Šta je novo?

Targo Telekom

Kao fiksnim telefonom da je slikano :)
 
kasnije ih je bilo baš briga da vazdušne vodove razvučene na brzinu, zamene kvalitetnijom podzemnom infrastrukturom.
Uh, nije to tako lako kako ti mislis, da bi postavljao kablove u zemlju moras da dobijes brdo dozvola birokratija druze veruj mi nije lako a i ovako im je mnogooooo jeftinije i zasto bi oni to sve radili, ali kad bi ih naterao zakonom da svaki kab koji nije za struju bude podzemno i da moraju to da urade ALI to se nikada nece desiti jel veruj mi tu puno para treba nije jeftino a opet kazem i birokratija je uzas, pa prema tome bitno je da radi :)
E sad sto se tice Targa koliko je dobro ovo sa mikro rovovima toliko je i moguce lose a to se nece videti odah vec kroz par godina kad se neka od ulica bude renovirala ili slicno, moram priznati da ce biti zajebaTo ali brate njima trebaju sto pre pare, a ovo rade jer im za to nije potrebna nikakva dozvola, po meni mac sa dve ostrice, videcemo...
 
Dusmane lave sve se slazem,al skoro nisam video kraci tekst sa vise gramatickih gresaka:Klanjanje
 
Ovo sam nasao na netu...

Na FTTH konferenciji koja je ovog meseca održana u Minhenu glavna tema je bila “Kako obezbediti finansije za FTTH”. FTTH se očigledno u Evropi razvija znatno sporije od očekivanog. U svetu trenutno ima skoro 75 miliona FTTH pretplatnika, od toga u Evropi svega 10,3 miliona, a u EU35 5,7 miliona. Broj domaćinstava povezanih optikom je u 2011. godini povećan za 41%, ali je broj pretplatnika porastao za 28%. Ono što uslovno može da zabrine je činjenica da je penetracija FTTH pretplatnika u odnosu na broj optički povezanih domova opala sa 20,3% u 2010-oj na 18,4% u 2011. godini. Korisnici se ne “lože” nešto mnogo na FTTH. Činjenica je da danas nema aplikacije i servisa koji zahteva baš postojanje optike do stana. Zaključak je da samo zajednička ulaganja u infrastrukturu i podela rizika, o čemu sam već više puta pisao ovde na bloga, omogućavaju operatorima neki prihvatljiv biznis model. Sve više njih se opredeljije za FTTB pistup umesto FTTH.

Među evropskim zemljama i dalje vodi Litvanija sa 28,3% tržišnog učešća FTTH, a sledi Norveška sa 14,7%. Po broju novih korisnika prednjači Rusija sa 4,5 miliona novih korisnika u 2011. godini, a slede je Francuska, Ukrajina, Italija, Portugal i Turska. Izneneđenje je možda podatak da Velika Britanija ima samo 7,750 FTTH/B pretplatnika. Vredi možda pomenuti da DSL tržište i dalje beleži rast, a podaci Broadband Foruma kažu da je u septembru 2011. bilo blizu 126 miliona DSL pretplatnika u svetu, a kablovskih BB pretplatnika oko 26 miliona.
 
Postavio sam ovde tu vest u originalu pre nekih mesec dana, zajedno sa grafikom.
 
Nego, kakva je situacija u Zemunu ? Hoce li tamo da postavljaju kablove ?
Eno ih započeli kopanje mikrorovova na teritoriji opštine Zemun:
Bulevar Nikole Tesle, Klare Cetkin, Džona Kenedija, Gramšijeva, Goce Delčeva, i uopšte taj deo opštine Zemun. E sad neko će reći to je Novi Beograd, ali ako gledamo precizno, navedene lokacije na kojim sam video iskopane mikrorovove (asfaltirane, zatrpane i nezatrpane, preko saobraćajnica) se nalazi na teritoriji zemunske opštine.
 
Izvini, ocigledno sam preskocio.Skoro su me kontaktirali pa sam se tek sada zainteresovao.Nacin kako rade,seku asfalt,previse su agresivni, da ne pricam sta mi je predsednik skupsitine stanara rekao...
malo mi se nedopada.
izvini jos jednom.
 
Ma nema sta meni da se izvinjavas :d
Samo napomenuh da je vest vec okacena.
 
E sad sto se tice Targa koliko je dobro ovo sa mikro rovovima toliko je i moguce lose a to se nece videti odah vec kroz par godina kad se neka od ulica bude renovirala ili slicno, moram priznati da ce biti zajebaTo ali brate njima trebaju sto pre pare, a ovo rade jer im za to nije potrebna nikakva dozvola, po meni mac sa dve ostrice, videcemo...

Ljudi, ne znam sto se toliko sekirate za mikro rovove? Prvo, opticki kabl je dosta otporan na vlagu, vodu, temperaturu i sl., pa ne treba da bude 2m ispod zemlje. A sto se renoviranja tice, valjda su njihovi kablovi planiski postavljeni i postoji neki papir o trasi, pa izvodjaci radova prilikom rekonstrukcije ce imati problema, jer ce morati na njih da paze. A sve sto iskidaju, morace oni (izvodjaci) i da poprave.

Zato, nek ovo krene, i nek budu paketi super, a za mikro rovove ne brinite!
 
...Nacin kako rade,seku asfalt,previse su agresivni, da ne pricam sta mi je predsednik skupsitine stanara rekao...

Objasni druze, podeli sa nama saznanja ...

El prezidente je protivan il' u "talu" sa TT?
Sto i kako agresivni?

Dobro je znati sto vise o novim igracima, bolje se procenjuje kako "odigrati"...
 
Samo da ne bude kao u sloveniji kad su se "trkali" sa FTTH, cela ljubljana izgleda ko da ima krtice od "mikrorovova".
 
S obzirom da je sve sada na nivou mikro rovova, samo o tome možemo i da pričamo. : P
 
Nadam se da mozemo i o necemu drugom... tipa, kakvi su se uredjaji pojavili po hodnicima, sta kazu glasine - kakvi nas paketi ocekuju i sl. OK, za sada imamo i slike i te informacije, ali i ako ima jos nekih glasina mozda i o tome... :)
 
Kad ste im davali mail-ove ? Jel kad su trazili potpise ?
Verovatno su popunili onaj obrazac na Targovom sajtu.


@enes U sustini, kod GPON-a ti nemas nista od opreme osim splitera(bar koliko sam ja upucen). OLT je kod Targa, tj nije u zgradi. Jedina stvar od opreme koja verovatno sve zanima je ONT, ali jos se ne zna ciju ce opremu deliti(mozda ce kao Telekom da krenu s kinezima/Huawei). Sto se zgrade i instalacija tice, mislim da je najvaznije kako i sta odradjuju u samom stanu. Kao sto sam vec par puta napisao, bilo bi lepo da stave neku semu instalacije u stanu (meni je najvazniji izgled te opticke uticnice, tj najvise me zanima velicina, jer bih voleo da malo razmislim gde je najbolje da se stavi).

Od ostalih informacija sve je manje vise poznato, osim broja internet paketa(nadam se da nece biti vise od 4, jer je to onda...) i samih kanala koji ce biti u ponudi. Cene mozemo samo da nagadjamo. Najvaznija informacija je kada ce da krenu sa radom, a verovatno, u ovom trenutku, to ni oni ne znaju. Ocigledno se ceka da se zavrsi "ceo" NBG(tj onaj deo koji imaju u planu).

Jel cuo neko sta se desava sa Telefonkablom? Jel ima nekih potvrda one price o uzimanju Nubine/Targove mreze koju su za njih radili? Jel TKB negde postavljao instalacije u zgradi(ako nisu, onda moze i Targo tamo da dodje)?


Ako ih neko bude zvao, neka ih pita jel se tih mesec dana besplatnog tv-a i neta koje poklanjanu dodaje na onaj promotivni/test period(za koji su rekli da bi trebao da bude bar mesec dana) ili ne. Jer ako se ne dodaje, onda tih mesec dana besplatno u sustini nista ne znaci.



Da se vratim na standardnu pricu iz teme(da malo rezimiram). Koliko sam ja primetio, blokovi 21, 26, 30 i deo 31.(iza NLB- jer naravno u 31. ni nemaju sta da rade) su odradjeni do kraja. Ona kratka trasa koju sam ja spominjao, B. most-Bul. N. Tesle-Milentija Popovica je ocigledno za glavni kabl kojim ce ceo taj deo biti spojen(to je odradjeno). Ne znam sta se desava levo od Bul. Z. Dj.(nisam primetio da su nesto radili- neko je javio da su nesto radili u 28.), a ni da li su zavrsili 3. do kraja(ne deluje tako). Kao sto svi znaju, posle su nastavili da rade deo izmedju yubc-a i Dzona Kenedija. Sada su tamo nesto malo usporili(mozda jer im tamo na jednom delu trase trenutno radi Beograd put- verovatno prave parking). Naravno nastavili su u Klare Cetkin i usli su u Gramsijevu. U P. Tolj. je je iscrtan put kuda bi trebalo da vuku. Sa druge strane Bul. M. P. kabl je razvucen duzinom ulice Sremskih odreda i skrece u Radoja Dakica(valjda je to njihovo).



Moram da se zahvalim TT-u jer mi je malo razbio monotoniju u trcanju i voznji bajsa. :)
 
Poslednja izmena:
Sto se Telefonkabla tice, oni Targo nazivaju "nelojalnom konkurencijom" i praznim obecanjima. Da bi Targo mogao da pusti bilo koji set kanala mora da ispotpisuje silne ugovore o distribuciji kanala, da dobije potrebne dozvole i sl. Da li to rade, ili ce tek uraditi - to ne znam.... Sto se interneta tice, to je vec lakse... koliki link imaju, potencijalni korisnici, pa naprave pakete... :)

GPON, OLT, ONT - to mene zanima, i bilo bi lepo pricati o tome, postavljati slike svega sto se pojavi po vasim zgradama gde su vec usli, i sve informacije vezane za to... Iako kod mene jos nisu kopali, ni jedni ni drugi, al ce valjda stici uskoro, jer sam i ja na NBGD. :)

A sto se monotonije tice, Marko u pravu si :D Sad cak postaje zanimljivo voziti se trasama kuda oni kopaju :D
 
Koliko sam ja uspeo da saznam Targo je samo bio u problemu sa sport klubom i arenom.Tu su navodno teski pregovori,a ostali kanali su ok.
Sigurno je da se masa stvari sredjuje u hodu pa ni oni ne smeju da objave ni tacan datum pocetka niti bilo sta drugo,jer svaki neocekivani klip u tockovima bi poremetio prvobitnu koncepciju.
Bul.N.Tesle,razvodna sahta kod broja2 pa odatle ka ostalim ulazima. U DZona Kenedija B.Put pravi "rupe"za podzemne kontejnere tako da to nije razlog usporenja.
 
od njih i ne ocekujem TV pakete. ako ponude - dobro; ako ne - bitnije mi je da imam internet koji nije uslovljen placanjem mesecnog "odrzavanja".
inace, mislim da ce njihov najjeftiniji paket biti u rangu 1500RSD (mozda malo nize) i da im je glavni cilj ADSL populacija. iako u zgradi imamo SBB, i dalje me iznenadjuje da ima ljudi koji su i dalje na ADSLu... verovatno jer po navici placaju tu neku cenu interneta, a nece da se obavezuju sa ugovorima...
 
Bilo bi lepo da stave cenovnika makar za internet, da znam da li da uzimam onaj Telekom Box paket ili ne...ako ovako nastave, ima da se završi Box promocija dok ovi izbace cenovnik :wall: :crash: :smash: :D
 
Pa verujem da se sigurno biti bolje od bilo kog ADSL paketa. Najpametnije je sad ne vezivati se nikakvim ugovorima, treba se malo strpiti i sacekati.
 
Bilo bi lepo.... al ni oni jos ne znaju :) Valjda jos kalkulisu koje cene da stave a da budu konkurentni... a sa druge strane da sto pre povrate ulozen novac. Ostaje nam da cekamo....
 
Zbog cega je/ce biti odnos D/U 2:1, a ne 1:1 kako valjda treba jer je optika u pitanju? Zbog uzrecice "Ovo je Srbija" ili...?
 
Pa verujem da ce kasnije kao neki upgrade brzina i biti 1:1.
 
Zbog primenjene tehnologije. GPON downstream je oko 2.5 gbps, a upstream oko 1.25 gbps. Zbog toga i odnos 2/1.
 
Kod mene bili juče u zgradi, postavili kanalice, nisu nešto mnogo bušili koliko sam video. Postavili po vertikali, sad da vidim kada će da se jave da idu do stana.

BTW, blok 8a.
 
Kod mene su još 4-og postavili po vertikali. Takođe Blok 8a :D Videćemo kada će da se jave za dalje.
 
Kod mene dolaze sutra da povezu nekoliko susednih ulaza sa mojim, gde je glavna kutija. Ako bude lepo vreme odradice i povezivanje kutije sa sahtom, tj. uduvace optiku kroz kabal. To znaci da ce kutija u mom ulazu biti povezana sa njihovom centralom, i samo ostaje da se pojedinacni korisnici povezu do nje. A ta faza pocinje u maju, valjda.
 
@Nothingman, hvala :)
 
Nazad
Vrh Dno