Šta je novo?

DIY radionica :)

Juce sam zavrsio jos jedan projekat koji nikad nisam radio :) Radi se o sander i grinderu u jednom :) Covek krenuo sa sanderom samo pa na kraju ispalo da zeli i grinder da ima i da moze i vertikalno i horizontalno da radi.... Evo par slicica:


























 
Juce sam zavrsio jos jedan projekat koji nikad nisam radio :) Radi se o sander i grinderu u jednom :) Covek krenuo sa sanderom samo pa na kraju ispalo da zeli i grinder da ima i da moze i vertikalno i horizontalno da radi.... Evo par slicica:


























Valjke praviš od aluminijuma ili ?
 
Od marinija i celika :) Zavisi sta imam i sta covek zeli...
 
Nisu profi masine ali rade sasvim dobro za te pare :)
 
Delim tvoje mišljenje mada delimično, ima ljudi koji su u prilici da daju i 500e i više za neki alat koji će koristiti u hobi radionici, nije im za zameriti...i ja bih da mogu 🙂
Npr. meni je "natrčao" jako dobar strug i velika stubna u firmi u kojoj sam zaposlen, i sve na varijantu "dođem ti" i nije bilo šanse da propustim priliku 😃
A nisam profi u tom poslu, polako učim zanat jer volim i imam veliku želju da od toga napravim privatan posao...ako se otvori prilika 🙂

Takođe, što bi se reklo "volim da imam". Supruga me kritikuje do prve prilike kada iz radionice završim posao. Onda kaže "Nisam znala da to imaš" :) Ja se mislim, kada bi sve znala :ROFLMAO:
 
Ahahahaahh znas koliko ljudi mi tako prica :) Svi se boje zena :p Svi kazu 'kad bi znala sta imam razvela bi se odma' :)
 
Svi se boje zena

Nije to strah, više taktika. Bolje je da odmah pristaneš na to što traži, nego da se svađaš i opet pristaneš na to. Samo dzabe trošiš snagu. Ovako je bolje. Kupuješ na "crno". Meni su zabranjeni Kompjuteri, Hi Fi, mašine, ribice, stripovi.

U stvari, sve mi je zabranjeno osim garderobe, a to me baš i ne zanima.
 
Moram ovom prilikom da pohvalim svoju suprugu koja me često i nagovori da kupim nešto od alata za radionicu (naravno kada finansije dozvole) , jer se i ona često "ogrebe" od zarade od privatnog poslića koji radim u slobodno vreme 😃
Morate da date da biste dobili 🤣
 
Ahahahahahah jao jao saveta :p Ja ne mogu da trpim tako nesto, nemam ja volje da me neko kontrolise uvek. Zato sam i freelancer jos uvek a imam 28 leta :)
 
Moja nikada nista nije prigovorila osim jednom kada me je pitala (misleci i na alat naravno): a zasto moras od svega da imas 2 komada?!
Nemam, imam samo jednu zenu...
I to je bilo to za 20 god... :D

Nemanja, koje lezajeve koristis u masinama tj koji brend?
 
Ahahaah dobro si joj rekao :) Do nedavno sam FKL a vec neko vreme NKE... SKF sam prestao jer su bezobrazno skupi a kvalitet nista posebno naspram recimo NKE. SKF recimo 400din a NKE 200 a fora je sto mi NKE lezajevi isto rade kao i SKF...
 
FKL su skroz korektni lezajevi oduvek bili . Ne znam sta je se desilo s tom nasom fabrikom ?
SKF su nista posebno sem po ceni ,jedino sto ih ovi u mojoj firmi preferiraju. Licno moje masine koje servisiram unatrag dve godine koristim KYK lezajeve .
Ono sto sam primetio u nekim aplikacijama se koriste otvoreni lezajevi i kada se skinu obloge za zatvaranje KYK je bas napunjen mascu dok je u SKF onako sirotinjski.
Koristim i jeftine kineske lezajeve na mestima gde se obicno lezajevi ne koriste ali kada su bas jeftini onda im nema bolje zamene. Za neusiljenje aplikacije su bas korektni,obicno na nekim alatima koji su vodjice za ostrenje ili kao zamene za tockice lezaju od 20 dinara nema ravnog. Uvek imam desetak onih malih u fioci.
 
FKL, NKE, TIMKEN, SNR, FAG od dobrih a od losijih CX, KYK i WBF To uvek koristim i ikad nisam imao problema.. Najvise koristim FKL jer mislim da su best buy a sad su odlicni i NKE sa cenom...
 
Pa ne bih rekao da SKF nisu nista posebno.
Kod nas u firmi samo njih koriste jer su nadmasili sve ostale na heavy duty masinama koje rade 24/7, po recima sefa odrzavanja, kojeg sam pitao zasto imamo samo SKF u magacinu kada sam trazio sebi model i oznaku lezaja za moj 3d stampac.
Mana SKF je maloprodajna cena, taj isti sto je meni trebao je 5€ komad dok je za firme veleprodajna 0.80€.
Mada sam uveren da za normalnije upotrebe ostali zavrsavaju posao bez problema, jer su ovde ipak ekstremni uslovi u pitanju.
 
SKF su odlicni lezajevi to stoji ali cena im je u nebesima i glupo mi je dati 50% para za lezaj koji ce mi raditi 10% duze... Ja pricam za grindere koji zive bas u losim uslovima, voda i sitna prasina koja je najgora za sve...
 
Da li je neko pravio nonijus za uzduzni suport na strugu ? Ima li neko iskustva sa time ?
 
Moj izbor lezejava bi bio koyo, timken, fag.Sa skf neki nisu imali lepa iskustva.
 
FAG i SKF su vrh za ležajeve ali problem je iz koje fabrike stižu i ukojoj klasi su izradjeni, imaju proizvodnju u gomili država. To je kao IKL koji je postojao kod nas i radili su po licenci FAG-a.
 
Sada me podseti, u Kanadi, u jednoj našoj fabrici diskova za kočnice smo jedno vreme instalirali IKL ležajeve ali su bili distribuirani kroz drugu firmu, verovatno FAG.
Inače za mašine nisam nikada baš mnogo birao marku, samo gledao šta je raspoloživo. Svi glavni proizvođači industriskih ležajeva su istog kvaliteta a zamena ležajeva u industriskim mašinama je česta bez obzira na marku.
 
Materijal za izradu ležajeva je u standardnom kvalitetu ali postoje klase proizvoda u zavisnosti od tolerancije mera i oblika i kvalieta termičke obrade. Kuglice se odvajaju po toleranciji oblika i pakuju se te ležaj sa kuglicama u većoj toleranciji oblika brže počne da "krcka" mada su predvidjeni za računati broj sati rada.
IKL ležajevi su do početka 90-ih bili svetski a sa početkom sankcija tu se pakovalo svašta :D
 
Da li je neko pravio nonijus za uzduzni suport na strugu ? Ima li neko iskustva sa time ?
Nemas neke posebne mogucnosti ako zelis digitalno ili dohvatis digitalno merilo i postavis na strug i jedan kraj fiksiras za stazu drugi na suport.
Idealnija i skuplja varijanta je da se igras s mernim letvama (linearni enkoder ali su i mogucnosti vece ).Tako je npr odradjen strug i glodalica kod mene na poslu. Skroz elegantno reseno vise ni ne gledam na podelu na tocku. Varijante s enkoderskim diskovima bih ja radje zaobisao .
Ovakav slican je kod mene na glodalici

ima i ovakav za jednu osu
 
Nemas neke posebne mogucnosti ako zelis digitalno ili dohvatis digitalno merilo i postavis na strug i jedan kraj fiksiras za stazu drugi na suport.
Idealnija i skuplja varijanta je da se igras s mernim letvama (linearni enkoder ali su i mogucnosti vece ).Tako je npr odradjen strug i glodalica kod mene na poslu. Skroz elegantno reseno vise ni ne gledam na podelu na tocku. Varijante s enkoderskim diskovima bih ja radje zaobisao .
Ovakav slican je kod mene na glodalici

ima i ovakav za jednu osu
Ovaj drugi za jednu osu bi mi više odgovarao , prvenstveno zbog cene , a i na tom jednom suportu nemam nonijus.
Razmišljao sam i o izradi nonijusa ali nakon odgledanih par klipova na YT o izradi istog mislim da je bezbolnije i brže resenje ovaj tvoj predlog.
 
Pazi za poprecni suport mozes uvek da pazaris neki jeftin kineski digitalni subler i da ga iskoristis ako bi npr 150mm zavrsilo posao.Za npr 10 e nemoze bolje.
 
Jedno 2 godine nisam ni silazio u radionicu pa je sve prašnjavo. Ovo su neke od mašina o kojima sam pričao.
20211110_140111.jpg20211110_140226.jpg20211110_140313.jpg20211110_140458.jpg20211110_140522.jpg20211110_140628.jpg20211110_141106.jpg
20211110_141352.jpg20211110_141343.jpg20211110_141402.jpg
 

Prilozi

  • 20211110_140111.jpg
    20211110_140111.jpg
    293.3 KB · Pregleda: 5
  • 20211110_140216.jpg
    20211110_140216.jpg
    308 KB · Pregleda: 5
  • 20211110_140458.jpg
    20211110_140458.jpg
    159.9 KB · Pregleda: 5
Ljudi, što je ovo dobro



da li za ovu mašinu može da se upotrebi motor od brisača. Ako može da okreće prase valjda može i jednu limenku da zgnječi
 
Dobraaa :) Mora subscribe!
 
Nemanja, da li ovo može da se napravi sa motorm od brisača ?
 
Ne, preslab je
 
Nazad
Vrh Dno