Šta je novo?

Xiaomi Poco F3

Takodje sam prelomio za 8/256 verziju, uzecu plavi model.
 
Za razliku od onih nenormalnih cena za rn10 pro, sasvim korektna cena za f3.
Ja sam mislio da cu uzeti rn10 pro, ali nema mi veze sa mozgom. Ili cu se skrpiti za f3 ili ako budem tanak onda obican rn10.
 
Evo par utisaka.

  • AMOLED je odlican. Ako vam je dojadio IPS na F1, ili na kom god telefonu pre..recimo S9 Samsunga, ovde cete progledati. Sve i da nije 120hz, ekran je odlican, precizan, i najbitnije svetao i vidi se na suncu (i to na jakom). F1 je bio takva glupost po tom pitanju, narocito na najnovijim verzijama MIUI (gde ja licno mislim da su ga zeznuli softverom, ali opet, pojma nemam), a i kad je na max brightnessu normalno baterija mu se vise trosila. Na F3 to nije problem. 120hz koristim, odlicno se ponasa.
  • Kad smo vec kod brightnessa, nocu ima onaj "mura effect", kad je brightness na minimumu, crushed blacks, kako god da se zove, meni licno ne smeta, ali da napomenem. Desava se verovatno i na boljim panelima kod Samsunga.
  • Baterija, za ovih dan ipo, odlicna, a najvaznije od svega je ludacki brzo punjenje za nekog ko je na punio F1, i kome je bilo realno sporo. Imao sam P30 Pro pre ovoga pre, i brzine su tu negde. Konacno mogu da telefon stavim ujutru dok se spremam, i da za 20ak minuta imam 50% sto je vise nego dovoljno za ceo dan nekome ko ga ne koristi toliko.
  • Fingerprint senzor je drugaciji, treba vremena da se naviknete. Jos nisam tu, ali racunam da za 2 nedelje nece biti problem uopste. Treba ga staviti na press a ne touch, inace kad ga pipnete palcem desne ili kaziprstom leve ruke (ako ste desnjak) otkljucavace ekran sam od sebe.
  • Proximity po meni vise baguje nego na F1, ja iskreno na RN4 sam imao problema, na F1 uopste nisam, ali na F3 opet. Da li je do falicne serije ili ne, ne znam, necu da razmisljam, znao sam da je to moguce kad sam kupovao, i za te pare sam spreman da predjem preko toga.
  • 8/256 je nebo i zemlja u odnosu na moj F1 6/128 po performansama, po install/uninstall brzini appova, sve. Nema dileme da je u pitanju pravi flagship specs. Igre ne igram, mada cu verovatno obrnuti neki PPSSPP ili tako nesto slicno od emulatora kad mi dosadi tokom leta, u to nemam sumnje da ce izdrzati sve.
  • Zvucnici glasniji nego na F1, mada je meni na F1 vec polako bio zapusen onaj gornji deo, mrezica ona, a ni donji nisu nesto bolji bili. U svakom slucaju, nije to HTC M serija, ali je daleko bolje.
  • Kamera je ocigledno problem stavka vecini, i po meni se radi o telefonu koji je, kao i F1, imao ok kameru u stocku, ali odlicnu u gcamu. Igrao sam se sa par verzija ali su mi sve nekako bile "eh" kvaliteta, pa sam odlucio da dok ne stigne neka proverena (ipak je telefon star jedva 2 meseca), drzacu na stocku, ali za night mode, tj bilo sta sto se slika posle 8 uvece, morace da radi googleova kamera i HDR+ enhanced, tu nema dileme. Selfie kamera je odlicna i u poredjenju sa F1 dosta bolja, ali stvarno ogroman, generacijski prelaz po meni. F1 sa gcam je ok bila, po meni korektna, ali nije ovoliko dobra bila kao sto je u stocku, narocito portrait.
  • Telefon sam updateovao na najnovije 12.0.5.0 ili koji vec, koji mi je nudio, aprilski security patch. Napolju nisam video dimming ekrana posle nekog vremena, ali nisam bio vise od 10ak minuta napolju u jednom cugu. Takodje ne igram igre pa ne mogu da nista potvrdim, ali ako neko zeli, nek mi kaze sta ga interesuje pa da testiram.
  • Ono sto je najbolje po meni je da vam, osim malo bolje maske (ima debilni pampers plug na typec ulazu, sto nije problem jer se brzo puni, ali opet..), bukvalno nista ne treba uz telefon, i stvarno su iskreni sto se tice onog njihovog motoa. Everything you need, nothing you don't. Type-C adapter na 3.5mm je tu, brzi punjac s kvalitetnim kablom..maska, screen protector ok kvaliteta. Kada sam imao P30 Pro (dok nisam poklonio devojci posle 2 nedelje pokusavanja da se naviknem na njega), najveca briga mi je bila zakrivljeni ekran, to sto nemam dobru masku, to sto treba da cekam staklo i masku da mi stignu, to sto su kod nas ti aksesoari skupi, a sa alija jeftini ali se ceka dugo, a telefon ako ostetis mozes da se pucas u glavu posle. Toga ovde nema, i glava je mirna, barem dok ne stigne bolja (deblja) maska koja meni lezi u ruci.
  • google pay i NFC rade top, nema greske, takodje ogroman plus.
  • IR blaster nisam probao ali stize s mi remoteom i veliki je plus takodje kod mene.

Nedostaci naspram F1/razocaranja (neka od ovih su subjektivna).

  • Veci je, tj duzi/siri - ne mogu da kucam jednom rukom nikako, mada mozda je stvar navike, videcemo.
  • Tanji je - meni ovo ne odgovara jer mi je nezgrapan, maska pomaze, ali mene ruke bole kada pokusavam da kucam a da nemam za sta da se uhvatim, tako da ce to malo deblja maska srediti vec.
  • SOFTVER SOFTVER SOFTVER. MIUI dialera nema, znaci nema snimanja poziva, nema tog nekog intuitivnog koriscenja. SMS me bas briga, Textra radi na svakom, a ni google messages nije los, ali je MIUI dialer toliko bolji bio da nemam reci. Ovo googleovo je bas glupo. MIUI optimizations izgleda rade protiv samog MIUI-a, pa recimo ne radi 3 finger screenshot gestures, neki video toolbox treba da se iskljuci da bi radio (???), i jos nesto sa MIUI optimization u developeru.
  • Nisam nista preko ADB dirao da bi se oslobodio bloata, ali uninstallovao sam rucno fejsbuk, duo, amazon, aliexpress (koji sam posle jelte instalirao sam sa play storea da bi kupio maske 😁), jos neke gluposti .Youtube se ne moze uninstallovati, ali moze vanced uz jedno 10 minuta troubleshootovanja zasto se MIUI optimizations ne moze disableovati tako lako, vec mora da se spammuje reset to defaults dugme par puta dok se ne pojavi. Da li je bug ili planski da nas ometu da koristimo uredjaje kako zelimo..ne znam. Telefon baguje sa dark modeom nekada, mrzi me da stavljam sliku ali recimo forceuje u messengeru dark mode (black mode, ustvari), i to je ok, dok se recimo ne posalje neki link i onda text ne moze da se cita, siv text na beloj pozadini na skroz crnoj pozadini. Lose je forceovano, imao sam tih problema i na F1, ali sam mislio da je to jer je ROM stariji i nikog nije zanimalo (xiaomi.eu od pre par meseci je u pitanju, a bag je tu vec pa pola godine mozda i godinu), ali na novom flagu i appu koji nije preterano esoterican (mislim..messenger fejsbukov), glupo mi je da ne radi out of the box.
  • MI mover mi nije nista moveovao od podesavanja, sve sam morao sam, ali zapravo nisam isao preko mi movera nego preko googleovog onog sto me je promptovao kad sam bootovao telefon..mislio sam da ce i to povuci nesto, ali samo call log, sms, i appove, settingse mozda u par appova. Ko ocekuje iphone iskustvo, vara se, ali to je ok, meni nije problem jer je ipak nov telefon, pa idu i nova podesavanja..jos amoled ekran i sve to, ima smisla.
  • Bluetooth pustanje muzike microstutteruje na po pola sekunde kad zakljucam telefon/iz appa u app po nekad. Vrlo moguce da je do vanceda, ne znam, ali na spotifyu se ne desava, ili veoma retko. U svakom slucaju, nije ogroman problem.
  • Standardne miui boljke tipa screenshotovi mi se backupuju na google photos (toga nema na EU zato sto pravi poseban folder za screenshotove), POCO launcher je ok i nemam zamerki ali mi se cinio malcice fluidnijim na F1 (starija verzija je verovatno u pitanju).

Ne znam sta jos da kazem, iskreno mislim da ce se dobar deo ovih zamerki resiti kada ubacim xiaomi.eu rom, i kad se naviknem na fingerprint senzor, na velicinu telefona, itd. Ovo sa dark modeom verovatno se nece resiti do daljnjeg, ne znam kako Huawei na P30 seriji jos od starta imao odradjen dark mode kako valja, ali eto, drugaciji je MIUI, i nadam se da ce 12.5 ovo ispeglati.

Ponavljam jos jednom, osim ekrana, baterije koja nije dotrajala od godina arcenja, i boljih performansi (kome to znaci za igre), realno nema sta da trazi na 6/128, sedi gde jesi, i cekaj da 8/256 spadne ispod 300e krajem godine, taman ce i gcam krsten izaci, i 12.5 ce ispeglati dosta toga. Meni je apgrejd znacio zbog NFC i baterije, kao i brightnessa ekrana koji je bio kriminalan na F1, tako da ne zalim uopste, narocito jer mi zbog posla i putovanja znaci, ali topla preporuka za ljude koji zele kompletan uredjaj (sto ce ovo svakako biti, kad se softver ispegla, da li kroz pola ili godinu dana - ne znam), da sacekaju i "muce se" jos malo na svojim F1, ako s njega prelaze.

Ako ima neko jos nekih pitanja, neka javi!
 
Odlična recenzija.
Ako smem da dam savet za crno pri low brightness, iskljuci auto color scheme I stavi na standard ili saturated. Možda pomogne.
Što se tice nesavršenosti Dark moda. Pod Dark mode nađi individual apps I tamo isključi sistemski Dark mode pa onda uključi isti ali u samoj aplikaciji.
Moram reći da Xiaomi nastavlja da me razočarava sa nedovršenim softverom. Doduše, jasno mi je i zašto je to tako. Imaju milion modela a za svaki treba optimizovati MIUI, koji opet ima milion stvari koje nisu deo vanila androida (zato polako i oni prelaze na stock Google apps). Možda će im posao olakšati Android 12 kome su dodate mnoge stvari koje MIUI (i ONE UI) već ima.

Pitanje: Kako mu radi Always on? Jeftinijim modelima tipa RN 10 radi samo 10 sec.
 
@euanknik moze li neka slika po noci, s obzirom da mu je to glavna mana sto se kamere tice, pa konkretno da vidimo kakve su?
 
Odlična recenzija.
Ako smem da dam savet za crno pri low brightness, iskljuci auto color scheme I stavi na standard ili saturated. Možda pomogne.
Što se tice nesavršenosti Dark moda. Pod Dark mode nađi individual apps I tamo isključi sistemski Dark mode pa onda uključi isti ali u samoj aplikaciji.
Moram reći da Xiaomi nastavlja da me razočarava sa nedovršenim softverom. Doduše, jasno mi je i zašto je to tako. Imaju milion modela a za svaki treba optimizovati MIUI, koji opet ima milion stvari koje nisu deo vanila androida (zato polako i oni prelaze na stock Google apps). Možda će im posao olakšati Android 12 kome su dodate mnoge stvari koje MIUI (i ONE UI) već ima.

Pitanje: Kako mu radi Always on? Jeftinijim modelima tipa RN 10 radi samo 10 sec.

Always on ne koristim nikada, valjda navika jer sam uvek imao IPS ekrane, mada bio mi je po defaultu ukljucen i nesto je kratko bio. Istestiracu pa javljam, ima dosta stvari da se podesi sto se toga tice.

Jeste, mislim da je MIUI bio odlican pre 3-4 godine (u RN4 eri), tada su imali dosta manje modela, i sve je tu i tamo radilo kako bi se ocekivalo. Daleko od savrsenog, ali nije bio sijaset modela za koje treba se odraditi. Ali opet, razumem da ako hocu tako nesto, ide se na ajfon, ne na android. Ili bar na neki Samsung/Huawei flagship gde je koliko toliko sve pod konac (ali se onda javljaju problemi u vidu pregrevanja, losijeg exy umesto sd chipseta..nema gapps..itd)
Hvala za dark mode savet, mislim da mi je samo u messengeru i u jos jednom nebitnom appu tako bilo, u vecini slucajeva radi ok, ali i dalje iritira.

@optical

Night mode po meni ne pravi nikakvu razliku, stoji kao ukras, testirao u 80% zamracenoj sobi (svetlo samo od prozora dopire, ulicno osvetljenje). Gcam na F1 je dosta toga izvlacio, a i iPhone 12 mini, dok ovaj F3 kao nekada na RN4, dzabe night mode. Pretpostavljam da ni napolju nije nesto bolja situacija, ali kazem, nije merodavno dok ne izadje gcam dobar (ili vec jeste, a ja za to ne znam), jer su mi i F1 slike takve bile u auto modu. Mislim da ljudi iz Xiaomija kontaju da je zbog pandemije bitniji specs nego kamera na ovim "flagship killerima", i da su s razlogom stavili senzor koji su stavili. Prastar i koriscen na boga oca drugih mid pa i lowrange modela. Ostaje da se uzdamo u community da portuje gcam, ali to sada nije moguce jer nema puno uredjaja sa sd870 na kome bi se uradile optimizacije potrebne (tj. zabole djoka developere..za sada). Racunaj da su slike u rangu F1 nocu, selfie je los nocu, ali odlican danju, sto recimo sa F1 nije bio slucaj, ocajne su bile i nocu i danju, po meni, dok su u gcam bile veoma korektne oba.

Svakako sam voljan na EU da predjem, pa sam i bootloader request poslao, 165h jos ostaje..
 
Prva je sa gcam snimljena a druga stock kamerom. Nisam uspeo da pronađem config file za gcam.
 

Prilozi

  • gcam f3.jpg
    gcam f3.jpg
    198.7 KB · Pregleda: 85
  • stock f3.jpg
    stock f3.jpg
    328.7 KB · Pregleda: 83
Sad sam i ja skinuo ovu sto je postavljena u pinnu na telegram threadu, ok, deluje slicno kao na F1, osim sto relaunchuje ceo app (ali brzo, verovatno zbog brzine chipseta) kad god se promeni kamera, prednja, zadnja, zadnja tele, zadnja wide, itd. Nije crashovala do sada, par slika po sobi i napolje, cisto da isprobam, portrait radi isto..mislim da je ista kao na F1, narocito sto se tice low light performancea. Lepo je znati. Config file je isto na telegramu.
 
Ima i config fajl na ovom linku ka telegramu sto sam kopirao. Mada i stock app deluje zadovoljavajuce po meni. Doduse ne znam kakva bi bila sa manje osvetljenja.
 
Ima li neko pojma kako radi dual- band GPS?
Ako ne baš za F3 može i neko generalno iskustvo u praksi u odnosu na single frequency?

Nikako da to lično proverim jer u principu danas manje više svi rade bez većih problema, ali ako može još bolje...
 
Koja je najniža cena koja se može dobiti u Srbiji za 128gb/6gb model a koja za 256/8 model? Ja sam na KP našao nekog lika iz Subotice (verovatno švercuje iz Mađarske) koji prodaje i u BG kod koga je jeftiniji model 320 evra. Da li je to ok ili može još niže?
Da li je neko držao u ruci plavi i crni model paralelno? Koji je bolji vizuelno?
Postoji li još neki telefon sa sd870 soc koji može da parira f3 a da može da se kupi na našem tržištu?
Koji je najpovoljniji telefon sa sd888 koji može da se kupi u Srbiji?
 
Mi 11 mislim da je najpovoljniji sto se tice SD 888.

A sto se tice telefona sa SD 870 pogledaj Motorola G100.
 
Poslednja izmena:
Ta Motorola nema amoled ekran.
 
Mnogima amoled ekran ne igra ulogu za kupovinu, nekome je to broj 1 i bez toga nece da kupe telefon dok drugima nije bitno.

Predlog je tu pa ako mu odgovara uzece u obzir ako ne ide dalje u potragu. Ima dosta telefona sa SD 870 ali su preskupi.

Samo je pitanje sta sa ove liste moze kod nas da se kupi?

 
G100 je bila i moja opcija ali se pojavio PocoF3 u međuvremenu.Teško je se vratiti sa amoled na ips ekran,ipak je ekran jedna od najbitnijih stvari na telefonu.Bar meni...
 
Da li je neko držao u ruci plavi i crni model paralelno? Koji je bolji vizuelno?
Ja sam resio da idem na beli, ali fora je sto 8/256 model imaju samo u plavoj boji na KP. Plava mi se nesto ne svidja.
Crna pa jos manje, dosadili mi crni, da uzimam crni, verovatno bih isao na Mi 10T.
 
Pokusavam vec par dana da uzmem 2 komada F3, ali uslov je da placanje bude preko firme, i da daju garanciju bar 12 meseci.

Zna li neko gde je to moguce, posto koju god radnju da zovem iz nekog razloga vrdaju, samo bi kesh..
 
Nečeš ni naći jer sve što je u ponudi je šverc.
 
Razmišljam da kupim ovaj tel, vidim ovako po specifikacijama da je okej.
Samo me brine kamera(da nije lošija od Mi 9t pro koji sa Gcamom daje skroz okej slike.
I senzor za razgovor, na Mi 9t pro nemam nikakav problem
 
Pozdrav,

koristim Poco F1 već par godina i prezadovoljan sam telefonom, ali bukvalno.
U zadnje vreme počela da me zeza baterija, loš zvuk sagovornika, usporenost i još par sitnih detalja koji su doprineli odluci za promenu uređaja. Ja se mnogo dvoumim između ovog modela Poco F3 i RN10Pro. Koji model preporučujete i zbog koje karakteristike\spec dajete prednost tom modelu?

Inače, nisam zahtevni korsnik. Od aplikacija koristim: viber, instagram (povremeno), kameru (standardni korisnik) i neka igrica povremeno.

Brinu me dve stvari (koliko sam mogao da primetim po pisanju članova ovde na forumu) a to su: proximity sensor kod RN10Pro i nedostatak MIUI dialer-a. E sad, jel se ovo javlja kod svakog uređaja ili je to sporadično pa kako se zalomi?
 
Pozdrav,

koristim Poco F1 već par godina i prezadovoljan sam telefonom, ali bukvalno.
U zadnje vreme počela da me zeza baterija, loš zvuk sagovornika, usporenost i još par sitnih detalja koji su doprineli odluci za promenu uređaja. Ja se mnogo dvoumim između ovog modela Poco F3 i RN10Pro. Koji model preporučujete i zbog koje karakteristike\spec dajete prednost tom modelu?

Inače, nisam zahtevni korsnik. Od aplikacija koristim: viber, instagram (povremeno), kameru (standardni korisnik) i neka igrica povremeno.

Brinu me dve stvari (koliko sam mogao da primetim po pisanju članova ovde na forumu) a to su: proximity sensor kod RN10Pro i nedostatak MIUI dialer-a. E sad, jel se ovo javlja kod svakog uređaja ili je to sporadično pa kako se zalomi?
Ја сам пре три недеље прешао са Poco f1 na Poco X3Pro.
Мислио сам да узмем F3 али сам одустао јер сам имао прилику да их држим у руци упоредо.
Одлука на X3Pro је пала због ниже цене, јаче батерије, слота за microSD, класичног улаза за слушалице.
Предност F3 je амолед дисплеј и јачи процесор.
С обзиром да сам био презадовољан и са процесором у F1, ту предност F3 у односу на X3Pro нисам узео као јако битну при избору. Предност амолед дисплеја у односу на ips, такође ми није пресудна пошто је и на X3Pro одлична.
Значи, када сам узео у обзир да им је исти сензор за фотографисање
+ батерија + проширење за microSD + конектор 3,5mm + радио + нижа цена, купио сам X3Pro 8/256 на Алију за 211€. Стари Poco f1 продао сам за 100€ тако да ме је нови коштао 111€.
За мој критеријум, пун погодак!
 
Razmišljam da kupim ovaj tel, vidim ovako po specifikacijama da je okej.
Samo me brine kamera(da nije lošija od Mi 9t pro koji sa Gcamom daje skroz okej slike.
I senzor za razgovor, na Mi 9t pro nemam nikakav problem
Kamera sigurno nije mnogo lošija pošto je IMX 582 skoro isti kao IMX 586. Jedina razlika je što nema 4k 60fps i bolje su noćne slike na 586. Evo i poređenje : https://www.notebookcheck.net/Smart...-candle-to-the-Xiaomi-Mi-9T-Pro.431164.0.html

E sad, treba uzeti u obzir i jači procesor na F3 koji sigurno ima nekog udela u kvalitetu fotografija i videa.
Naravno ko želi baš dobar video neka slobodno zaobiđe sve midrange Xiaomi telefone.
 
Kamera sigurno nije mnogo lošija pošto je IMX 582 skoro isti kao IMX 586. Jedina razlika je što nema 4k 60fps i bolje su noćne slike na 586. Evo i poređenje : https://www.notebookcheck.net/Smart...-candle-to-the-Xiaomi-Mi-9T-Pro.431164.0.html

E sad, treba uzeti u obzir i jači procesor na F3 koji sigurno ima nekog udela u kvalitetu fotografija i videa.
Naravno ko želi baš dobar video neka slobodno zaobiđe sve midrange Xiaomi telefone.
Kamera jeste dobra u kombinaciji sa GCam,imam je na mi 9t,ali bi ipak trebalo da bude nešto novije.Svakom modelu po nešto "fali" pa svako da odluči šta je prioritetnije.
 
Stara kamera je stavljena radi snižavanja cene telefona, po meni dobra odluka pošto ne treba svakome vrhunska kamera a ova je skroz ok. Meni je trenutno važniji brz procesor i brza memorija.
 
Takodje, ovo je telefon za ljude koji ne traze vrh kameru.
po nizoj ceni dobijaju sve ostalo, a prednjaci top procesor.

Za mene idealan, posto napravim 35 slika godisnje..
 
Искрено, као бивши корисник модела Poco f1 a сада Poco X3Pro, не могу да укапирам чиме се воде при пројектовању нових модела? Направили су читав кошмар. Већ сам писао како сам ја донео одлуку.
Када кажем, не капирам чиме се воде, ево узмитемодел RM note 10pro. Тамо убацили камеру од 108 mpx а слабији процесор а у F3 камеру слабију и од обичног х3 а врхунски процесор?
Ту треба додати и друге финесе које по мени немају никакву логику?!
Данима сам на yt гледао разне рецензије а на gsmarena упоређивао хардвер и цене и одабрао као компромисно решење X3Pro.
 
Nazad
Vrh Dno