Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

Isao bih na 5700x. Verujem da tako neki kuler od 30-40e je sasvim dovoljan. Buka naravno sto manja. :D Koliko bi recimo ovaj FSP dozvoljavao.
 
Odakle ga samo izvuce, prvi put vidim ove marku. :D
 
154mm, taman, lufta bez. :D
 
ali pitanje koji kuler staviti u ovaj FSP? Arctic Freezer A35 ne moze, 3mm je veci...
Moze, bice knap posto je 0.5mm visi, ali verovatno moze da se nasili. Kad proizvodjac kaze 155mm, to znaci 158mm u praksi (tako rade margine sto postuju proizvodjaci kucista i kulera, svaki od njih ostavi po 1.5mm gore dole [skoro svaki xD]).
Nisam siguran ali mislim da ID-Cooling SE-224-XT staje u FSP...
Staje provereno.
Koliko bi recimo ovaj FSP dozvoljavao.
158mm visoko staje u CST350 Plus
 
Pa Arctic A35 je 158mm. Ali dobro, i ovaj cooler je vidim odlican.
 
Nisam siguran ali mislim da ID-Cooling SE-224-XT staje u FSP...
Staje provereno.
Koliko bi recimo ovaj FSP dozvoljavao.
158mm visoko staje u CST350 Plus
Ako ide na intel, ova najjeftinija opcija dolazi u obzir ali samo R2.0 revizija ploca, jer ona staje u NR200P, i ima M2 slot. Ima kod madjara
H610M-HDV/M.2 R2.0
H610M-HVS/M.2 R2.0
Dzabe sta pise na KP, kad je crven datum za dostavu na ipon-u, nema od toga odmah nista, mozda im stize od dobavljaca, pa ima za par nedelja, ali vise puta se desavalo da ako je crveno za dostavu, da ne moze da se naruci, ili se previse ceka.
A HDV R2.0 nema trenutno.
No, to na stranu, bice ih uskoro sigurno, tako da ce biti odlicna kombinacija u buducnosti.
Pa Arctic A35 je 158mm.
185.5mm, obicno kad je 185mm to znaci par desetina milimetra ispod.
 
Ja zamenio i3 10100f sa i5 10400f, više iz dosade nego iz potrebe. (doplatio 25e)
Mali Prolimatech odlicno drži temperature do duše uz korekciju napona za -100mV. Ako ne racunam pikove u prvih 28sec pod turbom temperature se ustale na nekih max 65 ili ispod posle toga. (Prime 95, Cinebench r23). Pohvale idu naravno i za kućište A4 H2O.


20220831_093750.jpg
 
Odakle ga samo izvuce, prvi put vidim ove marku. :D
Dobar je ID meni je @Dogzilla preporučio ID-COOLING SE-225-XT (pet Heatpipes i dva venta), i baš sam zadovoljan...

Meni trenutno hladi 3600x za koju je overkill ali bi trebalo uredno da može da ohladi bilo koji 5xxx.

EDIT: Naravno tebi ID-COOLING SE-225-XT ne odgovara zbog malih gabarita kućišta.
 
Pa PC je u planu, videcemo jos koje ce kuciste ici. Svidja mi se koncept manjih, ali ne previse manjih jer su cene neopravdano vece za komponente.
Ali imacu na umu tog proizvodjaca za hladjenje.
 
10300 din je najbolja cena, Cene kod madjara su jos vece nego/slicne kao kod nas. Cooler Master V650 SFX (Tier 1)
Pogledao sam recenzije tog napajanja, zalili se ljudi da ima neki bag sa ventilatorom, da iz stanja mirovanja grune na 100% brzine pa se vrati na normalan fan curve, ima veze sa idle modom od nekih 100-120w, i zna da nervira to kreni-stani ponasanje. CoolerMaster je kao uradio reviziju te serije od 650-850w i na kutiji ne treba da stoji slika da se ventilator aktivira preko 15% opterecenja, nego neki kondenzatori, i da ventilator zavisi od temperature napajanja a ne potrosnje racunara.
Meni bi konfiguracija generalno trosila oko 300w, tako da bilo sta od 450-500w radi posao, sta mislis o ovom napajanju.

PS. moze i predlog za ATX napajanje semi ili full modular od seasonic-a povoljno a dobro, ako u opste seasonic ima nesto lose
 
Poslednja izmena:
CoolerMaster je kao uradio reviziju te serije od 650-850w i na kutiji ne treba da stoji slika da se ventilator aktivira preko 15% opterecenja, nego neki kondenzatori, i da ventilator zavisi od temperature napajanja a ne potrosnje racunara.
Revizirana (nijedno nije najtisa opcija), sad da li su ovih par za 10000-10000 hiljada u domacim revizirana, morao bi da proveris, da.

Meni bi konfiguracija generalno trosila oko 300w, tako da bilo sta od 450-500w radi posao, sta mislis o ovom napajanju.
To je odlicno, jedno od najtisih na svetu, i bilo bi savrsen izbor jedino sto je ~13500 din ili koliko, sto je skuplje.

ako u opste seasonic ima nesto lose
Ima Seasonic losih stvari, nova SFX napajanja su im krs na primer. (SFX-L su ok, to je u Fractal-u, iznad, al najmanje SFX sa SPX oznakom nemaju zastite namesteno + drugi problemi.
PS. moze i predlog za ATX napajanje semi ili full modular od seasonic-a povoljno a dobro
Nema, u domacim firmama nema nista, da ce biti tiho, da je modularno, i da je dobrog kvaliteta + kompaktno, a da je jeftinije. Jedino kod madjara ovo:


koja su oko 8k din, ili provereno tiha:

koja su oko 9.5k.

Cooler Master V SFX je najbolji izbor (ako je nova revizija).
 
Poslednja izmena:
Kad smo vec dotatkli tu temu, koji model od 650/750w gledati? Fractal Design i SS klasicno dobri, sta jos? I koji tacno SS model juriti?
Naravno tiho i kvalitetno i sa puno garancije.
 
Novi SSUPD MeshRoom.
 
Ja nisam ljubitelj mini ITX kućišta, ali ovo mi se svidelo zato što može Full ATX MB, istina, do granice probijanja, ali može. Baš dobro osmišljeno i jednostavno. A ako se ne varam SSUPD je podfirma Lian Li ili nekeog drugog poznatog brenda...
 
Ja nisam ljubitelj mini ITX kućišta, ali ovo mi se svidelo zato što može Full ATX MB, istina, do granice probijanja, ali može. Baš dobro osmišljeno i jednostavno. A ako se ne varam SSUPD je podfirma Lian Li ili nekeog drugog poznatog brenda...
Ja oduvek sanjam za nekom pristupacnom i lepom provetrenom verzijom kucista. Ali retko ko se seti toga. SSUPD vec ima kuciste, kacili su ga ovde. Sasvim zadovoljavajuce, s obzirom da je malo skuplje. Mada tako je to sa ITX delovima u globalu. Ja od kako sam presao na ITX, ATX izgleda nepotrebno veliko.
 
Nije loš ovaj uvećani Mesh, ali ruku na srce, ne ostavlja utisak samo zato što je ITX verzija prevelika za SFF.
Nije ni toliko skup, prima i najveće grafike, ali izlazi iz SFF okvira sa skoro 15l zapremine (pričam za Meshlicious ITX).
Za full ATX ploču i napajanje MeshRoom je već odličan sa tim gabaritima ko želi minijaturan tower a da ne plaća premium za ITX komponente.
 
Koja je svrha(m)ATX ploča u njemu ako ne možeš da upotrebiš nijedan port? A ako ne daj Bože hoćeš nešto da petljaš s pločom, moraš da vadiš napajanje i čupaš riser da bi uopšte prišao. Onda bolje da u startu uzmeš ITX ploču i imaš istu funkcionalnost uz mnogo više slobode.. Veće ploče praktično mogu da služe samo kao placeholderi.
Što reče neko, "da, možeš da nabutaš sve to unutra ali šta dobijaš time?". Ovo više dođe kao "proof of concept" kućište, experiment...ne naročito praktično.
Ako neko hoće SFF (m)ATX kućište, P-ATX mi deluje kao bolje rešenje.
 
Pa svrha je upravo da gurneš jeftinu (m)ATX ploču od 100e umesto ITX od 350, ATX napajanje od 50 umesto SFX od 150e, 4 jeftinija mem modula umesto 2 skupa za isti kapacitet... iako ćeš sve to da iskoristiš samo za grafiku koju bocneš preko risera koji košta kao pola ploče... plus je što zauzme samo 15L zapremine što je realno zaista malo za desktop minitower.
E sad, što uveliko postoji ITX i SFF koncept za isto to u 10L i manje, ali košta 2-3x... to je neka druga priča. 🙃
O 'slobodi' unutar ITX/SFF tek ne bih, to je muka na kvadrat da bilo šta čačkaš pa su tu barem egal. Sloboda je jedino kad sub 10L kućište gurneš u ranac i nosiš ga okolo a to nije nijedan od ova dva Mesha.
 
Pa svrha je upravo da gurneš jeftinu (m)ATX ploču od 100e umesto ITX od 350, ATX napajanje od 50 umesto SFX od 150e, 4 jeftinija mem modula umesto 2 skupa za isti kapacitet... iako ćeš sve to da iskoristiš samo za grafiku koju bocneš preko risera koji košta kao pola ploče... plus je što zauzme samo 15L zapremine što je realno zaista malo za desktop minitower.
E sad, što uveliko postoji ITX i SFF koncept za isto to u 10L i manje, ali košta 2-3x... to je neka druga priča. 🙃
O 'slobodi' unutar ITX/SFF tek ne bih, to je muka na kvadrat da bilo šta čačkaš pa su tu barem egal. Sloboda je jedino kad sub 10L kućište gurneš u ranac i nosiš ga okolo a to nije nijedan od ova dva Mesha.
Bukvalno, potroši se malo više na kućište ali se uštedi maltene na svakom drugom frontu.
 
Nisam detaljno gledao ovaj video, samo ovlaš bacih pogled na specifikacije i videh da SFX napajanje bude slepljeno uz portove na bilo kojoj većoj ploči od ITX a da ATX ne može da stane zbog toga.

Mislim da su ovo mogli da reše da su omogućili da grafika bude u 2-slot modu (samo gledano sa zadnje strane, inače ima još bar 1cm prostora za 2,5 slot hlađenje do stranice, ako ne i cela tri slota, barem na MeshLiciousu je bilo), tj da se središnja pregrada pomeri još ka strani grafike i tako naprave mesta i za viši CPU hladnjak i za ATX napajanje.

Edit. Ako i fali još prostora, moglo je da se proširi kućište za tih XY mm pošto je i sa 15-16L dovoljno malo za full-ATX minitower.
 
Poslednja izmena:
Naručio sam CM SFX 650W Gold (MPY-6501-SFHAGV-EU) i FSP CST350 Plus, javljam iskustva kad sklopim mašinu ovih dana.
 
Završio sam build, ostala je još grafička i to je to :)

image00001.jpegimage00006.jpegimage00011.jpegimage00020.jpegimage00023.jpegimage00028.jpegimage00032.jpegimage00036.jpegimage00046.jpegimage00053.jpeg
 
prelepo :) steta nije be quiet! napajanje, ali i ovo je odlicno :)
 
svaka cast.
 
Nazad
Vrh Dno