Šta je novo?

Trčanje kao hobi/rekreacija/sport/izgovor za putovanja

Šta je tačno Skraping?

Zakačio si Flyover, imaš Strava pretplatu ili...? Zadovoljan? Ja probao, nešto mi se učinilo da je Connect bolja priča.
skrape, njihove stene, ostro kao zilet :) "trcis" po tome, vise sam se mentalno ispraznio nego umorio

imam strava subscription vec nekoliko godina, zadovoljan :)
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Kako mozete da trcite u grejnoj sezoni u gradu.
Nemoguc da ne osecate " kancer" u vazduhu svakog vece mesta.Samo govna sto se ne loze.

To je atak na pluca i zdravlje provoditi vreme napolju zimi u urbanoj sredini.
A u drugoj temi se razbise sa komentarima o karakteristikama preciscivaca vazduha.
Apsurd...
Ceo februar 20c napolju, ja danas bio na trčanju baš(Bg).
Kad je hladnije i kad grejanje radi onda je katastrofa naravno
 
Kako mozete da trcite u grejnoj sezoni u gradu.
Nemoguc da ne osecate " kancer" u vazduhu svakog vece mesta.Samo govna sto se ne loze.

To je atak na pluca i zdravlje provoditi vreme napolju zimi u urbanoj sredini.
A u drugoj temi se razbise sa komentarima o karakteristikama preciscivaca vazduha.
Apsurd...

Pratimo zagađenje vazduha. Često je zagađenje visoko na mikrolokacijama, ali ko ima stalne rute, nije potreban tester.
Poslednjih nekoliko dana imamo takve udare vetra, taman i da rade ložišta, sve bi razduvalo. U ponedeljak sam stigao ranije na trening, reko' čist je vazduh, ali ajde da kliknem.... Staro sajmište, veliki broj ložišta krša i loma u blizini, PM2.5 došao do 26 i počeo da opada.

Čak i kada je veća zagađenost u gradskim zonama, uvek može da se bira doba dana (jutro) ili mikrolokacija (Ada, Košutnjak) gde je vazduh sasvim ok.
imam strava subscription vec nekoliko godina, zadovoljan :)

Meni su je tokom vremena dva puta pustili... Jednom mesec, jednom dva džabe (nikada nisam startovao onaj trial) i nisam nešto stekao utisak da pruža stvari vrednih plaćanja, čak i te skromne pretplate.
 
U pravu si Connect je mnogo bolji i detaljni i naravno besplatan
Inače pre neki dan sam krenu da trčim i zaboravio da povežem slušalice na sat tako da nisam ni partio tempo i puls.Zanimljivo da sam istrčao sa mnogo nižim pulsem nego inače 141 bmp na 4:33 tempo.Ne znam da li se tripujem ali se ponekad treba prepustiti aktivnosti bez dodatnih sugestija i analiza.
 
Poslednja izmena:
Kada pričamo o zagađenju i mikrolokacijama, vazduh u mom kraju je trenutno prilično čist, ali je komšinica predveče "potpalila" i evo ga udarac u plafon. Uređaj meri do 600.

Dovoljno je da odem na ulicu i 20ak metara na bilo koju stranu i ovo pada ispod 20, ali u mom dvorištu, narednih sati, je za neizlazak napolje. Dok sam ovo izmerio, nekoliko sekundi, garderoba mi je povukla neprijatan miris.

20240308_174442.jpg
 
Strašno je to što država ne poduzima ništa povodom zagađenja. Zdravlje je skupo, ali bolest je još skuplja. Trebalo bi izbaciti ugalj iz upotrebe (osim za termoelektrane koje imaju adekvatne filtere), a i drva smanjiti na najmanju moguću meru. Zakon o izduvnim gasovima automobila imamo, ali se ne primenjuje. Fabrike bi takođe trebalo više kontrolisati itd.
Malo je off, ali baš mi se digne pritisak kad vidim nešto o zagađenju vazduha.😅
 
Ona loži samo drvo. Uvek ga nabavi na vreme, u toku leta, ali izgleda da prostor u koji ga složi ne dozvoli da se lepo isuši, pa cele godine loži vlažno drvo, zidovi dimnjaka su joj tokom godina suzili protok vazduha i džaba kvalitetan ogrev, kada ne održava sistem.

Fotku sam zakačio zbog nekih ranijih poruka, da izadjem i pomirišem vazduh u svom dvorištu, cele zime bih obustavio trčanje. Odem malo dalje i sve OK.
 
Generalno ako si u delu grada gde ima mnogo kuća vazduh će verovatno biti zagađen negde više negde manje jer uglavnom većina loži na drva u najboljem slučaju pa na šta stignu.Ko ima mogućnost da zađe van grada i trči ima šanse da diše normalan vazduh.Uglavnom svake godine je sve gore a da ne trčiš 6 meseci zbog toga je bezveze.U delu grada gde ja živim vazduh je najzgađeniji zimus je zagađenje prelazilo i 1000 čestica,jedino rešenje je skratiti trčanje.
 
U nedelju ponovo trčanje sa Speedcros i isti problem,negde na 17-18 km dotegao sajlicu na desnoj nozi za 3 cm na levoj 1 cm nakon toga je do kraja delovalo sve ok možda malo popuštanje.Pre trčanja sam zategao maksimalno e sad u čemu je problem ne znam ali se luft dovoljno osetio da sam morao da stanem i dotežem sajlicu :)
 
 
Trebalo i meni vremena da ukapiram da mlohavi zadrigli Doca ima svakakva znanja, ali ne i šta znači biti zdrav.

Slušajte u vezi ovih stvari samo doktora koji izgleda kao terminator. I svoje telo naravno. Možete i mene. :D
Ovo je bas povrsno i pogresno razmisljanje jer znam dosta njih koji imaju visak kilograma a ozbiljni su strucnjaci. Generalno problem kod nas je sto stariji lekari ne znaju gotovo nista o sportskoj medicini, ishrani..., jer to u vreme njihovog skolovanja nije bilo ni na pribliznom nivou kao danas. Za savete iz oblasti sportske medicine treba konsultovati specijalistu sportske medicine, fizikalne medicine, eventualno neurologa ili kardiologa, bez obzira kako oni izgledali, vecina ostalih su pogresna adresa.
Bolje debeo i zadrigao strucnjak nego terminator koji savetuje ljude na osnovu licnog iskustva (to je ipak licno iskustvo, i ume da bude veoma neosnovano, drzite se dokazanih stvari).
Za savet o pulsu je dovoljan i student koji je polozio fiziologiju.
I drzite se saveta o pulsu, svi smo mi razliciti i ima ljudi koji ispadaju iz tih okvira, njihov broj je veoma mali (3%), ali te orijentacione formule vaze za dobar deo nas. Problem je sto svi imamo aterosklerotske plakove, obdukcijama je utvrdjeno da krecu da se formiraju veoma rano (na nekim mestima cak od 12 godine zivota), bez obzira kako se hranili, ziveli.. sam tok krvi je takav da oni nastaju, sad neko tome doprinosi ishranom, lezanjem, pusenjem... i drasticno ubrza taj proces...
I zasto je visok puls problem?
Kada je puls visok, smanjuje se duzina dijastole, a upravo u dijastoli se pune koronarne arterije(80%), kada ste stariji, aterosklerotski plakovi postoje( kod svih nas, gojazni, sedentarni, pusaci... su u daleko vecem riziku da ti plakovi budu ajd da kazem veci) i koronarna cirkulacija je narusena zbog njihovog postojanja(kod nekog znacajnije, kod nekog manje) i kada na te plakove dodamo smanjenje koronarne cirkulacije jer visokim pulsom smanjujemo koronarno punjenje (smanjujemo dopremanje kiseonika srcanom misicu a povecavamo mu potrebe) dobijamo recept za potencijalni karambol. To je osnovna fiziologija, nista napredno.
Savet o pulsu je onaj kog se treba pridrzavati, ko ima problem sa visokim pulsom, nek krene polako, duge setnje, brzi hod, bicikl po ravnom, blagi napori uz brdo, polako i postepeno i srce ce se vremenom adaptirati na napor i podnosicete ga sa nizim pulsom, ali potrebno je vreme. Sve ostalo nosi daleko veci rizik od potencijalnog benefita. To ma mogu ja taj puls, ne osecam ja taj napor, ja sam izuzetak, formula ne valja, ne odnosi se to na mene, moze da ima ozbiljne posledice za koje nijedan lekar ne zeli da snosi krivicu, zato i daju tako drasticne savete, tipa prestani, ne moras da prestanes ali moras da smanjis intenzitet i da prilagodis svoje ciljeve mogucnostima tvog srca.
Ovo slusaj terminatora ili coveka sa foruma je bas neodgovorno, zivot je jedan!
Pokusao sam to malo prostije da objasnim, nadam se da sam uspeo.
 
Poslednja izmena:
@Crazy_M ,
Hvala na dugačkom postu, ali i dalje mislim da neko ko nije u stanju sebi da pomogne vrlo mala je šansa da može drugima. Ne kažem da ne može, samo je malo verovatno.

Život je jedan, baš tako, a izlaz iz problema je jednostavan i lak, samo zahteva vreme i doslednost. Optimalno da postane stil života, a dovoljno je 90-120 minute nedeljno. Prosečan mlohavko ima više SOT na telefonu dnevno!
 
@Crazy_M ,
Hvala na dugačkom postu, ali i dalje mislim da neko ko nije u stanju sebi da pomogne vrlo mala je šansa da može drugima. Ne kažem da ne može, samo je malo verovatno.

Život je jedan, baš tako, a izlaz iz problema je jednostavan i lak, samo zahteva vreme i doslednost. Optimalno da postane stil života, a dovoljno je 90-120 minute nedeljno. Prosečan mlohavko ima više SOT na telefonu dnevno!
Pokusao sam fino, pises gluposti, savetujes ljudima da rade nesto sto je opasno i da ne slusaju specijalistu sportske medicine jer su to samo otkucaji srca, jer smo svi drugaciji a lekari pokusavaju da nas ukalupe… Treba znati kada stati sa glupostima, okej je savetovati ljude kako da trce, koga briga, u najgorem slucaju povredice se ali kada nekome kazes da se oglusi o savet lekara, e to je vec ozbiljna glupost koja nekog moze da kosta glave.
To sto lekar ima visak kilograma ne znaci nista, njegov licni izbor, moras da prihvatis da postoje ljudi kojima to odgovara i koji su i dalje daleko strucniji od tebe ili tamo nekog fitnes terminatora. Kao i lekari koji puse, svi znaju rizik ali ga prihvataju, to ih ne cini manje ili vise strucnim. Prosto zive tako, okej im je da ne dozive duboku starost, svojevoljno prihvataju rizik. Ali generalno narod je zaglupljen pa me ne iznenadjuje pisanje ovakvih nebuloza i moras da prihvatis da neko ne zeli sebi da pomogne ali moze drugima jer je to njegov posao i odradice ga daleko bolje od osobe koja savetuje ljudima da trce na veoma rizicnom pulsu za svoje godine. Mozda se coveku ne desi nista ni nakon 100 takvih treninga a mozda dozivi srcani udar jer mu je neko izuzetno neogovoran sugerisao da lekar nema pojma jer ne izgleda kao terminator, daleko bilo…
 
Još jedan dugačak post na temelju nečeg što nije napisano nigde, već si slobodno protumčio.

Naravno da lekara treba da sluša bolestan čovek. Ako je stručan, lekar će tu osobu da izdvoji od ostalih, a ne sve da tretira kao bolesnike, jer među njima može da se desi takav.
 
Trebalo i meni vremena da ukapiram da mlohavi zadrigli Doca ima svakakva znanja, ali ne i šta znači biti zdrav.

Slušajte u vezi ovih stvari samo doktora koji izgleda kao terminator. I svoje telo naravno. Možete i mene. :D
Par postova iznad covek pise kako mu je lekar jasno savetovao da mu puls ne ide preko odredjene granice. A u prvom od ta dva poduza posta ti je objasnjeno zasto je puls savet koji apsolutno treba slusati. Uzmes procitas, nije toliko tesko, naucis nesto korisno i mozda ali samo mozda i shvatis da tih par otkucaja mogu znaciti razliku izmedju zivota i smrti ali bukvalno.
Lekara treba da slusa bolestan covek a tebe apsolutnog laika treba da slusaju zdravi ljudi? Jer ti znas kako telo funkcionise, fascinantna smelost u pisanju gluposti, svaka cast.
 
Garmin 245 i prethodni Xiaomi skoro isti puls pokazuju, nije ti toliko važno +/- koliki ti je puls, bitno da ne prelaziš puls 220 minus tvoj broj godina,
kad sam imao 40+ godina istrčao Beograđanku i na poslednjem spratu izmerili na EKG u puls 220.

220-40 = 180?!
votafak?! STO OSAMDESETI? ....
puls ti je bio na beogradjanci 220? u redu, to može za vrhuuunski utreniranog jednom u 100 godina
al je opasno što ti seješ te savete...shvatićete neko ozbiljno, to je problem..
180 puls...cccc....

Svakako ne treba deliti medicinske savete preko foruma. Budi malo pažljiviji sa takvim izjavama.

pazi možeš zašto da ne, od 100 saveta nek probere svako šta mu se svidja, al je opasno kad ti ljudi nastupaju izuzetno ubedljivo i agresivno
i sve druge napadaju kad se ne slažu sa njima...

Obratite pažnju da su mnogi od tih merenih rezultata nepouzdani. Meni je podatak, i sa sata i sa trake, samo referenca. Kada predje 170, planiram šta dalje u odnosu na preostalu distancu.

Poslednji put kada sam bio na 183, trčim i dok trčim osetim da sam nestabilan, pojačano zujanje u ušima, vidno polje počinje da bluruje. To mogu da ponovim samo u svrhu testiranja. Na stazi, nadam se, nikad više. Ne svidja mi se.

čemu to? ako smem da pitam?
ovako kukate kako je vazduh zagadjen i jedva čekate čist vazduh da syebete svoje rodjeno srce!
svaka čast! te simptome imaju maratonci, ali oni i znaju za šta ih imaju a zašta ih vi benchovci imate, e to mi nije jasno...

Nismo svi isti, a doktori pokušavaju da nas uproseče. Ja sam na ivici da potpuno prestanem da se bavim sportom, ako ću da poslušam lekara. Sa 49 sam otišao kod sportskog lekara koji je rekao da je za mene optimum 110-130 otkucaja, a da nikako ne treba da prelazim 150. Radio sam test opterećenja, zaustavio je test kada sam došao do pulsa 150.
A meni je Z2 do 150. Kakvo je to opterećenje? Šta je on merio?
Po njegovom, jedini sport kojim treba da se bavim je šetnja. Puls mi ode na 150 kada se popnem 7-8 spratova peške (ne trčeći). Brzim hodom dođem do 120. Juče sam vozio bicikl, prosek 152. Ispod 150 ide samo kad prestanem da okrećem pedale.
Idem na proleće kod nekog drugog, ako dobijem iste preporuke, bicikl će na oglase.

to može da bude i upala pluća zalečena, neki bronhitis iz detinjstva koji ti je zezno pluća i ostao tako...
i srce pumpa jače jer nema dovoljno kiseonika iz pluća da dodje
može...i to da bude, i vrlo je često, pogotovo posle korone koju smo svi manje više preležali...a da nismo ni znali...
probaj recimo slanu sobu 2-3 ili 5-10 tretmana, ako imaš negde blizu, pa recimo vidi ima li promena,
vrlo je moguće da ti puls spadne za 10%, moguče a i ne mora...korak po korak...

Telo može samo da vam bude zahvalno što ga mrcvarite fizički na bilo koji način. Tome služi. Srce takođe.
Nije predviđeno da sedi i 8h bulji u ekran. Imajte to u vidu.

Au! Idi na selo...pa pogledaj kako seljaci rade, sada se to redje vidja jer sad ima dosta mehanizacija
ali i dalje je ostalo da sve rade poooolako, polakote! što bi rekli moji gružani...ko usporen snimak
šta misliš što? nema zapinjanja, zamora....ništa, sve u leru, takoreći UNDERVOLTOVANI su svi, 125W/125W!
pa da duže traju....eto zato...a to pogotovo važi za srce i žile...
ni sedenje od 8č nije dobro, al zdraviji će na duže staze i na kraju životne trke biti onaj
koji je dembeliso nego onaj koji se mrcvario, 100%...umereno sve...al zaista...
Uostalom lavica istrči 60sek šprinta i spava posle ceo dan!
eto, još jedno mišljenje...pa nek svako misli kako mu se svidja...
 
Par postova iznad covek pise kako mu je lekar jasno savetovao da mu puls ne ide preko odredjene granice. A u prvom od ta dva poduza posta ti je objasnjeno zasto je puls savet koji apsolutno treba slusati. Uzmes procitas, nije toliko tesko, naucis nesto korisno i mozda ali samo mozda i shvatis da tih par otkucaja mogu znaciti razliku izmedju zivota i smrti ali bukvalno.
Lekara treba da slusa bolestan covek a tebe apsolutnog laika treba da slusaju zdravi ljudi? Jer ti znas kako telo funkcionise, fascinantna smelost u pisanju gluposti, svaka cast.
Polako. U ovom konkretnom slučaju si n.n lekara iz primera preimenovao u specijalistu sportske medicine. Postoje razni načini da specijalista utvrdi zdravstveni nedostatak, ukoliko ga ima. Ako je to bio slučaj, onda ja nisam u pravu i loše savetujem čoveka. Ne treba da zapinje ko ima bolesno srce.

Moja zamerka i oštrina je usmerena protiv savremenog života u neskladu sa evolucijom, kojoj su se mnogi lekari zdušno priključili, i olako prepisuju lekove, operacije, mirovanja, ograničuvaju telu da bude zdravo i da se samo oporavlja i leči. Preskaču se najvažnija pitanja, šta jedeš, koliko si aktivan, koliko spavaš. Telo voli da se umara I odmara, ubacuje u neki vid stresa na koji se adaptira i iz kog izlazi sve jače. Kvalitetan lekar specijalista za sport će to sve odlično da zna.

@okmijun mrcvarenje figurativno, da potrčiš tako da se stvarno umoriš, uznojiš, da radiš sa organizmom samo ono za šta je evoluirao, redovno. Ništa više.

I zašto u temi u vezi rekreacije pravda za dembelisanje? :D
 
Vratih se sa ucenja skijanja na Koponiku. Ono sto je primetio instruktor ali i ja da kada skrecem na desnu stranu (u plugu jer jos nisam za paralelno) ne savijam desno koleno dovoljno kao kada skrecem u levu stranu. Skijasi sa ovog foruma ce pretpostavljam znati sta je u pitanju. Verovatno mi je desna noga slabija i da bih u teretani i vezbama trebalo nju da vise da vezbam tipa nozni potisak i ili potisak u stranu. Za sada sve to ide sporo jer ipak nije isto kada ucis kao mator raga u 54 ili kada si klinac. Ako ikada naicim da skijam samo plave staze mozda neka crvena.
 
Svi smo asimetrični. Skijanje je odlično i nikad nije kasno, kao ni za trčanje (on-topic). Dobro bi bilo da imaš komplementaran sport malo jačeg intenziteta, da se pogrešno ne izrazim, kako bi spremniji bio. Mnogo lakše se uči kad ti telo nije prepreka.

Trčanje, bajs, gym što da ne. Možeš mnogo kod kuće sam, imaš odlične vežbe sa penjanjem i silaženjem sa stolice, na razne načine. Za te vežbe nema potrebe ikom da daješ novac, bar dok ne probaš sam kako se snalaziš. Nekad je za motiv bitno i dati kintu, pa se obavežeš, najbitnije je da se radi redovno.

Još nešto, plug je jako fizički zahtevan. Lakše je skijati kada savladaš tehniku, poprilično.
 
Pozdrav svima,
za kontrolu pulsa koristim Huawei Magic Watch2, ne uzimam te parametre da su 100% tacni, sluze mi vise orijetaciono. Ja sam osoba koja nije u nekoj fizickoj formi, imam 95kg, 184cm. Idem tri puta nedeljno na neko lagano trckaranje i setnju. Da li je i koliko opasno sto mi sat prilikom tog trckaranja (3km) pokazuje puls 155-165?
 
čemu to? ako smem da pitam?
ovako kukate kako je vazduh zagadjen i jedva čekate čist vazduh da syebete svoje rodjeno srce!
svaka čast! te simptome imaju maratonci, ali oni i znaju za šta ih imaju a zašta ih vi benchovci imate, e to mi nije jasno...
Smeš da pitaš, samo ako možeš da ponoviš pitanje, pošto nisam siguran na šta se odnosi.
 
Pozdrav svima,
za kontrolu pulsa koristim Huawei Magic Watch2, ne uzimam te parametre da su 100% tacni, sluze mi vise orijetaciono. Ja sam osoba koja nije u nekoj fizickoj formi, imam 95kg, 184cm. Idem tri puta nedeljno na neko lagano trckaranje i setnju. Da li je i koliko opasno sto mi sat prilikom tog trckaranja (3km) pokazuje puls 155-165?

Kada ti sat pokazuje te navedene vrednosti, da li možeš da razgovaraš sa nekim ili si zadihan, gubiš dah?
 
@nidza U teretanu sam krenuo pre ucenja skijanja a bicikl obicno vozim leti mada ne toliko puno kao ranijih godina. Za ove kucne tehnike penjanja i silazenja sa stolica cu pogledati. Problem je sto se ja nikada u zivotu nisam bavio bilo kakvim sportom. Nisam znao da je plug tako zahtevan. A ono sto je kod mene karakteristicno jeste da se ja plasim velikih brzina (ne bitno da li je skijanje, voznja kolima ili nesto drugo) i kada se spustam niz neku plavu stazu i ubrzam blokiram se iz straha i krecem da kocim u plugu a onda tu nema nista od skretanja levo desno. Zato sam rekao da i ako naucim da skijam mene crvene staze nece ni videti (o crnim je iluzorno i govoriti).
E da ova floskula da nikada nije kasno je mozda malo izlizana ali vredi pokusati. :)
 
Nazad
Vrh Dno