Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
jasnooo i tuzno.. lopovske li drzave..

da ce bar zatvoriti poglavlje o bescarinskoj zoni
 
Jel se to Bg carina ubrzala nesto ili samo imam srecu?
Zadnjih par Ali kupovina su za 12 dana bile u mom sanducetu. ;)

Poslato sa KIW-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Meni paket jos od 08.06. stoji na carini u BG. Status svaki dan je: "PODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED".

Pozdrav
 
To je vec previse. Moguce je da su ti poslali zahtev da im dostavis fakturu ili tako nesto a ti ga nisi dobio. Najbolje da ih pozoves i pitas sta se desava.
 
Sve se carini, i da ti otac posalje kap krvi za spasavanje zivota.
To sto nesto prodje bez placanja PDVa je sto su zauzeti, sazale ili slicno.
Jel' jasno?

Atest bi morao mozda za 3 graficke, jer se ne bi smatrale za licnu upotrebu. Sto bi znacilo da mora preko firme. Firme moraju da dobiju atest za SVU elektronsku robu.
Jasno?

ne bih da ulazim u neku posebnu raspravu, ali nije bas jasno.
Koji atest? Propisa ima puno i ne postoji jedan magicni za elektroniku. Kao sto rekoh, LVD i EMC nisu potrebni za UVOZ. Ratel i opasne materije ovde ne mogu da se primene. Sta je to kod graficke bez kojeg papira se ne mogu uvesti?
 
Kao firma mozes bez atesta uvesti graficku?
 
Uvoz bilo koje elektronike, pa i grafickih karti (osim ako kod kartica ne postoji nesto specijalno sto ja previdjam). Na samoj carini vise nisu potrebni nikakvi papiri. Odustali su jer im je bilo prekomplikovano.
Papiri su i dalje obavezni za prodaju, samo to vise nije posao carine.

Zapravo, i ranije je bio potreban samo EMC za uvoz. To je elektromagnetska kompatibilnost i taj papir garantuje da uvezeni uredjaj nece smetati drugim uredjajima u okolini.
Postoje stvari koje i dalje regulise carina, to su uredjaji koji mogu predstavljati direktnu opasnost. Uredjaji koji imaju bezicnu komunikaciju (RATEL papiri), onda stvari kao boce pod pritiskom, predmeti koji se koriste za zdravlje (svasta nesto zahteva sanitarne dozvole), uredjaji i delovi koji se koriste u vojne svrhe (ovo je zajebancija zesca. dokazi ti da ti neko dugme nije za radar)... Ima toga puno. Potrebne su razne stvari za razne stvari, ali za elektroniku nista.
Prodaja je nesto drugo. Kada stavljas proizvod na trziste, moras da imas sve potrebne papire.
 
Provericu bas danas, znam da smo jedno vreme skroz digli ruke da otpisujemo neke stvari za koriscenje u firmi (nista ne prodajemo unutar Srbije, >99% prometa je van zemlje, dakke pravi pretezni izvoznik), jer je bilo isplativije nego raditi ateste.
Ranije je bilo potrebno isto samo ako se prodaje, pa su negde ~2012/13, cini mi se, uveli da mora za svu elektroniku :( AKo su izmenili, extra!
 
Proverio sam kod speditera, stvarno nema vise atesta za opstu elektroniku za internu upotrebu firme. Ne racunajuci radio opremu bilo kog tipa naravno (telefon, laptop, wifi kartice....)

Hvala, sub! A ostalima, izvinjavam se na dezinformaciji. Nije mi palo na pamet da su nesto poboljsali oko carine, pa nisam ni proveravao dugo.
 
Koliko su carinici upoznati sa akcionim kamericama i cenama pošto bih poručio jednu malo skuplju ali se bojim da ovi naši ne odvale neku svoju cenu pa na to 32% ?

Na NBG-u sam i do sada su bili i više nego korektni ali za skuplje stvari do sad nisam imao iskustva.

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
 
Sta ima da odvaljuju cenu, kad ce sa racuna videti koliko kosta? Osim ako na racunu ne pise "gift", onda ce morati nesto da lupe.
Pozdrav
 
Koliko su carinici upoznati sa akcionim kamericama i cenama pošto bih poručio jednu malo skuplju ali se bojim da ovi naši ne odvale neku svoju cenu pa na to 32% ?

Na NBG-u sam i do sada su bili i više nego korektni ali za skuplje stvari do sad nisam imao iskustva.

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk

Царина је упозната са свим и свачим, од свакаквих муљања до реализација, али нема шта да бринеш, тражиће да доставиш доказ о плаћању (ако нема рачуна у пакету), и то је то. Ако имаш среће може пакет да прође и без царине, класична лутрија :)

Има и онај други део приче око царине, ако нису упознати онда гледају највишу цену на коју налете (користе интернет :) ) или ако је плус 40 онда знају мало подивљати, опустити руку и тако, углавном....
 
Jel misliš da je bolje da se dogovorim sa kinezom da ubaci neku fakturu u paket ili da idem na sreću ?

Baš se tog njihovog opuštanja i plašim.

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jel misliš da je bolje da se dogovorim sa kinezom da ubaci neku fakturu u paket ili da idem na sreću ?

Ако кинез уопште буде желео да стави рачун у пакет, ретко који то ради (уз напомену па забораве), хајде да кажемо да ће прихватити наведену цену (не ону од 10$ вредности :) ), ако нема рачуна онда ће од тебе тражити да доставиш колико си то платио (PayPal Invoice) или (извод са картице (ако плаћаш картицом), а срећа је једнака лутрији и нема ту 101 солуција, само две :)

Нисам сигуран који савет да поставим овде, а да буде у твоју корист, јер моје искуство говори да је царина једна велика лутрија, некад прође много скупљи предмет, а некада предмет од 3.5$ (плаћено) процене на 15$ + ПДВ.
 
Poslednja izmena:
Uvoz bilo koje elektronike, pa i grafickih karti (osim ako kod kartica ne postoji nesto specijalno sto ja previdjam). Na samoj carini vise nisu potrebni nikakvi papiri. Odustali su jer im je bilo prekomplikovano.
Papiri su i dalje obavezni za prodaju, samo to vise nije posao carine.

Zapravo, i ranije je bio potreban samo EMC za uvoz. To je elektromagnetska kompatibilnost i taj papir garantuje da uvezeni uredjaj nece smetati drugim uredjajima u okolini.
Postoje stvari koje i dalje regulise carina, to su uredjaji koji mogu predstavljati direktnu opasnost. Uredjaji koji imaju bezicnu komunikaciju (RATEL papiri), onda stvari kao boce pod pritiskom, predmeti koji se koriste za zdravlje (svasta nesto zahteva sanitarne dozvole), uredjaji i delovi koji se koriste u vojne svrhe (ovo je zajebancija zesca. dokazi ti da ti neko dugme nije za radar)... Ima toga puno. Potrebne su razne stvari za razne stvari, ali za elektroniku nista.
Prodaja je nesto drugo. Kada stavljas proizvod na trziste, moras da imas sve potrebne papire.
Da li to vazi I za pausalne agencije (pausalce) ili samo za Doo?

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
 
Ne, carina posluje samo sa pravnim licima, a pausalci tj preduzetnici su fizicka lica.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Da li to vazi I za pausalne agencije (pausalce) ili samo za Doo?

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk

Svako ko prodaje robu mora da ima papire.
Mada, moram priznati, nemam pojma kako pausalci funckionisu i koje benefite i ogranicenja imaju po pitanju uvoza i prodaje. Znam da je 6mil granica da ne budu u pdv sistemu i da su svi do jednog muljatori :D
 
Za pausalce je 6mil granica da ostanu u pausalu, a nikako ne mogu biti u sistemu PDVu.
 
Pausalac uopste ne moze da se bavi trgovinom. Sto se tice uvoza za sopstvene potrebe to moze ako angazuje neku drugu firmu (speditera) da uveze za njega. Tj mora da ima posrednika, jer su pravna lica samo doo i ad

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ocarinjen danas? Na sajtu nase poste ne postoje podaci, ovo je usps.
146a2e128f2e0f89430a4b91deeefc61.jpg


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Meni je danas isto prosao paket koji je stigao 20., videcemo sutra koliko ce da traze.
 
Ocarinjen danas? Na sajtu nase poste ne postoje podaci, ovo je usps.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Mislim da ćeš dobiti dupli status za carinu, tako sam i ja.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Bio postar jutros ali nisam bio kod kuce. Ostavio je izvestaj. Jel moram do poste sutra ili ce on ponovo sutra nositi isti paket?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Moraš do pošte, ne nose ponovo.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
I imas rok od 5 dana da podignes paket. Mislim da i subota ulazi u tih 5 dana...
 
Da, to je obelezeno na izvestaju nego me je zbunilo to sto na usps trackingu pise da je zakazan za drugi pokusaj dostave.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
To uvek pise, iako stvarno ne rade obicno ni prvi put :) (i za obicnu postu vazi)
 
... Нисам сигуран који савет да поставим овде, а да буде у твоју корист, јер моје искуство говори да је царина једна велика лутрија, некад прође много скупљи предмет, а некада предмет од 3.5$ (плаћено) процене на 15$ + ПДВ.
Tebe su gadno ispreskakali na carini, izgleda :d čim deliš svakojake i plašljive savete :)
Telefone i ostale džidžu-bidže uvozim za lične potrebe iz Kine već 4 godine i nikada mi nisu naplatili više od onoga što zaista vredi. Uvek je bila i nešto niža cena... Naime, carinici se normalno služe internetom i po poreklu paketa odlaze na sajt prodavnice i tamo nalaze najnižu cenu za poručenu robu i po tome carine (to podrazumeva akcijske cene proizvoda, odnosno trenutno najnižu cenu istog)!
Možda sam ja zadovoljan jer me još uvek nisu šibnuli. Ko zna.
PALL MALL-mislte o tome ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno