Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Uzmi onda slobodno, dobra je cena, a 4 sata porta je (barem meni) sasvim dovoljno, pa neka mu taj 5. i 6. [emoji56]
 
Kupio sam pre 5 dana Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD ... jako brz i hladan
Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD.jpg
Samo sistem i osnovne programe sam instaliaro na njemu, sve ukupno 33Gb zauzeto, isljučio sam defragmentaciju, system restore, hibernaciju,
pagefile prebacio drugi hard disk (WD Caviar Black WD1002FAEX) na kojem držim sve ostalo. Za ovih 5 dana sam dostigao 311TBW, na koju foru ? Svakodnevno mi se potroši mnogo GB ... šta jede tolike gigabajte ?
Windows sam samo instalirao ubacio sitne programe i uradio Windows Update i to je to.
14012021.jpg
CrystalDiskInfo_20210114224825.jpg
 
Poslednja izmena:
Како видим на слици (CrystalDiskInfo) пише 311 GB укупно (далеко мање од 311TB)...
 
Poslednja izmena:
Na fejsu u jednoj IT grupi ja posavetovao nekog lika za kupovinu M.2 i ovakav sam odgovor dobio od "stručnjaka"
Pogledajte prilog 295178

Za 54evra nov Intel 512GB M.2 PCIe ista cena kao obican SSD a troduplo brzi.

Za ovog Andriju, ne znam sta se bunite, nista netacno nije rekao ovde. Tehnicki je i u pravu kad kaze da P12 ventilatori nisu za kuciste, nema smisla da stavljas bucniji ventilator za tako nesto, jedino sto se ne bih slozio sa njim da su za radijatore. Realno su za kantu ili neki Hyper 212 tier hladnjaka.




realno je pak kompletno obrnuto. QLC je odlican za boot drive, dok imas u racunaru sekundarni za storage, al nikako za storage.

Logika i zdrav razum su veoma prosti u ovoj racunici:

1.kad vec imas 2, nece biti puno stvari na OS drajvu, tako da je lako da ga odrzis delimicno popunjenim da ne opadnu brzine kad se istrosi SLC cache (sto je nezavisno od toga da li je QLC xD)

2. samim ti sto ti je samo OS tu, a storage i vecina bitnih stvari na storage drajvu, nebitno ti je da li ti ode OS drajv (naravno ovo podrazumeva da si vican da brzo dignes sistem opet i sve sredis da nemas praznog hoda (ili placas nekog uvek brzo to da ti sredi)

3. takodje podrazumeva da ne stavljas bitne stvari na OS drajv, ili ako stavljas da imas backup toga minimum na TLC storage drajvu, a idealno backup toga, kao i backup celog/bitnijih stvari TLC storage drajva na obicnom HDD-u koji nije u sistemu.


Takodje u slucaju, da ti nije bitno koliko dugo ce da ti traje storage SSD, ne zanima te da trosis pametno novac, onda svakako nema nikakvih problema sa QLC drajvom, samo redovan backup na offline HDD, i boli te uvo oce ti trajati QLC storage 2-3-5-6 godina, samo ih menjas ko carape.

U kojoj dimenziji ti je dobro da na boot drive-u imas disk sa vecim latencijama i nizim performansama prilikom write operacija? Jedino ako planiras da drzis page file na drugom disku.

Disk koji koristis za storage se racuna da ces jednom taj sadrzaj koji "store"-ujes upisati na disk i onda ces mu samo povremeno pristupati, kao na primer MP3 fajlovi.

Posebna mentalna gimnastika mora da se primeni kako bi ti bilo nebitno ako ti ode boot drive. Pa bolje ti je da ti ode storage drive, a da redovno pravis back-up ako su bas vredne stvari na njemu nego da ti ode boot drive i da ne mozes da koristis racunar. Umesto da "placas" nekog da ti dize windows, sto te pare ne ulozis u TLC ili MLC drive?

Nemoj da me razumes pogresno, ali propagiras objektivno lose resenje sa rezonovanjem koje je klimavo u najboljem slucaju i u svakoj varijanti beskonacno udaljeno od "neoborive" logike. Neko ce da procita tvoj post, da te poslusa i da si napravi problem.



Kupio sam pre 5 dana Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD ... jako brz i hladan
Pogledajte prilog 295694
Samo sistem i osnovne programe sam instaliaro na njemu, sve ukupno 33Gb zauzeto, isljučio sam defragmentaciju, system restore, hibernaciju,
pagefile prebacio drugi hard disk (WD Caviar Black WD1002FAEX) na kojem držim sve ostalo. Za ovih 5 dana sam dostigao 311TBW, na koju foru ? Svakodnevno mi se potroši mnogo GB ... šta jede tolike gigabajte ?
Windows sam samo instalirao ubacio sitne programe i uradio Windows Update i to je to.
Pogledajte prilog 295693
Pogledajte prilog 295696

Ne mogu da ti pomognem oko tvog problema, stvarno je cudno da ukupni upis ti bude 10x veci od cekivanog, ali daj molim vrati page file na SSD.
 
Poslednja izmena:
@Solesolav

P12 je itekako pogodan za kuciste, P12 je najbolji ventilator za to za svoju cenu, i u prvih 5-6 najbolji za to na svetu. (Vazdusno, Vodeno, Kuciste, dokle god ima bilo koje prepreke, nema mu premca).
da li je ventilator bucan ili ne na maksimalnim obrtajima je nebitno, ko god ne kontolise brzinu ventilatora da mu bude prihvatljiva buka, nije podesio ventilatore i treba to da uradi.
Sta pise na najvecim obrtajima, ili najmanjim obrtajima je nebitno, jedino sta je bitno je koliko jak potisak vazduha (izrazeno u mmH2o) odredjeni ventilator ima na onim obrtajima koji nisu preglasni za korisnika.

netacno za prvu recenicu, osim ako nije potrosen KES za DRAM-less/QLC drajv, razlika u latencijama i write operation performansama cu biti nebitna i neprimetna u odnosnu na bilo koji drugi drive. da li je brzi M.2 PCI-E ili sata 6-ca, osim veoma specificnih profesionalnih potreba u rada sa bazama podataka, za obicnog korisnika nema nikakve razlike, to je cist mit.

A, ako pricas ako se prepuni, zasto si preskocio i nisi spomenuo da sam i ja to vec napomenuo, stoji u quote-u mom u tvom post-u :). Sam korisnik mora da pazi ne prepuni disk (spomenuto u mom originalnom post-u), sve moguce situacije i probleme koju mogu da nastanu koriscenjem moje logike koju sam naveo, sam ispisao, kao i sta da se uradi da ne dodje, i sta da se uradi, ako ne moze da se spredi da dodje do toga, ...

To sto ti koristis disk samo za storage tako, ili odreden broj ljudi isto koristi tkao, ne znaci i da svi drugi koriste. Jeste vecina fajlova se nece cesto koristiti, ali sa druge strane, ima kod koga i hoce. Ali mislim da je problem do razlicitog znacenja iza istih recenica, ja mislim na jedno, ti na drugo, semanticka nesuglasica je u pitanju. Ja od pocetka smatram da to nije cisti storage drive, da ce to biti igara i drugih stvari, i da ce se "storage" disk-a konstatno koristiti, jer je OS disk premali, i samo za OS.

Nema mentalne gimnastike, nikakve sa moje strane. cak se mi u velikom delu slazemo u ovo pasusu, Da neko plati je samo 1/2 onog sto spomenu, jasno napisah da ili covek da ume sam to da uradi, ili da plati, i onda se isplati ono sto sam naveo (Ako ne ume, ili nece da plati, onda drugo nesto predlazem u mom post-u, a ne ovu opciju). Nigde u mom post-u nisam napisao da je to jedini nacin koji moze da se uradi, samo sam napisao da je to jedan od nacina, i koji problem moze da nastane, i kako ga preduhitriti ili resiti, ako neko hoce taj nacin da koristi.

Razumem sta hoces da kazes, ali to je samo tvoje misljenje, i jedan od nekoliko nacina, odnosno misljenja kako treba backup, storage i sistem da se koristi. Moje resenje nije objektivno lose, ono je samo subjektivno drukcije, nije klimavo, i ko god pristupi njemu kao upustvu, check-listi-i, i detaljno sa punom paznjom prodje kroz njega, bez preskakanja, nece napraviti problem.

"Neoboriva logika" se ne odnosi, na neki deo mog post-a, nego samo iskljucivo na post u svojoj celosti (jer je on check-list, upustvo), kada se neki deo izvuce iz konteksta, on je naravno veoma oboriv.
 
Poslednja izmena:
@Che Daboli Guz

Nista vise od prosecne osobe, cak i malo ispod proseka :)

Osim kad sam absolutno siguran da odlicno razumem ono sto pisem, odnosno da sam veoma u pravu (ovo je na primer prvi put u zadnjih nekoliko mesecima da sam ovoliko samouveren za nesto, pogotovo vezano za storage), samo onda pisem ovako asertivno (a i sad sam malkice dodatno dao gas, da privucem paznju da bude sto manja sansa da neko preleti i povrsno predje preko post-a xD.

To se desava jako retko, (nemoguce ce biti naci mnogo primera od mojih 345 poruka gde koristim ovoliko jake reci, kao neborivo i slicno, van hladjenja, napajanja), generalno se trudim da smanjim dozivljaj, da cak iako smatram da razumem odlicno, gledam da smanjim koliko egoisticno pisem. A dok ucim stvari, ili dok ne dostignem neki solidan nivo razumevanja neke stvari, onda bas gledam sam da upijam znaje, da budem sto pasivniji i da racunam da nista jos dovoljno nisam razumeo, i da sa sto vise diplomatskim pisanjem pitam, pricam sa ljudima koji znaju nesto o tim novim temama za koje sam novajlija, ili tek u sredini.

a za 2. da, sta htedoh reci, toliko malo pripreme, i prosta stvar, da se smanji ogroman rizik, svako bi trebao da uradi, cisto da mu bude laksi zivot, da ne izgubi slike svoje i druge stvari, samo sto sam veoma asertivno i agresivno to napisao, mogao sam drukcije :(

Eto cak i u prvoj recenici, nisam hteo napisati "zaboravi na njih", nego, treba zaboraviti, ili zaboravimo, nisam hteo da bude na licnoj osnovi tebi upuceno, ali omaklo mi se u afektu xD. Slazem se potencijal za ego i prepotetnost je veliki zbog jedne strane roditelja i odrastanja :) Al takodje druga strana je pasivna sa kompleksima nize vrednosti, i previse "pomaganja drugima na sopstvenu stetu".
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla

Najbolji za tu cenu =/= dobar. P12 nije dobar vent uopste ako mene pitas. Moze da bude u top 5 samo od pozadi (dobro, preterujem malo :) ), ali je u svakom slucaju u svojoj cenovnoj kategoriji za koplje ispred ostalih koji se mogu naci kod nas. Spominjes potisak/pritisak kao njegov adut, a on nit je jak na tom polju, nit je to nesto sto case fan treba da ima. Ne slazemo se da je nebitno koliko je bucan vent pri max obrtajima, odnosno da se svaki vent treba podesiti, ali to je stvar ukusa i tu nema jedno ispravno misljenje.

Sto se kesiranja tice, kao sto si pomenuo, kolicina cache-a zavisi i od kolicine slobodne memorije. OK performanse u odredjenim uslovima nisu objektivno bolje, vec debeli kompromis za blagu ustedu. Jesi napomenuo da se treba obratiti paznja na kolicinu preostalog prostora, izvinjavam se, nisam primetio, ali se ne slazem da obican korisnik nece prepuniti drive.

Na kraju, u pravu si kad kazes da se zapravo slazemo u dosta situacija, ali da zbog drugacije terminologije nisam to razumeo.
 
@ Dogzilla

Legenda si(u pozitivnom smislu)!!!

Ako nesto znaci...spomenuo si "umjetnost ratovanja".
Mislim da tu lezi sustina tvog nacina obracanja.
Isuvise nezgrapno predirektan sto moze dovesti do pogresnog medjusobnog razumijevanja,
sto si izmedju ostalog dodatno objasnio u poruci Soleslosavu.

Ps. Nebi smo trebali traziti dlaku u jajetu toliko duboko.
To je ono kao ... dijalog u 5 sekundi(PUF!). :)
Garantovano nosis vibraciju 7ce u imenu,prezimenu i zbiru.
 
Znate ono kad odete pa snimite nesto na magnetnoj rezonanci ili skeneru, pa stotine slika, neki skrnav besplatni program za pregled slika i kaaaaakoooooo toooooo sporo radi sa CD-a, pa kad se prebaci to (kopira) na ssd, ide bas brze, a onda to isto uradite po prvi put na nvme... BUUUUM, leti, otvara u trenutku, 700MB il 2700MB njemu isto, nema da stuca, nema polako, sve extra brzo.
Ovo je prvi put da sam u svakodnevnom radu primetio razliku izmedju ssd i nvme.
Barem se meni tako cini. :)
 
@Dogzilla

Najbolji za tu cenu =/= dobar. P12 nije dobar vent uopste ako mene pitas. Moze da bude u top 5 samo od pozadi (dobro, preterujem malo :) ), ali je u svakom slucaju u svojoj cenovnoj kategoriji za koplje ispred ostalih koji se mogu naci kod nas. Spominjes potisak/pritisak kao njegov adut, a on nit je jak na tom polju, nit je to nesto sto case fan treba da ima. Ne slazemo se da je nebitno koliko je bucan vent pri max obrtajima, odnosno da se svaki vent treba podesiti, ali to je stvar ukusa i tu nema jedno ispravno misljenje.

Sto se kesiranja tice, kao sto si pomenuo, kolicina cache-a zavisi i od kolicine slobodne memorije. OK performanse u odredjenim uslovima nisu objektivno bolje, vec debeli kompromis za blagu ustedu. Jesi napomenuo da se treba obratiti paznja na kolicinu preostalog prostora, izvinjavam se, nisam primetio, ali se ne slazem da obican korisnik nece prepuniti drive.

Na kraju, u pravu si kad kazes da se zapravo slazemo u dosta situacija, ali da zbog drugacije terminologije nisam to razumeo.

Arctic Cooling P12 PWM PST los? Daleko od toga... izuzetan ventilator koji vrti na max-u preko 2000 , hladi dobro.. i meni interesantno ima prijatan blag zvuk mlaznjaka za razliku od nekih koji bruje i iritiraju usi... najlepse kod njega je cena.. 800 din.. uzeh negde za Scythe Fuma 2, 3 komada... nego da ne pricam... ima na YT interesantno uporedno testiranje

 
Arctic Cooling P12 PWM PST los? Daleko od toga... izuzetan ventilator koji vrti na max-u preko 2000 , hladi dobro.. i meni interesantno ima prijatan blag zvuk mlaznjaka za razliku od nekih koji bruje i iritiraju usi... najlepse kod njega je cena.. 800 din.. uzeh negde za Scythe Fuma 2, 3 komada... nego da ne pricam... ima na YT interesantno uporedno testiranje


Ne znam, jesi li ti pogledao ovaj video? Ovo je sve samo ne izuzetno. Ventilator je uvek medju gorima i par puta skoro ubedljivo najgori, a treba napomenuti da je pola konkurencije zapravo case fan, a ne radiator/performance fan.
 
@Solesoslav

Vidi ovako.. ako ces se bolje osecati, onda si u pravu... Imam malo vise godina da bi rasparvljao oko nebitnih stvari.

Nego neko moje zapazanje u vezi teme, a to su NVME M.2 SSD diskovi... Pa posto sam pragmatican i gledam sta najvise za najmanje para, moja preporuka
za brz a jeftin disk je Kingston A2000.. ja uzeh neki 1TB za 100 evra preko KP kod Madjara (to se tako sad moderno kaze)

CrystalDiskMark_20210212125658.png

Temperatura na MSI MAG B550 Tomahawk nije mu nikad presla 35... a umem da nalozim kotao dobro, pa u sobi sedim u majici.. doduse i ta ploca je isto hladna..
 
@Solesoslav

Vidi ovako.. ako ces se bolje osecati, onda si u pravu... Imam malo vise godina da bi rasparvljao oko nebitnih stvari.

Nego neko moje zapazanje u vezi teme, a to su NVME M.2 SSD diskovi... Pa posto sam pragmatican i gledam sta najvise za najmanje para, moja preporuka
za brz a jeftin disk je Kingston A2000.. ja uzeh neki 1TB za 100 evra preko KP kod Madjara (to se tako sad moderno kaze)

Pogledajte prilog 297523

Temperatura na MSI MAG B550 Tomahawk nije mu nikad presla 35... a umem da nalozim kotao dobro, pa u sobi sedim u majici.. doduse i ta ploca je isto hladna..
Pa naravno da sam u pravu jer ja taj vent ne koristim za sebe i nemam potrebu da "branim svoga konja". Poredis ovaj vent sa case fanovima koji su 3x skuplji i cak i kad se ni u tom "nepravednom" poredjenju ne pokaze bas lepo onda kazes uff, bas je odlicna kupovina za 800 dinara, nema razloga da se daje vise, jos mi se i zvuk svidja, ima tu harmoniju kao Betoven da mi svira u radijator. Kako bi opravdao svoju kupovinu velicas jedan OK budget vent na nivo koji to ne zasluzuje.

Isto kad kazes da je A2000 jeftin a brz. Disk je sve samo ne brz. Uzasno je spor u sekvencijalnom transferu u odnosu na full fleged PCI-E 3.0x4 diskove koji nisu mnogo skuplji, ali je vazno da ne kaska u drugim kategorijama i da je primetan upgrade u odnosu na SATA i gro DRAM-less NVME diskove. To ne znaci da nije dobra kupovina u toj cenovnoj kategoriji i da nece pruziti skoro pa odlicne performanse u onim use-caseovima gde se njegove slabosti ne ispoljavaju. Ali ne mozemo od babe da pravimo devojku. Kao sto P12 nije odlican ventilator za radijatore tako ni A2000 nije brz disk, ali bez obzira na to oba su dobre kupovine za svoju cenu i nemaju problema sa dostupnoscu na nasem trzistu. Meni je recimo bas krivo sto A2000 nema 2TB i 4TB varijante. Mislim da bi mnogi pristali na kompromis u performansama zarad jeftinije cene diskova veceg kapaciteta, ali se proizvodjacima ne isplati da na isti NAND naplate manje marze, sa tim obimom memorije vise se izgubi nego sto se ustedi ugradnjom slabijeg kontrolera.
 
Ima negde opcija da blokiram ovog @Solesoslav ?

Ja sam korisnik koji kupuje ono sto mu treba, kao vecina ljudi... a ne zagrizen fanatik..
Ja recimo necu kupiti noctua fan za 30 evra , da bi video da je hladniji 1 celzijus ili 2.. , nego cu kupiti taj jeftiniji a za resto para sesti u auto , otici u V. Banju na rucak..
Uzecu taj Kingston jer ja ne mogu da vidim da je onaj sto cita i pise 2 puta brze, stvarno brzi.. nemam takva cula...
 
Poslednja izmena:
Ima negde opcija da blokiram ovog @Solesoslav ?

Ja sam korisnik koji kupuje ono sto mu treba, kao vecina ljudi... a ne zagrizen fanatik..
Ja recimo necu kupiti noctua fan za 30 evra , da bi video da je hladniji 1 celzijus ili 2.. , nego cu kupiti taj jeftiniji a za resto para sesti u auto , otici u V. Banju na rucak..
Uzecu taj Kingston jer ja ne mogu da vidim da je onaj sto cita i pise 2 puta brze, stvarno brzi.. nemam takva cula...
A sto da me blokiras, bode ti oci kad ti neko iskaze logicke greske koje pravis u razmisljanju i iskazima?

Nisam ja rekao da P12 nije adekvatan fan, kao sto nisam rekao da A2000 nije dobar SSD. U svojim cenovnim kategorijama su oba odlicni, stavise zao mi je sto A2000 ne nude u vecim kapacitetima. Ali ni jedan ni drugi proizvod nisu celokupno odlicni, ni vrhunski, a u slucaju P12 ni posebno dobri u onoj situaciji gde ga ti hvalis jer case fanovi ispadaju bolji od njega. Ja ovde pravim razliku izmedju adekvatan za taj zadatak i najbolji za taj zadatak. Pasta za zube ce adekvatno da ti prenese toplotu sa procesora na hladnjak, uz to kosta 100 dinara, ali ce pasta na bazi tecnog metala da odradi to na najbolji moguci nacin. To sto razlika u performansama mozda(ili bolje reci uglavnom) ne opravdava razliku u ceni je druga stvar. Razlika izmedju entuzijasta i obicnih korisnika jeste sto su entuzijasti spremni da izdvoje taj novac zarad svog uzivanja. Tako na primer meni je opravdana investicija uzeti Noctua ili Thermalright ventilator i pruzalo bi mi vise zabave nego odlazak u kafanu u V. Banju.

Sad je ono sto je vrlo vazno da prepoznamo. Ja ne kazem da ti gresis kupovinom Arctic ventilatora i odlaskom u V. Banju za razliku u novcu, niti kazem da sam ja u pravu sto sam dao 200% vise para za jedva dvocifren postotni dobitak u performansama, nema jednog tacnog odgovora, svako bira ono sto njemu najvise odgovara. Ja samo isticem to da si ti, zato sto su ti proizvodi toliko dobro odgovarali tebi i tvojim potrebama, pogresno etiketirao njih kao vrhunske, kao sto sam napomenuo u prethodnoj recenici, to sto je nesto odlicno tebi, ne znaci da je odlicno i drugima.
 
A sto da me blokiras, bode ti oci kad ti neko iskaze logicke greske koje pravis u razmisljanju i iskazima?

Nisam ja rekao da P12 nije dobar fan, kao sto nisam rekao da A2000 nije dobar SSD. U svojim cenovnim kategorijama su oba odlicni, stavise zao mi je sto A2000 ne nude u vecim kapacitetima. Ali ni jedan ni drugi proizvod nisu ni odlicni, ni vrhunski, a u slucaju P12 ni posebno dobri u onoj situaciji gde ga ti hvalis jer case fanovi ispadaju bolji od njega. Ja ovde pravim razliku izmedju adekvatan za taj zadatak i najbolji za taj zadatak. Pasta za zube ce adekvatno da ti prenese toplotu sa procesora na hladnjak, uz to kosta 100 dinara, ali ce pasta na bazi tecnog metala da odradi to na najbolji moguci nacin. To sto razlika u performansama mozda(ili bolje reci uglavnom) ne opravdava razliku u ceni je druga stvar. Razlika izmedju entuzijasta i obicnih korisnika jeste sto su entuzijasti spremni da izdvoje taj novac zarad svog uzivanja. Tako na primer meni je opravdana investicija uzeti Noctua ili Thermalright ventilator i pruzalo bi mi vise zabave nego odlazak u kafanu u V. Banju.

Sad je ono sto je vrlo vazno da prepoznamo. Ja ne kazem da ti gresis kupovinom Arctic ventilatora i odlaskom u V. Banju za razliku u novcu, niti kazem da sam ja u pravu sto sam dao 200% vise para za jedva dvocifren postotni dobitak u performansama, nema jednog tacnog odgovora, svako bira ono sto njemu najvise odgovara. Ja samo isticem to da si ti, zato sto su ti proizvodi toliko dobro odgovarali tebi i tvojim potrebama, pogresno etiketirao njih kao vrhunske, kao sto sam napomenuo u prethodnoj recenici, to sto je nesto odlicno tebi, ne znaci da je odlicno i drugima.
A sto ne izadjes negde.. prosetas... jeste 'ladno, al' je suncan dan... ako si u Beogradu, ja bi izasao na Dunav i Savu i gledao divlje patke...
 
A sto ne izadjes negde.. prosetas... jeste 'ladno, al' je suncan dan... ako si u Beogradu, ja bi izasao na Dunav i Savu i gledao divlje patke...
Jer sam entuzijasta i volim da provodim vreme na svom racunaru. Ti slobodno idi negde na rucak.

Salu na stranu, kao sto ti ne uspevas da razumes poentu mojih postova tako ni ja ne razumem cemu se ovako ponasas. Dodjes na forum i onda se zapitas zasto neko pise po njemu, zasto odgovara na tvoje postove i zasto zaboga pokusava da ti ukaze na greske u iskazima. Pa nisi ti ovde dosao stojis iza onoga sto pises, nemas ti vremena za to, previse ima restorana u Banjama za obici. Naravno da ces umesto da odbranis svoje stavove da napadnes licnost koja ih ispituje. Svi znamo da je to najzreliji reagovanja na kritike.
 
Jer sam entuzijasta i volim da provodim vreme na svom racunaru. Ti slobodno idi negde na rucak.

Salu na stranu, kao sto ti ne uspevas da razumes poentu mojih postova tako ni ja ne razumem cemu se ovako ponasas. Dodjes na forum i onda se zapitas zasto neko pise po njemu, zasto odgovara na tvoje postove i zasto zaboga pokusava da ti ukaze na greske u iskazima. Pa nisi ti ovde dosao stojis iza onoga sto pises, nemas ti vremena za to, previse ima restorana u Banjama za obici. Naravno da ces umesto da odbranis svoje stavove da napadnes licnost koja ih ispituje. Svi znamo da je to najzreliji reagovanja na kritike.

Sta da ti kazem.. da te nema, treba te izmisliti ... umes da uveseljavas ljude :ROFLMAO:

Evo ja provodim ceo dan.. pisem nekakv kod i jedva cekam da pobegnem negde...
 
A sta ce prica o ventilatorima u temi o ssd-ovima?
 
@Solesoslav

Kingston A2000 jeste "full fledged" PCie 3.0 x4 drajv. Samo ima slabiji kontroler što se odražava na cenu. Uprkos tome, ponaša se kao dosta skuplji drajvovi, ne znam odakle ti ideja da su mu performanse slabije. Na papiru da, u praxi ne. Njega su bar dovoljno testirali...
Bio je nešto šućkav dok mu nisu unapredili firmware, sada je odličan. Kad uzmeš u obzir i cenu, bukvalni best buy. Ako drajv koji može da stane na crtu duplo skupljim nije dobar, šta je onda?

Da se ubacim i na konto P12...ima svojih mana (brujanje/zavijanje motora na 1000-1200 RPM, ako si malerozan) ali se ponaša kao daleko skuplji ventovi i sasvim su dobri za radijatore. Daleko bolji nego default fanovi na 90% kulera, vazdušnih i vodenih. Ista situacija kao i A2000...

Ukratko, preteruješ malo. To što ti pričaš je praktično "ako nije top klasa, nije ni dobro".
 
Poslednja izmena:
@jurodivi bas tako, samo se 2 SSD-a isplati uzimati, A2000 posto je cenovno neznatno skuplji od najeftinijih obicnih sata DDR-cache+TLC drajvova, i Samsung PM9A1 posto je jedini blizu performansama PS5 SSD-u, i ima najvece sanse da za 2-3 godine kad zazivi DirectStorage bude koristan u novoj generaciji open world igara. Al opet PCI-E 5.0 drajvovi su toliko blizu, odnosno bice normalnih cena tacno malo kasnije za 3-4 godine, pa je pitanje, sto samo ne uzeti tad za 3-4 godine duplo brzi M.2 NVMe SSD od Samsung PM9A1(980 PRO).

Tako da A2000 ispadne najbolja kupovina u svim rangovima i po svim merilima.
 
Kupio sam samsung nvme 970 evo plus 500gb pa me interesuje da li prilikom montaze na plocu msi 550 tomahawk da stavljam i heatsink odnosno hladnjak ili da ubacim samo nvme a hladnjak sklonim.
 
Kupio sam samsung nvme 970 evo plus 500gb pa me interesuje da li prilikom montaze na plocu msi 550 tomahawk da stavljam i heatsink odnosno hladnjak ili da ubacim samo nvme a hladnjak sklonim.
Ubaci hladnjak. Ako ima termalne padove moze poprilicno da pomogne.
 
Ploca ima na oba slota hladnjak.
 
Pa stavis u gornji slot i stavis hladnjak...
 
Ploca ima na oba slota hladnjak.
Nisi me razumeo. Ako hladnjak ima sa donje strane termalne padove moze itekako pozitivno ta utice na termalne performanse, a samim tim i na transfer performanse zbog manjeg javljanja throttle-ovanja usred visokih temperatura. Cak i da nema, neces pogresiti ako namontiras hladnjak preko SSD-a.



@jurodivi bas tako, samo se 2 SSD-a isplati uzimati, A2000 posto je cenovno neznatno skuplji od najeftinijih obicnih sata DDR-cache+TLC drajvova, i Samsung PM9A1 posto je jedini blizu performansama PS5 SSD-u, i ima najvece sanse da za 2-3 godine kad zazivi DirectStorage bude koristan u novoj generaciji open world igara. Al opet PCI-E 5.0 drajvovi su toliko blizu, odnosno bice normalnih cena tacno malo kasnije za 3-4 godine, pa je pitanje, sto samo ne uzeti tad za 3-4 godine duplo brzi M.2 NVMe SSD od Samsung PM9A1(980 PRO).

Tako da A2000 ispadne najbolja kupovina u svim rangovima i po svim merilima.
Ne bih se slozio da je 980 Pro ni jedini blizu performansama PS5 SSD-u niti sam siguran da je zapravo dovoljno blizu performansama da mu Sony da sertifikaciju.



@Solesoslav

Kingston A2000 jeste "full fledged" PCie 3.0 x4 drajv. Samo ima slabiji kontroler što se odražava na cenu. Uprkos tome, ponaša se kao dosta skuplji drajvovi, ne znam odakle ti ideja da su mu performanse slabije. Na papiru da, u praxi ne. Njega su bar dovoljno testirali...
Bio je nešto šućkav dok mu nisu unapredili firmware, sada je odličan. Kad uzmeš u obzir i cenu, bukvalni best buy. Ako drajv koji može da stane na crtu duplo skupljim nije dobar, šta je onda?

Da se ubacim i na konto P12...ima svojih mana (brujanje/zavijanje motora na 1000-1200 RPM, ako si malerozan) ali se ponaša kao daleko skuplji ventovi i sasvim su dobri za radijatore. Daleko bolji nego default fanovi na 90% kulera, vazdušnih i vodenih. Ista situacija kao i A2000...

Ukratko, preteruješ malo. To što ti pričaš je praktično "ako nije top klasa, nije ni dobro".
Pa jesu mu slabije sekvencijalne performanse od malo skupljih ADATA modela i to za dosta. Cak i WD Blue SN550 ima bolje sekvencijalne performanse ako se ne varam, ali on nema DRAM. Niko nije rekao ni da A2000 nije full fledged SSD niti da to nije zato sto ima 4-channel kontroler. Ja i kazem da je odlicna kupovina, ali disk svakako nije brz po SSD standardima. Znaci ponovo, daleko od toga da je spor, ili da ima neku falinku, odlican je i njegove mane, kao sto kazes u praksi mnogi tesko osete, ali konkurencija je dosta brza od njega(sto opet ne znaci da ce mnogi osetiti u praksi).

Ne bih se slozio da se P12 ponasa isto kao 3x skuplji ventilatori, ali su mu performanse dovoljno blizu da razlika u ceni za 90% korisnika nema smisla.

Dakle oba su adekvatna uredjaja koji imaju performanse dovoljno blizu daleko skupljih modela i to ih cini odlicnim kupovinama. Ja ne kazem da nisu dobri(doduse za P12 kazem, jeste on za koplje ispred raznih no name ventilatora, ali ga po meni jos dva koplja dele kasvetnih ventilatora), zapravo svima preporucujem A2000, ali isto tako se ne zavaravam da je u pitanju top model ili da pruza top performanse. Ponavljam, ti modeli za daleko manje cene od top modela pruzaju performanse uporedive sa top modelima u odredjenim oblastima koje spadaju u usecase velikom broju korisnika. Sekvencijalne performanse nisu jedna od tih oblasti kada je u pitanju A2000, kao sto ni performanse na radijatoru nisu jedna od tih oblasti kada je u pitanju P12.
 
Oba hladnjaka za M.2 na ploci ispod imaju termalne padove, stavicu u onaj slot blize do procesora, samo neznam da li ima potrebe da se skida nalepnica sa nvme-a.
 
Nemoj da skidaš nalepnicu, jer ćeš izgubiti garanciju (barem tako piše kod mene na Adata ;))
 
Nazad
Vrh Dno