Šta je novo?

Windows 11

Po postavljenom pitanju mi je diskutabilno i koliko je taj "gejmerski" laptop "gejmerski", sve mi deluje da je u pitanju ZVeR sa KP oglasa i da ce covek da sazna na tezi nacin kako radi ZVeR...
Nisam rekao da je zver, vec da je gejmerski. Tako se vodi u prodavnici. Asus TUF F15, i7 13700h, 16gb ram, RTX4060 8gb, ssd512. Za moje potrebe mislim da je i previse. A za potrebe guranja bilo kog windowsa sam siguran da je sasvim dovoljno. Nisam geek, ali sam zato ovde da me geekovi posavetuju. Mislim da je to u redu i da nema potrebe spustati nekoga, pogotovo kad nemas za sta. A ti prijatelju ako ti treba neki savet iz hirurgije, slobodno se javi, dobices objasnjenje bez ikakvog problema.

Ostalima hvala na savetima, skinuo sam sa official site-a windows, njega cu i da instaliram. Valjda necu imati problema. A ovo za key cu po preporuci dgproduction i Envoy-a. Hvala na dobronamernom savetu.
 
pozdrav svima, imam jedno pitanje :)

da li prilikom instalacije Windowsa 11 izabrati English (US) ili pak English (World)?

Pitam jer sam negde na internetu citao da kada se izabere World, ne dolaze preinstalirane aplikacije uz windows.
 
Ta razlika je samo za EU zemlje i to u poslednjih mesec dana i to samo za neke APP-ove. Nije nikakav problem poskidati sve što nećeš.
 
A kako se brisu te aplikacije doke dolaze preinstalirane? Da li postoji lista svih instaliranih gde mogu da brisem? Posto u Control Panelu ne postoji nista.
 
Desni klik na aplikaciju pa uninstall. Sva mudrost.
 
Evo ponudio mi upgrade sa insajder bete , restartovao sam da izadje iz insidera i nece da prodje ovaj update ...

Screenshot 2024-01-09 095016.jpg

X puta je tako bilo do sada , ta njihova opt out opcija ne radi nikada.
 
Ako hoćeš da napustiš insider onda samo nova instalacija pomaže.
 
ne znam gde postaviti pitanje u vezi ovoga pa cu probati ovde.
zna li neko netso o ovome? nemam nikakve probleme sa pc-jem osim sto mi je to juce iskocilo. opasno ili ne?
Screenshot 2024-01-08 225953.png
 
pokrenuo sam uninstall i dobio sam gresku da nemam pristup fajlu. onda sam dozvolio u defenderu da se pokrene fajl i odardio uninstal. sad vise nema ni foldera od aimp-a ali mi izbacuje ovo kao na slici. da li sam se resio gamadi ili sta se desava? odradio sam i ovaj offline scan ali nisam video sta se desilo jer je odradio restart i vratio se u windows sam. ovaj defender mi deluje blago retardiran za moj ukus.
Screenshot 2024-01-09 132910.png
 
Sad instaliraj ponovo. Mada AIMP možeš i portable verziju - ja ga na poslu tako.
 
Ako imate ReFS particije imajte na umu da Windows 11 nema podršku za verziju 3.4 i nakon upgradea biće prikazane kao RAW. Rješenje: koristite Windows 10 da ih kopirate na drugo mjesto ako baš morate na 11.
 
Konkretno je instaliran 11 23H2. I nisam jedini.


Sad kopiram podatke na eksterni disk koristeći command prompt sa W10 instalacionog USB diska. Probaću kasnije da vidim da li mogu pristupiti fajlovima sa W11 22H2 USB instalacijom.
 
Ako imate ReFS particije imajte na umu da Windows 11 nema podršku za verziju 3.4 i nakon upgradea biće prikazane kao RAW. Rješenje: koristite Windows 10 da ih kopirate na drugo mjesto ako baš morate na 11.

Problem je riješen direktnim kačenjem fizičkih hard diskova na virtuelnu mašnu u kojoj je pokrenut Windows Server 2022 koji je automatski odradio upgrade REFSa sa v3.4 na v3.7. I magičnio nakon toga Windows 11 23H2 vidi sve podatke na disku. Napraviću/kupiću sebi kuću kad tad samo da imam gdje da držim NAS na ZFSu.
 
Na drugom racunaru sa win 11,nakon izlaska iz counter strike 2,nema pozadine na desktopu a settings nije moguce otvoriti kao ni personalize i display setting na desnom kliku.
Bag do baga,ima li leka ili reinstalacija?
 
Primetio sam i da neki programi nisu startovali,samo avast.
Verovatno reinstalacija?
 
Radi se svašta pod uticajem Youtube-a i drugih "Stručnjaka" , od skidanja "bloat-a", preko anti-špijuniranja do gašenja "nepotrebnih" servisa ali je još gore ono što ne rade, redovni update i naročito backup. Sa dobrim backup-om možeš da eksperimentišeš koliko hoćeš. A onda su tu "specijalne" i "narodne" verzije i oni koji "znaju" bolje od Microsoft-a. Na kraju, ima gomile programa i igara koje mogu baš dobro da zabrljaju system. Nije ni MS neka cvećka, umeju i oni da naprave probleme sa updejtom i drajverima. Evo baš sada tipičan problem sa W10, izbacili novi update za koga treba veća RS particija a nisu namestili da to automatski uradi pa ne može da se instalira dok se to ručno ne uradi a nije baš neka laka izmena. Dešavalo se da povuku neki update kada su uvideli grešku a svaki update dolazi sa listom mogućih problema i eventualno kako da se zaobiđu.
 
Pozdrav svima, pratio sam vase savete za Tiny11 u post na 76-oj strani i sve sam uspeo, nisam veliki strucnjak ali islo je glatko :)
Posto testiram prvi put i spremam se da instaliram na neki stariji laptop sa laganom konfiguracijom.
Vidim da ISO ima 4,15go medjutim na kraju instalacije moj Hard Disk je zauzet za 33gb, tu mi treba vasa pomoc nerazumem odakle sad to kad nebi trebao da zauzme vise od 4-5 gb?

Hvala
 

Prilozi

  • Capture d’écran (52).png
    Capture d’écran (52).png
    521.7 KB · Pregleda: 37
Pozdrav svima, pratio sam vase savete za Tiny11 u post na 76-oj strani i sve sam uspeo, nisam veliki strucnjak ali islo je glatko :)
Posto testiram prvi put i spremam se da instaliram na neki stariji laptop sa laganom konfiguracijom.
Vidim da ISO ima 4,15go medjutim na kraju instalacije moj Hard Disk je zauzet za 33gb, tu mi treba vasa pomoc nerazumem odakle sad to kad nebi trebao da zauzme vise od 4-5 gb?

Hvala
Ako se dobro secam on zauzme tu negde do 10 gb samo system,ako si radio neki update ili instalirao neke dodatne program drajvere ili slicno onda je to verovatno to.
 
Pozdrav svima, pratio sam vase savete za Tiny11 u post na 76-oj strani i sve sam uspeo, nisam veliki strucnjak ali islo je glatko :)
Posto testiram prvi put i spremam se da instaliram na neki stariji laptop sa laganom konfiguracijom.
Vidim da ISO ima 4,15go medjutim na kraju instalacije moj Hard Disk je zauzet za 33gb, tu mi treba vasa pomoc nerazumem odakle sad to kad nebi trebao da zauzme vise od 4-5 gb?

Hvala
Nije to to, to sto ti vidis je kompresovani iso fajl i prilikom instalacije sve sto je bilo zapakovano i kompresovano sada je odpakovano i spremno za upotrebu. Tako da sve je uredu.
 
Ako se dobro secam on zauzme tu negde do 10 gb samo system,ako si radio neki update ili instalirao neke dodatne program drajvere ili slicno onda je to verovatno to.
Nisam nista jos instalirao samo Windows i nisam azurirao, proverio sam hard disk da bih se uverio koliko stvarno uzme prostora.
Nije to to, to sto ti vidis je kompresovani iso fajl i prilikom instalacije sve sto je bilo zapakovano i kompresovano sada je odpakovano i spremno za upotrebu. Tako da sve je uredu.
Skoro isto kao i orgonalni Windows, jedino je malo cistiji Tiny i bez bezpotrebnih programa sto Microsoft ubaci u njihov iso.

Hvala svima na odgovoru!
 
Ja imam 2 problema sa 11kom, jedan je nebitan ali hajde kad se vec zalim na ovaj drugi da spomenem i prvi...

1) Search unutar file explorera mi nekad ne proradi odmah. Znaci otkucam rijec i on ne zapocinje pretragu uopste, kao da nije napisano. Onda obrisem par slova ili napisem ponovo i trazi uredno....

2) Ovaj me bas zivcira.
Mikrofon (obicniji desktop mikrofon od nekih 15tak eura ali probao i 2-3 razlicita) mi je jako tih otkako sam presao na 11ku. (radi otprilike kao na 30% snage koju je imao na desetci)
  • znaci driveri su uredni, sa sajta ploče skinuti.
  • pojacano sve u svim onim opcijama zvuka i mikrofona i snimanja (pokusavao i sa boost i bez i smanjivao i pojacavao...)
  • ukljucen boost i level na maximum.
  • Instaliran realtek hi def audio
  • pokusao razlicite one frekvencije i kvalitete zvuka, iskljucivao one opcije "poboljsanja" zvuka, davanje prioriteta apliakcijama, nema sta nisam od kombinacija probao, disableovao ostale uredjaje za snimanje itd...
  • Precackao sav jutjub i forume strane i sve probao (mada skoro sve se svodi na ovo iznad sto sam pisao)

Zanimljivi dio je kada obrisem zvucnu kartu i racunar se restartuje, automatski se opet instalira zvucna i tada mikrofon radi normalno na normalnoj glasnoći....i tako do sledećeg paljenja racunara kada se opet ponasa isto, tiho.... (nemam nista od programa sto se pale sa windowsom a da mogu uticati na zvuk nakon paljenja...)
 
Nazad
Vrh Dno