Šta je novo?

John Carmack not a big fan of PhysX

Svaki iphone moze da skuva supu (kada moze da eksplodira od grejanja, zasto ne bi mogao da skuva supu :d)
Pa poenta je da on uporedjuje istu cifru za dve razlicite stvari. Ne bi konzole bile tu gde jesu da ne odradjuju posao za koji su napravljene - igranje.
 
ili ja vas ne razumem dovljno ili se vremena menjaju. Ovde pre svega mislim da izjave tipa.. koji ce mi djavo papiri, dim i zavese po igrama.. necu da ih gledam. Ovi efekti uticu na gameplay.. npr.. zbog dima nemozes videti protivnika sa druge strane i imas faktor neprijatnog iznenadjenja kada prodjes kroz taj dim. A ako nema dima, odmah ces se baciti na posao i eliminisati pretnju. Gde ima dima ima i boljeg gameplaya.

Generalno, ljude ne zanima kakva je igra izmedju dva cut scene-a, vazno im je samo da se osecaju kao da su "igrali film". I da se ubaci sto vise set pieces-a.

Ovo sto John Carmack prica o physx je ono sto i mene zanima. Zasto je nv kupila ageia-u a nije razvila engine, middleware i api od nule? To je ustvari tema ovde, nije on nista lose rekao o samom physx-u.
 
Svaki iphone moze da skuva supu (kada moze da eksplodira od grejanja, zasto ne bi mogao da skuva supu :d)
Pa poenta je da on uporedjuje istu cifru za dve razlicite stvari. Ne bi konzole bile tu gde jesu da ne odradjuju posao za koji su napravljene - igranje.

Pa zanemari to sto mozes i tekst da otkucas, pricamo o igrama, ako je dovoljno mocan za igre, da li je bitno sta jos moze? Mogu ja i na PS3 da radim dosta stvari nevezanih za igre ali ne pricamo o tome. Pricamo o hardveru iz te godine i kako bi se ponasao sa sadasnjim portovima sa konzola..
 
@MAD_MUzzY
A na kojoj to konzoli od 500$ mozes da otipkas seminraski rad, renderujes scenu, napravis web...

Aman! Upravo je u tome i poenta "dedicated" sistema! Konzola ne treba da sluzi i za to (iako PS3 recimo moze posto postoji verzija Ubuntu-a koja radi na njemu)!
Sve je i pocelo sa takvim stavom - e to moze i na PC-u ali samo fali jos malo snage... i sve ode do djavola...
Jednostavno postoje ljudi koji hoce "all in one" i to je cool. Ali mi se cini da su onda upravo oni primorani na te "kompomise".
Mozda gresim, ali dosadasnje iskustvo mi govori drugacije.
Ja i dalje imam PC kuci ali mi na njemu nije instaliran i Cubase/Nuendo i 3dsmax i CS paket i Autodesk i 15 igrica i antivirusi i kodeci i 4 browsera i registry mehanic itd. ... valjda i on zato radi iznenadjujuce brzo :)
 
vBoris Lozac
Pa fino si rekao 'portovima sa konzola'. Posto je u pitanju port, on zahteva vise snage nego da se izvrsava 'nativno'. Sve ja to razumem ali ne mozes da kazes 500$ a poredis totalno razlicite stvari. Ja ne tvrdim da je pc bolja platforma za igranje, lepo sam napisao, neke igre bolje leze misu i tastaturi, druge joysticku.

edit:
@MAD_MUzzY Iznad sam objasnio. Ok je dedicated sistem. Konzole mogu da pruze nekada puno vise zabave nego pc. Ali ja ne mogu da zmislim igranje strategije na joysticku. Zato kazem da nije fer porediti istu cenovnu kategoriju kada se kod pc-a mora naplatiti i to ostalo sto moze da radi.
 
Poslednja izmena:
Ovo sto John Carmack prica o physx je ono sto i mene zanima. Zasto je nv kupila ageia-u a nije razvila engine, middleware i api od nule? To je ustvari tema ovde, nije on nista lose rekao o samom physx-u.

A sto bi razvijali nov api kad ovaj ocigledno radi kako treba? I koliko znam on je jedini koji je GPU based? Jasno je i da kroz Physx nV reklamira CUDA-u (indirektno naravno) ...
 
Pa, ako mislis da si upravu onda se potrudi da objasnis?

Ne slazem se.
Vidis, ovaj "zilot" je odrastao na PC-u, pocevsi od ms-dos-a pa do winXPsp3. Pred Vistu sam presaona mac-a jer mi takav koncept vise odgovara i ispostavilo se da sam napravio odlican izbor.
Pricas o ovim proizvodima i filozofijom firmi da te sputavaju i ogranicavaju u necmu?? Naprotiv!Imas sve resurse u svojim rukama i potpuno si rasterecen trosenja svog radnog vremena na stvari na kojim uopste ne treba da se bavis. Navedi mi u cemu si to ogranicen na ovim platformama?
Rezolucijom? Konzolu kacis na HD TV (valjda) koji ima fixnu rezoluciju te ne vidim neku poentu u XHD itd.
Meni je odavno prestalo da bude uber cool to sto znam da sklopim/rasklopim PC, intaliram OS i "cackam" i overklokujem. Mnogima je to i dalje do jaja zato sto se, pretpostavljam, jednostavno ne fokusiraju na to da rade neki posao na njemu nego da to bude samo jedna u nizu "handy" stvari koje oni "znaju u dusu".

Ja hocu da se bavim onim cime JA hocu da s bavim, tj da koristim hw za sta zelim, a ne time sto mi kaze proizvodjac "zatvorene" platforme, pa makar ona bila i tegla za pekmez:D Ocu sve-u-jednom, necu da gomilam dedicated hw po sobi.
Konzolu kacim na HDTV, cool, jos samo kada bi sve igre radile sa tom rezolucijom, upscale je jos uvek jako cesta zaraza u danasnje vreme.

Koji je to isti proizvod? PC pre 5god? SonyErikson mobilni koji vec deceniju pravi isti uredjaj sa istim softwerom u potpuno istom konceptu potpuno zatvoren za bilo kakvu nadogradnju? Ili mozda Nokia sa svojim "neverovatnim" Os-om? :)
Ne kontam :)

Isti proizvod, izbacen tipa pre god dana, ali sa nekom falinkom, ubacenom jer je korporacija tako resila, kako bi lako izbacila novi proizvod koji ce opet da kupuju isti ljudi koji ne vide da je stara stvar u sustini - prepakovana. Uz naravno, ustedu troskova, jelte. SE, Nokia, Aplle, MS, isti djavo.

Ko ti ista "diktira"? Najjaci razvojni timovi pokusavaju svojim svakim novim naslovom da iskoriste jos vise HW koji si ti kupio pre sad vec 2god. Hoces da kazes da je isti slucaj na Pc-u gde se svakih 6 meseci nV i ATi trkaju ko ce da ima vise tranzistora u chipu? :D

E pa to na PC-ju vise nije slucaj, igre (tj tehnologija istih) odavno kaskaju za hw, i eto...no dobro, sve dok se oni utrkuju za iskoriscavanje hw-a fejkovanjem senki i kojecega...

UT engine iz verzije u verziju dodaje sve to sto si spomenuo npr. a crytek donosi trenutno najimpresivniji (vizuelno) engine na konzole, tako da ne kontam zasto si ovo napisao.

UT endzin ne donosi ama bas nista odavno, za pocetak bi valjalo videti makar jednu UE3 igru sa HDR, ili dinamickim senkama...ali od toga nece biti nista.
Crytek donosi to sto si rekao, i to je jako dobra stvar, AKO se probiju na trzistu gde dominira ovaj ranije pomenuti i onaj drugi koji hajpuju zbog (ne)ponavljanja tekstura.

Takodje najbolji naslovi na ovim konzolama rade izmedju 40 i 60fps. Reci mi koji PC iz doba kada su se pojavili xbox360 i ps3 daje vise u aktuelnim igrama?

Ovo prvo nije tacno.
Za ovo drugo - pa, ne gledam bas tako. Ono sto je meni vaznije- je koja to aktuelna igra (multiplatform, naravno) donela nesto vizuelno i tehnicki vise od onoga sto je taj PC terao sasvim fino u to vreme (a i pre)? Imas: Doom3, FarCry, HL2, Oblivion. Nista, cak je i tehnologija nazadovala (vec pomenuh HDR koji je nestao u akciji za UE3).

Kakav monopol kad postoje 3 ogromne i veoma jake kompanije na trzistu?
Opet pitam, koji to PC sad za 500$ moze da ti pruzi bolje performanse u igrama od konzole?

Te 3 ocigledno nisu dovoljne. A ovo za 500$ i da za to nema PC-ja koji pruza bolje performanse - sta reci, osim da gresis. No, i to je stvar koja se suvise cesto ponavlja i koju vise ne zelim da objasnjavam...

Sve mi se cini da je vise pitanje nekog psiholokog tripa gde se ljudi nesto odmah bacaju u bunt cim neko pomene "zatvoreno"...

Pa vidis, to "zatvoreno" se redovno pominje kao argument protiv M$-a. Meni je njihov nacin dominacije trzistem stvar kojoj se mora stati na put, ali isto tako i ovome sto dolazi od drugih korporacija iz te branse, jer svi posluju po istom modelu, namecu ljudima ono sto oni umisle da ce se "odabranom uzorku" svideti i tacka.


E da, seti se samo mozda najveceg softwerskog dostignuca - Vray RT! Vidis kako moze da se optimizuje i izvuce i nezamislivo! Takodje se seti da je RT raytace jako davno demonstriran na PS3.

O,da...i to na PC, pa jos na GPU :)
A ti se seti da je pre pojave PS3 to radilo na 7600GT, a pre toga...ihaa...:D
 
Poslednja izmena:
Pa fino si rekao 'portovima sa konzola'. Posto je u pitanju port, on zahteva vise snage nego da se izvrsava 'nativno'. Sve ja to razumem ali ne mozes da kazes 500$ a poredis totalno razlicite stvari. Ja ne tvrdim da je pc bolja platforma za igranje, lepo sam napisao, neke igre bolje leze misu i tastaturi, druge joysticku.

Mislim da sam pre hteo reci multiplatform igrama, jer nisu sve portovi, Mafiu II valjda razvijaju posebno za sva tri sistema.
 
Poslednja izmena:
vBoris Lozac
Pa fino si rekao 'portovima sa konzola'. Posto je u pitanju port, on zahteva vise snage nego da se izvrsava 'nativno'. Sve ja to razumem ali ne mozes da kazes 500$ a poredis totalno razlicite stvari. Ja ne tvrdim da je pc bolja platforma za igranje, lepo sam napisao, neke igre bolje leze misu i tastaturi, druge joysticku.

edit:
@MAD_MUzzY Iznad sam objasnio. Ok je dedicated sistem. Konzole mogu da pruze nekada puno vise zabave nego pc. Ali ja ne mogu da zmislim igranje strategije na joysticku. Zato kazem da nije fer porediti istu cenovnu kategoriju kada se kod pc-a mora naplatiti i to ostalo sto moze da radi.

Pa to je onda nesposobnost programera. Kakve veze ima da li je tera XNA, OGL ili DX? Ili ima? :D
Ja nisam spomenuo prvi to 500$, nex je. Valjda u pokusaju da dokaze da je PC isplativiji, al' meni nikako nije jasno kako je isplativiji :D

To sto ne mozes da zamislis ne znaci da ne moze, zar ne? Nadal recimo stize na xbox, nesto slicno se sprema i za ps3. Sta mislis koji ce kontroler biti superiorniji za kontrolu rts-a? :)
I to spada pod celu moju konstataciju da je potreban jedan dobar "reboot"... svega :) Al' dzabe kad smo svi previse "ushuhskani". Sticajem okolnosti i zbog poziva kojim se bavim (muzika) razbio sam mnoge "iluzije". Probas brate mili pa vidis da li je nesto bolje ili nije. I uvek razmislis 3x da li je bolje i zasto! Ili zasto nije bolje? Ili u kojim okolnostima je bolje ili losije... Ma ko ce toliko da razmislja, zar ne? :) Daj ti samo meni nov GTX 456 i 1.5kw napajanje i da vidis kako ga tera sa sve 8x AA :D To je jedino bitno :)
 
U, koliko legendarnih ljudi u raspravi :D

Kad se ovako prica, treba voditi racuna i sa kim se prica. Moze da se desi da neko ocigledno ima znanje, ali se ispostavi da se covek bavi programiranjem ili 3d animacijom i naravno da ce ga igre interesovati iz potpuno drugog ugla i ti onda mozes da se do sutra trudis da mu pricas bilo sta, on ce te samo pitati da li si nekad napisao bar jednu liniju koda pa da mozes da komentarises.

Ogromna je razlika izmedju ljudi koji igre posmatraju iz korisnickog ugla i onih koje pre svega interesuje tehnicki deo, industrija u globalu, tech demo-i itd. Ta dva coveka nikad ne mogu da razmisljaju na isti nacin i zato i dolazi do ovakvih rasprava.

Zato mnogi ljudi ovde tesko mogu da shvate vrlo jednostavne stvari koje su "obicnim" ljubiteljima igara jasne kao dan. Nekad je lose biti "too advanced" u nekoj oblasti, izgubi se kriterijum i gledas stvari samo iz svog ugla...


Da nema toga, ne bi bilo ni ovakvih rasprava, ni SONY-jevaca i PC-jevaca itd...
 
Poslednja izmena:
Vidi, ja posedujem PS3 i govorim iskljucivo o onome sta sam probao. I nakon silnog kesha za ps3, moras jos dodatno iskesirati za kontroler na kojem mozes igrati rts... Identicna stvar kao i na pc-u. Dovesce oni i konzole do tog nivoa pa ce se kupovati volani, kacige, naocale... samo polako :)

@Ivan®
To sam pokusao da kazem u prvom postu. Nema svrhe raspravljati i optuzivati nekoga. 100 ljudi 100 cudi, 100 zena 200 kokosa :d
Ne moze iz istog ugla da se posmatra a da ce i dalje da nam uzimaju pare - hoce.
 
Poslednja izmena:
Vidi, ja posedujem PS3 i govorim iskljucivo o onome sta sam probao. I nakon silnog kesha za ps3, moras jos dodatno iskesirati za kontroler na kojem mozes igrati rts... Identicna stvar kao i na pc-u. Dovesce oni i konzole do tog nivoa pa ce se kupovati volani, kacige, naocale... samo polako :)

Vec mozes da kupis te dodatke, ali fora je u tome sto NE MORAS ako neces :)
 
@MAD_MUzzY: Cekaj, ti govoris o nekoj zatvorenosti sistema i o Microsoft-ovoj kradji a koristis i podrzavas Mac. Pa to je vrh.
 
Vec mozes da kupis te dodatke, ali fora je u tome sto NE MORAS ako neces :)

Pa moras ako hoces da igras rts :) Tastaturu mozes da kupis ili dobijes za dz :d kako bi igrao strategiju ali zato moras da kupis graficku ako hoces da ti 'sve tera'. O tome pricam. Tako ce nekada za 2 godine jedna igra izlgedati malo bolje sa kacigom za ps4 nego bez, isto kao i sa physx on/off. I gomila ce pohrliti da to kupi.
 
Poslednja izmena:
Btw, ko je bio zainteresovan za fiziks filmic, ovaj je takodje zanimljiv -

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/NKaFhLG_fWo&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/NKaFhLG_fWo&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]
 
@MAD_MUzzY: Cekaj, ti govoris o nekoj zatvorenosti sistema i o Microsoft-ovoj kradji a koristis i podrzavas Mac. Pa to je vrh.

? kakvoj kradji?
Mac je prilicno HW "zatvoren" sistem. Bar ova linija koja me interesuje (macbook pro)

@mcrazy: Ja zaista ne mogu da zamislim da cemo ikad doziveti da na konzolama imas te fore "sa ovim izgleda bolje" :D
Jedino sto bi kaciga recimo mogla da poboljsa je utisak dubine ali vec se svi lome da naprave funkcionalne 3d monitore.
 
Da...90% ...

[YOUTUBE]<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/G2OhzBNX43A&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/G2OhzBNX43A&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>[/YOUTUBE]
 
Jesam :)

Jos jedan zanimljiv video-

[YOUTUBE]<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/H3GVEExhAOI&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/H3GVEExhAOI&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Da se ponovim :)
Danas ubodes polovni 9600gt da racuna fiziku i imas duplo veci framerate. Jesu li pojedini ovdje svjesni koliko se takav perf. boost inace placa? To dovoljno govori koliko je PhysX dobra stvar.
Jeli iko ikada nesto slicno ponudio? Bas je zla ta Nvidia!

A ova prica oko eye candy fizike i kako je nepotrebna je najjaca :) SSAO, HDR, parallax, god rays, veliki broj poligona... sve je to eye candy.

A sto se tice umetnosti i tehnologije, taj JC je sa svojom idtech 5 masinom dao dizajnerima najjaci framework za pravljenje umetnickih dela od igara

Za umjetnicko djelo ti ne treba uber engine.
 
ja ne znam shta vi svi kukate na JC-a, pa chovek je uradio fenomenalne stvari i majstor je svog zanata, to shto nije izbacio nishta 5 godina i ne znachi da nije radio nishta. Videcemo u ostalom kad izadje RAGE i DOOM IV. Meni je ovaj prvi (bar po video i shotovima) fenomenalno izgleda i konachno, prve prave facijalne ekspresije i skeletalni sistem u igrama + mega texturing...
 
Ne bi da ga poredim sa firerom, ali i Hitler je solidnu listu dobrih stvari uradio... ali kada se sve stavi na terazije, teža je ona druga strana...
 
Carmack je engine uradio jos pre godinu-dve.. A sada prave game content i levele. Tako je bilo oduvek. Covek uradi engine i ode da se bavi raketama, trenira judo, ...
@Bane R: Ako hoves nekoga da poredis sa Hitlerom onda je pravi covek za tebe Steve Jobs. Za njega kazu da je sreca sto radi u Apple-u jer da se kandidovao za predsednika USA svet bi bio pakleno mesto.

JC se nikada nije izdrao sa svog radnika, ima vremena da pregleda sav code koji svi u id-u pisu i prepravi ono sto ne valja pa cak i komentarise zasto je to uradio. Covek kasnije moze da pogleda to sto je izmenjeno i nauci ponesto.

Sve svoje igre posle izvesnog vremena pusti u Open Source tako da zajednica moze da nesto nauci, a dok razvija engine prica o tome otvoreno pa cak objasnjava i detalje. Da li je crytek ili epic ili neko treci ikada objavio source code svojih igara? Pa nije.. uplasili se da ce im neko ukrasti tehnologiju.
 
Poslednja izmena:
Jesam :)

Jos jedan zanimljiv video-

[YOUTUBE]<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/H3GVEExhAOI&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/H3GVEExhAOI&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>[/YOUTUBE]

pa na konzolama će biti kao ovde sa PhysX-om, u čemu je problem? :)

Da...90% ...

[YOUTUBE]<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/G2OhzBNX43A&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/G2OhzBNX43A&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>[/YOUTUBE]
Bezveze si primer dao, ovo isto ovako izgleda na X360... što se fizike tiče. Jbga...
 
Poslednja izmena:
^? Bice sta na konzolama? Cryostasis? Prvo da vidimo Batman sta ce imati ... mada se uostalom, vec zna - da nema; http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-batman-demo-showdown-blog-entry


A ovo za GB, nesto si pobrkao. Nisam okacio primer da pokazem da tu "ima nesto, sto nema na x360" naravno da isto izgleda, kad je fizicki model standardan za danasnje igre i tu nema nicega novog niti posebnog. Osim sto trazi QuadCore da radi pristojno na PC.
Ovo sa PhysX je sasvim druga prica, drugaciji su efekti, simulacije fluida, tkanine, vetra, partikla i rusenje zidova ... I toga tamo - nema.
 
Najžalosnije je što Carmacka kritikuju uglavnom ljudi koji u životu nijesu napravili ništa vrijedno pažnje u bilo kom segmentu, oni koji svoje mišljenje smatraju za jedino mjerodavno a zbog svoje inteligencije nažalost nijesu ni svjesni koliko su jadni. Mogu da shvatim da neki programer ulazi u raspravu koliko je Carmackov rad dobar ili loš ali je žalosno da neki polupismeni i priučeni majstor maksimalno osporava rad bilo čega što se ne slaže sa njegovim mišljenjem. Jadni su ljudi koji ne poštuju drugačije poglede. A sami će se lako prepoznati.
 
Najžalosnije je što Carmacka kritikuju uglavnom ljudi koji u životu nijesu napravili ništa vrijedno pažnje u bilo kom segmentu, oni koji svoje mišljenje smatraju za jedino mjerodavno a zbog svoje inteligencije nažalost nijesu ni svjesni koliko su jadni. Mogu da shvatim da neki programer ulazi u raspravu koliko je Carmackov rad dobar ili loš ali je žalosno da neki polupismeni i priučeni majstor maksimalno osporava rad bilo čega što se ne slaže sa njegovim mišljenjem. Jadni su ljudi koji ne poštuju drugačije poglede. A sami će se lako prepoznati.

Carmack je najobicniji programer fizikalac, zanatlija itd. Nije on nikakav umetnik, guru ili sta ti ja znam. On pravi graficke engine kao i Yerli, Sweeny i ostala bratija. Njihov doprinos razvoju PC gaminga jeste ogroman ali nije jedina poenta video igara da sto bolje izgledaju.

Ljudi kao sto su Tim Cain, Will Wright, Sid Meier ,David Braben i najveci lazov u gaming industriji Peter Molyneux (koji je sa svojim tadasnjim saradnikom Richard Evansom napravio verovatno najpotcenjeniju igru u istoriji koja je i danas neprevazidjena kada je AI u pitanju) su ucinili daleko vise od ovih "plasticara" pomenutih u pasusu iznad.

Ljudi treba da se zapitaju koga vise cene: plasticnog hirurga koji po ceo dan ugradjuje silikone ili neurohirurga koji po ceo dan spasava ljudske zivote (igre bas i ne spasavaju ali bi mi jedna inteligentna i duhovita igra sigurno ulepsala zivot). Ako tako gledate na stvari onda ono sto Karmak kaze i nije bas toliko bitno i ako mu RAGE omane moze da se 100% posveti raketama sto se mene tice.

Off (vezano za postove shin-bojana, rAMAe i svima nama dragog Lozaca :D):
Zar mislis da bi Bioware i dalje pravio Baldur's Gate nastavke da ih MS nije kupio?
Nije problem u MSu, vec sto su igre dozivele sudbinu muzike/filma, ulaganja su velika i igre ciljaju tinejdzere/semi-casual igrace koji trose najveci novac.
Bas me zanima po cemu je to Mass Effect veca genericka limunadica od Uncharted-like PS3 ekskluziva.
I Sony je kupio Psygnosis, pa sta smo sem Wipeouta videli od njih u poslednjih par godina?

Ne znam da li bi pravio bas BG ali bi sigurno ostao na istom kursu kao i ranije i ne bi im svaka igra bila na fazon KotORa.

Lako je reci da su krivi neki zli ljudi koji dosli sa parama i sve pokvarili i kako je to "normalno" u danasnjem svetu. Na taj nacin zlo krci sebi put, tako sto ljude navede kako je to u stvari "normalno" (kao sto je bilo "normalno" ubijati jevreje za vreme Drugog svetskog rata). Ono sto svi odbijaju da priznaju jeste ko je taj sto to radi. U ovom slucaju je to iskljucivo Microsoft. Da Microsot nije strpao Pentium 3, GeForce 3 i 64MB RAMa u povecu kutiju i to nazvao konzolom usput napravivsi u najboljem slucaju prosecan FPS koji je uz pomoc nezapamcene reklame postao "revolucionarna" igra ja danas ne bi igrao igre koje lice jedna na drugu kao jaje jajetu i koje u 80% slucajeva su portovi sa Xbox360.

Mass Effect i Uncharted!? Sto bi reko Vuk Draskovic: you're mixing frogs and grandmothers :D. Uncharted je koliko znam akciona avantura sa akcentom na akciona a Mass Effect za danasnje klince pojam "pravog" RPGa.

A to za Psygnosis, slazem se ali ovde je prica o PCu a Psygnosis je ipak cuveni Amiga developer. Ne kazem da ne bi pravio cuda za PC ali sta je tu je. Davno je to bilo da bi sad raspravljali o tome. Mada to uvek mozes da iskoristis da natrljas driveru na nos kad se zanese u hvaljenju Sonyja ;).

Ni meni nije jasno šta ti smeta Mass Effect, pa to je jedini port sa konzole uz Kotor 1/2 koji je meni savršeno legao. Sem toga jedino su me malo zadržali DMC 4 i RE 4, ali od te dve nisam ni jednu odigrao do kraja.

Mass Effect je odlicna igra i za danasnje uslove dobar RPG. Medjutim Mass Effect je igra ciji je RPG element dodanto uproscen u odnosu na KotOR koji ni sam ne moze da prismrdi starijim i kompleksnijim RPG igrama. Tu lezi problem jer ako nastave ovim tempom nastace situacija kakvu imamo sa Elder Scrolls serijalom ciji ce sledeci deo verovatno biti arkada kao Mesija Moci i Magije :S:. PC gaming kakav je bio zbog toga umire ili dozivljava XBorg asimilaciju. Time se gubi jedan razlicit sistem sto ce u svetu gaminga dovesti do situacije kakvu vec 20 godina imamo kod nas u domenu muzike gde klinci znaju samo za Grand a PC koriste iskljucivo za Fejsbuk (preveden na srpski jer ne znaju engleski).

Vala G@W, bas te hoce kvalitetni postovi u zadnje vreme..

Hvala :), ali taj post je u principu prica koju svi znaju ali neki jednostavno nece sebi da priznaju da je to tako.
 
Poslednja izmena:
Ljudi kao sto su Tim Cain, Will Wright, Sid Meier ,David Braben i najveci lazov u gaming industriji Peter Molyneux (koji je sa svojim tadasnjim saradnikom Richard Evansom napravio verovatno najpotcenjeniju igru u istoriji koja je i danas neprevazidjena kada je AI u pitanju) su ucinili daleko vise od ovih "plasticara" pomenutih u pasusu iznad.
Dzaba mu to kad danas radi na Sims-ima. :)
 
Vrh Dno