Šta je novo?

Koje miševe imate?

This guy figured out why Logitech's mouse buttons are failing so quickly, and it's because they ironically used more expensive, "ruggedized" buttons rated for 50 million clicks, but neglected the operating voltage​




Basically, Logitech heard y'all say the MX518 was the best mouse ever.
They copied part numbers from that mouse for all their new products, like the Omron D2F switches rated for 20 million clicks - your MX518 still works, after all, right?
They actually got newer, more expensive versions of those switches rated for even more clicks - 50 million clicks.
These switches are designed to run at 5 volts and 10-100mA. The MX518 did, but most mice in the past 5-10 years haven't run at that high a voltage or current. Most run at 3.3v and ~1mA, especially battery powered mice.
3.3v and 1mA is off the charts for the rated spec for these Omron switches. If the voltage and current are too low, like in modern Logitech mice, the super thin oxide layer that forms on the metal contacts inside the switch after a few months/years makes the switch bounce. The switches are not mechanically failing, they are just not designed to run at these specs.
Ironically, their switches would have lasted longer if they had picked a cheaper switch rated for only 5 million clicks, because the material in these less rugged versions has a wider "wetting current" range and can actually operate at their tiny current.

TLDR: They didn't try to cheap us out, but they did make a stupid electronics engineering mistake in the name of marketing.
It may sound hard to believe that a company as smart and reputable as Logitech would do something as crazy as buy parts that aren't rated for their operating current and voltage, but you can look up these parts spec sheets yourself, and you can see what voltage and current your mouse switches are operating at yourself. It's crazy but it's true.
 
Kao sto je i sam rekao, on nije elektro-inzenjer, vec gitarista.

Mrzi me sad snimak da gledam jer 90% sadrzaja je..., ali procitao sam ovaj tekst, moje skromno misljenje (iako ni sam nisam elektro-inzenjer) je da je otisao preduboko u analizu i analizirao nesto sto ni sam ne poznaje i napravio nesto cega nema, te doneo totalno pogresan i zakomplikovani zakljucak, a problem nije bas toliko komplikovan, vec poprilicno jednostavan :). Jeste, bas Logitech nije znao da treba da koriste 5v umesto 3v switch-eve u gotovo svim misevima :). Uostalom, zamenis japanskim ili nekim trecim rejtovanim isto na 5v i gle cuda, radi... Switch nema u sebi elektroniku i tacka, a materijali koji su u njemu su dovoljni da provode i 3 i 5 i vise, to je mizeran napon, dakle samo glupi kratak spoj i cao.

Problem je u mehanici, u losim provodnim materijalima u switch-evima i to je sve. A marketing je 10, 20, 50M klikova, to u ovom slucaju ne znaci nista. Ono sto sam ja primetio, oni sa 50M oznakom imaju znatno manji otpor, labavi su, kao da bi im se produzio vek trajanja. Problem je sto oksidiraju i jedni i drugi, jer materijal je djubre.
 
Zato su se i vratili na Omron 20M kod GPW jer imaju manji procenat otkazivanja u prve 2 godine...
Verovatno ce i na ostale serije da vrate

+edit
Ne znam zasto potenciraju kineske Omron koji su krs, mogu na japanske da se prebace ili da predju na Kailh, TTC silver/gold, Huano...

+edit2
HyperX Pulsfire Haste koristi TTC prekidace a o misu se nigde recimo ne pise. Cak je i izrada odlicna i bolja od nekih duplo skupljih modela
Steta sto je mali iance bih ga na keca pazario.

+edit3

U sredu mi stize DA v2 sa opto-mehanickim, ako nisu previse mushy (navodno je bilo nekoliko tisih revizija i optimizacije kod DA/RVU modela) zadrzacu ga a ovaj GPW saljem nazad.
(zbog ergonomije prevashodno)
 
Poslednja izmena:
Kao sto je i sam rekao, on nije elektro-inzenjer, vec gitarista.

Mrzi me sad snimak da gledam jer 90% sadrzaja je..., ali procitao sam ovaj tekst, moje skromno misljenje (iako ni sam nisam elektro-inzenjer) je da je otisao preduboko u analizu i analizirao nesto sto ni sam ne poznaje i napravio nesto cega nema, te doneo totalno pogresan i zakomplikovani zakljucak, a problem nije bas toliko komplikovan, vec poprilicno jednostavan :). Jeste, bas Logitech nije znao da treba da koriste 5v umesto 3v switch-eve u gotovo svim misevima :). Uostalom, zamenis japanskim ili nekim trecim rejtovanim isto na 5v i gle cuda, radi... Switch nema u sebi elektroniku i tacka, a materijali koji su u njemu su dovoljni da provode i 3 i 5 i vise, to je mizeran napon, dakle samo glupi kratak spoj i cao.

Problem je u mehanici, u losim provodnim materijalima u switch-evima i to je sve. A marketing je 10, 20, 50M klikova, to u ovom slucaju ne znaci nista. Ono sto sam ja primetio, oni sa 50M oznakom imaju znatno manji otpor, labavi su, kao da bi im se produzio vek trajanja. Problem je sto oksidiraju i jedni i drugi, jer materijal je djubre.
Ja mogu sve ovo da potvrdim kroz iskustvo sa prekidačima na brusilicama / bušilicama / čekićima / mešačima...
Kako ovo rešavaju DeWalt, Metabo i Milwuakee npr? Tako što dodaju malo masti u sam prekidač.
Neko bi pomislio da je to zapaljivo tamo gde prolazi ~5A na 220V ali zapravo prekidači izgore jer se nakupi / stvori oksidacija na njima, kontakti "zagarave" i onda sve to zasmrdi i zapali se a usput izgori i strukturu unutra da ne može da se popravi već da mora sve da se menja.
Bukvalno neki gram (manje od zrna graška) masti spašava prekidač na duže staze.
 
ejonwx8mea671.jpg



Ako utegnu skoljku, fw/bw tastere i skrol imaju endgame mis.
Zowie ec1 iz 2015 mi je jedini mis koji je nadziveo ostale (uz mx510 i 518) i koji jos uvek sljaka kao backup. Jedino klizace sam zamenio.
 
Ono sto mogu da kazem za Zowie miseve, je da su jako jako izdrzljivi, a imaju Huano switch-eve. Scroll enkoder nije mehanicki i zato se i ne kvari, jedino je malo osecaj losiji, jer je isti kao na Microsoft misevima.
 
@imarkovic sve sto je rekao je na mestu. Ovo je cist dizajnerski propust, namerno ili ne, nije ni bitno.
Cak je ponudio odlicna resenja. Da Logi ima pameti, zaposlili bi ga.
Na zalost, zna vise nego 99% nasih inzinjera. Znam ga od ranije jer se bavi 3d printing elektronikom.
Specifikacija komponenti je fundamentalna stavka u industriji, i to je objasnio zasto.

@SuperStarr mast zamenjuje skupe legure u prekidacima. No svakako nikako nisu za poredjenje te dve vrste prekidaca.
 
@DukeLander izvini, malo sam zbunjen, ili nisam dobro shvatio, ili si me zamenio sa nekim, nikad se nisam bavio 3d printing elektronikom... Ispade pohvala neopravdana, ali svakako hvala :)
 
moje skromno misljenje (iako ni sam nisam elektro-inzenjer) je da je otisao preduboko u analizu i analizirao nesto sto ni sam ne poznaje i napravio nesto cega nema, te doneo totalno pogresan i zakomplikovani zakljucak, a problem nije bas toliko komplikovan, vec poprilicno jednostavan
Ovo
 
Stigao DA v2, za 38e u sklopu prime days ponude.
Nisam preterano odusevljen opto-mehanickim tasterima - previse su mekani/laksi klikovi i uz to je manje definisan klik (+bucniji od Omrona)
Lmb/rmb su vrlo labavi, postoji hod od 1-2mm horizontalno i nesto manje vertikalno , oseca se "grind" ispod lmb/rmb tastera - sto je verovatno usled samog dizajna misa jer je gornja skoljka iz jednog dela. Isti slucaj kao i kod Zowie ec1 misa (kao i g603 samo ne bas ovoliko izrazeno), s' tim sto je ovaj fleks (i krckanje/grind koje stvara) bas primetan od polovine misa gde se nalaze DPI tasteri.
Na starim DA (barem na DA black ed.) ovo nije bilo primetno tj nije postojalo jer su lmb/rmb tasteri bili blize jedni drugim tako da je skoljka bila rigidnija. Da prolazim kroz vise komada nemam zaista volje a navodno je bas ova serija "made in China" bolja po pitanju QC-a od Tajvana.

Oblik tj ergonomija je odlicna - deluje da su stesali "grbu" i suzili desnu stranu u prednjem delu tako da se lakse kontrolise nego recimo ec1-a.
Ostatak izrade je ok, nema fleksa kucista niti kvrckanja plastike ili skrola (koji mi ostavlja bolji utisak od klasicnih Logi), iako bih rekao da sama plastika kucista misa malo ostavlja utisak supljikavisti u odnosu na GPW.
PTFE glideri su inace odlicni i osetno lakse klize u odnosu na normalne (crne) koje sam do sada sretao na misevima - tako da je za mene obavezan upgrade ubuduce na bilo kom misu.
Kabal je oblozen i vrlo fleksibilan, mozda ostavlja utisak da je jeftin (materijal kao da je pamuk ne sintetika) ali bih ga preferirao na svim misevima umesto klasicnih gumenih ili krutih paracord resenja na g502 hero recimo.
Razer Synapse je nazalost obavezan za podesavanje i snimanje profila na misu, nakon cega sam obrisao.

Zaista ne razumem hajp oko Razer Viper ultimate i opto-mehanickih prekidaca ako koriste iste kao DA v2 i ako je isti osecaj.
SIgurno bih voleo dugotrajnije/pouzdanije resenje sto se prekidaca tice, ali trebali su dodatno da ih optimizuju. Pritom klasicni mogu da se zamene i nekim drugim aftermarket resenjem dok ovi opto-mehanicki kada riknu mis moze da se baci ako je van garancije.
Sve u svemu rekao bih da je klasican Razer, naplacuju papreno odlicno dizajnirane i nahajpovane produkte ciji je QC i dalje upitan... Realno i po ovoj ceni od 38e ga je tesko preporuciti jer verujem da za ~50e ima boljih opcija. Uopste mi nisu jasni techfluenseri koji su mogli da preporuce i provuku ispod radara mane DA v2 i to po punoj ceni.
 
Poslednja izmena:
+edit2
HyperX Pulsfire Haste koristi TTC prekidace a o misu se nigde recimo ne pise. Cak je i izrada odlicna i bolja od nekih duplo skupljih modela
Steta sto je mali iance bih ga na keca pazario.

Samo mu je cena bezobrazna van USA. Razmišljao o njemu ali mislim da ću pre pazariti G102/203 za claw/pinch grip iako mi ne Haste na papiru zanimljiviji zbog male težine.
 
Da li je realno da ni kod Logitech (kao i kod Razera) nije moguca deaktivacija RGB-a na misu ako ne radi Logitech G Hub u pozadini?
To znaci da iako se snimi profil sa podesavanjima (DPI) i iskljuci tj promeni RGB mod, cim se iskljuci GHub/Synapse mis se vrati na default RGB podesavanja - u ovom slucaju na oba ide "rainbow breathing"
Posebno iritira na wireless-u igra ulogu gde sreze bateriju sa ~60h na ~40h...

Tehnicki mozes da snimis vise profila (samo DPI podesavanja) na misu ali su neke funkcije limitirane/uslovljenje kod Logitecha i Razera djubretom od softvera koje mora da radi u pozadini...
U to sve u 2021. godini... Ali bitno je da oba programa skupljaju analiticke podatke i da za DA v2 svaki put kada restartujem/upalim desk iskace notifikacija da sistem zahteva restart kako bi mis funkcionisao, iako sam obrisao Synapse
 
Poslednja izmena:
Za clanove koji vise prate situaciju oko miseva:
Da li imate preporuke za nesto "egzoticnije" brendove/modele koji ne koriste Omron 20m/50m prekidace a pritom su nesto kvalitetniji?

Za sada sam uspeo da naletim na:

GWolves Hati (TTC Golden Micro 100m) + dolazi i sa rezervnim kablom, klizacima i setom prekidaca (mogucnost hotswapa kao i kod Asus ROG modela) - prakticno ceo rezervni mis.
HyperX Haste (TTC GM 60m), skoro je HP preuzeo gaming brend
Dream Machines DM6 Holey (Huano Blue 20m) - navodno je kao i GWolves "ispod radara" u gaming vodama, nesto noviji brend sa vise kopija popularnih modela (videh cak i Mionix kopiju)

Genesis Krypton 550 (Huano 20m)- totalno nepoznat, ali i oni kopiraju poznate modele
Mars Gaming - deluju kao kineski klon vise popularnih modela (kao i GK iznad), takodje sa Huano prekidacima.

DM i Gwolves Hati izgledaju interesatno, ovaj potonji samo kod danskog Proshopa moze da se nabavi.
Nikako mi se ne svidja trend ultralight honeycomb miseva, jer deluje da utice na kvalitet - sam kvalitet plastike deluje losije, pritom postoji mogucnost i fleksa kucista usled teznjom da se sto vise redukuje tezina.
 
Gde bih mogao u nekoj BG radnji da pogledam/probam Logi ergo miseve, mislim na MX ANYWHERE i MX MASTER dvojke i trojke?
Vecina radnji ima zapakovane...
 
@dexx01

Mislim da taj film ne'š gledati. Nisu to jeftine stvari da ih neko ostavi na "izvoli isprobaj" tek tako. A nisu ni neke top of the line stvari gde dolaze probrani kupci, pa znaš da ako probaju da uzimaju i sa probom im se ne ubija cena.

Inače, to ako ima, ima samo kod velikih (Tehnomanija, WinWin, Gigatron...). Svi ostali nema šanse da se igraju sa 10-15k dinara tek tako da bi neko došao sa "masni prsti" (ne ti, karikiram) i čačkao miša njima tu u radnji - klik, klik, klik-ing intensifies....
 
Na ušću u gigatronu je bio izlozen neki koriscen logitec, ne secam se tacno koji model ali je neki od MX serije.
 
Koristim neki Cooler Master Master Mouse S koji sam sebi kupio za upotrebu na sluzbenom laptopu jer mi firma daje samo mis koji nema thumb switch-eve za forward/back funkcije na koje sam navikao.
Nazalost koristim ga i za desktop iz razloga sto na Logitech G502 Hero i levi i desni klik pocese da zezaju i pre nego sto sam to ocekivao.
Desavaju se dupli klikovi, ne mogu da prevlacim prozore jer pritisnut klik "ne drzi" i slicne budalastine. Ovo mi se desavalo i na Roccat Kone XTD i na G500 pre toga.
Kad god sam kupio te skuplje gejmerske miseve, uvak sam imao taj problem sa klikovima...
Neko zna u NS ili okolini gde bih mogao popraviti G502 Hero klikove?
 
Bio danas, u G-u imaju zalepljene za malo drveno postolje i ANYWHERE 2S i MASTER 2S, tako da se može probati...
Ja imam Master 2S i moram reci brutalan mis. Radi na bilo kojoj povrsini i staklu i medijapanu visokog sjaja (to mi je sto).
A najbitnije je da je vrlo udoban za rad.
 
ako se mucite sa podlogama ili ste navikli na "astal",evo mogu da preporucim logitech g440. plasticna podloga,tvrda. savrsena za mene,najbolji potez koji sam uradio. jeste da kosta 3400 dinara,ali... dobar je i mis g402 ali razmisljam preci na razer basilisk.

20210712_195846.jpg
 
au brate znam taj osecaj i jako mrzim. to se desava na onim kineskim sugavim misevima. ako si novog razera kupio onda je to stvarno sramota za njih jer su im misevi preskupi. a ako si polovan kupio onda....u svakom slucaju tasteri su otisli i probaj ih zameniti.
Koristim razer basilisk hyperspeed vec par meseci i u poslednje vreme mi se desava da recimo uhvatim email u outlooku i prevlacim ga u neki folder i on ore nego što ja pustim klik on sam to uradi, ispusti mi email i baci ga pitaj boga gde.
Ja reko ajde mozda ne drzim dobro klik, ali ovo se ponavlja, kao da puca veza izmedju resivera i misa ili je otišao klik.
Posto baterija njje, novu sam stavio i isto se desava.
Snimio sam i video ali ne znam kako da ga ubacim ovde.

Da li da reklamiram u garanciji?
 
Problem je u komunikaciji izmedju misa i laptopa, recimo vec mesec dana ga koristim preko bluetooth konekcije bez problema.
Nije fizicki kvar na tasterima.
Negde na netu sam procitao da ima sukob izmedju usb 3.0 na laptopu i 2.0 recivera od misa.
 
Imao sam pre oko pola godine G102 Lightsync ali sam ga ubrzo prodao, nije mi se svideo skrol i kvalitet plastike.

Sada je na nekoj akciji G305 Lightspeed (plus imam bodove za 700 din. pa bi izašao 5.600 din.).

Da li je jedina razlika između G102 i G305 što je G305 bežični ili G305 ima još unapređenja?
 
Našao Benčmark recenziju tako da odustajem.

Kod:
https://youtu.be/UEXN_LE72CM?t=165
 
e ljudovi. uzeh polovan beli razer basilisk onu prvu generaciju. levi klik bas lepo radi,medjutim desni klik se jace cuje i trazi jaci pritisak. i bas se cuje dosta jace,duplo jace nego levi. jel to znaci da je menjan taster na desnom ili sta?
 
Generalno moguce je da se jace cuje zbog maske, desni klik je nizi u odnosu na levi, ali ako je bas izrazito, mozda je i menjan za neki koji je glasan. Vidi mis odozdo, slikaj, obicno se vidi po klizacima da li je otvaran.
Kad se menja klik, najbolje je zameniti oba.
 
Generalno moguce je da se jace cuje zbog maske, desni klik je nizi u odnosu na levi, ali ako je bas izrazito, mozda je i menjan za neki koji je glasan. Vidi mis odozdo, slikaj, obicno se vidi po klizacima da li je otvaran.
Kad se menja klik, najbolje je zameniti oba.

steta,bas me nervira. pa sta znam,on ima sive glajdere. nisu bas u neko stanje perfektno,mozda je otvaran...
 
auuu. otvorio sam ga i sta se desava sad? pa jedino levi klik je crvene boje i pise na njemu razer. svi ostali klikovi u misu cu crni i imaju neki znak na njima,neka druga marka. tvrdji su dosta i cuju se. ne znam de da nadjem neki mekani klik. i kako to zameniti ako ne znam da lemim? :) do sada sam ih obicno otvarao i rucno menjao one limcice,ali to je smece od posla.
 
Nazad
Vrh Dno