Šta je novo?

Banka Intesa

ne placam nista...
A imam obe jer mi standard ostala od ranije, a u medjuvremenu sma uzeo i gold...
Isti slucaj i kod mene bio. S tim sto sam ja razduzio standard, skontao sam da je potpuno suvisna pored gold + dodatno mi opterecuje kreditnu sposobnost.
 
Iskreno nisam ni razmisljao o tome... Ja imam i amex cak :)
Mogao bih da vratim bar mc standard :)
 
Slučajno sam isključio otisak prsta na telefonu, pa sam morao da ponovo uključim i sačuvam otisak. Međutim, nova Intesa aplikacija mi više ne prepoznaje otisak. Moram da se ulogujem pomoću pina i kad odem u podešavanja aplikacije piše da je otisak prsta uključen, ali ga ne prepoznaje. Ostale aplikacije koje koriste otisak normalno rade, čak i wave2pay odmah prepozna otisak. Jel zna neko šta da radim, ne bih da ponovo brišem i instaliram aplikaciju jer to znači odlazak u banku i čekanje redova.
Slučajno sam isključio otisak prsta na telefonu, pa sam morao da ponovo uključim i sačuvam otisak. Međutim, nova Intesa aplikacija mi više ne prepoznaje otisak. Moram da se ulogujem pomoću pina i kad odem u podešavanja aplikacije piše da je otisak prsta uključen, ali ga ne prepoznaje. Ostale aplikacije koje koriste otisak normalno rade, čak i wave2pay odmah prepozna otisak. Jel zna neko šta da radim, ne bih da ponovo brišem i instaliram aplikaciju jer to znači odlazak u banku i čekanje redova.
Da sam sebi odgovorim a možda nekome zatreba. Morao sam da u aplikaciji isključim otisak prsta pa da ga ponovo uključim, sada sve radi normalno.
 
Poslednja izmena:
Da, bilo je i ranije istih problema, resenje je da se iskljuci pa ukljuci.
 
Je li ima kome da fali opcija "Prikaži PIN za kartice"? Uzeo sam drugi telefon (A52) i nema te opcije. Ili su je oni uklonili ili nešto drugo, ne verujem da je do telefona.
 
Nisam imao pojma da postoji ta opcija u (novoj) aplikaciji, pretražio sad, i ne vidim je opet :)
 
Ćaletu zatvorili visa internet karticu kao razlog nema transakcija na njoj, a koristio je za primanje novca preko paypal-a pa onda podizao u banci. Je l' se nešto promenilo što se tiče ove kartice i može li da je izvadi ponovo ili mora neka druga za Paypal?
 
Izvadili smo ćaletu novu Visa classic debit i skinuo sam Banca Intesa Mobi aplikaciju i registrovao se. Imam pitanje u vezi aplikacije pošto postoji i 2.0 apk. Da li da ostavim ovu banca intesa mobi ili da instaliram Intesa mobi 2.0?
Screenshot_20220518-172016_Google Play Store.jpg
 
Sabrali su se malo sa aplikacijom čini mi se, dugo nije bilo situacije da negde zabaguje prilično dobro radi. U 2.0 nisam ušla ne pamtim, osim što i dalje pravim tokene tu za stari Intesa online banking, iako postoji novi nešto mi je tamo komplikovanije ili je navika čudo...
 
Radi ok po prvi put je koristim pa poredim sa stranim koje imam. Ova usluga Prenesi mora da se aktivira? Da li to može direkt iz aplikacije ili ne?
 
Sabrali su se malo sa aplikacijom čini mi se, dugo nije bilo situacije da negde zabaguje prilično dobro radi. U 2.0 nisam ušla ne pamtim, osim što i dalje pravim tokene tu za stari Intesa online banking, iako postoji novi nešto mi je tamo komplikovanije ili je navika čudo...
Potpuno identicnu logiku i ja koristim... :D Samo sto cemo uskoro morati da se u potpunosti prebacimo na novi mBank i eBank.
 
Izvinjavam se sto upadam ovako...
Pre 2-3 nedelje sam otvorio tekuci racun u Intesi (kako bih primao platu). Pre par dana sam podigao kartice 'Visa Inspire' i 'Dina'.
Pitao sam sluzbenika par pitanja:
1.
Da li da u prodavnicama placam sa Visom ili sa Dinom, tj. gde je manja provizija, i on mi je rekao da je svejedno jer su obe vezane za isti tekuci racun? Da li je to tacno? I ako jeste, sta ce mi onda Dina (secam se kada je NBS 'naredila' da se svima izdaju Dine, i bila ona prica da transakcije dine radi kineska...'banka'). Elem sta je od ovoga tacno i koju karticu koristiti za kupovinu po nasim radnjama?

2.
Takodje sam sluzbenika pitao da li se moze regularno kupovati na netu preko ove Visa Inspire kartice, on je rekao da moze ali da mi ne preporucuje jer moze doci do zloupotrebe pa da mi neko ne digne platu sa racuna. Kaze da je bolje da uzmem Visa Debit Classic (koja je valjda vezana za devizni racun koji bih otvorio) i da na njega (kada zelim nesto kupovati) uplatim novac kako bih kupovao online (slicno je bilo davno sa Visa Internet karticom). Takodje je rekao da je odrzavanje za tu karticu (taj racun) 1.02 evra. Zanima me vase misljenje... da li je dobra ideja imati taj 'dodatni' devizni racun za koji ce mi biti vezana Visa Debit Classic?

3.
Ako sam dobro shvatio... ukoliko bih nesto kupovao na netu preko Visa Inspire kartice (vezana za dinarski tekuci racun) a cena je izrazena npr. u dolarima (kao sto i jeste u vecini slucajeva), ja bih imao duplu konverziju? Iz dinara u eure, pa onda iz eur u dolare?

4.
Da li je moguce da na deviznom racunu 'drzim' npr. kupljene 'dolare' pa da kada placam nesto u dolarima, ne ide konverzija iz dolara u eure, pa onda opet nazad iz eur u dolare?

Hvala!
 
1. Ti ne plaćaš proviziju, trgovac je plaća. E sad, mislim da je provizija za dinom kartice dosta manja od mastera i vize, pa ako ti znači to - plaćaj dinom. Neko će od kolega koji radi sa karticama potvrditi da li je tako.
2. Tačno, ali od tebe zavisi. Generalno, postoji i 3d secure koji služi kao 2FA i koji bi trebalo da ti pruži neku dodatnu bezbednost.
3. Tako je.
4. Nekada je moglo, sad već nisam siguran.
 
@twister trgovac kod koga plaćaš karticom plaća manju proviziju na Dina karticu.
Ako plaćaš Visa karticom, trgovac plaća veću proviziju, a deo provizije odlazi Visa kartičarskoj organizaciji.
 
4. Ovo više ne može provereno već godinama unazad, obrni-okreni ne gine ti konverzija u EUR u nekom trenutku, tako da gledaj da uvek imaš evre na računu pre nego što platiš bilo šta.

Što se tiče provizije za plaćanja karticom, ako se dobro sećam, Dina ima fiksnu proviziju od ~2 RSD po transakciji dok se za ostale naplaćuje 0.2% od iznosa na računu za debitne i 0.3% za kreditne kartice, ne sećam se da li beše postoji i fiksni deo i da li se plaća još neka provizija prema banci kao acquirer-u. Neka me neko ispravi ako grešim.
 
@twister
ako si otvorio Hit + tip računa onda ne plaćaš održavanje jednog deviznog računa tako da možeš da uzmeš tu visa internet karticu (ja je koristim preko 10 godina već) i kad hoćeš nešto da uzmeš, preko aplikacije ili online kupiš evre na taj račun vezan za vizu internet. Prilikom kupovine imaj u vidu da moraš imati par evra više nego što ti iznosi raču, recimo ako hoćeš da kupiš nešto za 10€ moraš imati barem 12€ na računu, ako je roba 200€ bilo bi dobro da imaš 210-220€ na računu.
Ovo je potrebno jer banka rezerviše više sredstava nego što iznosi sama kupovina pa posle par dana ti vrate to što su rezervisali.
Ako si otvorio klasičan Hit račun onda nemaš ništa "besplatno" tj. plaćaš tih 1.02€ mesečno ali samo ako imaš nešto na računu, ja uglavnom prebacim onoliko koliko je potrebno za kupovinu kako ne bi imao previše na računu pa onda pri kraju meseca prodam tih 1-2€ što su mi ostali i na deviznom računu ostane 0 pa mi ne naplate tih 1.02€ za održavanje. Smaranje jeste al neću da im dajeni ni 50 centi.
I da. ne isplati ti se da otvaraš dolarsku partiju, bolje drži evre na računu pa plaćaj i ono što je u dolarima sa tog računa, manja je provizija.
 
Što se tiče provizije za plaćanja karticom, ako se dobro sećam, Dina ima fiksnu proviziju od ~2 RSD po transakciji dok se za ostale naplaćuje 0.2% od iznosa na računu za debitne i 0.3% za kreditne kartice, ne sećam se da li beše postoji i fiksni deo i da li se plaća još neka provizija prema banci kao acquirer-u. Neka me neko ispravi ako grešim.
Provizija za naplatu karticama se sastoji iz dva dela, a to sto si naveo je ili zbirna provizija velikih sistema ili manji deo ukupne provizije malih trgovaca.
 
"Skinuće ti neko platu sa Visa Inspire kartice ako njom kupuješ online" je tako '99 logika. Da li neko poznaje nekoga kome se išta slično desilo? Imam i Visa internet karticu ali u 90% slučajeva plaćam na online sajtovima Inspire karticom na kojoj mi deceniju i po leže plata, sa sve dozvoljenim prekoračenjem, nikada se ništa nije desilo. Da, sigurnije je sigurno da imaš samo određenu sumu novca koju planiraš da potrošiš na online kupovinu ali mislim da je civilizacija napredovala da bi u bankama i dalje imali istu spiku kao pre deceniju za to zastrašivanje klijenata kako bi neko otvorio + održavao dodatni račun + platio izradu kartice. Nemam ništa protiv, kažem, imam je i ja ali me uvek iznervira ta priča polupismenih šalterskih službenika koji kada ih pitaš nešto iole komplikovanije znaju samo da kažu pao sistem i čekajte da pitam šefa, ali za krađa plate paranoju su uvek opismenjeni...
 
Bolje da uzme Visa Debit Classis nego Visa Internet karticu.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Po zakonu, banka mora da izda Dinu po dinarskom računu, bez obzira što paket predviđa i Visa Inspire. Dina nema 3D secure, što je mač sa dve oštrice, ali meni lično nekad više odgovara nju da upotrebim iz tog razloga pošto ne čekam na dodatnu potvrdu i odmah platim online. Ko je ne želi, neka je preseče i gotova stvar!
+1 za Visa Classic Debit. Kada je bila Electron, u početku su postojali problemi oko povlačenja sa PayPal-a i zato smo uzimali internet karticu. Uz Classic Debit je veća korist zbog isplate evra na bankomatima i od preprošle godine dodat je PayPass.
 
Još jedna prednost Classic Debit kartice je što može da služi i za plaćanje na POS terminalima a ne samo online (ima čip) što bude zgodno kad se ide u inostranstvo, plus se ne mora imati više sredstava od sume koju nameravaš da koristiš za plaćanje već ti skine tačno onoliko koliko košta to što plaćaš.
 
Cuvajte Dinu ako vam se desi da vam mc/visa bufe zadrzana u bankomatu. Sa te strane mislim da je dobro sto je ima.
 
Sveža informacija vezana za iOS aplikaciju. Promena iz EUR u dinare radi, ali zaobilaznim putem :)
Prvo ući u “Kalkulator kurseva”, izabrati varijantu EUR u dinare, uneti iznos i na kraju pritisnuti “Idi na Transfer i menjačnica da prodaš ovu valutu”. Na taj način se dobije ispravan ekran za prodaju EUR u dinare. Tako da se ne mora koristiti PC
Au hvala ti za ovo. :)
 
Na bankomatima koristim isključivo #withCach, od kako je uveden. Nema šta da proguta :)
 
Prešao sam na novu Intesa Mobi aplikaciju i planirao sam da pređem na novi online banking, međutim prilikom aktivacije mi traži da unesem referencu u mToken i generišem kod za aktivaciju novog online bankinga, a ja sam već obrisao staru Intesa Mobi 2.0 aplikaciju koja je imala mToken u sebi i nemam više mogućnost da je ponovo aktiviram. Da li moram da odem lično u banku i dobijem kod za aktivaciju novog online bankinga ili u novoj Intesa Mobi aplikaciji ima nešto kao mToken gde unosim referencu na osnovu koje dobijam kod?
 
Nazad
Vrh Dno