Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Zavisi sa kojim ti dolazi default bios. vF14 bios podržava 5700x
Skinuo sam poslednja dva f15 i f16c, pa ako treba ubacicu njih.
U BIOS-u prvo isključi CSM i Uključi UEFI da se posle ne zezaš sa tim-
Mislis u boot opcijama.....CSM Support-disable i Storage Boot Option Control-UEFI Only...?
Da li treba da se ukljuci Fast Boot? Isto pitanje i za XMP odmah da omogucim, koji profil 1 ili 2 ?
 
Poslednja izmena:
Da CSM Support-disable i Storage Boot Option Control-UEFI Only, tako će windows da formatiraju disk u GPT i napraviti potrebne particije., Nemoj još da uključuješ Fast BOOT niti XMP da be naprave neke probleme tokom instalacije. Što jednostavnije to bolje, Posle možeš sa tim da se igraš
 
Skinuo sam poslednja dva f15 i f16c, pa ako treba ubacicu njih.

Mislis u boot opcijama.....CSM Support-disable i Storage Boot Option Control-UEFI Only...?
Da li treba da se ukljuci Fast Boot? Isto pitanje i za XMP odmah da omogucim, koji profil 1 ili 2 ?
Secure Boot uključiš, Fast Boot ugasiš jer kod većine OEM to poništava Secure Boot. Takođe, mislim da ti je bolje da staviš 11, kad je već podržana i clean install.
 
Secure BOOT nije potreban da bude uključen ni za W11.
 
Pričam da treba da ga uključiš ako ga imaš, nema poente da se ne koristi.
 
Pa kod instaliranja osnovmog OS-a nema poente ni da bude uključen a ume da napravi probleme,
 
Da li bi na nesto starijem racunaru,8gb rama bolje radio ltsb 1607 ili ltsc 2021/2022?
 
Postoji li alat koji menja windows update posto isti ne radi kod mene.Inace instaliran onaj Atlas i ekstra radi.
 
WUMT, na primer
 
Poslednja izmena:
Nisam se ranije sretao sa ovakvim BIOS tj da ima ovako UEFI i Legacy. Sada nikako ne mogu pokrenem instalaciju sa USB.
Skinuo sam na USB preko Media Creation Tool sa njihovog sajta i koji god redosled da namestim pokrece mi windows sa HDD (jesam kliktao accept F10 i posle na Save).

Pomagajte braco.

Da li da boot instalaciju direktno sa USB iz BIOSa bez menjanja redosleda?


20230608_144927.jpg
 
Poslednja izmena:
1686229927365.png Usb Flooppy/cd namesti kao primarni i poteraj.
 
Nece, isto.

A kad idem na boot device (F9) dobijam USB

20230608_151843.jpg

Da li samo pokrenuti direktno tako bez boot ordera?
 
generic flash disk stavi kao primarni
 
Imao sam problem sa vracanjem imdza Win10-ke. Koristio sam AOMEI backupper, koji godinama koristim i nikad mi se nije slicno desilo.
Nesto sam zabrljao win, instaliran na novoj konfiguraciji (Aorus b550, 5700x, kc3000, 6700xt), pa sam odradio restore sa Aomei iz win-a.
Sve je proslo ok, ali posle restarta nije hteo da butuje win. Dobijam ovo:

.sshot-2023-06-08-[3].png

Probao sam i sa butabilnim usb-om (napravljen sa AB) isto se desava, restore prodje ok, restart i opet isti bluscreen. Sta moze da bude??
Mogu li da nekako udjem u win ako se ovo ponovi?
Bios je uefi, CSM iskljucen, gpt particije, disk m.2 KC3000.
Reinstalirao sam win, pa sve ponovo podesio.
Sad ne smem da probam da li radi Aomei, ili neki slican program, ne bih da ponovo instaliram win. A sa druge strane bacupper je (meni) vrlo korisna stvarcica.
U medjuvremenu sam napravio system image recovery iz win-a, da li smem da se oslonim na njega? Nisam koristio restore iz win-a nikad.
 
Meni nece da radi auto-login. Ni sa netplwiz ni sa regedit.

Svaki put kada odstikliram "User must enter username and password.." i restart komp, on mi napravi dva ista naloga na loginu. I izbacuje error da username ili password nisu dobri (a dobri su).

New Project.png
 
Meni nece da radi auto-login. Ni sa netplwiz ni sa regedit.

Svaki put kada odstikliram "User must enter username and password.." i restart komp, on mi napravi dva ista naloga na loginu. I izbacuje error da username ili password nisu dobri (a dobri su).
Ako nekog zanima ili bude imao problem, uspeo sam da resim.
Greska je bila jer koristim na telefonu Microsoft authenticator app (bez sifre) i zbog toga nije mogao da odradi login i bagovao.
 
Malo sam ispao iz fazona pa ako moze pomoc.

Hocu da dignem novi sistem, mozda win11 ali 99% win10. Medjutim, hocu da ovaj postojeci zadrzim (radna masina je u pitanju). Ako izvadim postojeci sistemski SSD skroz i dignem sistem na recimo novi NVME. I koristim novi sistem mozda par dana. Sta ce se desiti ako prikljucim stari SSD nazad? Meni je bitno da postojeci sistem ostane netaknut sve dok ne budem siguran da ce novi biti ok radi gomile softwarea.

Nije meni problem izvaditi novi NVME sa novim sistemom da bi stari sa SSD-a radio, ali ono sto me kod win10 buni jeste bootloader. X puta mi se desilo da bootloader zavrsi na random HDD-u. Pa je praksa iskljuci sve osim sistemskog diska i prvo instaliraj win pa onda prikljucak ostalih, ali ubij me ako znam da li sam to uradio sa ovim sistemom. Isto tako nije skoro nikad radila ona repair system opcija kada se zezne bootloader kao sto je to radilo na win 7 i 8/.1.
 
Naj bolje da isključiš onaj na kome su sada windows i instaliraš nove na drugi disk, Onda možeš da vratiš stari takođe. Posle iz BIOS-a izabereš default disk i na njega instaliraš https://www.techspot.com/downloads/3112-easybcd.html ba njemu lako napraviš BOOT menu sa koga biraš koje windows hoćeš. tj sa koga diska da radiš.
Ako BIOS ima opciju možeš tamo da privremeno samo onemogućiš NVMe. ne moraš da ga vadiš
 
Ako instaliraš sistem na novom drajvu koji je solo, pa posle nakačiš drugi, neće se desiti ništa. Možeš taman i nakon toga da lepo setuješ slova i tome redosled particija
 
Pretpostavljao sam ali opet, nisam 100% siguran. Opalim onda novi sistem a ovaj neka stoji kao backup.

Hvala kolege.
 

Microsoft has released the non-security release preview version of Windows 10 version 22H2. The build number is 19045.3155 (KB5027293). This is the only version of Windows 10 that will continue to get optional non-security releases.
 
Nazad
Vrh Dno