Šta je novo?

Koji stariji a jeftin MacBook Pro?

Da li ima primetne razlike u radu između belog MB-a 2010 sa Core 2 Duo u odnosu na 2010 ili 2011 MBP sa i5 (ista količina RAM-a i SSD)?

Gledam da uradim upgrade sa MB-a 2010 pa da vidim šta je sledeći korak, vidim da ima po oglasima MBP 2011 za 100€. Imam viška RAM-a i SSD 2.5" tako da sam sa te strane obezbeđen, imam i MagSafe sa MB-a koji mogu da iskoristim.

Ako nema značajne razlike kod otvaranja i rada sa programima, kod surfa i sl. onda ću sačekati više love i noviji model MBP-a.
 
Poslednja izmena:
Ogromna je razlika izmedju mekova iz 2011 i C2D mekova, pa cak i onih iz 2010 sa 'i" procesorima.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Kada prodavac napiše: "jedan slot za RAM izgleda da nije ispravan jer u tom slotu kada je RAM pisti laptop" da li to znači da je 100% neispravan slot jer kod mene na MB-u probao sam nekoliko različitih memorija različitih kapaciteta i neke rade a neke ne, pa se tako događa i pištanje usled nekompatibilnosti, da li može biti da samo nije kompatibilna memorija kod prodavca?
 
Uglavnom neispravan slot. Mekovi sa i procesorima primaju bilo koji DDR3 RAM. C2D mekovi nece da rade sa memorija cija je brzina veca od 1066MHz.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Čitajući ovu temu inspirisali ste me da uzmem Macbook pro 13 2012, čisto da vidim kako radi. Naleteo na odličnu ponudu, maksimalno nadograđen sa 16gb rama i dva SSD od 1tb i 256gb, u skoro mint stanju. Za svakodnevno korišćenje, odličan i dalje. Štucne jedino kad pustim 4k video preko YouTube, tu se vidi da je procesor slab, ali sve ostalo bez problema. Ja lično imam neki HP laptop sa i5 7gen, 16gb rama i SSD, a devojka m1 Macbook air, i naravno da su brži od ovog, ali za običan web browsing I office, bez ikakvih problema, mogao bih da ga koristim kao primarni. Kvalitet izrade u odnosu na moj HP, kilometrima ispred.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Čitajući ovu temu inspirisali ste me da uzmem Macbook pro 13 2012, čisto da vidim kako radi. Naleteo na odličnu ponudu, maksimalno nadograđen sa 16gb rama i dva SSD od 1tb i 256gb, u skoro mint stanju. Za svakodnevno korišćenje, odličan i dalje. Štucne jedino kad pustim 4k video preko YouTube, tu se vidi da je procesor slab, ali sve ostalo bez problema. Ja lično imam neki HP laptop sa i5 7gen, 16gb rama i SSD, a devojka m1 Macbook air, i naravno da su brži od ovog, ali za običan web browsing I office, bez ikakvih problema, mogao bih da ga koristim kao primarni. Kvalitet izrade u odnosu na moj HP, kilometrima ispred.
Ja sam do pre mozda mesec dana koristio MacBook Pro 17" 2011 (i7 quad, 16gb ram, ssd) i laptop me je odlicno sluzio sve cetiri godine studiranja i ne bih ga ni menjao da nisam jeftino uzeo MacBook Pro M1. Drugar se bavi prodajom i servisom ovih "obicnih" laptopova i ja vama ne mogu opisati koliko je kvalitet izrade tih laptopova losiji. A o dizajnu i trackpadu ne vredi ni pricati, ni jedan laptop iz tog vremena ne moze da prismrdi MacBook-u. Ne znam koji i5 imas, ali iz iskutva mogu reci da i7 QM druge generacija radi bolje od i5 7200u. Da, tacno je da i5 moze da pusti 4k video zahvaljujuci hardverskoj akcleraciji koju i7 druge nema, ali kada mu pokrenes jedno 5-6 intellij-a, par kompaljiranja, u pozadini mqsql i postgre bazu i na sve to jos pokrenes par docker kontejnera taj laptop samo sto ne zaplace, dok MacBook iz 2011 sa macOS-om radi tecno i bez ikakvih problema izlazi na kraj.
 
Ovaj Mac je i5 dual core. instalirao sam mu Big Sur, iako nije zvanicno podrzan, sve radi bez ikakvog problema. Otvorio ga, sredio prasinu i zamenio termalnu pastu, sada je kao nov. :) jedino je baterija malo slabija, drzi oko sat, sat i po, i pise da je za servis, ali ne moze sve idealno.
slazem se za izradu, tastatura je neverovatno udobna, a touchpad je i dalje vrhunski, cak mi i ne smeta ekran koji nije Full HD. Svaka preporuka za drugi racunar ili za nezahtevne korisnike, roditelje ili decu.
 
dodatna investicija daklem 1300 din 4 GB modul, 3200 dinara 240 GB SSD, 40e original Apple baterija u odličnom stanju (NE kupovati zamensku džubrad sa KP), 500 dinara za neispravan 85 W original Magsafe i 1000 dinara za Asus 90 W punjač. Magsafe kabl sec, lemilicom pec i onda upaljačem po termo bužiru - idi, bolje nego novo.
Nabavih ultrajeftino MB 2008 C2D bez punjača.

Koja je najpovoljnija opcija za punjač jer mi se ne daje 30e za Magsafe? Da li je moguće magsafe kabl spojiti na bilo koji punjač? Pinout mi deluje specifičan
 
drama je samo za ove power hungry koji traže 85 W čardžer, pošto je u magsafe konektoru ID punjača i tako mekbuk "zna" da li mu je nakačen 60 ili 85 W čardžer.

za taj '08 će raditi i 60 W. njih bude ih i po 10e, ispravni sa obično iskrzanim kablovima. zamenskih ima za 2000 din.

također možeš bilo koji trafo od 19 V i barem 60 W (daklem minimum 3.2 A), pa na njega nakačiš magsafe kabl, pinout imaš po netu. kablove nove prodaju po KP za oko 1000 din ili skineš sam sa neispravnog magsejfa.
 
Nabavih ultrajeftino MB 2008 C2D bez punjača.

Koja je najpovoljnija opcija za punjač jer mi se ne daje 30e za Magsafe? Da li je moguće magsafe kabl spojiti na bilo koji punjač? Pinout mi deluje specifičan
Sad videh da je čip zapravo na kablu, a ovamo su standardne dve žice...nevermind

Edit:
@whiskeytango Pisali smo u isto vreme, hvala na opširnom odgovoru
 
Naleteo mi jos jedan MacBook, ovaj put Air 2015 i5, 8gb rama. kupljen 2017 godine, baterija jos drzi 6,7 sati, odlican je. vidi se razlika u kvalitetu izrade u odnosu na Pro, u korist Pro naravno. :) videcu za par dana koji mi bolje lezi, pa ce jedan na oglase. :)
 
Ja sam do pre mozda mesec dana koristio MacBook Pro 17" 2011 (i7 quad, 16gb ram, ssd) i laptop me je odlicno sluzio sve cetiri godine studiranja i ne bih ga ni menjao da nisam jeftino uzeo MacBook Pro M1. Drugar se bavi prodajom i servisom ovih "obicnih" laptopova i ja vama ne mogu opisati koliko je kvalitet izrade tih laptopova losiji. A o dizajnu i trackpadu ne vredi ni pricati, ni jedan laptop iz tog vremena ne moze da prismrdi MacBook-u. Ne znam koji i5 imas, ali iz iskutva mogu reci da i7 QM druge generacija radi bolje od i5 7200u. Da, tacno je da i5 moze da pusti 4k video zahvaljujuci hardverskoj akcleraciji koju i7 druge nema, ali kada mu pokrenes jedno 5-6 intellij-a, par kompaljiranja, u pozadini mqsql i postgre bazu i na sve to jos pokrenes par docker kontejnera taj laptop samo sto ne zaplace, dok MacBook iz 2011 sa macOS-om radi tecno i bez ikakvih problema izlazi na kraj.

Čitajući ovu temu inspirisali ste me da uzmem Macbook pro 13 2012, čisto da vidim kako radi. Naleteo na odličnu ponudu, maksimalno nadograđen sa 16gb rama i dva SSD od 1tb i 256gb, u skoro mint stanju. Za svakodnevno korišćenje, odličan i dalje. Štucne jedino kad pustim 4k video preko YouTube, tu se vidi da je procesor slab, ali sve ostalo bez problema. Ja lično imam neki HP laptop sa i5 7gen, 16gb rama i SSD, a devojka m1 Macbook air, i naravno da su brži od ovog, ali za običan web browsing I office, bez ikakvih problema, mogao bih da ga koristim kao primarni. Kvalitet izrade u odnosu na moj HP, kilometrima ispred.
Kako je moguce da ima 16gb rama kada pise da je max 8gb? https://support.apple.com/kb/sp649?locale=en_US

Ja imam MacBook PRO 2012 15'' 2,6 GHz Quad-Core Intel Core i7 i ne moze vise od 8gb rama? Dobro SSD sam sam ugradio.
 
I na tarabi pise da je ono, pa nije :D
Salu na stranu, uvek gledaj podatke o laptopu na EveryMac sajtu. Za dosta starijih modela pise da je maksimalna kolicina RAM-a 4/8GB, a u stvari mogu lagano 16GB. Primera radi, za Mac Pro iz 2006 pise da je maksimum 16GB RAM-a, a ja sam mu ubacio 64GB. Neke modele je potrebno apdjetovati na poslednji BOOT firmware (dolazi sa poslednjim macOS apdjetom za taj model) da bi podrzali vise RAM-a. Uglavnom to sto pise na Apple sajtu nije tacno i bolje je gledati EveryMac.
 
Lose pretpostavljas sto se tice Zooma. Izuzetno resource-intensive na svemu sto nije ARM, bukvalno.
Vise se isplati iPad Air 2 neki za Zoom, nego Macbook Pro 2011/12. To kazem kao neko ko ima 2011 MBP 13", sa 8GB ram. Pokajaces se.
Evo da javim posle nekoliko Zoom sastanaka od po par sati na "MacBook-u 2010" nema nikakvih problema, nema kočenja slike, nema seckanja, audio/video sve radi kako treba (bilo da je soba sa 2-3 učesnika ili standard kada se vidi cela grupa od 10-15 koleginica/kolega). Sve vreme sam koristio za Zoom HP ProBook, čak i nakon kupovine MB-a jer mislio sam da neće moći MB da radi fluidno, pre svega zbog procesora koji je "2.4 GHz Intel Core 2 Duo" ali nikada ne dostiže 100% zauzeća (dok traje sastanak merim pomoću programa "Stats").

Mana je što je ekran samo 13" pa kada se podeli neki dokument u Zoom-u tada deluje sitno (ili je stvar navike jer sam do sada koristio ili 17" ProBook ili taj HP lap povezan na eksterni 24" monitor).

Proveri da li je do tvog MBP-a problem, mogu i ostali učesnici da prenesu iskustvo koji koriste neki stariji MB/MBP i Zoom čisto da utvrdimo šta može biti. Jedina mogućnost lošeg rada je OBS program ako se koristi za snimanje sastanaka, tada verujem dolazi do velikog opterećenja.
 
Uzeo sam macbook pro early 2011 i7 sa ispravnom diskretnom grafikom grafikom. Ubacio bih Catalinu, ali sam čitao da Catalina patcher loše radi sa AMD grafikom na ovom modelu. Elem, rešenje je da se disejbluje diskretna grafika po ovom postupku http://dosdude1.com/gpudisable/ . Interesuje me, da li se disejblovanje grafike radi nakon instalacije Cataline i da li će ponovnom instalacijom nekog starijeg OS X-a ona ponovo biti aktivna ili treba nešto dodatno da se uradi ? I još jedno pitanje, nakon disejblovanja diskretne grafike da li može da dođe do njenog otkazivanja bez obzira što se ne koristi usled zagrevanja samog laptopa ili ne ?
 
catalina je generalno loše rešenje radzbog gomile ograničavajućih tehnologija koje nisu primerene tako matorom hardveru. ako nemaš bitan razlog zašto baš mora preporuka je Mojave kao finalna stanica za taj laptop.

ako ti je grafika ispravna, ne moraš je isključiti. koriščenjem gfxcardstatus možeš forsirati korišćenje samo integrisane karte.

ako već hoćeš da je isključiš (time gasiš i displayport preko TB), dosdudetov metod je lošija varijanta jer zahteva gomilu žongliranja sa ukloni/dodaj/sredi kext-ove, posle svakog apdejta mora ponovo da se pečuje a pride čip nije isključen - i dalje vuče struju, i dalje se greje. bolje rešenje je korišćenje GRUB metoda koji čip u potpunosti isključi (system report ga više ne vidi) i apdejtovanje nije problem.
 
negative, samo GRUB rešenje isključuje grafiku. i hardversko gašenje, također. gfxcardstatus sprečava gmux da prebaci na radeon grafiku.
 
MacBook 2010 prilikom opterećenja procesora na 100% dostiže 80°C. Da li treba da se zameni termalna pasta?
 
Zašto? Da znamo na šta da obratimo pažnju
 
DVD Drive i RJ-45 port govore da je u pitanju MBP iz 2012. godine u najboljem slučaju.
 
kao što mr drake reče, ovo što prevrće po ručicama nije retina, što i nije tolika drama jer je 2012 non-retina vrlo poželjna mašina (sve apgrejdabilno). problem je što ovaj skrinšot nikako nije mogao doći sa ove mašine te je pokušaj prevare jedino smisleno objašnjenje. kad na to dodaš da je cena bukvalno pola realne vrednosti, to mu je to.
 
Ufff, em je prodavac prevarant, em prodaje kršinu…mek nema ni ljudske gumene “nogice” na leđima.
kao što mr drake reče, ovo što prevrće po ručicama nije retina, što i nije tolika drama jer je 2012 non-retina vrlo poželjna mašina (sve apgrejdabilno). problem je što ovaj skrinšot nikako nije mogao doći sa ove mašine te je pokušaj prevare jedino smisleno objašnjenje. kad na to dodaš da je cena bukvalno pola realne vrednosti, to mu je to.
Momak peca, pa šta upeca…
 
Ako neko ima na prodaju proveren MBP 2011 15/17" ili eventualno 13" sa drugarskom cenom neka piše na PP. Može i 2012 ali on već prevazilazi budžet.

Razlog što ovo pišem je u tome što je KP postao baš nezgodan (u pitanju je lutrija).

Pre par dana sam pratio oglas 2011 15" i drugi kupac je pokupio pre mene (prodavac ima preko 800 pozitivnih i 0 negativnih ocena, tj. sada ima jednu). Kupac je bacio 150 evra (ili koliko se već dogovorio sa prodavcem).
 
pa sad... guglaj "bathtub curve", kupuješ uređaj koji je debelo u uptick zoni i njegovo crkavanje je izvesnost. zato i smaram ljude da ne davaju više od par crvenih na to (ne računajući RAM/SSD/bateriju/čardžer koje uvek možeš da preneseš dalje), i da takvu kupovinu gledaju samo kao zanimaciju i hobi projekt.

dalje, pričasmo na tu temu, ne možeš naći dil kupujući od preprodavaca. ideja je da kupiš poluispravan krš za male pare pa da ga digneš iz mrtvih za budzašto a ne da plaćaš preprodavcu urnebesne cene nakon što je on to (loše) odradio.

dil nećeš naći tako što kucaš specifičnu stvar u search (npr. "2011 i7") jer tebi treba ekipa koja ne zna šta je to. tražiš loše oglase, naslovljene mcbook, mecbook, aplle i sve ostalo što lupetaju bez da PROČITAJU ŠLJAŠTEĆI NATPIS KOJI VIDIŠ KADA OTVORIŠ LAPTOP.

što nepismenije to bolje, što gore slike (slikano krompirom u mraku, laptop drži u krilu a krilo u gaćicama, etc), što manje ocena itede. tražiš ili amatera koji neće da se drnda sa sređivanjem ili nekog ko rasprodaje tech otpad evrope koji je ovde stigao u balama i tvoj budući MBP je njemu isto što i Gericom Pentium 4 - srebrEna cigla komada 1.

ja sam jednu 15icu kupio preko oglasa naslovljenog "lap rop" (slovima: LAP-razmak-ROP), u pogrešnoj rubrici, bez ikakvog opisa i sa jednom budibogsnama slikom. jednu retinu sam kupio na oglasu naslovljenim "computer" u kome piše da prodaje BATERIJU. drugu retinu sam kupio preko oglasa koji je epski sastav na temu tuge zbog rastanka sa pomenutim, sve to bez ijednog tehničkog podatka. neki ludak vazda kači oglas naslovljen "aply net booc" (to je valjda "Apple MacBook", za vas koji ne govorite tečno mentolski)... koji će search da ih nađe? sort by price i gledaj sve rubrike, i "laptop" i "laptopovi za delove" i "apple oprema i delovi", ostale sajtove, itede...

napišem posle malo priručni guide za kupovinu krševa(tm), može da pomogne.
 
nači, prvo gigantski disklejmer: ovo radiš kao hobi projekat, količina uloženog truda, vremena i para nije kongruentna sa dobivenim produktom. ako planiraš da ti ovo bude daily driver i/ili da ti posao zavisi od istog, bolje za tebe da imaš redovne bekape kao i celu fallback mašinu ako nešto podže po zlu (a hoće, garantovano).

oštećenja na aluminijumskom kućištu su obavezna jer se to grebe i ugiba na misao a kamoli tek nakon decenije eksploatacije i OK su argument za ubivanje cene (vežbaj pred ogledalom, visoko dignute obrve i "uuuUUU!" na najglasnije) a ista priča za odsutne gumene nogice i sl. naravno ako nisu takve prirode da laptop ne može da se zatvori i slično, mada sam par njih i ispravljao (stega i klešta preko kartona) a oštre ivice središ finom šmirglom.

obavezno ispipati tastaturu čak iako je mašina "mrtva". ako ima bilo kakvih gnjec momenata, ta tastatura je udavljena u kakvom sokiću i vaspostavljanje funkcionalnosti je nemoguće. računaj 2-5K za polovnu/novu tastaturu (povezi računa o ISO/ANSI rasporedu) a nekad bude jeftinije da uzmeš ceo topcase sa sve tastaturom i tačpedom.

fabrička memorija i storidž vrede NULA. ne malo, nego ništa. nikom ne trebadu 2 GB DDR3 moduli nizašta a tek ne 160 GB 4500 rpm disk iz 2008. ako prodavac krene da vileni na tu temu, važi skinućemo to, koliko mi spuštate cen... što plačete, šta vam je?

superpoželjno da budući ljubimac ima bateriju i/ili punjač, budući da je problem naći kvalitetne zamene a također su i skupe. prednost uvek originalu jer su drastično kvalitetniji. imaj u vidu da svi modeli kojima treba 85 W čardžer rade sub-1.2 GHz bez baterije a da ima jeftinih kineskih baterija koje ne omogućavaju punu brzinu. metneš Intel Power Gadget i gledaš jel procesor speedstepuje ili ne - ovo je npr vudu medžik za ajstajl ekipu, nikad videli ništa slično ("ovaj TVOJ test", citat).

OK, kupio si (polu)mrtvu kantu, šta sad?

obavezno rasturanje i čišćenje, kako od prašine i dlačičica tako i od ostataka raznih tekućina koje su tokom decenije+ našli put u nj, bilo kakvi reziduali po ploči, korozije, etc oprati alkoholom i četkicom. ako ti se gadi/mrzi te/numeš da držiš šrafciger - odmah odustani od kupovine, ovaj korak je obavezan. 10e je komplet šrafcigera koji ima sve bitove za mekbuke (#0, #00, tri-wing, pentalobe, T5, T6). menjanje paste je obavezno, originalna skamenjena ili neka u međuvremenu sipana u količini "da se nađe". detaljna step-by-step uputstva za rasturanje na ifixit uz dodatak jutub demonstracija. obavezno obeležavanje šrafova i odakle si ih skinuo, ima sličnih koji mogu da načine rusvaj ako se umetnu na pogrešno mesto.

ako treba da se menja tastatura, na retinama mora da se čupa napolje (bukvalno se čupa) pa da se ušrafi nova, šrafčića ima kod ifixdotrs. na starijima odršraf/zašraf, isto milion šrafčića. pažljivo prvo skinuti beklajt foliju, ona može da se ponovo koristi iako je ulepljena (opereš alkoholom), detalji na jutubu.

optiku obavezno napolje, bila ispravna ili ne. par dolara je kabl kojim može da se nakači na USB ako ikad ustreba za nešto a laptop je brži, lakši i hladniji.

ovo sledeće računaj da je pisano 48pt bold neon trepćućim slovima koja igraju: macsfancontrol je obavezan i obavezno je vezivanje brzine rotacije za CPU temp (i GPU za dual fan model) i to tako što je start temperatura npr. 55 a end npr. 89. ovo u praksi znači da se na temperaturama do 55 C kuler vrti na 2000 rpm, na 89+ C vrti na 6000, a brzine između se linearno povećavaju. fabrički se vrti na 2000 rpm sve vreme a tek kad je na sekund od eksplodiranja SMC ga digne na full blast, što je smrt za ove matore mukice. ako se radi o uređajima sa isključenom grafikom, oba venta vezati za temperaturu CPU (duvaju u povezan hit pajp).

vezano za prethodno, što manje vremena provoditi van macOS koji ima upaljen macsfancontrol (npr. recovery, installer dignut sa USBa, linux, itd) tijekom kojih se ventilatori vrte na pomentih 2000 rpm dok se procesor pristojno znoji; nije loša praksa držati donji case skinut dok se OS ne instalira prvi put.

nešto si sjebao/iskrivio/iščupao/polomio? ništa strašno, zato smo i dali samo par hiljada. traži sledeći a sad imaš i rezervnih delova da kombinuješ.

happy hunting!

literatura:
  • r/macbookrepair
  • logi.wiki - popravke ploča, koji ekran paše na koji model, etc
  • everymac,.com - za proveru tačne konfiguracije (pretraga preko SN, EMC)
  • jutub hugh jeffreys, dosdude1 (mutiran), luke miani (ubrzan na 1.5x), louis rossman (uz bromazepamE, plural)
 
Nazad
Vrh Dno