Šta je novo?

Cashless society

Pitam te ponovo ko obezbeđuje to ukidanje anonimnosti, ko omogućava pristup podacima? Ko stvara Level playing field? Ti, ja ili? :)

Ko je na kraju osuđivao te jadne žene? Ko je uopšte omogućio taj lov?

Ono oko čega se nas dvojca izgleda ne slažemo je tvoja vera u sam sistem i moja nevera u isti.
 
Kako ko, pa gomila ljudi :) Da bi to moglo da funkcionise, morao bi ceo sistem biti javan.

Lov su omogucili svi koji su verovali pricama.

Ti pod sistemom vidis samo osobu - ja osobama ne verujem, kao ti. Ali vidim sistem kao nezavisnu stvar.
 
Radnik na kasi, sama kasa i bar kod postoje zbog tromosti sistema, zaostalosti gradjana i nespremnosti za prihvatanje i testiranje novotarija u praksi. Tu je naravno i kupovina socijalnog mira. Kao sto kod nas niko ne primenjuje zakon o parkiranju jer bi se digla banda naoruzanih i ljutih tipova, ili kao sto i na zapadu postoje radnici na kasi. Ali iz ugla trenutka u kojem se nalazimo nema potrebe za sistemom koji sada radi kako radi, vec su napravili sistem koji ti obracunava cenu proizvod kako ga spustas u korpu, prava samoposluga :) Ako pokusas da ukrades nema potrebe za nekim matorcem sto glumata obezbedjenje u visoko digitalizovanom sistemu mozes i kuci da odes sa ukradenom robom ali to ne znaci da neces biti kaznjen za to sto si skrivio. Kao sto na zapadu nema pandura na svakom cosku kao kod nas ali ti prodji kroz crveno pa vidi sta ce da se desi :) Ne nece pola FBI da ti se nakaci na vrat kao u GTA ali ce da ti stigne pozamasna kazna na kucnu adresu koju MORAS da platis.

Vecina nas tehnicki potkovanih znamo tacno sta kupujemo i za koliko kupujemo. Meni ne treba prodavacica da mi reklamira proizvod jer sam dete interneta i kada kupujem ja tacno znam sta mi treba jer me je internet naucio tako. Obzirom da je nas sve vise, a njih sve manje i sve su stariji i beskorisniji po drustvo samo je pitanje dana kada ce se sistem prilagoditi onima koji ga cine.

Naravno Srbija je posebna prica, ovde sve kasni a narod je sistemski obogaljen do te mere da nove generacije koje nisu u mogucnosti da putuju van granica zemlje a takvih je mnogo, uopste ni ne znaju da zivot moze biti bolji od ovoga pa se samim tim ni ne bune preterano. Nije ni cudo sto su prvo preuzeli distribuciju kompjutera, jer je to je prozor u svet koji je najteze kontrolisati. Nekada smo bili u digitalizacijama, babe i dede kupovale Pentijume a danas retko ko kupuje kompjuter. A ni igrice nisu sto su bile pa su samim tim deca izlozena nekim groznim sistemima koji udaraju na psihu i predstavljaju najgoru vrstu promociju kapitalizma (microtransactions igrice). Mi smo bar imali neke igre i filmove koje su kritikovale status quo a ovo danas samo Disney/Marvel i njihova masina za oblikovanje mladih mozgova.

Sto je manje "nas" u Srbiji, to je sto u vecem broju bezimo napolje u teznji za kvalitetnijim zivotom to su manje sanse da u Srbiji ikada zazivi neki cashless osim ako se ne nametne spolja, ali ovde vec dva mandata vlada bata Putin tako da nema vise snage prozapadnog uticaja kao nekad, i oni su digli ruke od nas.

Stranu vecitih hajduka koji se bore protiv svoje drzave i kada je njihova a ne tudja smo culi u temi. Njih i njihove drugarice znamo iz 90-tih a evo ih opet ponovo pucaju po ulicama jedni druge iako to televizija slabo prenosi ;)

Ako ti sine moj sebe vidis kao "elitu" i boljim od drugih, a tragedija je sto si poslovno sposoban sa tako iskljucivim pogledom na svet, u ovoj zemlji nece biti nikad bolje. Tvoj majnd setap nije nista drugaciji od onih po kojima fekalises, moguce je da je i gori...
Doci ce i ta AI vec jednom, pa cete pre registracije na forumu, da polazete test elementarne inteligencije, pristojnosti i opste kulture, nadam se.
Ne znam ima li svrhe vise zvati modove da brisu takve postove, ovo je stvarno tragedija...
 
Poslednja izmena:
Onog trenutka kad ostanemo bez materijalnog odnosno fizicki opipljive monete - ode sve u k.

Naravno - da ne zivimo u svetu kao sto zivimo i da su ljudi posteni cashless bi bila ODLICNA varijanta ali posto zivimo u totalnoj suprotnosti bilo bi jako pakleno da se to desi...
 
Ako ti sine moj sebe vidis kao "elitu" i boljim od drugih, a tragedija je sto si poslovno sposoban sa tako iskljucivim pogledom na svet, u ovoj zemlji nece biti nikad bolje. Tvoj majnd setap nije nista drugaciji od onih po kojima fekalises, moguce je da je i gori...
Doci ce i ta AI vec jednom, pa cete pre registracije na forumu, da polazete test elementarne inteligencije, pristojnosti i opste kulture, nadam se.
Ne znam ima li svrhe vise zvati modove da brisu takve postove, ovo je stvarno tragedija...

Tragedija je citirati poruku u celosti sa kojom se ne slazes i onda napadati onoga ko je ostavio poruku a ne sadrzaj poruke. Takodje tipicna pojava za srpsko drustvo, ad hominem bez argumenata, bez icega sa nastupom "ja sam bolji od tebe a ti sto pises to su gluposti jer JA tako kazem". Zato nam i jeste tako kako je jer 99.99% politicara tj. predstavnika naroda u ovoj zemlji se tako ponasa sto se dalje preliva na citavo drustvo.

Edit: Molim te da me ne oslovljavas sa sine, imam oca zivog i zdravog.
 
Poslednja izmena:
Kako ko, pa gomila ljudi :) Da bi to moglo da funkcionise, morao bi ceo sistem biti javan.

Lov su omogucili svi koji su verovali pricama.

Ti pod sistemom vidis samo osobu - ja osobama ne verujem, kao ti. Ali vidim sistem kao nezavisnu stvar.

Da, gomila ljudi iz sistema, transparentnost koju obezbeđuje sistem. Onda se ponovo vraćamo na verovanje u isti.

Ne, oni su bili zgodno opravdanje a da je sistem bio fer do toga nikada ne bi ni došlo. Ovaj sada sistem me nije nimalo ubedio da je iole drugačiji od tog tada dovoljno je samo da se osvrnemo po svetu.

Dokle god ne napravimo potpuno nezavisan AI koji će delati isključivo u globalnom interesu ljudi i ne postavimo njega kao sistem, da ja sistem vidim kao grupu individua koje kontrolišu sve jedino i zarad sopstvenih interesa.
 
Tragedija je citirati poruku u celosti sa kojom se ne slazes i onda napadati onoga ko je ostavio poruku a ne sadrzaj poruke. Takodje tipicna pojava za srpsko drustvo, ad hominem bez argumenata, bez icega sa nastupom "ja sam bolji od tebe a ti sto pises to su gluposti jer JA tako kazem". Zato nam i jeste tako kako je jer 99.99% politicara tj. predstavnika naroda u ovoj zemlji se tako ponasa sto se dalje preliva na citavo drustvo.

Edit: Molim te da me ne oslovljavas sa sine, imam oca zivog i zdravog.


Vidi, taj AI, za koji se ti zalažeš, bi ti prvi nalupao 3-4000 negativnih poena za onaj post, koji ti je Marti naveo.
U Kini su stari vrlo vrlo poštovani, i u najmanju ruku bi ti bio zabranjen let avionom, a možda i vožnja vozom.
 
Poslednja izmena:
Da, gomila ljudi iz sistema, transparentnost koju obezbeđuje sistem. Onda se ponovo vraćamo na verovanje u isti.
Ti sistem izjednacujes sa ljudima... napravi tu razliku. Zasto onda ne pobegnes iz ovog, jer ovaj je definitivno jednak ljudima koji ga kreiraju i kontrolisu?

Ne, oni su bili zgodno opravdanje a da je sistem bio fer do toga nikada ne bi ni došlo. Ovaj sada sistem me nije nimalo ubedio da je iole drugačiji od tog tada dovoljno je samo da se osvrnemo po svetu.
Ti ljudi JESU bili sistem, CEO sistem. Nisu bili opravdanje, nego nisu bili zastita.
Taj sistem nije nikako mogao biti fer, jer gro ljudi i danas nema mentalni kapacitet da razlikuje vestice i AI (ne, ne mislim na tebe, nego sam iskoristio primer samo), a tada nisu mogli da razlikuju da li je plava plava, iz opravdanih razloga (manjak hrane, itd.)
Toliko razlicite stvari poredis da ne znam ni sta reci :)
Jedino se slazemo da u svetu nema odlicnih sistema organizacije, ali cashless system nije sistem organizacije, nego deo bilo kog sistema.

Dokle god ne napravimo potpuno nezavisan AI koji će delati isključivo u globalnom interesu ljudi i ne postavimo njega kao sistem, da ja sistem vidim kao grupu individua koje kontrolišu sve jedino i zarad sopstvenih interesa.
A zasto da verujem AI-u? Nema INTERESA u cashless delu sistemu. Prosto, to NIJE celokupan sistem, vec je samo deo SIREG sistema organizacije.
 
Tragedija je citirati poruku u celosti sa kojom se ne slazes i onda napadati onoga ko je ostavio poruku a ne sadrzaj poruke. Takodje tipicna pojava za srpsko drustvo, ad hominem bez argumenata, bez icega sa nastupom "ja sam bolji od tebe a ti sto pises to su gluposti jer JA tako kazem". Zato nam i jeste tako kako je jer 99.99% politicara tj. predstavnika naroda u ovoj zemlji se tako ponasa sto se dalje preliva na citavo drustvo.

Edit: Molim te da me ne oslovljavas sa sine, imam oca zivog i zdravog.

cela poruka ti je u kompletu crackpot theory... ne znas ni sta je ad hominem, niko ti nije rekao da ti je teorija nebulozna jer si iz Sremcice vec zato sto su ti teorije nebulozne, u kompletu i totalu... nije ad hominem nebuloznom coveku reci da je nebulozan, to je fakat...
 
Ti sistem izjednacujes sa ljudima... napravi tu razliku.
Pa sistem čine ljudi kako da gledam to odvojeno?

Ti ljudi JESU bili sistem, CEO sistem. Nisu bili opravdanje, nego nisu bili zastita.
Više sam mislio na one seljane koji urlaju veštica koji ne bi dogurali dalje od toga da inkvizicija nije bila piromanski nastrojena.


Nema INTERESA u cashless delu sistemu. Prosto, to NIJE celokupan sistem, vec je samo deo SIREG sistema organizacije.
Okej I ko tebi obezbeđuje te informacije i odakle ih dobija?
 
Napravis sistem tako da svi imaju readonly pristup i sl.
Sta ti daje sadasnji sistem? Imas internet i sve moguce informacije, pardon... dezinformacije :)
 
Ti koji budu pravili sistem (mislim na onaj deo koji obezbeđuje potpunu transparentnost) radiće za nas ili za... Opet se vraćamo na isto, ti veruješ da nešto tako može da se napravi da bude jednako za sve ja sam ubeđen, ne da ne može, već da neće biti tako napravljeno.

Drugo, sve me to podseća na kuvanje žabe. Prvo je to sa novcem, onda se ispostavi da nas se prisluškuje i snima sa mikrofona/kamera mobilnih pa zašto samo "oni", da imaju pristup tome daj da imamo svi. Zašto da ne, zna se ko ima potrebe da krije nešto. A šta je sa onima koji nemaju telefon ili onima kojima se pokvari? Bilo bi u redu da se u svaki dom ugrade kamere i mikrofoni da se uvek sve zna.
 
blokchain je za sada najblize onome sto alfa propoveda ali da se u tom chainu zna ko je sta i kako... to bih mogao da podrzim ali samo ako pravni aspekt prati ekonomski, bez toga dzaba...

kriminalac A provali u stan, ukrade 5k $ kesha i jos 5k $ vrednih stvari, dobije 5 godina zatvora

kriminalac B ojadi penzione fondove, investicione fondove, insider trading, kad se podvuce crta stete izadje par stotina miliona, dobije 5 godina (i to lakseg zatvora nego kriminalac A)

kriminalce C, koji su apsolutno iznad zakona, seici, kraljevi, reptil overlordi, diktatori njih i da ne pominjemo...

e dok se to ne bude iznivelisalo dzaba ti sve sto ti znas, pratis i imas dokaze... impakt krim. A je na max 10ak ljudi, impakt krim. B je na hiljade i hiljade ljudi, krim. C na milione... pa ne moze veci zlocin isto ili manje da se kaznjava u zavisnosti od materijalnog i drustvenog statusa optuzenog (a najveca ironija je sto je taj status uglavnom stecen ilegalnim radnjama, rofl prim. aut.) a ovo je slucaj manje vise svuda u svetu... ti kazes da ce cashless to da resi, ja ti kazem da nece...



nama ustvari treba legalni sistem koji ce da vodi neki open source AI, to je otp jedino resenje... da se iskljuci ljudski faktor iz pravnog sistema... e onda moze da se uvede cashless i da se svi prate, bez predrasuda...

a posle ce taj isti AI, sledom logike, da nas zameni sentient robotima koje nece biti potrebe da kontrolise, sudi, etc :D the end is nigh :D
 
Poslednja izmena:
ali alfa, moras imati nekog sa root accessom, mora postojati admin, regulator, etc... nijedan sistem nije samoodrziv, za sada (a kad postane veci problem ce nam biti t1000 od cashless :D )...
Naravno, imas puno njih iz vise zemalja koji imaju root pristup, i moraju VISE njih da u isto vreme odobre bilo kakvu promenu, i mora ista biti javno odobrena prvo.

Da li je to savrseno? Naravno da ne. Ali trenutni sistem je exponencijalno gori.
 
a da li je to sto ti kazes moguce, da li imamo ujedinjene nacije, savet bezbednosti i ostale gluposti?

imamo

da li postoje zemlje koje su povlascenije od drugih u tim sistemima?

o, itekako

da li se odluke gore navedenih tela postuju postuju u potpunosti, delimicno ili skoro pa uopste?

skoro pa uopste



dakle?
 
Nemamo takav sistem. Mi imamo sistem "sjedinjenih drzava" ua najboljem slucaju (a i u SAD/EU nisu sve drzave iste..)
Treba da postoji jedna jedina drzava, koji ce gledati da celini bude bolje, a da nikoga ne odbaci usput. Trenutno se svaka tikva vise bori da mu se ne promeni nista nego sto se pametni ljudi bore da svet ide na bolje :(
(vise se cimaju ljudi da ostane potrosnja uglja, "da se ne bi izgubili poslovi", umesto da se ti isti zaposle u obnovljive izvore energije)
 
Radnik na kasi, sama kasa i bar kod postoje zbog tromosti sistema, zaostalosti gradjana i nespremnosti za prihvatanje i testiranje novotarija u praksi. Tu je naravno i kupovina socijalnog mira. Kao sto kod nas niko ne primenjuje zakon o parkiranju jer bi se digla banda naoruzanih i ljutih tipova, ili kao sto i na zapadu postoje radnici na kasi. Ali iz ugla trenutka u kojem se nalazimo nema potrebe za sistemom koji sada radi kako radi, vec su napravili sistem koji ti obracunava cenu proizvod kako ga spustas u korpu, prava samoposluga :) Ako pokusas da ukrades nema potrebe za nekim matorcem sto glumata obezbedjenje u visoko digitalizovanom sistemu mozes i kuci da odes sa ukradenom robom ali to ne znaci da neces biti kaznjen za to sto si skrivio. Kao sto na zapadu nema pandura na svakom cosku kao kod nas ali ti prodji kroz crveno pa vidi sta ce da se desi :) Ne nece pola FBI da ti se nakaci na vrat kao u GTA ali ce da ti stigne pozamasna kazna na kucnu adresu koju MORAS da platis.

Vecina nas tehnicki potkovanih znamo tacno sta kupujemo i za koliko kupujemo. Meni ne treba prodavacica da mi reklamira proizvod jer sam dete interneta i kada kupujem ja tacno znam sta mi treba jer me je internet naucio tako. Obzirom da je nas sve vise, a njih sve manje i sve su stariji i beskorisniji po drustvo samo je pitanje dana kada ce se sistem prilagoditi onima koji ga cine.

Naravno Srbija je posebna prica, ovde sve kasni a narod je sistemski obogaljen do te mere da nove generacije koje nisu u mogucnosti da putuju van granica zemlje a takvih je mnogo, uopste ni ne znaju da zivot moze biti bolji od ovoga pa se samim tim ni ne bune preterano. Nije ni cudo sto su prvo preuzeli distribuciju kompjutera, jer je to je prozor u svet koji je najteze kontrolisati. Nekada smo bili u digitalizacijama, babe i dede kupovale Pentijume a danas retko ko kupuje kompjuter. A ni igrice nisu sto su bile pa su samim tim deca izlozena nekim groznim sistemima koji udaraju na psihu i predstavljaju najgoru vrstu promociju kapitalizma (microtransactions igrice). Mi smo bar imali neke igre i filmove koje su kritikovale status quo a ovo danas samo Disney/Marvel i njihova masina za oblikovanje mladih mozgova.

Sto je manje "nas" u Srbiji, to je sto u vecem broju bezimo napolje u teznji za kvalitetnijim zivotom to su manje sanse da u Srbiji ikada zazivi neki cashless osim ako se ne nametne spolja, ali ovde vec dva mandata vlada bata Putin tako da nema vise snage prozapadnog uticaja kao nekad, i oni su digli ruke od nas.

Stranu vecitih hajduka koji se bore protiv svoje drzave i kada je njihova a ne tudja smo culi u temi. Njih i njihove drugarice znamo iz 90-tih a evo ih opet ponovo pucaju po ulicama jedni druge iako to televizija slabo prenosi ;)

Meni se cini da si ti malo pobrkao loncice.
Mnogi od "nas" mogu nogama i bez lifta da se popnu u prodavnicu na petom spratu, ali ima i "njih" koji su u kolicima i to ne mogu da ucine. Nisu svi ljudi isti, ali sistem mora biti takav da svi imamo svoje mesto u njemu.
I sta ti znaci taj kvalitetniji zivot? Sta ima na zapadu da nije stiglo ovde?
 
Vecina robe po Srbiji je bofl. Nema reda, ima veoma malo pristojnosti zaostale iz doba SFRJ. Za Srbiju je i Hrvatska zapad a Slovenija je "Njemacka" (planinski put kroz SLO je ravniji od domace avio piste), sto se da lako proveriti. Samo valja otici iz zemlje na kratko.

Ne vidim kako invaliditet utice na nemogucnost samoposluzivanja. U uredjenom socijalno svesnom sistemu (da ne kazem socijalistickom posto su neki alergicni na to iako su vecina zivota proveli u nacionalistickom sistemu) kolica bi trebala da stoje na usluzi gradjanima free of charge, kao i recimo bicikla i ostala pomagala jelte od trosku svih nas sto se kaze budzeta. I ne bi svako uzimao kolica ili bajs nego samo onaj kome je to potrebno u datom momentu. Drugo, liftovi postoje. Sto ih ima malo po Srbiji i uglavnom ne rade kako treba za to je nase drustvo krivo. Specijalizovana kolica, prilagodjeni rafovi i liftovi omogucavaju parcijalnim invalidima da se samoposluze kao ljudi. Oni totalni invalidi, oni naravno da ne mogu i potrebna im je asistencija prodavca (ne samo prodavca vec puna zdravstvena nega 24/7) ali ideja je da se prodavac zameni robotskom radnom snagom a ne da su ljudi prinudjeni da rade taj dosadni i neispunjujuc posao koji ih baca u depresiju.

Sve moze kada ljudi sebi objasne da trebaju biti fini a ne drski, bezobrazni, bezobzirni, glasni, bahati i generalno misliti da zasluzuju mnogo vise od drugih. A finih ljudi u Srbiji ima bas jako malo. Na primer, ja znam da odredjene namirnice i proizvodi nece zagaditi okolinu iako ih bacim na ulicu ili travu, vremenom ce istruliti i razgraditi se. Ali ja nikada ne bacam koru od banane van mesta predvidjenog za odlaganje otpada. Nikada, nijednom za 32 godine. Niti cu. Stvar kulture, odnosa prema sebi, prema drugima, prema drustvu i idealu drustva. Trudim se da sto manje pljujem ako bas ne moram. Ako moram to cu uraditi na sto bezbolniji nacin koji ne smeta drugima i okolini. Nikada nisam pljunuo skroz prozor. Nikada nisam vandalizirao park pod dejstvom alkohola, cupao klupe, kante i slicno. Zato kod nas ne mozes imati lepu klupu, jer ili je ljudska stoka aka gradjani Srbije iscupa ili je ukradu da bi je preprodali i zaradili neki brz dinar.

Naravno i taj zapad u mnogo cemu preteruje, ne smatram da je susenje vesa na striku napolju ruzno. Moze se i to raditi ako se malo povede racuna sta i kako. Veci su problem klime koje cure po svacijim glavama.

Kakve sve ovo ima veze sa temom. Pa ima, jer da bi jedan napredan infromacioni sistem bio u potpunosti integrisan u drusvo i omoguciti cashless placanje izmedju ostalom bez zebnje o mogucim zloupotrebama potrebno je da to drustvo bude na visem nivou svesti i potreba da bi sve je funkcionisalo kako treba. Sto kod nas trenutno nije slucaj a pitanje da li ce ikada biti. Pre ce neko sistematski zameniti ovaj narod nego sto ce se on popraviti na bolje. Ovako kako je pristojni ljudi ispadaju ludaci i cudni u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
"Tehnicki potkovan, politicki korektan i koristan clan drustva" vs. "bahata, primitivna, tehnicki nepotkovana stoka, stari, neistomisljenici, beskorisni clanovi drustva" :d :d :d
Nismo odavno imali personu tvog sklopa ovde, ali nema veze, neces dugo...

Egzamplar gluposti prve vrste - " ali ideja je da se prodavac zameni robotskom radnom snagom a ne da su ljudi prinudjeni da rade taj dosadni i neispunjujuc posao koji ih baca u depresiju" :d :d
Ne decko dragi, ideja je da se ljudi zamene robotskom snagom da bi vlasnik kapitala smanjio troskove, ostvario jos vec profit i nista vise, a tebe "slobodnog i misleceg gradjanina", pretorio u jos veceg roba putem sociomedijske manipulacije, opresije putem medija i drugih alata iz toolboxa the powers to be, beyond politics and institutions...

Cashless society nije filantropska ideja, vec nastavak politike koja postoji od zamene zlatne podloge stampanim papirom zvanim novac, koji nema realno pokrice u robi, uslugama, vrednosnima papirima, u bilo cemu. Pogledaj moj potpis...
 
Poslednja izmena:
Da malo osvezimo temu:
https://www.evz.de/en/consumer-topi.../shopping-in-the-eu/cash-payment-limitations/
U nekim zemljama je zabranjeno placanje u kesu preko odredkenog iznosa, a oni idu cak i do 500e u Grckoj. U nekim zemljama ima i konkretnih i ostrih kazni za nepostovanje :)

U Norveskoj evo nesto.za Duke-a :D
"However in cases where a purchase of services from self-employed persons is paid in cash exceeding 10.000 NOK – approx. 1078 EUR, a consumer will be jointly and severally responsible with the trader if the trader does not pay taxes and VAT of the purchase price."
Dakle, cak i kada je jedna strana prodavac, KUPAC fizicko lice je solidarno odgovoran za PDV :)
Slicno je i u Danskoj, ali obuhvata vise slucajeva tj. sve tipove prodavaca.
 
Poslednja izmena:
Nesto je pocelo da me bode na ovu temu... jos neke banke kod nas su uvele provizije za ino placanja skoro, pa je broj onih koje nemaju se sveo na 4-5.
U nekim zemljama (Holandija, a pogotovu Svedska) ima i mesta gde ne prihvataju kes, pa nas placanje karticom dodatno kosta uvek.

Trend je jos veci kod Amera i UKovaca, gde samo skupe kartice sada uglavnom nemaju FX/FTX fee.

Ozbiljno je vreme da pocnu da se podrzavaju banke koje nemaju FX/FTX fee, a kaznjavaju (nekoriscenjem) one koje imaju.
 
Kod Grka (gde sam trenutno) obrnuto, ne vole kartice nikako, očigledno izbegavaju porez. Ja keš odavno ne koristim, pa moram da gledam i pitam da li mogu da platim karticom. Sa norveškim karticama imam 1,75% proviziju na plaćanje u stranim valutama, ali imam i bonus 1% tako da se to ispada manje na kraju. U svakom slučaju je daleko praktičnije od cimanja sa kešom i zamenom para. Kartice uz to nude i različita osiguranja kao dodatnu pogodnost/sigurnost.
 
Poslednja izmena:
Kada se dodje u situaciju da nema izbora, a da te to placanje uvek kosta vise, nista ne moze da nadoknadi :(
Mozda nekima u Srbiji to dodje sada skroz nebitno, zbog malog obima. Ali sumnjam da nema puno Norvezana i Britanaca koji trose van zemlje kao ja, gde bi 1% znacio "total recall" kartica ;)
 
Nesto je pocelo da me bode na ovu temu... jos neke banke kod nas su uvele provizije za ino placanja skoro, pa je broj onih koje nemaju se sveo na 4-5.
U nekim zemljama (Holandija, a pogotovu Svedska) ima i mesta gde ne prihvataju kes, pa nas placanje karticom dodatno kosta uvek.

Really? Posto si se bavio temom, imas li pregled banaka koje naplacuju ili ne? Da znam koje da izbegavam.
 
Trenutno nemaju provizija samo AIK, Intesa i MB.
TB u Progresiv, i SoGe za MC.
 
Hmm, to je novo, bas sam pre koji mesec gledao i imala je i za MC. Ranije nije, pa uvela, i znaci opet nema.
Za Vizu ima:
Prilikom korišćenja platne kartice iz Visa programa na bankomatima van EUR zone, odnosno na prodajnim mestima umatičenim van EUR zone, ukoliko se valuta originalne transakcije razlikuje od obračunske valute Banke (EUR), biće primenjena konverzija u obračunsku valutu uvećanjem iznosa transakcije za 2%.
 
Da, taj deo mi promakao, uglavnom koristim MC pa se nešto ne sećam da je bilo nekih dodatnih troškova.

A inače, šta je bankama tu trošak, pa da imaju tu proviziju od 2%? ionako koriste one neke njihove kurseve, uvek su u dobitku.
 
Nazad
Vrh Dno