Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nasih carinika , kada traze " uvoznu dozvolu " to cesto znaci da su odredili da fizicko lice - gradjanin je preteralo, da pokusava da uveze ono sto oni nazivaju trgovacka kolicina, tj. kolicina koja prevazilazi sopstvene potrebe. To je stvar licne procene svakog carinika pojedinacnio, jer nigde striktno ne pise 2-3 ili 5 komada necega je trgovacka kolicina. Tako da ne moraju biti neke specijalne dozvole, nego ono sto svako preduzece koje je registrovano za spoljnu trgovinu, uvozi bez ikakvih dozvola, fizicko lice ne moze ne zbog vrste vec zbog kolicine.

Inace taj "srebrni " nakit sa Kineskih sajtova je bizuterija u kojoj i nema srebra. Citao sam na DX-u komentare, vecina kupaca tvrdi da je u pitanju plastika, obojena u boju srebra. Tako da za tu bizuteriju ne trebaju nikakve posebne dozvole, samo ko zna koliko komada ima u paketu , jer im je cena po 1-2 $.
 
Ma to je univerzalni formular sa 5-6 stavki i carinici zaokruze ono sta treba da dostavis.

Jel zaokruže "dozvola za uvoz" ili samo pravimo frku bez razloga?

Miglia, ukoliko uvezeš 100 komada nečega kao fizičko lice i platiš sve dažbine, 99% sam siguran da niko neće postavljati pitanje šta će tebi ti proizvodi. I ako će svi biti svesni da će se to naći na crnom tržištu.

Ja bih sve pošiljke pratio po imenu, prezimenu i adresi (milioni mesečno - milioni mesečno, svremena tehnologija nam omogućava takve stvari), pa kada se neka imena previše ponavljaju, prosleđivao bih pakete u redovan proces carinjenja. A preprodavci ako će da maltretiraju rodbinu i priajtelje da šalju na njihove adrese, samo napred.

Pa kada ja odlučim da naručim neke šrafove koje ne mogu da kupim u Srbiji, dobijem ih za nekoliko dana i niko mi ne postavlja pitanje šta će meni tako mali "colovni" šraf i zašto sam ih platio 3$ za 10 komad i 8$ shipping. A ne da mi drže paket 20 dana i da mi naplate kao da pravim eksplozivni svemirski modulator.
 
Miglia, ukoliko uvezeš 100 komada nečega kao fizičko lice i platiš sve dažbine, 99% sam siguran da niko neće postavljati pitanje šta će tebi ti proizvodi. I ako će svi biti svesni da će se to naći na crnom tržištu.

99% sam siguran da hoce ;)

Sto se tice shverca, opste je poznato da se ta rabota ne radi preko poste.
Cak i da zabrane uvoz preko poste, ukupna suma para koja je u igri se ne bi mnogo smanjila.
Ono sto se prenese u autu odjednom, ne moze preko poste ni za vise meseci.
O ozbiljnijim prevoznim sredstvima da ne pricam :smoke:
 
Miglia, ukoliko uvezeš 100 komada nečega kao fizičko lice i platiš sve dažbine, 99% sam siguran da niko neće postavljati pitanje šta će tebi ti proizvodi. I ako će svi biti svesni da će se to naći na crnom tržištu.

Ako probaš da naručiš 5 komada iste robe, i nemaš firmu ili neko "opravdanje" šta će ti, vratiće pošiljaocu.

Davno smo o tome pričali na drugoj temi, alfa je, čini mi se, neke HDDove u nemačku naručivao, platio normalno dažbine i uvezao, ali kod nas ne može tako.
 
Mozda je offtopic ali da pitam :) Koliko dugo se ceka na povracaj novca na intesu internet? jedna porudzbina mi je refundovana sa dx-a, proslo 7 dana i jos su sredstva rezervisana?
 
Samo sedam, ja sa ali-ja cekam ovo vec sad ce treca nedelja ;)


prosli put mali refund od 2$ mi je sa dx-a prosao jako brzo, par dana, u mailu su rekli 3-7 dana ali mislim da je bilo manje cak...sad se oduzilo jer je veliki iznos verovatno....
 
Inteza obicno knjizi do 7 dana. Onda kad je paypal vracao onaj 1,5 euro, oni vratili istog trenutka, a Inteza knjizila posle 7 dana. Dx mi je vratio do sada samo neku smesno malu sumu, i to je proslo za par dana. Tiny kada mi je vratio, bilo negde oko 9 $ takodje i proknjizeno za 4 dana.

Znaci sacekaj malo pa ako nema nista pisi im , pitaj sta je sa tim. Mozda su i vratili samo inteza jos nije proknjizila. KOd DX valjda preko kartice i ne mozes da kupis nista skuplje od 120 $ , nije to za njih neki novac, posebno posto si vec uplatio, i sto ces ti snositi provizije njihove banke.
 
A sto ja da placam ako oni vrse refundaciju? btw kolika je ta provizija recimo na 100$ i odakle to da ne moze iznad 120$ na dx?
 
Preko paypala nema ogranicenja u iznosu. Da postoji ogranicenje za kupovinu preko kartice kod DX-a , Tiny deal-a i verovatno i drugih sajtova koji imaju standardne procesore kartica, oni koji koriste Moneybookers ili Alipay nemaju ograicenje procitao sam na forumu, licno nisam kupovao nista pojedinacno po toj ili vecoj ceni, ali su kupovali ljudi Tablete i nisu mogli da plate karticom. E jedino da sam se mozda zeznu oko cifre , ali ostalo mi je u secanju 120 $ kao neka granica, mozda je neki drugi iznos ali sam siguran da sam procitao da postoji.

Ima neka provizija kada jedna banka prebacuje drugoj . Kada kupujes to placa prodavac, kao i od paypala , prodavac placa proviziju paypalu, a kupac ne. Sada je ovo obrnuto jer ti oni vracaju , pa nece oni dva puta da plate proviziju, plus i sama banka uzima u konverziji dolar - euro, jer se kartica vodi u eurima , a Kinezi vracaju dolare. Taj kurs je promenjiv, zato Inteza i knjizi 7 dana, a moze da proknjizi za 7 minuta, da bi u tih 7 dana izabrala za sebe najpovoljniji kurs, jer u zadnje vreme odnos dolar - euro znatno varira.

Na primer bas sam gledao danas na mom racunu 7 .juna kada mi je banka knjizila uplatu 1 Euro je bio 1.29 dolara, a danas je 1,33 Tako da uvek kada budes gledao gledaj stanje valuta na taj dan , jer tada sam izracunao da je za konverziju banka uzela 0,55 % a kada bih racunao danasnji dan jer sam danas gledao izgledalo bi kao da je konverzija 3,54 % a nije bila tolika. Tako da je tesko reci trebala bi provizija da bude par procenata, a li uz nestabilan odnos euro-dolar za 7 dana moze da bude i vise , ali i ne mora, zavisi od kretanja valuta.
 
legle pare na karticu nazad, koliko su uzeli nisam uspeo da uklavirim, elem, porucio sam novi order i platio, videcemo sad kad ce da stigne, koliki value ce da stave i koliko ce nasi to da procene.
 
opet kod dx-a, hteo sam kod eforchina sa kuponina itd bi me izaslo cak 10$ jeftinije nego na dx ali citajuci razna iskustvo i razmisljajuci o svemu, prvo o pozitivnom iksustvu na dx, pakovanju, sve stiglo kako treba, naznaceno na posiljci bas to sto sam trazio. uvek dostupni na chat ticket i sve ok i refundacija sve bez problema, vrlo azurni dok su na efor bas svi kukali da im to ne valja ipak sam se odlucio na dx, necu crci za 10$ ali znam da ce mi sve stici kako treba lepo upakovano bez da fali i svaki artikal u svom pakovanju cak i RMA prihvataju...eto to mi je sad druga porudzbina od njih pa cemo videti dalje, prenecu iskustva sa svima, inace prosla posiljka je dobila drugi VV kod za pracenje.

to je sto se tice tehnikalija, prosle nedelje sam imao porudzbinu isto od dx sa stvarima garderobom itd pa cu bas videti kako ce to da prodje i prenecu takodje utiske...
 
Poslednja izmena:
Drugar iz Amerike bi trebao da mi posalje dve neke trake za istezanje i tri loptice za lakros, mene zanima moze li se to nekako povoljno izvesti? Vrednost svega bi bila 30 dolara, nadam se da ne moram da platim jos toliko za carine i razne gluposti.
 
nek stavi vrednost 10$ ovi nasi carinici ce to ionako povecati pa ces na kraju platiti crvenu na ime poreza...
 
Pozitivna iskustva sa carinjenjem zadnjih 4 paketa. Uredno naplaćen PDV prema naznačenoj vrednosti (što je i realna vrednost koliko sam platio). Jedino još da počnu da daju račune ili kopiju priznanice.
 
Pozdrav svima, nov sam na forumu i došao sam tako što sam preko googlea pronašao ovaj thread.

Pročitao sam dobar deo postova na temi i nisam uspeo da pronađem konkreta odgovor na ono što me interesuje:
Preko amazona sam poručio knjigu, koja je sa transportom iznosila oko 18€ u dolarima, kasni sa isporukom 4 dana ali to nije problem. Više me brine, da li amazon, pošto je poslao putem Deutsche Post Global Mail sistema, bez broja za praćenje, očekuje isporuku na kućnu adresu? I da li bi knjiga po novim zakonima i uredbama trebala biti ocarinjena ili samo obračunat pdv, ili možda bude oslobođena?
P.S. Nevezano za temu, danas sam nakon kontakta i par rečenica sa korisničkim servisom amazona, čim sam im rekao da još pošiljka nije stigla, od njih zbog kašnjenja dobio povraćaj poštarine, bez da sam tražio ili zahtevao nešto, čak šta više momak iz tehničke me nije ni pitao da li hoću, nego je odmah rekao da mi vraćaju sumu od poštarine. Jednostavno rekli su, pošto nije isporučeno, čak ni sa dva dana kašnjenja po isteku roka koliko tolerišu, da troškove slanja preuzimaju na sebe.
 
Kod nasih carinika , kada traze " uvoznu dozvolu " to cesto znaci da su odredili da fizicko lice - gradjanin je preteralo, da pokusava da uveze ono sto oni nazivaju trgovacka kolicina, tj. kolicina koja prevazilazi sopstvene potrebe. To je stvar licne procene svakog carinika pojedinacnio, jer nigde striktno ne pise 2-3 ili 5 komada necega je trgovacka kolicina. Tako da ne moraju biti neke specijalne dozvole, nego ono sto svako preduzece koje je registrovano za spoljnu trgovinu, uvozi bez ikakvih dozvola, fizicko lice ne moze ne zbog vrste vec zbog kolicine.

Inace taj "srebrni " nakit sa Kineskih sajtova je bizuterija u kojoj i nema srebra. Citao sam na DX-u komentare, vecina kupaca tvrdi da je u pitanju plastika, obojena u boju srebra. Tako da za tu bizuteriju ne trebaju nikakve posebne dozvole, samo ko zna koliko komada ima u paketu , jer im je cena po 1-2 $.

Ima svakakvog nakita, ima i bižuterije po 1-2$ a ima i pravog srebra, po cenama od 15$ pa na više. U paketu koji je plaćen 46.64€ ima oko 10 komada srebra, u suštini nema više od 40-50g
 
Ima svakakvog nakita, ima i bižuterije po 1-2$ a ima i pravog srebra, po cenama od 15$ pa na više. U paketu koji je plaćen 46.64€ ima oko 10 komada srebra, u suštini nema više od 40-50g

Dobro nisam ja vidovnjak pa da znam odavde, ko je sta kupio. Kupuju ljudi svasta. Nego sta bi konkretno, kako si prosao, sta su trazili, sta si im podneo od dokumentacije, jesu li ti pustili paket ??
 
Za kvalitet ti rece iznogud, a za GMO ovo o cemu pricas vazi za Codex Alimentarius koga se drzi jedino Matijevic kod nas. Sve ostale prodavnice ne :)
 
Pozdrav svima, nov sam na forumu i došao sam tako što sam preko googlea pronašao ovaj thread.

Pročitao sam dobar deo postova na temi i nisam uspeo da pronađem konkreta odgovor na ono što me interesuje:
Preko amazona sam poručio knjigu, koja je sa transportom iznosila oko 18€ u dolarima, kasni sa isporukom 4 dana ali to nije problem. Više me brine, da li amazon, pošto je poslao putem Deutsche Post Global Mail sistema, bez broja za praćenje, očekuje isporuku na kućnu adresu? I da li bi knjiga po novim zakonima i uredbama trebala biti ocarinjena ili samo obračunat pdv, ili možda bude oslobođena?
P.S. Nevezano za temu, danas sam nakon kontakta i par rečenica sa korisničkim servisom amazona, čim sam im rekao da još pošiljka nije stigla, od njih zbog kašnjenja dobio povraćaj poštarine, bez da sam tražio ili zahtevao nešto, čak šta više momak iz tehničke me nije ni pitao da li hoću, nego je odmah rekao da mi vraćaju sumu od poštarine. Jednostavno rekli su, pošto nije isporučeno, čak ni sa dva dana kašnjenja po isteku roka koliko tolerišu, da troškove slanja preuzimaju na sebe.

Do 50 evra sa nista ne carini, za pdv nije bas jasno. Knjige spadaju u "najpovllasceniju" kategoriju tako da je sansa da ti tu nesto naplate najmanja (mada naravno nije iskljucena). Kada prodje carinu postar ti knjgu donese na kucnu adresu (ako se radi o obicnoj posti) ako nisi kod kuce dobijes obavestenje u koju postu treba da se ode da bi se knijga uzela, naravmp postari te obaveste koliko treba da platis ako nesto uopste treba da platis...za 18 usd skoro sam sto posto siguran da ti nista nece uzeti. Nemoj da se brines ako knjiga nije stigla slobodno to reci amazonu i 99% ce ti poslati drugu.
 
Poslednja izmena:
Meni je juce stigao paket, vrednost tacno 20USD, cena napisana na paketu 20USD, nisam platio ni carinu ni pdv. U pitanju je bio donji deo trenerke :)
Veliki pozdrav svima ! :)
 
dobio sam moj prvi paket bez pdv-a... gumice za kerecu frizuru :) garant nisu ni znali kako da ih naplate
 
Hahah. "Neki deo"
Koji kraljevi, ne znaju sta je pa te zovu :D
Zamisli danijela da su zvali, a on dovede psa i namesti mu frizuru pred njima :D
 
Sramota, sta reci... A u pitanju je bio deo koji je kostao 12e.

Ja vec par paketa dobijam koje je carinila Melanija Tomic, redovno mi unisti stvari, za svaku sledecu cu da zovem, mada znam da necu postici nista...
 
Vec peti paketic sa 0 carine i 0 PDV-a (pu-pu da ne ureknem). Hepi sam... stigle mi tri baterijice za Canon S100. Kostale me sve tri oko 10.5$, a kod nas je jedna 15€.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Dobro nisam ja vidovnjak pa da znam odavde, ko je sta kupio. Kupuju ljudi svasta. Nego sta bi konkretno, kako si prosao, sta su trazili, sta si im podneo od dokumentacije, jesu li ti pustili paket ??

Evo danas sam napokon stupio u kontak sa gospođom Milenijom, objasnio joj kako je sve za ličnu upotrebu, dogovorili se da joj pošaljem mail-om prepisku sa prodavcem sa alija, tj odradio sam screenshot-ove cele porudžbine, spojio sve u jednu sliku i poslao joj, i trebalo bi paket da dobijem sutra ili prekosutra, sa odrađenim PDV-om na tih 46.64€, opet bolje i to nego da su mi zadržali sve
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno