjajima. tj. imam TimeCapsule 2TB vise godina ali je previse zatvorena.

NAS bi se koristio prvenstveno za backup i napravio bih sharing folder kome mogu da pristupam po potrebi.
planiram 2x 2TB u RAID1 konfiguraciji.

hvala unapred.
 
To za sta ti treba moze i na tosteru da se vrti, tako da bi ti i ovaj bio ok.
 
Mogu delimično da se složim da u tvom slučaju izbor NAS-a nije važan.

Za backup da, nema veze koji je, i najslabiji će da radi.
Za pristup spolja situacija nije identična, tj. zavisi na koji način ćeš da pristupaš spolja i šta ćeš da radiš. Ako je pristup spolja tipa, da otvorim neki word ili excel dokument, onda ti stvarno nije bitno koji je NAS u pitanju. Ako pristup spolja podrazumeva i otvaranje HD video materijala i drugih zahtevnijih fajlova, onda je itekako važno koji se NAS kupuje.
Eto, čisto malo da ti pomognem u odluci.
 
koristio bih ga i za pristup podacima iz firme preko ip adrese gde su u pitanju word, excel i pdf fajlovi tako da nece nikakav striming biti u pitanju niti pustanje nekog dosta zahtevnog sadrzaja.

glavna namena je bekap svega bitnog sto imam, privatnog i poslovnog i da pristupam poslovnim podacima kad sam recimo negde na terenu ili u firmi.

dakle, konkretno ovaj model je proveren i bio bi ok za sve to?
ima li potrebe da gledam jos neki drugi model pored njega?

takodje bi mi trebala i preporuka za mehanicki hdd.
razmisljam o recimo nekom wd red pro ili wd gold ali nisam pratio dugo nista o hdd-ovima pa ne znam sta je danas najbolje za NAS.

hvala unapred jos jednom.
 
Druže, Nas nije bekap. Prvo to moraš da shvatiš.

Za tvoju namenu ja bih ti preporučio office 365. Za 5k dobiješ office i 1tb one drive na godinu dana. :)

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
pa dobro ali moze da posluzi :)

imam vec gdrive, dropbox, eksterni hard i TimeCapsule ali bih voleo da imam i svoj privatni nas kome mogu lako da pristupam bez instalacije i logovanja na gdrive ili MS naloge iz firme.

dajte neku preporuku za hdd pa da porucujem :)

wd red / wd red pro / wd gold ili toshiba n300? ili nesto drugo?
 
Poslednja izmena:
Seagate Ironwolf je u tvom slucaju najbolji. Mada i wd red. Nista ti ne znaci u performansama pro generacija.
 
bas sam za seagate video da ih treba izbegavati i da se najcesce kvare pa sam ih zato i preskocio.

fina je razlika u ceni izmedju red i red pro diskova pa cu razmisliti onda da idem na red varijantu.
takodje se pro verzija i vise greje zbog brzine, kod nekih i do +15C pa bih ga onda preskocio.

e sad, pro ima garanciju 5 godina dok obican red ima 3. sve moraju da zakomplikuju :)
ne znam kakva je gold serija i kakvi su toshiba n300 diskovi. znam samo da p300 bas svuda hvale.
 
Poslednja izmena:
Ja u poslednjih 5 godina ne gledam dalje od WD Red diskova.
Za sada mi je samo jedan bio problematičan sa weak sektorima (zamenjen u garanciji), svi ostali perfektni (a bilo ih je jedno 15-ak komada).
Nemoj da ideš na 7200, greju se, a njihova brzina ti ne znači ama baš ništa.
Koji god da uzmeš NAS Synology/QNAP završiće ti posao, tako da uzmi onaj koji je jeftiniji, jer se ne kvare - ja nisam čuo do sada da je neki zviznuo tek tako.
 
ima i EFRX modela kod madjara, 3TB izadje oko 90e. negde sam bas pre neki dan kad sam jurio hdd za drugara procitao da je WD precutao neku izmenu na novim diskovima ali nisam zalazio u dubinu oko toga. mada svakako mi se nije svidela vest pa sam uzeo P300 od toshibe.

nista, za sada je pala odluka na obican red model, razmisljam samo da li da uzmem 2x 2TB ili 2x 4TB ali to je na meni.

takodje sam se odlucio za Synology DiskStation DS220J model jer ima sve sto mi treba a kompaktan je i nije preskup.

hvala na sugestijama. ako se neko seti mozda jos neke dopune ili predloga neka puca slobodno :)
 
Planiram neki NAS za kućnu upotrebu, pa rekoh onda ajde još da dodam plex, pihole, ovo, ono...
Najbliži sam da sam sklopim mašinu za sebe, ali ne znam da li da, podignem neki virtual server, pa da NAS vozim kao VM, ili da podignem recimo FreeNAS, pa da pod njim vozim ove ostale stvari koje sam hteo kao VM?
Nekako mi prva solucija deluje bolje, mogu posle i da se zezam i eksperimentišem svašta, a druga je pretpostavljam lakša za namestiti, pošto i VM server i NAS traže direktan pristup hardveru. Šta je generalno bolje u praksi? Nemam iskustva ni sa jednim ni drugim, taman bih i učio kroz igru :) koliko vidim, gledao dosta YT i čitao po netu ovih dana :) može i jedno i drugo, doduše ovo NAS kao VM je komplikovanije. Ili prvo da idem NAS i pod njim VM i još i docker, pa kada se tu budem osećao komotno, da probam NAS kao VM? :)
 
Obicno idu obrnutim redom...prvo vm pa onda fizicki nas, cisto da se upoznas sa opcijama i funkcionisanjem sys os-a.
Ako ces da teras vm na nas-u=strong cpu.
 
Ovo vm pa fizički nas misliš 2 mašine fizički, ili ovo što sam gore mislio kao opcija 1, instaliram vm server, pa u njemu nas kao jedna od vm?
 
Mislio je da prvo probaš NAS kao VM, npr. instaliraš OMV (ili FreeNAS ili neki treći) kao VM na svom kompu radi upoznavanja sa instalacijom, podešavanjima, mogućnostima i sl. Tako paralelno možeš isprobati više NAS OS-va. Kad odabereš NAS OS tek onda da praviš konfiguraciju za NAS, bilo da je instaliraš direktno ili kao VM u npr. Proxmox-u.

Svojevremeno je Kutija preporučivao da se OMV instalira kao VM preko Proxmox-a, to je bilo u vreme OMV 3.0. Sada OMV nativno podržava Docker koji je dobra opcija/alternativa za virtualizacije.

Za OMV imaš solidan YT kanal Techno Dad Life pa pogledaj šta je sve obrađeno od tema (instalacije, podešavanja, dokeri i sl).

Pošto kažeš da si početnik predložio bih ti da kreneš od direktne instalacije NAS OS-A i Docker-a pa dalje polako, kako budeš sticao znanja i prema potrebama pravićeš izmene.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Moze i kao sto kaze Stevo a ja prije mislio da instalira vm na Pc/Laptop da vidi u virtuelnoj masini kako radi kao sto sam kazes OMV ili onaj drugi...
Pa kad se upozna....nek sklapa Nas konfiguraciju...
 
Nisam Stevo ;)

Mislimo na isto ali si ti sada to najbolje napisao. Prvo na svom komp preko VMware ili VirtualBox-a isproba NAS OS-ove.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno