Šta je novo?

Koji stariji a jeftin MacBook Pro?

na žalost, mislim da gubiš vreme. 60W čardžer je dovoljan za taj uređaj a original nema ništa magično u sebi što će pomoći; ti zamenski su antipreporučeni jer vole da spale DC-in pošto uglavnom nemaju voltage regulation. budući da ti laptop radi, to teško da je problem. SMC uglavnom ispravno prepozna otkač/zakač baterije i reset je retko potreban, al ako i to nije dalo rezultate nema tu mnogo vudua koji će da pomogne.

ako nisi već, metni coconutbattery i vidi šta kaže za bateriju i čardžer, kao i system report/power.

imaš trenutno na oglasima superjeftino original baterije za tvoj model, pohitaj dok ne nestanu.
 
Izgleda da je do punjača, ako neko ima iz NS da pozajmi ili da proda može PM 😁
@whiskeytango 1653318815858.jpg
 
Izgleda da je tako.
Ovo ti je dokaz da ne uzimaš nikako zamenski, kupi original polovan (samo proveri da li je sve okay) i vozi.
 
ja mislim da nije do čardžera, al u svakom slučaju ne kupuj ni bateriju ni punjač ako ti ne da da probaš uživo. normalno da je or'ginal daleko bolji ali mi malo cinično da teram ljude da ih kupuju za laptop od 100e; za retine i skuplje, bez dileme.

nego jes ti 101% siguran da si odradio SMC reset? jer ovo je textbook case zaglupljenog SMCa.

1. ugasi komp.
2. otkači punjač, skini bateriju (ne mora skroz, samo skini konektor sa ploče)
3. tako otkačenog stisni power i drži jedno 10 sekunada
4. vrati magsafe. ako se samouključi, drži power dok se ne ugasi
5. ctrl shift alt power, drži 10 sekunada. magsafe lampica treba da promeni boju
6. otkači magsafe, nakači bateriju, nakači magsafe, power on
 
Pokušao sam sve, probaću danas još jednom, meni uopšte ne svetli ništa na magsafe, inače je za 24 sata napunio sa 4 na 6% 😁
 
@RingeRaja napokon našao drugi punjač i do njega je 😁
 
update okolo softverskog ubivanja radeona za MBP 15 2011, sve moje tvrdnje kako je to lako i super i top i najbolje na svetu važe samo ako se koristi Mojave (pretpostavljam da važi i za Catalinu) uz korišćenje dosdude1 patchera; sa High Siera nakon instalacije svih pečeva mašina ne može da se digne iz sleep, što je jedan bitan aspekat za uređaj zvani laptop.

dobih jedan pre neki dan pa da ga popravim kolezi. i posle pet sati ponavljanja svega živog u krug, i dalje nije mogao da se lepo probudi iz sleep. već polulud od besa, jer sam ovo radio sigurno dvocifren broj puta, setim se da su svi ti raniji laptopi bili sa Mojavetom, te i ovog tako sredih i - sve radi! pored svih kompatibiliti čeker eliminatora, dosdude1 je anticipicirao i nas sirotilju pa je ubacio par pečeva koji sređuju probleme sa beklajtom i wake, a koje sam pomenuo gore.

daklem,
1. csrutil disable i nvram patch, koji prebacuje grafiku na intela i uz kombinaciju sa -v boot flegom omogućava boot u installer
2. wipe disk i pokrenemo sa usb instaler koji je pripremljen sa dosdude1 alatkom, da prostiš
3. kada se završi install na disk, opet treba stisnuti Alt i butovati sa usb
4. u njemu aktiviramo post install skript, koji će instalaciju na disku učiniti butabilnu za naš krš hardver
5. kačimo laptop na mrežu, PRVO instaliramo macsfancontrol i vezujemo brzinu oba venta za CPU1 i 2. potom skidamo sve apgrejde dostupne. nakon instalacije apgrejdova potrebno je opet dići sistem sa USB i odraditi post install skript, jer su originalne izmene pregažene
6. gasimo apdejte i notifikacije o istima

to je to, imamo funkcionalan laptop. however, nije mu isključen radeon koji svaki čas može da se uzjoguni i napravi belaj. dokaz tome jeste About/System Report/Graphics gde su pomenute obe grafike, kao i sensor readouts u macsfancontrol koji kažu da je AMD GPU topao (sve preko single-digit C znači da čip radi).

stoga,
5. mauntujemo EFI particiju i u nju iskopiramo grub peč, te ga blessujemo da bude default boot
6. kada se sistem digne, nema više radeon grafike (jeeeej!) a macsfancontrol polako spušta temperaturu GPU dok ne dođe u sub10 C range.
7. kao šlajm na tortu, treba nam još i AMDGPUWakeHandler.kext koji metnemo u /Library/Extensions/ a koji se aktivira kada se mašina probudi; bez njega se radeon reaktivira.

tako da se ovim putem izvinjavam svima koje sam psovao da su glupi/ružni/najvijaju za pogrešan klub, davno sam to radio poslednji put i zaboravilo se. ajpatako.

literatura:
 
Kupio treći Mac u ovoj godini :)

MacBook Pro (Retina, 15-inch, Late 2013)

IMG_0373.JPGIMG_0374.JPG
Otišao, pogledao, kupio, za sada sve radi ali kada sam otvorio lap toliko je prašine da mislim da nikada nije otvaran.

Da li da kupim neku antistatik četkicu u farbari za ventilatore i generalno za čišćenje unutrašnjosti ili nešto drugo preporučujete (nemam čime da izduvam prašinu a usisivač ne bih da koristim)?

IMG_0375.JPGIMG_0376.JPGIMG_0377.JPG
 
Poslednja izmena:
Da li je punjač original i pošto je oštećen na dva mesta da li je dovoljno upotrebiti izolir traku ili da kupujem drugi punjač?

Da napomenem da puni kako treba.

IMG_0387.JPGIMG_0383.JPGIMG_0381.JPGIMG_0382.JPG
 
tako izgleda 90% megbukova koji prodaje originalni vlasnik, za njega je to monolit ala iPad, ništa se tu nikad ne otvara i čačka dok god radi. ovo je 10x bolje od nekog preprodavca koji je to "sredio" priručnim alatkama, ceo taj užas se sredi za po' sata max (otkačinjanje baterije pa izduvavanje, skidanje ventova i rasturanje i čiščenje istih, zamena paste), detalji.

čardžer proveriš sa coconut battery, ovaj deluje da je original (ako imaš divču neku uhvati oba u ruke, odmah će ustanoviti razliku) a tim pre što je iskrzan kabl, to je eplov trejdmark. sprečiš dalje raspradanje kabla sa termo bužirom (moraš da sečeš kabl i ljemiš) ili samo izolirkom ili pak onom smesom ala plastelin, zaboravih kako se zove. nikad ne motaš kabl kako je epl predvideo (obmotavanje oko čardžera) jer tako dolazi do tog propadanja, samo labavo smotano.
 
Gde u Srbiji mogu da se kupe gumene nožice za MacBook Pro 2011 15"?

Otišla je jedna a koliko vidim uskoro će i ostale pa bih zamenio sve četiri.

IMG_0391.JPG
 
Poručio. Kada preuzmem da li da ih stavim jednostavno kao na linku:



ili bi bilo bolje da koristim upaljač:

 
Gde si našao? Ja sam planirao staviti one silikonske univerzalne, ali ove se još drže.
Upaljačem samo ako ovako neće da ispadaju, pretpostavljam..
 
  • Like
Reagovanja: NAS
iFix na Novom Beogradu.

Šalji link tih silikonskih univerzalnih da vidim o čemu se radi.
 
Kupio dodatke:

IMG_0419.JPG
 
Nadam se da je ovo pravo mesto za pitanje:

Sta mislite koja je realna cena za macbook pro 15" 2019. 16GB ram, 256 ssd.

Spolja je ocuvan maltene mint, nema ogrebotina ostecenja, nista. Displey isto super. Bio u aktivnoj upotrebi skoro 3 godine, 190 ciklusa baterije.
Tastatura je za zamenu, ali je eligible za besplatnu zamenu.
 
Procene vrednosti nečega ovde nisu dozvoljene.
Ja bih za te pare koje bi dao za ovaj MBP debelo razmislio da kupim neku M1 mašinu, a ne Intel.
 
Danas sam malo sređivao MacBook Pro (Retina, 15-inch, Late 2013)

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG
 
Poslednja izmena:
Nadam se da je ovo pravo mesto za pitanje:

Sta mislite koja je realna cena za macbook pro 15" 2019. 16GB ram, 256 ssd.

Spolja je ocuvan maltene mint, nema ogrebotina ostecenja, nista. Displey isto super. Bio u aktivnoj upotrebi skoro 3 godine, 190 ciklusa baterije.
Tastatura je za zamenu, ali je eligible za besplatnu zamenu.
Ako je preko 500e, a siguno jeste, ne isplati se. Bolje uzeti nov M1.
 
Ja imam 2019 15" sa i9, i greje se uzas. Jos ima neka fora da spreci pregrevanje pa podigne neke procese (kao zastita). U letnjem periodu bukvalno nije za uporebu.
 
@athlon87

Pisao je u temi @whiskeytango o programima:
  1. Turbo Boost Switcher
  2. gfxCardStatus
  3. Intel Power Gadget
  4. Macs Fan Control
 
Nazad
Vrh Dno