Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Tvoj ruter mozes do koristis samo za internet kao i sto su ti napisali,

Od ormana do tvog rutera razvuces lan kabal za internet a od telekomovog rutera povezes kablove za televiziju.

Ako hoces internet nazad do switcha onda ti trebaju 2 kabla da bi imao gigabitnu mrezu.

Da potvrdim samo. Iza TV-a imam jedan RJ45 konektor. Ne mogu u njega da ukljucim telekomov box za tv, pa kad mi zatreba da iskljucim i npr. povezem sony?
Je l "pije vodu" dodatni switch, kao sto sam napisao u mom prvom postu, pa da onda u ormanu po potrebi menjam pozicije lan kablova?

Nisam lepo shvatio, imao sam utisak da ti je ormar negde van stana, u prizemlju zgrade.
Ne, ne. Sve je u stanu.
 
Ne moze. IPTV i Internet su posebne mreze, Iris STB ne radi na internet mrezi, Internet ne radi na IPTV mrezi. Srednja 2 porta na MTS ruteru su za IPTV mrezu, spoljna 2 za Internet. Moze se preko admin username promeniti koji je za koju mrezu preko WAN port binding.
Ako hoces preko jednog kabla obe mreze ili podelis kabl na 2 sa 2 parice pa imas samo 100+100mbps (mozda ti je to dovoljno za Sony, Iris STB je ionako uvek 100mbps), ili da kupis 2 Managed "Smart" switcha i postavis sa obe strane kabla da muxuje 2 VLAN-a, jedan za internet, jedan za IPTV. tako ostaje gigabit ako je smart switch gigabitan (ako ti je MTS ruter Huawei onda moze on da radi VLAN muxovanje preko naprednih podesavanja, pa ti treba samo jedan smart switch sa druge strane).
Ili da koristis kablove sto imas za internet, a IPTV da radis preko jeftinih powerline adaptera jer mu treba < 10mbps.
Ili da koristis kablove sto imas za IPTV, a internet da ti na tom mestu ide preko wifi (IPTV ne moze da ide preko wifi, mora da dodje preko kabla do Iris STB-a)
 
Poslednja izmena:
Predlozio je covek danas i to, da "podelim" kabl ili PLA. Zato i razmatram sad sve opcije, da vidim sta mi je najbolje i najisplativije. Pojma nisam imao da su odvojene mreze u pitanju.
Hvala vam svima na pomoci.
 
Ne mogu da pronađem da li je na ovoj temi neko pisao o iskustvu instaliranja MTS optike u zgradi, o saglasnosti stanara i načinu kako izvode radove i sl. Ako neko ima info koja je to bila tema, i gde su postovi, zahvaljujem.
 
Predlozio je covek danas i to, da "podelim" kabl ili PLA. Zato i razmatram sad sve opcije, da vidim sta mi je najbolje i najisplativije. Pojma nisam imao da su odvojene mreze u pitanju.
Hvala vam svima na pomoci.
posto si stavio dijagram mreze u hipernet temi evo kako mozes da istu topologiju uspostavis i sa mtsom ako imas smart/managed switch kao glavni (svaka linija je jedan kabl):
2023-01-17_18-35-57_jtO34O6hU.png

a ako hoces da koristis svoj ruter za internet moze to i na MTS-u ako se stavi mts-ov ruter u bridge mode na internet WAN-u
 
Poslednja izmena:
Hvala drug. Krenuo sam tamo da pisem, stize notifikacija za ovu temu :)

Brzinski sam odradio dijagram, niti su na njemu prikazani svi uredjaji, niti pozicija istih. Uradicu veceras precizniju sliku sa mojim predlogom (unmanaged mi je switch nazalost) pa da vidimo, ako ti nije problem, moze li to tako da se odradi.
 
(unmanaged mi je switch nazalost)
Switch mora biti managed/Smart da bi baratao sa VLANovima (više nezavisnih mreža u jednom switchu/kablu), najjeftiniji sa kojim sam probao i radilo je bio TP-Link SG108E (to E na kraju znači da je managed/smart, onaj bez E je običan). Naravno radi i sa skupljim mikrotikovima.
 
Pitanje - kako moze da ide jedan kabl iz Huawei-a? Zar VLAN-ovi nisu odvojeno po portovima - 1 i 4 Internet i 2 i 3 TV? Ovde bi morala da idu dva kabla od Huawei-a do managed switch-a, osim ako Huawei moze da prosledi obe mreze kroz jedan port?
 
U "WAN > WAN Configuration" za WAN Port binding se odchekira port koji hoces da bude Trunk (jer ako je tamo chekiran, onda se taj WAN pojavi UNTAGGED na tom portu)
I onda se u "Route > VLAN Binding Configuration" stavi za taj port mode "VLAN binding" i u "VLAN Pairs:" kuca "100/100,300/300" i onda se PPPoE pojavi kao VLAN 100, IPTV kao vlan 300 na tom portu.
Ovakav Trunk kabl ne moze se koristiti na normalnim mashinama, mora sa druge strane biti neki managed switch ili ruter koji podrzava VLAN-ove (na gomili sada ima "IPTV" opcija kao ovde: https://forum.dd-wrt.com/phpBB2/files/zrzut_ekranu_2020_05_28_o_194825_745.png pa se IPTV vlan moze pretvoriti iz tagged na untagged na jedan od portova, dok PPPoE/Internet VLAN se koristi interno)
 
Nisam znao da Huawei moze da prosledi obe mreze preko jednog kabla, extra. Cisto sumnjam da Nokia to moze, mada nisam proucavao...
Ja bih se pre odlucio za managed switch, ako jedan TL-SG108E moze da pokrije sve, ako ne, postoji TL-SG105E Easy Smart kao jeftinija varijanta - sve isto, samo sa 5 portova, pa mogu da se kombinuju dva.
 
Pitanje - kako moze da ide jedan kabl iz Huawei-a? Zar VLAN-ovi nisu odvojeno po portovima - 1 i 4 Internet i 2 i 3 TV? Ovde bi morala da idu dva kabla od Huawei-a do managed switch-a, osim ako Huawei moze da prosledi obe mreze kroz jedan port?
Može. 1 kabl = 4 parice.
Za gigabitnu mrežu koriste se sve 4 parice.
Za 100 Mbit mrežu dovoljne su 2 parice.
Najjednostavnije je da se na krajevima kabla postave po dva konektora (popularne "žabice"). Tako iskoristiš jedan kabl za iptv i internet.
Može se to i lepše odraditi, ali je ovo najbrže i najjeftinije (ne i najbolje) rešenje.
 
Može. 1 kabl = 4 parice.
Za gigabitnu mrežu koriste se sve 4 parice.
Za 100 Mbit mrežu dovoljne su 2 parice.
Najjednostavnije je da se na krajevima kabla postave po dva konektora (popularne "žabice").
Može se to i lepše odraditi,
ali je ovo najbrže i najjeftinije (ne i najbolje) rešenje.
Ako imas malo brzi net, ne mozes vuci ceo protok i TV kroz jedan kabl - tako da mi ovo pre dodje kao "krpljenje" nego kao resenje - zato sam za managed switch.
 
Najjednostavnije je da se na krajevima kabla postave po dva konektora (popularne "žabice"). Tako iskoristiš jedan kabl za iptv i internet.
mnogo lepse izgleda sa ovima: https://www.aliexpress.com/item/1005003711828102.html (po jedan na oba kraja kabla)
nego pitanje nije bilo za fizicko deljenje kabla nego virtualno ;) (sto mts huawei moze da uradi, tako da ustedis na jednom mestu managed switch. mts nokia ne moze ovo da uradi sa IPTV jer je on bridgovan na port direktno preko OMCI PPTP konfiguracije od OLT-a kada AUTH lampica svetli)
 
Ta Nokia je ocajna - bilo bi lepo da ne uvaljuju rutere tamo gde nema TV-a. A i to naplacivanje staticke adrese ako hoces da ti ONT ide u bridge mode je iznudjivanje. Mada, bolji su od SBB-a kod koga to uopste ne moze.
 
U "WAN > WAN Configuration" za WAN Port binding se odchekira port koji hoces da bude Trunk (jer ako je tamo chekiran, onda se taj WAN pojavi UNTAGGED na tom portu)
I onda se u "Route > VLAN Binding Configuration" stavi za taj port mode "VLAN binding" i u "VLAN Pairs:" kuca "100/100,300/300" i onda se PPPoE pojavi kao VLAN 100, IPTV kao vlan 300 na tom portu.
Ovakav Trunk kabl ne moze se koristiti na normalnim mashinama, mora sa druge strane biti neki managed switch ili ruter koji podrzava VLAN-ove (na gomili sada ima "IPTV" opcija kao ovde: https://forum.dd-wrt.com/phpBB2/files/zrzut_ekranu_2020_05_28_o_194825_745.png pa se IPTV vlan moze pretvoriti iz tagged na untagged na jedan od portova, dok PPPoE/Internet VLAN se koristi interno)

Rajko sad si me obradovao, za dve nedelje planiram da postavim na mts optici ASUS TUF AX3000 v2 a on ima ove opcije a imam jedan kabal koji mi ide od ulazanih vrata gde je HG8245W5-6T do tv komode gde je stb.

Steta sto ovo nisam znao za ove upravljive switcheve kad sam skoro radio mrezu kod sestre.
Mogao da dodam po jos 1000 dinara za 2 switcha koja sam kupovao svakako i onda bi jednog dana kad predje na optiku(trenutno je na sbb) mogao samo da podesim switceve koje sad stoje kod televizora a sa druge strane je vec ASUS TUF AX3000 v2.
 
Ta Nokia je ocajna - bilo bi lepo da ne uvaljuju rutere tamo gde nema TV-a. A i to naplacivanje staticke adrese ako hoces da ti ONT ide u bridge mode je iznudjivanje. Mada, bolji su od SBB-a kod koga to uopste ne moze.
Nista ne fali onoj beloj g2425 nokiji to sada svi ISP koriste za GPON gde je OLT takodje Nokia.
Rutere "uvaljuju" svim korisnicima da ne bi morali da im posle menjaju opremu ako se odluce da predju sa box2 na box3 kao sto je bilo dosta slucajeva tokom promocije (zato svima su po defaultu uvek aktivna srednja 2 porta za IPTV bez obzira da li imaju ili ne, da se ne bi nista reconfigurisalo posle). A i lakse je za menadzment sa njihove strane.
Bridge mode moze i bez staticke IP adrese, nevezano je, samo moras sam da izvuces user/pass ako nemas staticki nalog.
 
Poslednja izmena:
Nista ne fali onoj beloj g2425 nokiji to sada svi ISP koriste za GPON gde je OLT takodje Nokia.
Rutere "uvaljuju" svim korisnicima da ne bi morali da im posle menjaju opremu ako se odluce da predju sa box2 na box3 kao sto je bilo dosta slucajeva tokom promocije (zato svima su po defaultu uvek aktivna srednja 2 porta za IPTV bez obzira da li imaju ili ne, da se ne bi nista reconfigurisalo posle). A i lakse je za menadzment sa njihove strane.
Bridge mode moze i bez staticke IP adrese, nevezano je, samo moras sam da izvuces user/pass ako nemas staticki nalog.
Koliko ja znam, ne mozes sam staviti Nokia-u u bridge mode, jer po defaultu, portovi 1 i 4 nisu konfigurisani, a ne mozes ih konfigurisati ni sam - zar ne?
 
za Nokije napises mail na [email protected] da stave LAN4 u bridge za internet i onda tako ti ostaje dok ne promenis paket (prezivljava factory reset jer je config sa njihove strane)
sadrzaj emaila slican ovome:
Subject: Zahtev aktiviranja bridge mode Optika 011 1234 567

Molimo prebacite mi LAN4 port vaseg rutera Nokia G240W-C u bridge mode kako bi mogao direktno da koristim svoj ruter za internet preko tog porta

Kontakt telefon: 064 123 5432
Hvala
prvo zove teta iz kor. sluzbe da potvrdi da stvarno hoces bridge mode pa sledeci dan kada odradi, tehnicar da kaze da je ukljuceno, tada ti se Nokia restartuje i na "Network->LAN" stranici LAN4 ce se automatski prebaciti iz Route u Bridge mode. I onda ga kacis na svoj ruter u WAN port, ako nije "disconnected" LAN4 onda je uradjen kako treba. U Nokiji Network->WAN onda odstikliras Enable/Disable na INTERNET vezi (da bi ti oslobodilo PPPoE nalog), i koristis taj user/pass izvucen iz config fajla na svom ruteru. Ako hoces da ugasis bridge mode onda samo vratis LAN4 u route mode, i opet stikliras Enable/Disable na WAN stranici za Internet vezu.
 
Poslednja izmena:
Ranije nisu hteli to da rade ukoliko ne doplacujes za staticku adresu - sad to dozvoljavaju?
 
da li moguce premestiti opticku kutiju, da li postoji ta mogucnost?
i kako otvoriti portove na HG8245W5-6T? sve sam pokusao nesto nece. ako ima neko uputstvo
 
Dugo godina korisnik, Box3, istekao ugovor! Tražio ponudu, ništa povoljno da bi me zadržali! Tražio Idp broj, dobio ga i rasparčali su mi Box posle toga. Niko me nije kontaktirao. Pokušao ponovni kontakt sa mts centrom i dobio ponudu 50% na prvu mesečni račun. 😆
Hvala Mts
 
Ако има неки МТС агент да ми се јави у приватној поруци, за прелазак на МТС оптику са СББ. Нови Сад је у питању. Може она добра понуда од 18 месеци за динар. Хвала
 
U Nokiji Network->WAN onda odstikliras Enable/Disable na INTERNET vezi (da bi ti oslobodilo PPPoE nalog), i koristis taj user/pass izvucen iz config fajla na svom ruteru. Ako hoces da ugasis bridge mode onda samo vratis LAN4 u route mode, i opet stikliras Enable/Disable na WAN stranici za Internet vezu.
Jel ovakva procedura i za Huawei HG8245W5-6T?
 
Rajko zaboravio sam da te pitam kad se pravi ovaj novi profil za bridge wan na ovom upustvu sto si okacio Ecaptulasion Mode je izabran IPoE a na telekomovim profilima je PPPoE.

Jel ima neke veze u radu ili svejedno koji odaberemo?

Inace danas idem na lokaciju gde je HG8245W5-6T, njega stavljam u bridge mode i probacu da namestim da kroz jedan kabal ide signal i za internet i televiziju do Asus rutera, gde cu na njemu da podesim jedan lan port preko koga treba da radis Iris STB. Ako sve podesim da radi kako treba stavicu i neko upustvo sa slikama.
 
Rajko zaboravio sam da te pitam kad se pravi ovaj novi profil za bridge wan na ovom upustvu sto si okacio Ecaptulasion Mode je izabran IPoE a na telekomovim profilima je PPPoE.
prepravio sam sliku da se vidi da je PPPoE (jer tako je na ruteru gde to trenutno radi, mada mozda i nema veze, bridge je bridge?)
steta sto ne mogu edit post da napisem da su PPPoE sifre za huawei 16 karaktera, a ne 8 (za Nokije su i dalje 8)
moze se namestiti i tako sto se prva konekcija samo promeni sa Route na Bridge, umesto sto se pravi nova, ali onda kada telekomov TR069 server hoce da prepravi pppoe user/pass ako npr. uzmes static ip dobice gresku i nece uspeti.
 
Poslednja izmena:
Evo i mene kao i što sam obećao.

Prvo da se zahvalim kolegi Rajku sto mi je svojim prethodnim postovima na forumu a i nekim sugestijama preko pp pomogao da sve podesim lako i iz prve.

Povezao sam HG8245W5-6T i ASUS TUF AX5400 jednim kablom, napravljena takozvana trunk veza i internet i televizija prolaze kroz jedan kabl tako što je bridžovana konekcija za internet na HG8245W5-6T a IRIS STB je povezan na lan portu od ASUS rutera.

Podesio sam tako sto se standarno ulazi u HG8245W5-6T sa admin nalogom i zatim se podesi kao na slici ispod.

Presentacija 1.png

Ovde sam iskoristio telekomov profil za internet, nisam menjao VLAN ID na 999 kao što je pisano na forumu, pa pravio potpuno novi profil za internet konekciju.

Kod druga na VDSL-u na ZTE ruteru sam pravio novi profil jer nije hteo da mi sacuva bridge mode. Svakako se ne planira statička adresa pa je i ovako dobro.

Onda idu sledeća podešavanja kao na slici ispod:

Presentation2.png

Kada se sve podesi i sačuva to treba da izgleda kao na slici ispod:


Presentation3.png

I to je to što se tiče podešavanja na HG8245W5-6T. Na ASUS ruteru se prilikom prvog podešavanja za internet konekciju izabere PPPoE konekcija, ukucaju user name i password koje se prethodno izvuku iz konfiguracionog fajla( pisao je Rajko kako se to radi i kako se dekriptuje password).

Zatim se na ASUS ruteru podesi u meniju LAN IPTV kao na slici ispod:

Presentation4.png

Ovo podesavanje za LAN Port 4 PRIO 4 može da bude i 0, isto radi kao i kada je podešeno na 4.

Kad sam sve ovo podesio, bocnuo kabl u LAN4 port na HG8245W5-6T i drugi kraj kabla u WAN port ASUS rutera. Na ASUS ruteru bocnuo drugi kabl u LAN4 port a drugi kraj kabla u IRIS STB HP4024 i sve proradilo posle par sekundi.

Na liniji se koristi paket 500/160 i na laptopvima preko WI-FI je brzina bila preko HG8245W5-6T oko 150-160/70 a sad je 300/160. Laptopovi imaju WI-FI 5 AC kartice i uskoro ide upgrade na WI-FI 6 kartice koje rade na 160Mhz pa će moći da se koristi puna brzina paketa koji se plaća.

Inače ovo može da se uradi i na jeftinijim Asus ruterima čija je cena od 60-80 evra u zavisnosti da li su AC ili AX ruteri.
 
Poslednja izmena:
Takodje radi i na TP-Link Archer ruterima od > 40eura (pogledati Demo na TP-Link sajtu za model koji vas interesuje da li ima IPTV/VLAN u Network settings)
Moze se sve podesiti tokom Quick Setup:
2023-02-01_01-32-39_bCXU1ulr4.png


Napomena: Ako vam je MTS ruter Nokia, a ne Huawei, on ne moze raditi Trunking Internet i IPTV mreza, morao bi neki managed/smart switch pored njega da ih kombinuje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno