Šta je novo?

AMD B550 ploče

Nema spoljašljeg senzora po jezgru na Ryzen-u uopšte pa ne može ni program da ih vidi. Ti senzori su samo za svrhu boost-a i određivanja algoritma u samom procesoru.
 
Poslednja izmena:
Na MSI B550 Tomahawk, gdje je bolje ubosti m.2, u prvi ili drugi slot?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
U prvi slot do procesora.
 
Ima li ovde vlasnika b550 ploča sa ovim problemom?
 
Ima, mada su poprilično ispeglani novijim biosima.
 
Odavno sam viđao žalbe na taj konkretni problem na B550 Aorus Pro, maltene odmah po izlasku. Neko u komentarima na članak je pomenuo threadove o tome na raznim pločama i po raznim forumima...
I AMD, po običaju, posle ko zna koliko meseci tek priznaje da postoji problem, kao što je bilo sa 5700 serijom i drajverima, kao što su im trebali meseci AGESA lutrije sa svakom generacijom procesora koju izbace dok ne postane koliko-toliko stabilno...i posle "AMD good, Intel/NVidia bad". Ma, jeste...

Već neko vreme mi je padalo na pamet da uzmem B550 ploču, čisto na konto "future-proofinga"...hah. Pre ću da sačekam Alder Lake...
 
Koliko sam ja video, najviše problema sa USB priključcima imaju Gigabyte ploče iz nekog razloga. Jedan od poznatih Jutjubera koji se bavi foto/video opremom i video produkcijom generalno, imao je ogromnu muku sa šumovima i krčanjem koji su mu se javljali na DAC-u koji je bio vezan na USB na ploči. Promenio je AORUS Pro, AORUS Master i dve Vision D ploče ako se dobro sećam, i na kraju je došao do najluđeg zaključka uz pomoć mase ljudi koja mu je savetovala šta da radi. Ispalo je da Gigabyte ploče u kombinaciji sa njegovim Fractal Design Define 7 kućištem imaju nekih problema sa strujom/uzemljenjem. Probao je Asus ili MSI ploču i istom kućištu, sa istim komponentama, sve radilo OK. A onda je sve ove Gigabyte ploče probao u drugom kućištu, i sve su radile sem jedne koja je generalno bila felerična. U svakom slučaju totalno ludilo... 🤪
 
Sad vidim po netu, žale se i na LAN na B550/X570, nevezano za proizvođača ploče...na sve to su se odavno žalili na r/AMD nego slabo svraćam tamo...
 
Ja sam rizikovao sa Strix B550-E pa šta bude - bude.
 
Strix B550 ima 2.5Gb Intel LAN, koji je isto imao probleme...navodno je ispravljeno u B3 verziji LAN-a, proveri koji ti imaš. Mada, opet vidim komentare da još uvek hoće da zeza...
 
Strix B550 ima 2.5Gb Intel LAN, koji je isto imao probleme...navodno je ispravljeno u B3 verziji LAN-a, proveri koji ti imaš. Mada, opet vidim komentare da još uvek hoće da zeza...
Svaka ploča očigledno ima nešto... Čekam moju da stigne uskoro pa ću videti. Ako mi ceo komp baguje, lako će otići na doboš, pošto od tog kompa živim. Ne mogu sebi da priuštim da mi nešto novo ne radi onako kako je planirano. Iskreno, jako mi se smučilo celo PC tržište. Te majneri, te skalperi, te nestašice, uz sve i Korona. A da ne pričam da koliko vidim AMD ima baš nekih sitnih boljki i da ljudi generalno silno vreme provode po biosima što je meni suludost. Pogotovu za ljude koji nisu "overklokeri" ili neki kompjuterski stručnjaci. Ovo je prva AMD mašina koju uzimam u životu, posle hrpe pazarenih Intel računara. Za svojih 20 i kusur godina korišćenja računara, ušao sam 2 puta u bios iz nekih "problema", od čega je jedan bio što mi ploča nije prepoznavala CPU Fan. Iskreno, sve više i više razumem Apple i naginjem u njihov tabor. Dođeš, kupiš i ideš kući radiš... Pa koliko god da košta.
 
B550 Aorus Pro kod mene, od prvog dana bez ikakvih problema. Revizija 1 je u pitanju. Bios je bio neki iz kasnijih serija, dakle ne 'early bird'. Bilo je još par update-a istog kasnije, ali bez problema i dalje.
Mislim da je B550 ipak sada 'utabao' svoju stazu dovoljno da ne treba brinuti unapred, eventualno izborom ograničiti rizik, sa nekim 'buletproof' modelom, ako ga ima.
 
B550 Aorus Pro kod mene, od prvog dana bez ikakvih problema. Revizija 1 je u pitanju. Bios je bio neki iz kasnijih serija, dakle ne 'early bird'. Bilo je još par update-a istog kasnije, ali bez problema i dalje.
Mislim da je B550 ipak sada 'utabao' svoju stazu dovoljno da ne treba brinuti unapred, eventualno izborom ograničiti rizik, sa nekim 'buletproof' modelom, ako ga ima.
Znam da ima dosta ljudi koji imaju baš pozitivnih iskustava takođe, tako da je očigledno na žalost po sistemu "kako ti se zalomi".
 
Znam da ima dosta ljudi koji imaju baš pozitivnih iskustava takođe, tako da je očigledno na žalost po sistemu "kako ti se zalomi".
Bukvalno kako kome, moj drugar je imao muku sa 3600X i 2 stika memorije, video se samo jedan kako god da ih ubodeš, a vidim na YT kanalu "konkurencije" da nije jedini. Na kraju je nakon preganjanja sa servisom dobio u zamenu neku asusovu ploču gde sve radi normalno.
 
Ako nekoga zanima, MSI je dodao opciju za pristupacan Clear CMOS na B550I Gaming Edge ITX maticnoj. Glavna zamerka recenzenata je bila sto se mora rastaviti ceo racunar i skinuti IO shield kako bi se moglo pristupiti clear CMOS.
Resili su problem na ghetto nacin, napravili mali cutout na IO shieldu koji se lako izvadi i posle moze pristupiti srafcigerom. Dugme bi bilo previse fensi:rolleyes:
IMG_20210222_102648.jpg
 
Kako god okrenes, ona i Gigabyte B550i Aorus Pro AX su top ponuda ITX maticnih za ulozen novac. Da li ti vise znaci POST code ili malo bolji VRM i nedostatak chipset ventilatora je vise stvar ukusa. A da je bilo nakaradno odradjeno na MSI- jeste, ali sad bar funkcionise bez rastavljanja celog kompa.
 
Nije loša. VRM je pristojan, najjeftinija ploča sa POST kod displejom, pristojna selekcija portova...jedina mana po meni je što nema BIOS Flashback taster.
Sa cenom je tu negde pored Strix B550-F/A i Gigabyte Aorus Pro koje imaju neke prednosti ali i mane...
Sve u svemu, ok je, koliko znam.

Za koji procesor?
 
Nije loša. VRM je pristojan, najjeftinija ploča sa POST kod displejom, pristojna selekcija portova...jedina mana po meni je što nema BIOS Flashback taster.
Sa cenom je tu negde pored Strix B550-F/A i Gigabyte Aorus Pro koje imaju neke prednosti ali i mane...
Sve u svemu, ok je, koliko znam.

Za koji procesor?
Za 3700x.....mozda tomahawk umesto nje,malo skuplja mislim?
 
Možeš slobodno Tomahawk, pa i jeftiniju. Zavisi šta ti treba od konektora, može li mATX ili full ATX...

Čekaj, da li si pitao za Steel Legend B550M (mATX) ili B550 bez M (ATX)?
 
ima kod Madjara za 10-15e vise sada,sto je ocekivano

Vidi ovako... po recenzijama joj zameraju sto nema wifi (???) i vise USB potova... Sa druge strane ima hladan VRM koji nikad nisam video da prelazi 45c ... u tu plocu sam ubacio Ryzen 9 3900X i radi normalno.. neki Auto OC, sa VCore offset-om -0.125v .. Imam 4 slota popunjena sa G.Skill Ripjawas 3600Mhz CL19 po 8GB (Uzeo za neke smesne pare , 32GB oko 115 evra),
BIOS je ponudio dva XMP profila i radi bez problema... SSD M.2 NVME nikad nije presao 40c... itd.. Sa moje tacke laika, izuzetna ploca.

Ako ti znaci, neka ocitavanja iz Aida64

1614287542407.png
 
Vidi ovako... po recenzijama joj zameraju sto nema wifi (???) i vise USB potova... Sa druge strane ima hladan VRM koji nikad nisam video da prelazi 45c ... u tu plocu sam ubacio Ryzen 9 3900X i radi normalno.. neki Auto OC, sa VCore offset-om -0.125v .. Imam 4 slota popunjena sa G.Skill Ripjawas 3600Mhz CL19 po 8GB (Uzeo za neke smesne pare , 32GB oko 115 evra),
BIOS je ponudio dva XMP profila i radi bez problema... SSD M.2 NVME nikad nije presao 40c... itd.. Sa moje tacke laika, izuzetna ploca.

Ako ti znaci, neka ocitavanja iz Aida64

Pogledajte prilog 298940
Definitivno je uzimam ozbiljno u razmatranje,hvala.
 
Definitivno je uzimam ozbiljno u razmatranje,hvala.


Ako si uzeo za razmatranje, uradio sam Stress CPU da orjentaciono vidis temperature te ploce tokom 5 minuta testa.
Naravno imam 4 molex fan-a 1200rpm, 2 Scythe Kaze, skinuti sa Fuma 2, jedan 800 a drugi 1200rpm, a na tu Fumu 3 Arctic P12.

1614289678699.png
 
Ako si uzeo za razmatranje, uradio sam Stress CPU da orjentaciono vidis temperature te ploce tokom 5 minuta testa.
Naravno imam 4 molex fan-a 1200rpm, 2 Scythe Kaze, skinuti sa Fuma 2, jedan 800 a drugi 1200rpm, a na tu Fumu 3 Arctic P12.

Pogledajte prilog 298955
Imam dark rok 4 pro,plus gomilu noctua ventova u kucistu tako da to lepo radi sto se tice hladjenja,hvala ti,ocigledno je odlicna ploca,wifi mi ne treba,imam ionako adaptere
 
+ za MSI B550 tomahawk
 
Nazad
Vrh Dno