wiz011
Guest
- Učlanjen(a)
- 18.12.2004
- Poruke
- 4,710
- Poena
- 440
To se uči na američkim univerzitetima. E, sad, ako su naši bolji od njiovijeh, molim lepo.Разменска вредност? Па то се учи из политичке економије (Карл Маркс и "Капитал").
A stvarno ne znam kakav nam je Marks potreban da bi shvatili da ako se za 4 jabuke dobijaju dve kruške onda to znači da jedna kruška vredi koliko dve jabuke?
Da, ali si zaboravio da paketi nisu isti. To je kao da imaš paket od 1 kg mesa za 1000 din, i paket od 2 kg mesa za 1000 din. Jeste isti tvoj trošak za meso ako kupuješ 1 paket mesečno, ali cena mesa nije ista, u drugom slučaju je duplo manja.Јасно је да цена по јединици протока дупло јефтинија, ако се брзина дуплира, али је мени цена пакета иста.
Ja razumem da ti možeš da se buniš ako uvedu da se meso prodaje samo u paketima od 2kg, da kažeš da ti želiš samo 1kg. Ali to ne znači da je cena mesa ista (jer nije!) nego znači da si ti nezadovoljan ponudom na tržištu. Uostalom, paket od 2kg uvek možeš da podeliš sa komšijom i da ti ostane onaj tvoj 1kg. Razume se, ostaće ti taj 1kg duplo jeftinije nego ranije, jer je i cena duplo niža. Da cena nije duplo niža ovo ne bi bilo moguće.
Isto kao paket mesa, tako i Internet paket možeš da podeliš sa komšijom (što mnogi i rade).
Uzmimo, sad imaš 512/64 za 1400 din.
Sutra dobiješ 1024/128 za 1400 din. Podeliš sa komšijom i imaš 512/64 za 700 din. Kako je ovo moguće, osim ako sad cena nije duplo niža?
Elem, treba da tražiš da ti vrate pare za diplomu!
Poslednja izmena: