Šta je novo?

Mobi Banka (ex Telenor Banka)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Banka naravno ne bi ponudila takve uslove trgovcima da on bude u minusu.
Skroz netacno :) Sto rece desp, banke nude sta njima odgovara, a trgovci prihvataju ili odbijaju. To je proizvod, kao svaki drugi.
I ja imam konkretne primere iz apoteka, posto mi je dosta drustva i familije u tom polju, andol ili aspirin da prodaju na karticu - ne isplati se uopste, i to sa kasama, popustima za gotovinu i placanja unapred ka dobavljacima.


To sto bi svi trgovci maksimalnu zaradu, a da ne plate radnika preko 20.000 je potpuno druga prica i njihova alavost i neplacanje poreza, mora strozije da se kontrolise od strane drzavnih organa.
Kakva alavost? Naravno da je nerealno da ocekujes da trgovac prihvati da mu 15% cene cini trosak obrade transakcije. To nije alavost uopste, ovde nemas nikakav argument :)


Mogu da se bune kolko hoce, buducnost ce da stigne svidjala se ona ljudima ili ne, proci ce kao taksisti vs Uber. Gotovini je odzvonilo, ne mogu da docekam taj trenutak. :)
Pa kakav je to primer onda necega? Narod nece, ali vlada forsira?
Sta si hteo pokazati tim primerom, da je to dobro? A vecina se protive tome?

Sta je tvoj argument uopste?:)
 
Malo mi je nejasno ovo "blago onima koji imaju samodisciplinu" kao da je to nesto retko i neobicno
Да управо тако,и ријетко и необично је.Бар ја тако мислим.
 
Pa kakav je to primer onda necega? Narod nece, ali vlada forsira? Sta si hteo pokazati tim primerom, da je to dobro? A vecina se protive tome? Sta je tvoj argument uopste?

Bune se stariji sugradjani u ruralnim predelima i zbog toga ne treba odustati od benefita u vidu bolje kontrole novcanih tokova. Nisam siguran iz koje ankete i analize si izvukao podatak da je vecina protiv.

Primer treba da ilustruje da su placanje karticama i online banking ocigledno dovoljno sposobni da zamene gotovinsko placanje u jednoj naprednoj drzavi. Gotovina je postala besmislena u modernom svetu, za 100 godina umirace od smeha na samu pomisao da smo unistavali sume kako bi stampali novac.

Naravno da je nerealno da ocekujes da trgovac prihvati da mu 15% cene cini trosak obrade transakcije

Troskovi su desetak puta veci nego u EU gde su oko 0.2% po transakciji, ali su i dalje daleko od tih tvojih 15 koliko sam gledao cenovnike i krecu se do 2-3%. Sto tebi i dalje nista ne znaci jer nemas kompletnu kalkulaciju sa sve nabavnim cenama, troskovima vodjenja posla itd.

NBS ce to morati da regulise, ali, za sada, STR Nidza koji u krugu od 500m verovatrno ima Deleze, Ideu i Rodic, ne bi smeo bas tako olako da uvodi POS limite.

Ima jedan dobar tekst na tu temu, koji sam nasao dok sam guglao provizije.

http://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/290915/290915-vest8.html
 
Bune se stariji sugradjani u ruralnim predelima i zbog toga ne treba odustati od benefita u vidu bolje kontrole novcanih tokova. Nisam siguran iz koje ankete i analize si izvukao podatak da je vecina protiv.
Pogledaj vesti ovih dana, videces da je pobuna zbog mogucih finansijskih kriza, gde u slucaju da nema gotovog novca, sve ce morati kroz banke, ili ce stajati u bankama, i zavisiti od njih. A samim tim i od odrzavanja sistema banaka.
Razvijena drzava ne bi bila dovoljna u takvoj situaciji.

Uvek ima i druga strana medalje. Kontrola novca znaci da onaj ko vodi drzavu/banku ima uvid, a to nije dobro za drustvo. To bi bio tip diktature.

Troskovi su desetak puta veci nego u EU gde su oko 0.2% po transakciji, ali su i dalje daleko od tih tvojih 15 koliko sam gledao cenovnike i krecu se do 2-3%. Sto tebi i dalje nista ne znaci jer nemas kompletnu kalkulaciju sa sve nabavnim cenama, troskovima vodjenja posla itd.
Mani se pogleda cenovnika, odi u banku i daj konkretne primere pa ces videti.
Pogledaj Intesin cenovnik, u stvari, videces da idu do 15% provizije, pise, krupnim slovima.
A u praksi je tako. Na 200rsd ce ti banka uzeti po 15-ak %, jer za svaku transakciju postoji fixni i varijabilni deo provizije, a ti ne vidis ovaj fixni u cenovnicima ;) On je oko 10-20RSD, sem ako nisu ogromne firme tipa Idea, Delhaize i slicno, gde se svo to posebno ugovara. Ili nije neka mikro-payment firmica, gde je vecina transakcija sitna, pa tih 10dinara cini razliku izmedju LOL i MOZE.
Ja ti iz iskustva kazem da za takve transakcije, obicna radnja, dakle ne deo veceg lanca, i ne mikro-payment trgovac (gde su sve transakcije ispod ~200RSD), platices po 10-15%.

NBS ce to morati da regulise, ali, za sada, STR Nidza koji u krugu od 500m verovatrno ima Deleze, Ideu i Rodic, ne bi smeo bas tako olako da uvodi POS limite.
To ce trziste regulisati. Ne znam da je u svetu to do sada regulisano negde. U EU je od 2013. na snazi limit, koji je uveden kod nas od oktobra, dakle ne limit koliko POS izdavaoc moze da naplati, nego izdavaoc kartice, koji ne mora biti ista banka kao i banka koja izdaje POS terminal. To se zove interchange fee.

Ima jedan dobar tekst na tu temu, koji sam nasao dok sam guglao provizije.
http://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/290915/290915-vest8.html
Taj zakon je vec na snazi :) O tome ti i pricam, ogranicio je samo medjubankarske provizije (interchange fee), ali ne i ostale.
Drugo, nije tacno, kako u tekstu stoji, da interchange fees odredjuju karticarske organizacije, MC konkretno, barem zvanicno, ne postavlja nikakve limite, ni donje, ni gornje.
 
Anyway, Septimus, moze ovo u neku drugu temu da se prebaci?:)
 
Da li mogu da platim preko Telenor kartice avio karte online? Mora prvo da pretvorim u devize ili ne?
 
Može, naravno. Mislim da je bolje da prvo kupis eure iz app, trebalo bi da bude bolji kurs nego kada automatski ide pri kupovini.
 
Ukidanje gotovine je posebno nezamislivo u Americi. Ne samo zbog tipping kulture.
 
Da, kod njih je jos veca bojazan od kontrole tokova novca.

Nego... da li u MUPu sada priznaju uplatinicu iz TB? Neko rece da TB salje pecatiranu uplatnicu na mail?
 
Sumnjam da priznaju, taj pečat je "nacrtan", odnosno automatski generisan, kao i potpis. Možda ako odštampaš na kolor printeru, a šalteruša se ne udubljuje mnogo.
 
Da, kod njih je jos veca bojazan od kontrole tokova novca.

Nego... da li u MUPu sada priznaju uplatinicu iz TB? Neko rece da TB salje pecatiranu uplatnicu na mail?
Tacno tako, mada mi sada sa telefona pecat deluje kao da je low resolution ali pogledacu sa kompa za par minuta.

Sumnjam da priznaju, taj pečat je "nacrtan", odnosno automatski generisan, kao i potpis. Možda ako odštampaš na kolor printeru, a šalteruša se ne udubljuje mnogo.
Meni su milion puta vracali tipa resenje iz APR-a jer sam ga prvo lepo skenirao u high res pa stampao u kolor high res pa su mislili da je original i rekli da im dam kopiju. :d
Tako da mozes pokusati, a i nije nista da krsis ako si uplatio (posto onda ta potvrda o uplati nije falsifikat).
 
Ne daju, zahtevaju mastilo pecat :)
 
Postoji li limit na broj novcanica prilikom depozita na bankomatu?
 
Postoji neki limit po transakciji. Najbolje pitaj na 9005.
 
Eto i ja pre neki dan udjoh u krug "odabranih" kako mi danas Natasa rece iz Tnora.
Naime zove danas ona mene i kaze da li sam pogledao mail poslala mi je ponudu koja se ne odbija, smesni su.
Dal neko zna kolika je kamata za Intezinu istu tu karticu?
 
Da, u MUP-u. Na A4, oni su presavijali papir da bude u veličini naloga.
Svaka uplata se u MUP-u kasnije proverava. Ukoliko nije bilo uplate dobiješ posetu :)
 
Poslednja izmena:
Heh, pa to i ima smisla! (za MUP)
 
Da, u MUP-u. Na A4, oni su presavijali papir da bude u veličini naloga.
Svaka uplata se u MUP-u kasnije proverava. Ukoliko nije bilo uplate dobiješ posetu :)
Ма Алфа је ишао на поштено.Сигурно је прво питао а они се смијали и чудили:D Какав пресавијен папир и печат што може сваки мало бољи програм за обраду текста...:d
 
Ja sam platio u posti, posto je pored MUPa, i nije bilo reda, ali sam usput pitao :)

Da mi svakog dana treba pa da se cimam, ovako, jednom u nekoliko godina... samo se nadam da ce do rodjenja mojih unucica da se promeni :D
 
Малопре ми се десила чудна ствар са мобилном апликацијом, није прихватала пин, који је 100% исправан.
Унео га 3 пута и реактивирао апликацију.

Dobrodosao u klub.
Startovao sam telenor podrsku na tviteru al su bili u fazonu da ne znam sopstveni PIN.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno