Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Ma to su naj gore opcije za privatni PC a i licenciranje/aktivacija je problem.
 
Da, radi se o starom računaru i5-3230M, do sada sam koristio win10 2019 optimamod enterprise LTSC.
Sada bih instalrao win10 LTSC 21H2 enterprise.
Može da prođe i win 11 V22H2 enterprise.

Šta instalirati?

Kakva je razlika,
win 11 enterprise vs win 11 pro,
da li će pro da više opterećuje računar ili ne?

Da pitam joŝ nešto u vezi instalacija na računaru,
da li, ili šta bi trebalo instalirati kao admin kada se instalira sveža instalacija?
da li sve drajvere treba uvek instalirati kao admin (kada se instalira kao .ifi da li je to kao admin ili ne?), da li ms office instal.kao admin ili ne?
 
Evo ovako, moj prastari Laptop HP 630, W10 Pro 22.H2 19045.2788 (poslednji update prošle nedelje) aktiviran sa W7 aktivacijom. Jel to dovoljno matoro ??? Jedini dodatak 8GB RAM i SSD 240GB
1679898158747.png
Znači naj običniji W10 za narodne mase. Uredno se updejtuje i sve su MS drajveri.
 
Ne znam stvarno zašto se ljudi na forumima toliko hvataju za posebne verzije. Iz cele priče deluje kao da se Home i Pro ruše na svakih par sati i ne može ništa da se radi...
 
Pa te LTSC (LTSB) nemaju te, neke gluposti koje ljudim ne trebaju. Cortana, Win store, vremenska prognoza, one pločice u startu... Nekom to stvarno ne treba, a i dalje je to proizvod Microsofta, nije neka, modovana od ko zna koga verzija. I ja sam je dugo terao dok nisam imao problema da NVidia Control Panelom, koje se hteo instalirati samo preko WIn Store-a, pa sam odustao.
 
Cortana jeste beskorisna, ali ne pravi problem. Store ignorišeš ako nećeš da koristiš. Razlika u performansama je na nivou greške.
 
Te sve "gluposti" samo zauzimaju mesto na disku, ne smetaju niti usporavaju rad, Svi se daju eliminisati ako je baš preko potrebno ili se samo ignorišu. Nikakav razlog da se komplikuju stvari. Još odozgo ima takvih windows vrlo malo pa je teško naći pomoć. Ja lično ne bih ni pokušao da pomognem sa OS-m koji nije ni namenjen za obične korisnile, Ko nezna šta "enterprise" znači neka pogleda na Googlu.
 
Ne znam stvarno zašto se ljudi na forumima toliko hvataju za posebne verzije. Iz cele priče deluje kao da se Home i Pro ruše na svakih par sati i ne može ništa da se radi...
Pa nije stabilnost jedino što čovek traži od OS-a :d

Opet se ponavljam - Windows 10 je jedina opcija za ljude kojima treba Windows u 2025. na Skylake i Ryzen 1 računarima (i starijim). Kao što je neko rekao postoji i opcija: "idem sad sa Pro, a o tome ću misliti kasnije", ali ima i ljudi koji ne žele da ostavljaju za sutra ono mogu da urade danas ;)

Windows 10 Pro jeste dobar OS i više nego dovoljan privatnu i poslovnu upotrebu. Ali izgleda da je to ujedno i poslednji dobar Windows. Tako da nije MS mnogo omašio kada ga je predstavio pre 8 godina, samo za jedan pridev :d
 
Ja sam umjesto 7-ce enrerprise na i5-2450m stavio Win 10 ltsc 2021 i bolji je sad dozivljaj.
Mada nisam u 7 nikakav bloat cistio.
 
Evo još jedno slično pitanje...:D
Stara mašina i5-3350P, 8 Gb RAM, W10 Pro, sinoć ga kupio/aktivirao za 2,4e...;)
E sad, da li bi moglo nekako da se pogase svi ti nepotrebni servisi, jel ima negde neko uputstvo na netu/YT-u, i da li bi se nešto dobilo na performansama?
Planiram da možda probam neke virtuelne mašine, pa da nekako rasteretim mašinu...
 
I5-3350p sa 8gb rama nije baš za igranku sa virtuelnim mašinama.
Za neko casual korištenje isključiš windows update i to će biti dovoljno. Možeš probati windows 10 debloater scripte (često nije vredno zamajavanja i zna da napravi komplikacije ako se ne pazi/zna šta radi).
 
Ma nije to ni tako loš PC za učenje/vežbanje. Izbriši samo sve nepotrebne programe i isključi "run in background" za one za koje ti to ne treba. U najgorem slučaju Defender može da se povampiri i da zauzme 50% procesora i nešto memorije, ali to retko i uglavnom samo po startovanju računara
 
Imam jedan problem pokusavam da reinstaliram sistem Windows 10. Lap top LENOVO ideapad 320 je u pitanju . Nemogu nikako da udem u Bios sta god stiskao nece .Imam osecaj kako tastatura neradi do god se nedigne sistem. Pokusavao sam stotinu puta Fn-F12 isto sa F2 ali ne funkcionise. Pokusao sam i preko Troubleshoota, ali nema opcija da se ude u bios/uefi. Kako da udem u bios POMOC. Pokusao sam i sa usb tastaturom ali neide.
 
Jel si probao taster "Delete" da stiskas ?
 
"For some special models, instead of pressing F1, you should press the Enter button continuously during the powering on process to get the Startup Interrupt Menu at first."
"Turn on the device. The device monitor should show you the logo of the brand. Press on Fn + F2, or failing that, the F2 key, this will have to be done several times."
"Some Lenovo models have a special button called Novo to take the place of the BIOS Setup Key. It is generally located close to power jack with the logo of
logo-enter-bios-lenovo-laptops.png
."
 
Zasto mi je odjednom ogranicena brzina na 4mb/s kad kopiram nesto na usb flash?
USB je 3.2 gen 1 uboden na plocu u usb oznacen sa 3.2.
Kad kopiram nesto na sata III hdd stavljen u usb3.0 dock sve je ok, brzina je oko 120-150mb/s.
Ploca je Gigabyte B660M-GAMING-X-DDR4
 
Zasto mi je odjednom ogranicena brzina na 4mb/s kad kopiram nesto na usb flash?
USB je 3.2 gen 1 uboden na plocu u usb oznacen sa 3.2.
Kad kopiram nesto na sata III hdd stavljen u usb3.0 dock sve je ok, brzina je oko 120-150mb/s.
Ploca je Gigabyte B660M-GAMING-X-DDR4
Pre bih rekao da je problem do USB stick-a nego bilo cega drugog
 
Imam 2 Silicon Power SP064GBUF3M02V1S,
jedan Silicon Power 256GB USB3.2 Gen.1 Blaze B07,
Netac neki 128GB 3.0.,
Adata 3.0 128GB,
Ugreen USB 3.0 citac SD kartica u koji sam ubacio vise komada class 10 U1 microsd

i brzina je tragicna.

Sta je ovo nemam pojma.
 
Sve je regularno. To što negde piše da je 3.2 gen1 ili nešto drugo ne mora da znači da izvlači maks iz tog standarda. Nažalost, malo i marketinška patka...

To su sve low-end proizvodi sa lošijim i sporijim čipovima/kontrolerima. Ne koštaju oni dobri i brzi 50+e bez razloga.
 

Microsoft has announced that Windows 10 version 22H2, the feature update released last year, will be the final version of Windows 10 to ever be released.
However, those running the OS will keep getting security updates until the end-of-support date, on October 14, 2025.
 
Jer gubi podršku. Zezam se, u stvarnosti će samo većina da nastavi da koristi Win 10 bez podrške ako je ne produže.
 
Nazad
Vrh Dno