Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Reci sta je grafickoj (zasto si je nosio uopste), sta si im tacno rekao zasto je donosis, i slikaj i pokazi graficku, dosao si na IT forum ovde ces najbolje saznati sta su uradili ali moramo da vidimo slike :p. Jedino sto moze da mi padne na pamet je da su zaboravili neki heatsink za VRM/memoriju koji stoji ispod hlavnog hladnjaka, ili da su namerno zaboli. Ako su odlemljivali nesto sa stampane ploce i u tom smislu ti fale delovi tj cipovi/kontroleri, onda skidam kapu :d. Inace postoje graficke kao sto je msi armor, koja na 30% svoje povrsine nema nista :p.
 
za jako puno grafickih postoji disassembly video na yt. uglavnom moze da se nadje po modelu. pregledas video i vidis da li fali nesto.
 
U principu, u prvih 6 meseci kupac moze da bira sta ce, povrat novca ili zamenu uredjaja (istim, slicnim, jeftinijim uz delimicni povrat novca, skupljim uz doplatu, itd.) a popravka je samo uz izricitu zelju/saglasnost ili sam pogresno razumeo?
 
Zamenu uređaja može da traži tokom 24 meseca zakonske saobraznosti.
 
Da preformulisem, ako je uredjaj neispravan, da li moze da se (u prvih 6 meseci, za posle me ne zanima) zameni samo za isti ili za bilo koji drugi iste vrednosti (ili manje/vece uz povrat/doplatu) tj. prakticno bilo sta iz ponude? I da li je moguca naknadna (nakon prihvatanja reklamacije odnosno priznavanja neispravnosti/nesaobraznosti) izmena zahteva sa povrata novca na zamenu i obrnuto?
 
Poslednja izmena:
Zahtev za otklanjanje nesaobraznosti

Član 52

(samo bitni delovi za tvoje pitanje):

Ako se nesaobraznost pojavi u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, potrošač ima pravo da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni zamenom, odgovarajućim umanjenjem cene ili da izjavi da raskida ugovor.

Ako se nesaobraznost pojavi u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, otklanjanje nesaobraznosti moguće je opravkom uz izričitu saglasnost potrošača.

Potrošač ne može da raskine ugovor ako je nesaobraznost robe neznatna.


U prevodu, kada izjavis da raskidas ugovor, prodavac treba da ti vrati uplacena sredstva sa fiskalnog racuna, a ti njemu robu. Kada dobijes pare, kupi posle sta hoces za njih...
 
U cemu je razlika izmedju povrata novca pa kupovine necega ili zamene za bilo sta (osim sto je to prvo dugotrajnije)? Nisam nista reklamirao u skorije vreme (po ovom novom zakonu) ali ranije je mogao da se bira uredjaj slicnih karakteristika ili nesto drugo u vrednosti reklamiranog proizvoda.
 
Da li neko zna kako se racuna garancija od 2 godine?

Npr. ako proizvod kupim 10.01.2010, da li mogu da ga reklamiram 09.01.2012? U jednom servisu su mi skoro rekli kako tu treba paziti na prestupne godine, broj dana u mesecu i jos sto sta tako da mi je garancija vec tehnicki istekla.
Ja koliko znam, 2 godine su 2 godine nezavisno od prestupne godine. Elem, na kraju je reklamacija resena u moju korist, dobio novi uredjaj i sve je proslo super ali je ovo ostalo da me kopka..
 
Mozes da reklamiras proizvod do onog datuma koji je na racunu/garantnom listu do 23.59h taj dan.
Prodavac je duzan da prihvati uredjaj kojem nije istekla garancija.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
U cemu je razlika izmedju povrata novca pa kupovine necega ili zamene za bilo sta (osim sto je to prvo dugotrajnije)? Nisam nista reklamirao u skorije vreme (po ovom novom zakonu) ali ranije je mogao da se bira uredjaj slicnih karakteristika ili nesto drugo u vrednosti reklamiranog proizvoda.

Pa u tome sto imas novac i mozes da odes na drugo mesto i kupis isto za manje para ukoliko nadjes negde jeftinije. Ili ne kupis nista i zadrzis novac ukoliko ti u tom trenutku taj proizvod nije potreban.
 
Ccc vama treba sve da se crta... Ocigledno pita za prodavce, vecina njih su *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i koji glume pravnike i tumace "moze zamena ali za ono sta ti ja dam" iako u zakonu ne pise eksplicitno za sta. Ja sam npr. menjao HDD za blender iako je bilo danima prepirki da moze samo za drugi HDD (doduse ponudjen je i povracaj novca, ali pazi sad, uz novu reklamaciju, kao da ce servis da prizna zahtev ako je za zamenu a nece ako je za povracaj).
 
Upravo zato je najbolje odmah traziti novac, i nemas takvih problema... Naravno ukoliko je u prvih 6 meseci...
 
Da li neko zna da li je moguce ostvariti garanciju u Ewe radnji samo na osnovu garantnog lista, dakle bez racuna? Konkretno za graficku kartu me zanima.
Zovem ih da proverim ali bezuspesno...

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Reći će ti da može, ali lično nisam još isprobao taj kombo.

Znači, očekuj potvrdan odgovor, ali da li će zaista i prihvatiti kad bude problema... čekaj nečije iskustvo iz prve ruke.
 
Da li neko zna da li je moguce ostvariti garanciju u Ewe radnji samo na osnovu garantnog lista, dakle bez racuna? Konkretno za graficku kartu me zanima.
Zovem ih da proverim ali bezuspesno...

Sent from my EML-L29 using Tapatalk

Zakonski je dovoljno
 
Da li neko zna da li je moguce ostvariti garanciju u Ewe radnji samo na osnovu garantnog lista, dakle bez racuna? Konkretno za graficku kartu me zanima.
Zovem ih da proverim ali bezuspesno...

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
Oduvek je moglo, čak i bez ikakvog papira ako ima serijski broj.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Zvao jutros njihov servis i kazu mi da garancija ne moze biti ostvarena bez racuna... Kao garantni list sam nije dovoljan...

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Samo budi uporan, oni imaju svoju kopiju fiskalnog negde ali nece da je traze. Ako znas tacan datum kupovine, vrlo je lako pronaci fiskalni, duzninsu da cuvaku traku tri godine.

Sent from my Pocophone F1 using Tapatalk
 
To proveravam zbog kupovine graficke karte, prodavac ima garantni a nema racun, pa sam hteo proveriti za slucaj da zatreba garancija...
Ako zakon stiti, onda samo treba biti uporan, kao sto kazes.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Pa tehnicki ne moraju da traze po zakonu ali bolje da iskopaju jedan racun nego los publicitet.

Sent from my Pocophone F1 using Tapatalk
 
Možda fiskalnog ni nema jer je prodato pravnom licu (što nije nemoguće). Svako ko se dokopao malo para i čuo za cenu novčića je kopao kako zna i ume, po kupatilima, hodnicima, ostavama... Firme koje nemaju veze sa it-em su isto to radile (tj. zaposleni u njima).

Ali, pre samo koji mesec je ewe rekao da može i bez fiskalnog. Izgleda da su došle neke neispravne second-hand izrabljene majnerke i promeniše priču.
 
Poslednja izmena:
Ako je prodata pravnom licu ZZP ne važi za njih.
 
Ne treba njima ni fiskalni ni garantni list, i oduvek je tako bilo, ja sam tamo gomilu robe i uzeo i nosio na reklamiranje.
Samo kazem ime i prezime i oni to sve imaju u sistemu i nikad nije bio problem.

Mozda su za graficke nesto postrozili, mozda se nesto i promenilo, ne znam vise...
 
Ne znam.

U ZZP je definisano

Član 5

1) potrošač je fizičko lice koje na tržištu pribavlja robu ili usluge u svrhe koje nisu namenjene njegovoj poslovnoj ili drugoj komercijalnoj delatnosti;
 
Imaju, trebalo bi da Zakon o obligacionim odnosima pokriva i pravna lica.
 
Pravna lica imaju obavezu da ugovaraju nabavke, zato se i ne pominju. Ugovorom regulišu i pitanje kvaliteta proizvoda i rešavanje reklamacije.
 
^+1.
Jedino, sta se desava kada kupe uz gotovinski racun? Dobijaju fiskalni, kao da je fizicko lice kupilo, trebalo bi da vaze pravila za FL?
 
^+1.
Jedino, sta se desava kada kupe uz gotovinski racun? Dobijaju fiskalni, kao da je fizicko lice kupilo, trebalo bi da vaze pravila za FL?

Nacin prebacivanja sredstava nije bitan vec namena.
Ali da, moguce je otkaciti gotovinski i reklamirati uredjaj kao fizicko lice kako bi pred prodavcem imali prava zzp. Uglavnom se tako kupuju sitne stvari za koje se ne isplati i razmisljati.

cisto zanimljivost, znam za jednu firmu kojoj su komplet odbili garanciju za usisivac jer isti njie predvidjen za profesionalnu upotrebu. Sad se postavlja pitanje, zasto ih nisu obavestili prlikom kupovine i zasto im je uopste ponudjena garancija kada je po nacinu placanja bilo ocigledno da je firma u pitanju.
 
Nazad
Vrh Dno