Šta je novo?

Veš mašine

Jeste bio taj članak u novinama, ali mislim da nije pisalo o kom programu se radi.
Ako je bio onaj "ECO 40-60", tu sve zagrevaju na ispod 40C.
LG mašine su odlične.
 
Kako merite temperaruru vode u mašini?

Satviš ruku na staklo i držiš je. Na ovoj LG, je na 60°C mlaka nekih 20 minuta i to je to.
Na staroj mašini kad pere na 90°C stepeni, celo kupatilo se zagreje od toga, a ne smeš da pipneš staklo. Na ovoj novoj se uopšte ne provaljuje da kuva pamuk.
Jeste bio taj članak u novinama, ali mislim da nije pisalo o kom programu se radi.
Ako je bio onaj "ECO 40-60", tu sve zagrevaju na ispod 40C.
LG mašine su odlične.

Mašina ko mašina je odlična, ali je izgleda loše isprogramirana. Treba joj update da joj kaže da kako da zagreje vodu.
Nisam još probao Eco, ovo je na Mixed Fabric.
 
Po toj logici moja rerna greje na 50c a ne na 250c koliko joj je zadato, jer je staklo jedva toplo.
 
Nije li duplo staklo?
Da li je uopšte staklo ili neka plastika što se ponaša kao izolator?
Ne znam zašto bi neki proizvođač pravio uređaje koji toliko greše u vezi sa temperaturom. Danas je bar lako meriti temperaturu sa greškom od +- 0,5 stepeni.
 
Poslednja izmena:
Nije li duplo staklo?
Da li je uopšte staklo ili neka plastika što se ponaša kao izolator?
Na rerni jeste, na mašini nije.


Ne znam zašto bi neki proizvođač pravio uređaje koji toliko greše u vezi sa temperaturom.
Izgleda zato da bi mogli da stave A+++ nalepnicu na nju.


Danas je bar lako meriti temperaturu sa greškom od +- 0,5 stepeni.
Nisam naivan da ne znam koliko je 95 ili 60 stepeni i da ne vidim da i kad izbacuje vodu nema blage veze sa time. Ne moram čak ni da guram ruku 🙃
 
Ja sam primetio da kad opipam staklo na 40 stepeni ono bude mlako. Računam da je to zato što je i staklo nekakav toplotni izolator.
Moja mašina ulazi u osamnsestu godinu i nije imala energetsku klasu. Nisu valjda i tad pravili mašine sa lažnom temperaturom?
 
Kakve su BEKO ves masine,onako uopsteno?


Da li bez problema odrade garantni period?
 
Različita su iskustva. Moja Beko punih sedamnaest godina i još radi.
 
Ja sam primetio da kad opipam staklo na 40 stepeni ono bude mlako. Računam da je to zato što je i staklo nekakav toplotni izolator.
Moja mašina ulazi u osamnsestu godinu i nije imala energetsku klasu. Nisu valjda i tad pravili mašine sa lažnom temperaturom?

Nije skoro nikakav izolator. Uzmi zagrej vodu na 50°C, pa sipaj u staklenu čašu i vidi kolika će biti teperatura čaše.
 
Ne znam zašto bi neki proizvođač pravio uređaje koji toliko greše u vezi sa temperaturom. Danas je bar lako meriti temperaturu sa greškom od +- 0,5 stepeni.
Svi proizvodjaci smanjuju temperaturu u odnosu na onu koja je zadata da bi se uklopilo i silne pluseve i A oznake kojima se hvale.
A ne smanjuju za stepen-dva vec razlike budu i preko 10 stepeni i onda bude milina jedna kako masine malo trose struje a bogme i vode,
 
Još malo pa će sve dobijati S+ oznake, raditi bez struje i prati bez vode.
Kao cilj je ušteda struje i vode. Rasipa se struja na silnu bespotrebnu rasvetu a voda na pranja auta, zalivanja tramvajskih baštica... Sad se svi svako malo tuširaju a ranije u bure sa kišnicom. Hoću, bre, da se mašina do vrha napuni vodom, deterdžent u potpunosti rastvori i gaće lepo otkuvaju kad ih ubacim posle mesec dana nošenja.
 
E ne moze, posle meseca dana, okreni drugu stranu pa jos mesec🤣🤣.
 
Svi proizvodjaci smanjuju temperaturu u odnosu na onu koja je zadata da bi se uklopilo i silne pluseve i A oznake kojima se hvale.
A ne smanjuju za stepen-dva vec razlike budu i preko 10 stepeni i onda bude milina jedna kako masine malo trose struje a bogme i vode,
Evo sad sam merio na 95, nije prešla 60 :rolleyes:
 
E ne moze, posle meseca dana, okreni drugu stranu pa jos mesec🤣🤣.
Nisam lud, da posle i trenerku moram da perem.o_O

Ma sve one su pravljene da budu štedljive. Još i na deterdžentima sugerišu da se sasvim dobro beli veš pere i na 30-40°C. Bakterije ne postoje. Ova moja toliko štedi na vodi da joj skoro ni vrata nisu potrebna. S druge strane, nijednom da se pokvari. Jedini razlog što je trpim.
 
Nije skoro nikakav izolator. Uzmi zagrej vodu na 50°C, pa sipaj u staklenu čašu i vidi kolika će biti teperatura čaše.
poredjenje ti nije na mestu, odnosno u ovom primeru sa casom, staklena casa ce najsporije da promeni temperaturu. uzmi srebrnu casu pa sipaj u nju, ona instant dobija temperaturu vode, to se desava toliko brzo da zbuni ljude, ja sipam vodu sobne temperature, a casa ledena kao da je voda iz frizidera, dok u staklenoj casi se to ne desava.
 
poredjenje ti nije na mestu, odnosno u ovom primeru sa casom, staklena casa ce najsporije da promeni temperaturu. uzmi srebrnu casu pa sipaj u nju, ona instant dobija temperaturu vode, to se desava toliko brzo da zbuni ljude, ja sipam vodu sobne temperature, a casa ledena kao da je voda iz frizidera, dok u staklenoj casi se to ne desava.

Pa metali generalno mnogo bolje provode toplotu do stakla. Ali vrata od veš mašine nisu metalna. A ako je unutra 95°C, nije puno bitno da li će spoljna strana instant da postigne tu temperaturu ili možda 100 puta sporije, recimo za 2 minuta.
 
Nije ti dobra računica. To je isto kao kad bi rekao da nije važno što izolacija bojlera više hiljada puta sporije provodi toplotu jer će se posle 100 minuta spoljna i unutrašnja temperatura bojlera izjednačiti. Zaboravljaš da vazduh konstantno hladi površinu. Zato je bojler zagrejan na 75 stepeni tek mlak na dodir. Staklo je oko 500 puta lošiji provodnik od srebra. Pošto je prilično debelo možeš slobodno da računaš na razliku između unutrašnje i spoljne temperature oko 40 stepeni. Da nije tako voda u mašini bi se brzo hladila pa bi grejač stalno radio.
 
Nekad su se mašine punile vodom do pola vrata pa je staklo bilo u direktnom kontaktu sa vrućom vodom i mogao si lepo da osetiš razliku u tempereturi onog dela koji je u kontaktu sa vodom i onog iznad koji nije. Danas voda jedva da se vidi u mašini tako da i to komplikuje utvrđivanje temperature vode merenjem temperature stakla na vratima.
 
Hocete da masine budu A+++ klasa a da peru sa puno vode, iskuvava 95 stepeni,
a istovremeno hocete da vam susara susi na niskoj temperaturi?
To ne ide jedno sa drugim.

Danas su prasak, struja i voda i vreme skuplji od bilo koje masine tako da se od toga polazi.

bitan je krajnji rezultat, a to je da bude brzo, jeftino i efikasno opran i osusen ves.
 
Danas sve mašine imaju duplo staklo (ondnosno staklo sa unutrašnje i plastiku sa spoljne strane), tako da dodirom nema šanse da se i približno oseti temperatura.
Imao sam slučaj da smo morali da prekinemo pranje na 60C i izvadimo deo veša. Mašina je izbacila vodu i otključala vrata nakon 10tak minuta (da se veš kao malo ohladi). Kad smo otvorili vrata, veš je i dalje bio vrlo neprijatno vruć na dodir. Plastika sa spoljne strane vrata je tek bila mlaka.
bitan je krajnji rezultat, a to je da bude brzo, jeftino i efikasno opran i osusen ves.
Jeftine (štedljive) i efikasne sigurno jesu, ali su zato danas dosta sporije kod pranja.
 
Hocete da masine budu A+++ klasa a da peru sa puno vode, iskuvava 95 stepeni,
a istovremeno hocete da vam susara susi na niskoj temperaturi?
To ne ide jedno sa drugim.

Danas su prasak, struja i voda i vreme skuplji od bilo koje masine tako da se od toga polazi.

bitan je krajnji rezultat, a to je da bude brzo, jeftino i efikasno opran i osusen ves.
Hoću da bude Đ klase a da pere sa puno vode i iskuvava na 95°. Ispod sam prosečne potrošnje struje i vode po domaćinstvu, ne dogrevam se i ne koristim klime pa hoću malo ovde da se bahatim.
Što je brzo to je i kuso, kako kažu. A brzo, jeftino i efikasno teško da skupa ide u isti koš.
 
Hoću da bude Đ klase a da pere sa puno vode i iskuvava na 95°. Ispod sam prosečne potrošnje struje i vode po domaćinstvu, ne dogrevam se i ne koristim klime pa hoću malo ovde da se bahatim.
Što je brzo to je i kuso, kako kažu. A brzo, jeftino i efikasno teško da skupa ide u isti koš.

Evo, to imaš ovde da kupiš. Nije ni skupo.
:p
 
Vrh Dno