Šta je novo?

Mobi Banka (ex Telenor Banka)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Virtuelna kartica (kakva god), podrska za nfc placanje i nfc (beskontaktna) kartica su 3 razlicite stvari
 
čovek je pitao "da li postoji mogućnost NFC plaćanja karticom", i odgovor je da

moguće da je mislio na aplikaciju koja koristi ugrađeni NFC u telefonu, i da odatle potiče nesporazum
 
Ma da, nebitno vrv se pogresno izrazio, posto su danas skoro sve kartice bezkontaktne, pa mi je logicno da je mislio na nfc placanje mobilnim umesto karticom, kao ovo:
a to nema u mobi banci jos.
 
Otvorio sam racun u mobi banci danas popodne. Jel da bih ubacio novac na racun dovoljno je da u bilo kojoj menjacnici ili posti uplatim uplatnicu sebi na broj racuna koji sam dobio npr 115-0381-br-mobilnog-xx? Ima li neka dodatna provizija sem 50 dinara provizije menjacnice?
 
To je to.

A provizija zavisi da li uplacujes u posti, banci ili menjacnici.
 
Za slučaj da nisi znao, ako imaš bankomat u blizini, jeftinija i brža opcija je da uplatiš novac na bankomatu. Nije potrebna kartica, samo mCash funkcija u aplikaciji.
 
Morate imati aplikaciju mobi na telefonu, po otvaranju aplikacije ima opcija mCache i on vam na telefonu otvori bar kod koji treba na ankomatu da skenirate. Lično znam da nekim bankomatima to ne radi, pa videćete sa desne strane bankomata crveni zrak kao u prodavnicama bar kod čitači. Kada prepozna kod, ispisace vaše ime i imate na ekranu uplata i to je to.
 
uplatio sam sebi na racun za probu 1000 dinara iz menjacnice uplatnicom pre 2 sata, u aplikaciji i dalje stoji 0 na racunu, jel treba neko vreme da legne ili sam se salio za 1000 dinara?
 
uplatio sam sebi na racun za probu 1000 dinara iz menjacnice uplatnicom pre 2 sata, u aplikaciji i dalje stoji 0 na racunu, jel treba neko vreme da legne ili sam se salio za 1000 dinara?
Вероватно нису у ИПС систему, тако да очекуј тек у понедељак око 9:30. Боље да си уплатио директно на Моби банкомати.
 
Screenshot_20210509-092728_Samsung Internet Beta.jpg

A taman sam hteo da se prebacim na Progresiv+ zbog ovog održavanja bez naknade... Zna li se koliko će biti održavanje posle?
 
Ljudi, zbog intesa price hike-a, razmišljam da mobi (koju već dugo vremena koristim kao drugu banku), učinim jedinom, izvadim i kreditnu karticu i prebacim platu, pa imam 2 pitanja...

1. Ako plaćam nešto u inostranstvu, kako se zadužujem? U dinarima, ili u eur, kao u intesi. Npr. kad kupim nešto za 100 dolara, intesa mi to pretvori u EUR po srednjem mastercard kursu (povoljan) i zaduži me u EUR, ja preko elektronskog bankarstva po povoljnom kursu kupim eure i isplatim dug. Dok npr. za kupovinu debitnom karticom intesa bi prebacila sredstva sa mog dinarskog računa po najnepovoljnijem kursu... Ako je zaduživanje samo u din, to mi se čini poprilično nepovoljno zbog nepovoljnih bankarskih kurseva.

Npr. po kursnoj listi sa sajta - https://online.mobibanka.rs/Info/Exchange potrebno je platiti preko 120 din za 1 eur, a pretpostavljam da kao i sve druge banke te najnepovoljnije kurseve koriste za ova automatska pretvaranja...

2. Kakva je prolaznost CC po internetu i fizički npr. u USA (ko je putovao, zna da imaju dosta starih POS uredjaja koji koriste magnetni zapis i koji su poprilično picky sa našim modernim karticama - neki zahtevaju offline CC processing i sl.)?
 
Poslednja izmena:
Ako plaćam nešto u inostranstvu, kako se zadužujem?
Trebalo bi (nemam lično iskustvo sa Mobi bankom u ovom pogledu) da se u svim našim bankama (sem Erste) račun prilikom plaćanja u inostranstvu zadužuje u EUR. Ako imaš EUR na računu (multivalutni je u mobi banci - nema dinarski i devizni račun) onda se samo naplaćuje ona provizija (1%?). Kurs u online menjačnici Mobi banke na osnovnom paketu je trenutno 118,55 (na jačim paketima je valjda bolji).
 
Trebalo bi (nemam lično iskustvo sa Mobi bankom u ovom pogledu) da se u svim našim bankama (sem Erste) račun prilikom plaćanja u inostranstvu zadužuje u EUR. Ako imaš EUR na računu (multivalutni je u mobi banci - nema dinarski i devizni račun) onda se samo naplaćuje ona provizija (1%?). Kurs u online menjačnici Mobi banke na osnovnom paketu je trenutno 118,55 (na jačim paketima je valjda bolji).
Pricam o kreditnoj kartici. Znaci ne zaduzuje se moj racun kao kod debitne, gde mozda imam evre na racunu, vec se na kartici stvara dug do limita kartice, koji ja onda mogu platiti odmah u celosti, ili preneti na sledeci mesec (revolving kredit)... E pa mene zanima u kojoj se valuti stvara taj dug, i po kojem kursu ako je u dinarima...

Sto se tice kurseva, vecina banaka u srbiji ima ruzan obicaj da imaju razlicite kurseve, jedan povoljan za online menjacnice i slicne gde ti licno gledas kurs i odboravas zamenu, i jedan jako nepovoljan (video sam i po 10% provizije u nekim bankama) za ove automatski obracunate promene...

Npr. tako mi je u intesi ako platim debitnom u inostranstvu, kartica je vezana samo za dinarski racun, pa ce povuci dinare po tom nepovoljnom kursu... (zato i placam iskljucivo kreditnim Intese po inostranstvima)
 
@Spooky85 A zasto recimo ne bi kupio devize i imao ih na racunu pre puta pa njima placao sve na putu eventualno KK da ti ostane za iznenadne troskove. Ides gde se koriste USD kupis ih, mnogo manje stresa oko toga da ce te banka "zakinuti" na kursu. Uvek je najskuplje placati sa KK.

Iskreno mislim da ce neka krupnija banka koja vec postoji u Srbiji da kupi Mobi, mozda cak i do kraja godine.
 
Ides gde se koriste USD kupis ih,
Zapravo,ako je tačno i za Mobi banku ono što sam ja napisao, da se plaćanje u bilo kojoj stranoj valuti fakturiše u EUR, onda bi trebalo imati EUR na računu i kada se plaća u USD.

E sad, verovatno Spooky85 ima neke svoje razloge zašto želi da plaća kreditnom karticom.
 
KK je super za iznenadne velike troškove, prekookeanske avio karte, kao i za štojekakve depozite, npr, sigurno ne bi bili presrećni da vam rent a car drži rezervisanih 1000 evra sa računa dok se ne oslobodi rezervacija mesec dana kasnije (iako kažu da će je osloboditi kad vratiš auto) - plus u tim nekim kombinacijama debitna neće ni da prođe... Mnogi hoteli rezervišu sredstva za osiguranje, meni se dešavalo u na službenim putovanjima, firma plaća hotel, ali hotel sa moje kartice rezervišu 800 evra za eventualnu štetu...

Mnogo je procesora koji još uvek ne prihvataju debitne i online i po nekim zemljama. Npr. 2017. na Menhetnu plaćao hotel i koristili su be magnetni čitač, već nešto još zastarelije-mehanički uređaj i specijalan papir da iskopaju reljefne podatke sa k. kartice na fakturu. Da ne spominjem neke zabiti gde koriste offline POS terminale koji po definiciji ne prihvataju debitne...

I KK je super povoljan ako sva dugovanja plaćaš po dospeću. Čak imaš I dzaba poček do 45 dana...

Na mnogo mesta online debitna ne prolazi, a CC su mi retko kad odbili...
 
kako tacno ide uplata na bankomat?
Da li si dobio Mastercard karticu? Kad dobiješ karticu samo ubaciš u bankomat, kucaš pin i nudi ti opciju isplate ili uplate, klik na uplata, otvore se vratanca, ubaciš pare, bankomat prebroji, potvrdiš cifru i to je to.

Na bankomatima Mobi banke nema provizije! Ne proveravaj stanje na bankomatu, svaka provera se naplaćuje, proveravaj preko web logovanja ili aplikacije u telefonu, tu je besplatno.
 
mislim da ce mi stici samo dina kartica, otvorio sam osnovni nalog sa besplatnim odrzavanjem
 
2. Kakva je prolaznost CC po internetu i fizički npr. u USA (ko je putovao, zna da imaju dosta starih POS uredjaja koji koriste magnetni zapis i koji su poprilično picky sa našim modernim karticama - neki zahtevaju offline CC processing i sl.)?

Ja već od samog početka Mobi tj. Telenor Banke koristim njihove usluge, imao sam par manjih-većih problema sa njima, ali kartica mi je bukvalno uvek radila bez greški. Jednom sam i koristio debitnu Master karticu u avionu gde su izričito više puta rekli da primaju samo kreditne kartice, a moja debitna jeste ladno prošla dok ortakova neka debitna nije. Isto dobra iskustva sa plaćanjem svugde u Kanadi i Americi, doduše smeštaj nikad nisam ja platio, pa o tome ne mogu da govorim.
 
A kome ide sada uplata 30e, penzosima i vakcinisanima ?

A vakcinisani penzioneri znaci 60e :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno