Šta je novo?

Trčanje kao hobi/rekreacija/sport/izgovor za putovanja

Čekaj, šta ja radim pogrešno, kada mi za dve ipo godine redovnog trčanja telesna masa konstantna? 🤔
🥸
 
Čekaj, šta ja radim pogrešno, kada mi za dve ipo godine redovnog trčanja telesna masa konstantna? 🤔
🥸
Izbaciti gazirana pića, slatkiše, sve peciva, što manje ugljenih hidrata, osim na dan pre trke, ubaciti intervale, fartlek, teretanu.... ja isto kad trčim jednolično (samo dužina) čak se i ugojim.
 
Ja uvek pre fizicke aktivnosti pokvasim traku sa rastvorom vode i soli, jednom sam imao problem da uopste htela da se upali a jednom je prijavljivala nebuloze u pocetku.
Za tracanje su tu, traka preciznija za nekih 5%, maksimalan dostignut puls je isti i sa poslednjim azuriranjem, sad ne znam da li je do trake, sat je odredio laktatni prag sam od sebe bez zapocinjanja testa.
Sto se tezine tice ja kad trcim povecavam dnevni unos kalorija za 1000 imace bruka.
Doduse ne konzumiram secer, osim posle treninga, preradjenu hranu, hleb i onda nije lako uneti 2800-3000 kcal ali konzumiram ugljene hidrate jer mi je izbacivanje istih potpuno neopravndano.
 
What's your secret :D
Posle treninga dekstroza ili med i tjt. Prosto ne jedem slatkise, ne pijem sokove, alkohol, doduse vocne secere ne racunam kao secer ali ni tu ne unosim neku veliku kolicinu( ponekad smuti malina, borovnica, cvekla, limun).
Plus ne volim generalno da jedem i to mi je vize opterecenje nego uzivanje
 
Izbaciti gazirana pića, slatkiše, sve peciva, što manje ugljenih hidrata, osim na dan pre trke, ubaciti intervale, fartlek, teretanu.... ja isto kad trčim jednolično (samo dužina) čak se i ugojim.

Ovo je bila šala :)
Za poslednjih 2 godine, imam preko 600 jutarnjih merenja u Garmin Connect i za taj period sam u rasponu od ~2kg, sa zaista izolovanim izletima još po 1kg gore i dole i za svaki znam šta se desilo.

Nemoj gore da zaboraviš i brda! Može i lagano, ali uphill. Ili rolling hills, ko ima uslova.
Od novembra nisam bio na Avali. Jedan krug od parkinga kod spomenika, do dole i nazad je 8km. 4 down/4up, pa opet 😊
 
Au! Idi na selo...pa pogledaj kako seljaci rade, sada se to redje vidja jer sad ima dosta mehanizacija
ali i dalje je ostalo da sve rade poooolako, polakote! što bi rekli moji gružani...ko usporen snimak
šta misliš što? nema zapinjanja, zamora....ništa, sve u leru, takoreći UNDERVOLTOVANI su svi, 125W/125W!
pa da duže traju....eto zato...a to pogotovo važi za srce i žile...
Bio prekljuce na selu i sjj koleno i sad ne mogu da trcim, jedva i hodam, naravno da radim undervoltovano. Generalno vecinu hronicnih povreda imam od bavljenja poljoprivredom u pokusaju, da ne nabrajam sad.
Lepo zvuci to sto pises, ali u praksi nije bas tako.
 
Posle treninga dekstroza ili med i tjt. Prosto ne jedem slatkise , ne pijem sokove, alkohol, doduse vocne secere ne racunam kao secer ali ni tu ne unosim neku veliku kolicinu( ponekad smuti malina, borovnica, cvekla, limun).
Plus ne volim generalno da jedem i to mi je vize opterecenje nego uzivanje

Ne jedeš slatkiše i ne voliš da jedeš? Molim te, napusti internet! 🤯

Ubedjen sam da nije problem sa slatkišima, kao generalno, već sa količinom i kada se isti jedu.
Neka prigoda, svi jedu tortu, obavezno ide pitanje ko će još jedno parče? Čemu? Pojeo, slatko je, imam ukus, nemoj da kvarimo.
 
Juce poceo da trcim, debeli ispustio dusu. Izbacio sam hidrate totalno, slatko ne jedem ionako, iako pecem kolace.
 
Samo lagano. Smenjuj trčanje/hodanje na nekokiko minuta ili nekoliko stotina metara. Šta ti je lakše da meriš.
Samo napravi plan, jer ako ideš na osećaj, verovatno će ti delovati da predugo hodaš, pa ćeš opet da se preforsiraš.
 
Krug u parku je 1km ali cu morati uzeti opet neki smartwatch, posto ne nosim mobilni. S obzirom na irsko vreme, trcanje po kisi ce morati biti nesto normalno. Trazim suskavac slican onima koje je Adidas nekad imao u ponudi, nesto na ovu foru.

Editi: moram svratiti do Sportsdirect-a danas, LINK.
 
Poslednja izmena:
Ne jedeš slatkiše i ne voliš da jedeš? Molim te, napusti internet! 🤯

Ubedjen sam da nije problem sa slatkišima, kao generalno, već sa količinom i kada se isti jedu.
Neka prigoda, svi jedu tortu, obavezno ide pitanje ko će još jedno parče? Čemu? Pojeo, slatko je, imam ukus, nemoj da kvarimo.
Ja se slazem sa tim, okej je unositi secer do neke granice, u svemu treba biti umeren, nisam od onih sto zastupaju ekstreme, tipa ne konzumiraju povrce i voce, konzumiraju samo voce i povrce, ne konzumiraju ugljene hidrate, jedu samo meso sto je u zadnje vreme popularno, to su sve neodrzive gluposti, jedem meso i gutam suplemente sakama umesto da pojedem voce ili povrce, ili unos vlakana iz suplemenata, AG1 sto se sad masovno reklamira, tipa Huberman...Obican covek se zapali, krene da kupuje svakve gluposti umesto da konzumira hranu. Ja konzumiram ciste secere posle treninga jer postoje dokazani benefiti a i zbog unosa kalorija, provuce se koji gram i u kefiru i mladom siru,ali ovako stvarno ne volim da jedem, jedem jer moram, torte ne volim, devojka isto, ona je jos gora, od slatkog eventulano macmelon, nisam ljubitelj ni preterano masne hrane plus kad se doda da se drzim pravila da kad god je to moguce jedem samo ono sto sam spremim... Pristalica sam namirnica iz mediteranske i delimicno japanske ishrane, to dokazano radi, odnos p/uh/m prilagoditi individualnim potrebama a sve ostalo su ciste pretpostavke koje mogu da nanesu daleko vise stete nego neke realne koristi. Sad odoh u off ali generalno treba biti obazriv sa savetima na internetu jer svi ti koji ih preporucuju dobijaju masne pare za, u 99% slucajeva, glupost koja nema nikakvu naucnu osnovu, recimo pomenuti Huberman i AG1, covek je uzeo pare, reklamira glupost, to lepo upakuje u pricu o pre/probioticima, vitamini, cuda, mu--, i zanemari sve studije vrsene na tu temu, lagano preporuci glupost i onda dodje neko na forum i ponavlja istu pricu jer eto rekao je covek od struke, koji istu struku zloupotrebljava za licnu korist, ali o tome niko ne razmislja. I onda ljudi daju pare za gluposti, zanemaruju zdravu hranu, a unose glupost na kojoj je jasno navedeno da nikako nije zamena za balansiranu i zdravu ishranu ( sto li Boze to napisase kad je suplement tako savrsen) i pri tom se nijedan taj suplement ne prodaje kao medicinsko sredstvo jer da bi to bio neophodno je dokazati da zaista radi a to ne mogu da dokazu jer je u pitanju prodaja magle i pali bi na II fazi klinickih studija i poredjenju sa placebom...
 
Krug u parku je 1km ali cu morati uzeti opet neki smartwatch, posto ne nosim mobilni. S obzirom na irsko vreme, trcanje po kisi ce morati biti nesto normalno. Trazim suskavac slican onima koje je Adidas nekad imao u ponudi, nesto na ovu foru.

Editi: moram svratiti do Sportsdirect-a danas, LINK.
Krug u parku je 1km ali cu morati uzeti opet neki smartwatch, posto ne nosim mobilni. S obzirom na irsko vreme, trcanje po kisi ce morati biti nesto normalno. Trazim suskavac slican onima koje je Adidas nekad imao u ponudi, nesto na ovu foru.

Editi: moram svratiti do Sportsdirect-a danas, LINK.

Imam dva Adidas modela, odlični materijali. Mada i oni imaju neke shit. Ovaj Miler mi mnogo šuška, jedan dan sam ga pozajmio od drugara, jer je krenuo neki neočekivan pljusak pred trening, a on imao dva.

Jedini Nike koji sam držao u ruci, a da ne šuška, ne znam model, nisam hteo ni da probam, bio je 16 ili 18 hiljada.

Mada ti šuškavci generalno jesu preskupi, ali tehnička garderoba, lagan, ima luftere, štiti od vetra, od vode. Stvarno mi nije žao para.

E, da, ako planiraš da trčiš uveče, nije zgoreg da bude neki svetliji. Ja sam na kraju uzeo jedan Adidas u nekoj groznoj bebi plavoj/zelenoj boji, jer smo imali neprijatnosti sa vozačima automobila. Jednostavno te ne vide na pešačkom kad si skroz u crnom.
 
Posle treninga dekstroza ili med i tjt. Prosto ne jedem slatkise, ne pijem sokove, alkohol, doduse vocne secere ne racunam kao secer ali ni tu ne unosim neku veliku kolicinu( ponekad smuti malina, borovnica, cvekla, limun).
Plus ne volim generalno da jedem i to mi je vize opterecenje nego uzivanje
Ne znam za vas ali posle trejl trčanja obavezno jedno do dva piva u ispred prodavnice u Banji.Slatkiš pod obavezno jer se razgrađuje odmah u energiju.Mislim ko hoće može i da gricka šargarepu posle trčanja ali ništa neće postići :):)
 
Keto+trcanje i 30kg u planu da se skine za par meseci.
 
a nekad si bio mrsav :)
 
Nekad sam bio mlad i lep, sad samo lep, C'est la Vie.

Najveci problem mi je bio ishrana u sitne sate, dok sam za kompjuterom. Park mi je doslovno preko puta, steta ne iskoristiti konacno tu pogodnost.
 
Keto+trcanje i 30kg u planu da se skine za par meseci.

bolje opravi štitnu, nego što se mučiš, znači da imaš viška 50kg, ako planiraš da skineš 30kg...
trči ti posle, al trčanje sa 50kg viška je savršeno za syebavanje svega...aj natovari 500kg cementa na kola i vozi?
nego lepo na tehnički, pa na štitnu, ona upravlja i varenjem i gušteračom...
i keto je za izbegavanje, to me mrzi da pišem više o tome.....suviše je rizičan, al kako hoćeš...

Nekad sam bio mlad i lep, sad samo lep, C'est la Vie.

Najveci problem mi je bio ishrana u sitne sate, dok sam za kompjuterom. Park mi je doslovno preko puta, steta ne iskoristiti konacno tu pogodnost.

ja nisam bio ni mlad! xaxaxax!
 
Pregledi su odradjeni, zdrav ko dren. Sa svim kilogramima u gostima i dalje odradim 50 sklekova u cugu(pravih, ne one sa tik toka), 10 cucnjeva na jednoj nozi i sl. Stvar je jednostavna: preskakanje dorucka i jelo pre spavanja nije dobro za mene.
 
Preko 40 nije preporučljivo trčati?
Juce poceo da trcim, debeli ispustio dusu. Izbacio sam hidrate totalno, slatko ne jedem ionako, iako pecem kolace.
Ja se radujem kada nekom novom otvorimo oči.

Ja ne jedem slatko, tj. pojedem ponekad i pokajem se. Čak i deca ne konzumiraju preterano iako uvek ima u kući. Stariji ljudi i prijatelji ih truju uglavnom, ali mi ne da zabranjujemo, ali ni slučajno ne odobravamo.

Lako se odvići od tog otrova.
 
Preko 40 nije preporučljivo trčati?

Ja se radujem kada nekom novom otvorimo oči.

Ja ne jedem slatko, tj. pojedem ponekad i pokajem se. Čak i deca ne konzumiraju preterano iako uvek ima u kući. Stariji ljudi i prijatelji ih truju uglavnom, ali mi ne da zabranjujemo, ali ni slučajno ne odobravamo.

Lako se odvići od tog otrova.

a jel ti voće slatko?
jetra i spremići rade na SLATKO!
tj na fruktozu...to mora da se unese, nismo cveće da pravimo fruktozu

Pregledi su odradjeni, zdrav ko dren. Sa svim kilogramima u gostima i dalje odradim 50 sklekova u cugu(pravih, ne one sa tik toka), 10 cucnjeva na jednoj nozi i sl. Stvar je jednostavna: preskakanje dorucka i jelo pre spavanja nije dobro za mene.

...ni za kog...
 
Na kolače i torte, slatkiše itd. Voće treba jesti, posebno koje ne puca po insulinu, ali ne zbog fruktoze, daleko bilo.
 
Jagode. Nizak glikemijski indeks.
 
Ovo je bila šala :)
Za poslednjih 2 godine, imam preko 600 jutarnjih merenja u Garmin Connect i za taj period sam u rasponu od ~2kg, sa zaista izolovanim izletima još po 1kg gore i dole i za svaki znam šta se desilo.

Prošle godine sam bio skinuo 7kg ali bila rigorozna dijeta, slatkiši 0, doručak ovsene pahiljice (ne one iz kesica) sa šumskim voćem, kakaoom, cimetom i čia semenkama, ručak grašak, boranija, pasulj ili sočivo sa oko 100gr mesa i 2 tanka parčeta integralnog ili poluintegralnog hleba, večera sardina, tuna ili neka druga riba ili belo pileće meso sa nekom salaticom isto max 2 tanka parčeta poluintegralnog hleba.... i bilo super..... nego nisam karakter počeo opet jesti peciva, keks, kikiriki, bademe, orahe uz komp ili neku seriju u večernjim časovima i vratio kilažu sada mi je BMI 27,5 a treba ispod 25, masnoća 28% a treba 18-23% (vrhunski trkači ispod 5% masti) .... Problem kad pređeš neke godine kod mene sa 47 se metabolizam usporio i onda što više treniraš rezultat pada a moraš se hraniti kao ptica. Za mlađe trkače preporuka mediteranska ishrana (kuhinja) .
 
Ko trči veće distance sigurno ima preko 5% masti, verovatno i preko 10%. Nema nikakve potrebe baviti se BMI, bitne su performanse i kako se osećaš, pre nego kako izgledaš - mada ko ima dobre performanse u trčanju obično i izgleda poprilično zdravo.

Čak mislim da je BMI malo prevaziđen, gleda se da obim struka bude manji od polovine visine.
 
Blago vama ja sam omršao i ne mogu da povratim kilograme.Nekad sam imao 82 kg pa pre 3-4 god dogurao do 94 a sad oko 70 .Samo sam izbacio večeru i umesto nje pojačao sportske aktivnosti 😁
 
Kad smo već kod slatkog, ja sam uveo pravilo da posle svakog trčanja pojedem jednu karamelu. Uopšte me ne zanima jel treba ili ne treba. Sisam je desetak minuta dok se istežem i baš mi prija. Kao konju kad daš kocku šećera. Ponekad kad se smorim na trčanju samo na nju mislim 😂
 
Posle 5.5 godina pukao nosac kopce na 645 kad sam savio zglob, i kupio 255 music. Sat koristim za pracenje dzogiranja i da slusam muziku dok dzogiram.
Zanima me, da li nocu spavate sa satom na ruci? Pitam pre svega, zbog mogucnosti da mu opet pokidam deo oko kopce pri spavanju i savijanju ruke...
 
Ne skidam sat. Trenutni Garmin, skoro 30 meseci.

Do sada pukao jedan, kako da ga nazovem,... Gajka? Za provlačenje kraja narukvice, nakon kopče. Ispostavilo se da sam u kutiji imao jednu rezervnu.

Imam neke kineske, nisu ni blizu kao original.
 
Nazad
Vrh Dno