Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Kao postojeći korisnik, fixnog telefona i adsla...sa time da je momak pričao i usmeravao na fiksni broj....a adsl sam otkazao i vraćam 27.12....posle 20 i kusur godina
 
Ima li neko mts-ov Nokia G-2425G-B i da cuje zujanje kada se prikaci na opticku mrezu ?
Ton zujanja se menja kada pustim speedtest na 5G wifiju.
Cak ni ventilator od uredjaja koji je pored rutera ne maskira ovo zujanje visoke frekvencije
Stariji G-240-W uopste se nije cuo.
Nije do adaptera nego u samom ruteru.
 
Poslednja izmena:
Jel neko uspeo da dobije nesto prelaskom iz Supernove u MTS?
 
jedno mozda glupo pitanje :)

da li je bolje razvuci kabl nekih 15-20m od rutera do stb-a ili od rutera do pc-a, i da li je to ista vrsta kabla,
i da li oni uopste imaju tolike kablove ili cu morati da kupim?
 
Poslednja izmena:
mts instalater ce ti provuci koliko god hoces kabla do STB-ova (meni je dao i dodatno parce koje sam trazio za posle, imaju kotur od preko 100m u autu).
do STB-a moze gori kabl jer je max 100mbps umesto 1gbps ali isti kabl koji vuku za to radi i za 1gbps do PC-a ako je pravilno konektor stavljen na obe strane.
gledaj da stavis ruter gde ti najvise treba wifi/centralno da dopre do svih mesta gde ti treba.
 
e, pa super. nisam ni razmisljao o televiziji. ali posto mi je istekao ugovor ponudili televiziju za dinar, pa rekoh ajde da uzmem.
koliko iris uzima internet za sebe i kad ne radi da li je taj njen deo oslobodjen ili je uvek rezervisan za tv?
 
ali to i znaci da ne mozes da koristis internet mrezu za iris box i obratno, to su 2 posebne mreze koje se povezuju posebnim kablovima
(i te 2 mreze imaju zaseban bw limit, tako da jako torentovanje nece uznemiriti HD kanal na iris tv boxu, sto je razlicito od provajdera koji TV daju preko OTT platforme koja deli internet).
ako u nekoj sobi daleko od rutera imas TV na koji hoces da bude prikacen iris box i npr. konzola, moras da imas 2 mrezna kabla dotle od rutera (ili konzola da ide preko wifi, iris ne moze)
 
ali to i znaci da ne mozes da koristis internet mrezu za iris box i obratno, to su 2 posebne mreze koje se povezuju posebnim kablovima
(i te 2 mreze imaju zaseban bw limit, tako da jako torentovanje nece uznemiriti HD kanal na iris tv boxu, sto je razlicito od provajdera koji TV daju preko OTT platforme koja deli internet).
ako u nekoj sobi daleko od rutera imas TV na koji hoces da bude prikacen iris box i npr. konzola, moras da imas 2 mrezna kabla dotle od rutera (ili konzola da ide preko wifi, iris ne moze)
Ili, ako se ulozi u pametne svičeve, svuda i de samo jedan kabal bez obzira sta se koristi na kraju....
 
Pozdrav svima,

Presao sam pre par dana sa SBB na Yettel. Na moju veliku zalost, nisam imao pojma sta je CGNAT i sada imam problem sa torentima - upload nista, a download mnogo slabiji nego sto je bio na SBB. Sad planiram da iskoristima tih 14 dana za raskid, pa da predjem u Mts.

Interesuje me jos sledece, pa ako neko sa Mts optikom moze da pojasni, bio bih mu vrlo zahvalan:

1. da li ima ogranicenja sa torrentima?
2. da li bez problema mogu da korisitim svoj ruter zajedno sa mts-ovim?
 
Pozdrav svima,

Presao sam pre par dana sa SBB na Yettel. Na moju veliku zalost, nisam imao pojma sta je CGNAT i sada imam problem sa torentima - upload nista, a download mnogo slabiji nego sto je bio na SBB. Sad planiram da iskoristima tih 14 dana za raskid, pa da predjem u Mts.

Interesuje me jos sledece, pa ako neko sa Mts optikom moze da pojasni, bio bih mu vrlo zahvalan:

1. da li ima ogranicenja sa torrentima?
2. da li bez problema mogu da korisitim svoj ruter zajedno sa mts-ovim?
1.Nema ogranicenja na optici i nisi na CGNATU kao kod Ywttela.
2.Mozes.Zavisi do duse koji ONT dobijes zbog podataka sa istog, ali koliko se secam iz svih mozes da izvuces podatke, neka me neko ispravi ako sam pogresio.
 
1.Nema ogranicenja na optici i nisi na CGNATU kao kod Ywttela.
2.Mozes.Zavisi do duse koji ONT dobijes zbog podataka sa istog, ali koliko se secam iz svih mozes da izvuces podatke, neka me neko ispravi ako sam pogresio.
Nisam znao da postoji mogucnost direktnog povezivanja na ONT. Mislio sam na povezivanje na ruter, ali bilo bi super kad bi moglo to drugo.
 
i Nokia i Huawei MTS ruteri mogu da prebace jedan port u (hardverski) bridge mode kako bi radio PPPoE direktno na svom ruteru.
I iz obe vrste moze se izvuci PPPoE username/password backupom config fajla i pustanjem skripte.
nema nikakvih ogranicenja na torentima, dobijas dinamicku javnu ip adresu koja se menja samo kada restartujes ruter.
a za taj raskid sa yettelom ce da se namucis ako hoces da prodjes bez placanja visoke "prikljucne takse", ispadne ti jeftinije da im placas za static ip 24 meseca
 
i Nokia i Huawei MTS ruteri mogu da prebace jedan port u (hardverski) bridge mode kako bi radio PPPoE direktno na svom ruteru.
I iz obe vrste moze se izvuci PPPoE username/password backupom config fajla i pustanjem skripte.
nema nikakvih ogranicenja na torentima, dobijas dinamicku javnu ip adresu koja se menja samo kada restartujes ruter.
a za taj raskid sa yettelom ce da se namucis ako hoces da prodjes bez placanja visoke "prikljucne takse"
Interesantno. Citao sam tvoj komentar bas ovde na forumu malopre i vidim da si uspeo da povezes ASUS ruter na ONT.

Ako nije tajna, baci upitstvo u DM 😄

Samo da bog da da uspem da se iscupam iz Yettela…
 
Да ли неко зна како се може блокирати приступ одређеном сајту?😆
ОНТ уређај је Нокиа Г-2425Г-Б.
 
ima na ovoj stranici neke opcije za to ali nikad nisam probao, nije mi bilo potrebno, valjda samo chekiras enable i ukucas sajtove koje zelis da blokiras
2023-01-10_00-18-57_40Ovyx2Ut.png

log in na http://192.168.1.1 sa admin/qscgyjm1# nalogom ne sa telekom ako ne vidis opciju u meniju
 
KOje rutere dele uz optiku i sta se desava sa adsl opremom pri prelasku na optiku kod mts-a?
 
Ruter koji dobijaš zavisi od lokacije gde se nalaziš. Pitaj komšije, oni će ti reći da li je u tvom kraju Nokia ili Huawei.
Pretpostavljam da se ADSL oprema vraća, šta drugo...
 
Jel neko uspeo da dobije nesto prelaskom iz Supernove u MTS?
Dobio 12 meseci free, tv +250mb+fiksni.Mesecima se ganjam sa supernovom, ne daju nista. Prvo mi nudili 4 meseci upola cene, pa 1 mesec, da bi mi na kraju ponudili idiotsku ponudu 6 meseci ista cena. Na kraju dodje devojka iz teledirekta i završimo posao za par minuta. Mogao sam da potpisem jer se vodim kao stari korisnik supernove, pre prodaje telekomu.
 
Pozdrav.
Da li neko zna do kada traje promocija HBO kanala,do 15.01 ili 31.01.?I da li trebaju da se otkazuju ili ide automatski?
Hvala
 

Od 1. decembra do 31. januara 2023, i korisnici iris TV-a, Super TV-a i mSAT tv-a koji nemaju već aktiviran paket, moći će da uživaju u promociji paketa HBO ili HBO+! Korisnici usluge Iris TV mogu sami da aktiviraju paket kroz meni, pozivom na broj 0800 100 100, ili dolaskom u poslovnicu, korisnici usluga Supernove pozivom na broj 19911, ili dolaskom u poslovnicu, korisnici mSAT TV usluge pozivom na broj 0800 100 100. Paket HBO, HBO+ je besplatan do 31.01.2023, a nakon toga se naplaćuje po komercijalnim uslovima. Korisnici mogu izvršiti deaktivaciju paketa pozivom na broj 0800 100 100, ili 19911 – za korisnike Supernove, te posetom jednoj od poslovnica.
 

Od 1. decembra do 31. januara 2023, i korisnici iris TV-a, Super TV-a i mSAT tv-a koji nemaju već aktiviran paket, moći će da uživaju u promociji paketa HBO ili HBO+! Korisnici usluge Iris TV mogu sami da aktiviraju paket kroz meni, pozivom na broj 0800 100 100, ili dolaskom u poslovnicu, korisnici usluga Supernove pozivom na broj 19911, ili dolaskom u poslovnicu, korisnici mSAT TV usluge pozivom na broj 0800 100 100. Paket HBO, HBO+ je besplatan do 31.01.2023, a nakon toga se naplaćuje po komercijalnim uslovima. Korisnici mogu izvršiti deaktivaciju paketa pozivom na broj 0800 100 100, ili 19911 – za korisnike Supernove, te posetom jednoj od poslovnica.
Hvala puno😉
 
Pozdrav svima
Zna li neko gde moze da se u maloprodaji kupi crevo (buzir) za opticki kabal
 
Ne znam kako da pitam a da post ne bude predugacak?!
Moram da objasnim situaciju pa ako se nadje neka dobra dusa da procita i pomogne sa odgovorom, unapred se zahvaljujem.

U novembru sam pisao u vezi sa provlacenjem optickog kabla kroz moje buzire u zidovima kroz koje mi ide mreza i coax. Sad, kad su vertikalu u zgradi konacno povezali na cvoriste u sahtu, odradio sam to provlacenje unapred, nezavisno od instalatera da ne bih gledao u pasulj da li ce ili nece hteti to da urade, da li ce imati odgovarajuci kabl itd.itd.

Nov problem se pojavio kada je covek koji je dosao to da odradi video kako mi je razvucena mreza u stanu i rekao da to ne moze da funkcionise kao sto je radilo do sada.

Znaci, moja ideja je bila da opticki kabl udje od spolja u stan, ide kroz buzir do centralne sobe, tu izlazi iz zida i ide u telekomov modem. Iz njega utp kabl ide u moj ruter pa u rj45 dzek u zidu, koji "vraca" signal do switch-a u rack ormaru kod ulaza, sa koga opet idu utp kablovi kroz zidove do svih soba i ostalih rj45 uticnica.
Nadam se da se razumemo :)

Covek kaze da telekomov modem koristi razlicite protokole za tv i internet i da cu te konektore po sobama moci da koristim ili da prikljucim box za tv ili za internet ali ne za oboje?!

Predlozio mi je telekomov "switch za televiziju" koji bih dodao pored mog switch-a i onda po potrebi menjao pozicije odgovarajucih kablova.

Je l' to stvarno tako u praksi, ili mozda postoji jednostavnije resenje?

Nadam se da ste skapirali?!

Hvala unapred.
 
Upravo tako kao što ti je objasnio telekomov radnik, lan 2 i 3 su za iptv a lan 1 i 4 za internet.

Nisam razumeo zašto si vraćao od utičnice iz svog stana nazad kabl u rek ormar u ulazu pa odatle opet do svake sobe? Zar ti nije bilo jednostavnije da to uradiš kabliranje po želji u stanu a da odozdo imaš samo "dovod" interneta/coaxa i po potrebi menjaš operatera?
 
Da budem iskren, nisam u potpunosti razmeo tvoje pitanje.

Centralna soba je zamisljena da u njoj bude moj wifi ruter zbog najbolje "raspodele" wifi signala.
U predsoblju, kod ulaza, u ormaru, "sakriveni" su ostali uredjaji: switch, nvr itd. U praksi sve moze da stoji tu u ormaru, ali wifi signal bi bio kilav, pa zato od mog rutera "vracam" lan do switch-a.
 
Tvoj ruter mozes do koristis samo za internet kao i sto su ti napisali,

Od ormana do tvog rutera razvuces lan kabal za internet a od telekomovog rutera povezes kablove za televiziju.

Ako hoces internet nazad do switcha onda ti trebaju 2 kabla da bi imao gigabitnu mrezu.
 
Da budem iskren, nisam u potpunosti razmeo tvoje pitanje.

Centralna soba je zamisljena da u njoj bude moj wifi ruter zbog najbolje "raspodele" wifi signala.
U predsoblju, kod ulaza, u ormaru, "sakriveni" su ostali uredjaji: switch, nvr itd. U praksi sve moze da stoji tu u ormaru, ali wifi signal bi bio kilav, pa zato od mog rutera "vracam" lan do switch-a.
Nisam lepo shvatio, imao sam utisak da ti je ormar negde van stana, u prizemlju zgrade.
 
Vrh Dno