Šta je novo?

Targo Telekom

Ma i tih godinu dana vezivanja je previše. Uvek se u međuvremenu nađe nešto bolje. Ja sam i hteo da uzimam 16Mbps, pošto je tad bila promocija 50% niža cena na bilo koji Click paket. Rekli su mi da mi je maksimum 8Mbps, toliko sam i dobio, iako znam da sam imao uslove za 16Mbps, ali nisam hteo da se prepirem sa njima. Sada bih hteo nešto brže, a očigledno je da mi Adsl neće to pružiti. Kablovski net mi je bezveze da plaćam, jer obuhvata i uzimanje televizije, a imam gajbi satelitsku, tako da mi je to nepotrebno. Ovako neki fini paketić 12/6 bez televizije bi mi skroz lepo legao.
 
Čisto me zanima, zašto ne bi uzeo tv? Koju kablovsku imaš?

Imam SBB Tv imam zato sto sam primoran a ne zato sto hocu,a interenet mi sluzi za posao team wiwer,skype i drugo,nije mi problem da placam za tv uopste ali televizor upalim jedamput u 2 ili 3 nedelje da vidim cisto prosetam kanalima i to je to...

I prijaviosam se ako dodju do mene da mi to uvedu mada nisam zvao niti nista ali do Starog Grada neverujem da ce,trebalo bi da se raspitam...
 
Ma i tih godinu dana vezivanja je previše. Uvek se u međuvremenu nađe nešto bolje. Ja sam i hteo da uzimam 16Mbps, pošto je tad bila promocija 50% niža cena na bilo koji Click paket. Rekli su mi da mi je maksimum 8Mbps, toliko sam i dobio, iako znam da sam imao uslove za 16Mbps, ali nisam hteo da se prepirem sa njima. Sada bih hteo nešto brže, a očigledno je da mi Adsl neće to pružiti. Kablovski net mi je bezveze da plaćam, jer obuhvata i uzimanje televizije, a imam gajbi satelitsku, tako da mi je to nepotrebno. Ovako neki fini paketić 12/6 bez televizije bi mi skroz lepo legao.

Kako znas da imas uslove za 16mbit? Tako sam i ja potpisao na 16, dali mi samo 6, zvao ih, slao mejlove ali su bili dosledni da nema uslova. Nakon toga je dosao telekom u zgradu i sredjivao instalacije, dodali nam dvojku ispred broja, kad sam pitao likove sta rade kazu modernizovali centralu. Nakon toga ja opet podnesem zahtev za povecanje ptt-u oni me opet olade, 2 puta tacnije. Onda popizdim i napisem mail telekomu gde dobijem odgovor da imam uslova i bez laganja smeju se preko telefona u fazonu "ko vam je molim vas rekao da nemate uslove". Opet zovem ptt gde me olade taj drugi put, ali nakon mog insistiranja i prosledjivanja mail-a koji sam dobio od ljudi iz telekoma, onako kiselo kazu "jao vidi stvarno imate uslove hehe"... Budi samo uporan, ako ti je u ruteru Attainable rate iznad 26000 i SNR margin ispod 23 imas uslova za 16. Steta sto mi uskoro istice paket, ne znam sta da radim, presao bih na taj Targo taman da otkacim i budjavi Radijus o istom trosku. Jedino mi zao ptt-a stvarno sljaka predobro.
 
Meni u ruteru stoji ovako :

Attenuation Down/Up(dB) 18.0 / 10.2
SNR Margin Down/Up(dB) 11.1 / 12.0

Da li bi sa ovim vrednostima mogao da izvucem 16Mbit ?
 
Snr treba da bude što veći, ne manji.
 
SNR Margin Down/Up(dB) 15.3 / 26.9
Attenuation Down/Up(dB) 25.6 / 15.9
Jel bi ovo izvuklo 16 mbit ?
 
SNR
SNR means Signal to Noise Ratio. Simply put divide the Signal value by Noise Value and you get SNR. You need high SNR for a stable connection. In general, a higher signal to noise ratio will result in less errors.

* 6bB. or below = Bad and will experience no line synchronisation and frequent disconnections
* 7dB-10dB. = Fair but does not leave much room for variances in conditions.
* 11dB-20dB. = Good with little or no disconnection problems
* 20dB-28dB. = Excellent
* 29dB. or above = Outstanding

Note that most modems display value as SNR Margin and not pure SNR.

SNR Margin
You can think of SNR margin as the measure of quality of the service; it defines the ability of the service to work error free during noise bursts.

This is a measure of the difference between your current SNR and the SNR that is required to keep a reliable service at your connection speed. If your SNR is very close to the minimum required SNR, you are more likely to suffer intermittent connection faults, or slowdowns. You need a high margin to ensure that bursts of interference don't cause constant disconnections.

With traditional broadband, the higher the SNR Margin, the better. With MaxDSL the faster speeds are only available as a trade-off with what your line can reliably support. The Target SNR Margin is about 6dB. If your broadband is provided through an LLU (Local Loop Unbundled) network, this target SNR Margin may be as high as 12dB.

Line Attenuation
In gerneral, attenuation is the loss of signal over distance. Unfortunately, dB loss is not just dependent on distance. It also depends on cable type and gauge (which can differ over the length of the cable), the number and location other connection points on the cable.

* 20bB. and below = Outstanding
* 20dB-30dB. = Excellent
* 30dB-40dB. = Very Good
* 40dB-50dB. = Good
* 50dB-60dB. = Poor and may experience connectivity issues
* 60dB. and above = Bad and will experience connectivity issues

Line attenuation also affects your speed.

* 75 dB+: Out of range for broadband
* 60-75 dB: max speed up to 512kbps
* 43-60dB: max speed up to 1Mbps
* 0-42dB: speed up to 2Mbps+
 
Nisi napomenuo da li je ADSL2+ ili ADSL2+ ANEXM modulacija?
Koja je trenutno brzina na tvom paketu?
Nisu isti parametri ako imas na liniji pusteno 1.5M ili ako imas 16M...
1.5M telekom je net, a te modulacije stvarno nemam pojma sta su.
Evo copy/paste svih informacija sa rutera:
Item Description
Product Name EchoLife HG520i
Physical Address 00:21:63:ac:72:78
Software Release V100R001B021 SerbA
Firmware Release 3.7.9.15-1.0.7.0
Batch Number UTC20P0.021.37915
Release Date 2009/03/11


ADSL State Show Time
Data Path Fast
Operation Mode G.dmt.bisplus
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 7664 / 1017
Bandwidth Down/Up(kbps) 1536 / 253
SNR Margin Down/Up(dB) 20.5 / 27.1
Attenuation Down/Up(dB) 25.6 / 15.9
Power Down/Up(dBm) 7.8 / 12.3
CRC Down/Up 6145/ 40
FEC Down/Up 17699/ 0
HEC Down/Up 25552/ 0
System Up Time 29:47:27
DSL Up Time 23:44:01
PVC Select
PPP Up Time 7:36:00
 
Ima li mozda neko ideju ili informaciju kada ce poceti u Mirijevu?
 
U naredne 2 godine nece sigurno, u to mozes da se kladis. Isto vazi i za ostale delove grada osim NBGD i eventualno centra. Sa NBGD su krenuli jesenas, i zavrsice do leta (pocetak ili kraj) najranije. Logicno je da je sledeci centar, tako da je za sva ostala naselja bolje da ne gaje laznu nadu pre 2014. godine.
 
Kako znas da imas uslove za 16mbit? Tako sam i ja potpisao na 16, dali mi samo 6, zvao ih, slao mejlove ali su bili dosledni da nema uslova. Nakon toga je dosao telekom u zgradu i sredjivao instalacije, dodali nam dvojku ispred broja, kad sam pitao likove sta rade kazu modernizovali centralu. Nakon toga ja opet podnesem zahtev za povecanje ptt-u oni me opet olade, 2 puta tacnije. Onda popizdim i napisem mail telekomu gde dobijem odgovor da imam uslova i bez laganja smeju se preko telefona u fazonu "ko vam je molim vas rekao da nemate uslove". Opet zovem ptt gde me olade taj drugi put, ali nakon mog insistiranja i prosledjivanja mail-a koji sam dobio od ljudi iz telekoma, onako kiselo kazu "jao vidi stvarno imate uslove hehe"... Budi samo uporan, ako ti je u ruteru Attainable rate iznad 26000 i SNR margin ispod 23 imas uslova za 16. Steta sto mi uskoro istice paket, ne znam sta da radim, presao bih na taj Targo taman da otkacim i budjavi Radijus o istom trosku. Jedino mi zao ptt-a stvarno sljaka predobro.

Dok sam imao 4Mbps ovo su mi bile vrednosti http://imageshack.us/f/263/adsl4.jpg/

Sad na 8Mbps je ovako. Ovaj HG552a1 nema baš nešto detaljnu statistiku...

Ni sam više nisam siguran da li bih izvukao 16Mbps, ne znam da li je ovo dovoljno...
 
U prethodnom postu sam zamenio Attenuation i SNR margin, krastavac proslo je vremena od kada su me zanimale te vrednosti :d , kako bilo daxyco me je ispravio. SNR treba da je sto veci, a Attenuation sto manji. Tvoje vrednosti su na granici cini mi se, rekao bih da ne moze 16 da izgura stabilno, morali bi da izvrse intervenciju u telekomu, samo ih treba pogurati.
 
posle standardnong targo maila dobio sam i ovaj(samo deo sam kopirao):
Sa zadovoljstvom Vas obaveštavamo da ste dobili mesec dana korišćenja brzog Interneta i kablovske televizije TARGO Telekoma.

hmmm ali kada :D
 
Bezveze i ja sam dobio taj mail isto, dobio sam kao mesec dana internet i kds za DZ ali ne znam kada.
Jednog dana...a mozda ni tada :D
 
draus,dusman
Jesu vam ovi iz targa provukli optiku u zgradu,ako jesu onda bi trebalo uskoro.Nebi vas dazaba zezali :D
 
Isti mail sam dobio kao i ljudi gore, optika mi je razvucena u zgradi-ulazu.
Da mi je samo znati kad krecu:)
 
provukli su optiku ali to nisu spojili sa ulicom tako je svugde...evo kod fontane vire kablovi iz zemlje jos uvek nisu usli u podrume
 
Gledam danas u Studentskoj ulici postavljene kanalice i kutije na svakom drugom spratu, paralelno sa postojećom PTT KDS instalacijom. Spratne kutije su Targo telekoma su 1/4 veličine PTT KDS-ovih kutija.
Na drugoj lokaciji, na uglu klare Cetkin i Goce Delčeve su postavljeni preko ulikce samo crne cevi, u koje treba "uduvavati" optička vlakna, ali ti mikro rovovi su toliko plitko, gledao sam otvoren rov na trotoaru, mislim svega 20 cm dubine. Biće tu kasnije velikih problema kada krenu razna kopanja (vodovod, grejanje, kanalizacija, edb, telekom, održavanje ulica...), ima da kidaju kablove samo tako, znajući kako se kod nas prekopava grad...
 
pa sve je to posledica sto neko pokusava da zaradi, a puna im usta obecanja za bolju buducnost.
samo Telekom ima pravo da koristi svoje rovove/instalacije da razvlaci svoju infrastrukturu. drugi provajderi koji su ulazili u to (vecina na divlje) se povremeno suocavala sa secenjem od strane radnika Telekoma.
trebalo je kada su prodavali Telekom da izdvoje drzavno preduzece koje bi imalo vlasnistvom nad infrastrukturom - koja bi se izdavala svim zainteresovanima po realnim cenama. time bi svi provajderi sa spoljnim linkovima mogli da ponude mnogo brzu i kvalitetniju uslugu i mi kao korisnici bi imali neku korist od toga.
ovako korist imaju samo oni koji se utale/dogovore ili koji mogu da postave optiku u takav rov dubine od 20cm. a da je ruzno onako raskopano na sve strane, sa nabacanim asfaltom/cementom - ruzno je...
 
Kad ste im davali mail-ove ? Jel kad su trazili potpise ?
 
ovako korist imaju samo oni koji se utale/dogovore ili koji mogu da postave optiku u takav rov dubine od 20cm. a da je ruzno onako raskopano na sve strane, sa nabacanim asfaltom/cementom - ruzno je...

Nije ni Telekom mnogo šta bolji. Evo TeleGroup postavlja optiku i slično u Kotežu (sklanjaju dvojnike, digitalna centrala, itd). Pola Koteža je u infrastrukturnom haosu. Svaka druga ulica ima poprečnu rupetinu/rov (širine do 30-50cm), da i kamioni moraju da usporavaju na 10km/h jer će da se razvale totalno. Automobili bukvalno puze preko tih rovova. A po pređašnjem iskustvu sa dragim nam Beograd putem, ovi rovovi će biti tako traljavo odrađeni, da će bolja solucija biti napuniti ih šljunkom nego preasfaltirati.
 
Beograd put, nahebo si ako imas auto krut.
:D
Nego, kakva je situacija u Zemunu ? Hoce li tamo da postavljaju kablove ?
 
Bre,ljudi sta je s vama.Lepo su ljudi rekli da krecu na leto jun,jul,avg.
Dal su plitko zakopani savrseno me ne interesuje.
Jel bolje ovo od ikoma "vazdusnom linijom"?
Moj,a nadam se i vas interes je da dobijem kvalitetnu uslugu kao krajnji korisnik,a sta ce i kako oni da rade da bi to postigli to je njihov problem.
Ima ko brine o tome,a i placen je za to.
 
Posledica tog plitkog zakopavanja nije samo problem pri menjanju asfalta, već se kablovi zakopavaju duboko kako bi se zaštitili od promena temperatura i vlage. Zato ta buduća kvalitetna usluga može vrlo lako da bude kratkog veka.
 
Nismo mi izmislili mikrorovove. Ako funkcionise bez problema kod drugih, funkcionisace i kod nas.
 
...Dal su plitko zakopani savrseno me ne interesuje.
Jel bolje ovo od ikoma "vazdusnom linijom"?

Ma naravno da je drastično bolje od kablovskih operatera, koji su vodove postavljali po sistemu "krov to krov" i pomoću "dimnjak to odžak" tehnologije... :smash:
I kada su na brzinu, početkom 2000-tih, tokom ekspresne otimačine gradskih četvrti, kako sami kažu: "Zapišali teritoriju", kasnije ih je bilo baš briga da vazdušne vodove razvučene na brzinu, zamene kvalitetnijom podzemnom infrastrukturom.
Ja i dalje ovde gde stanujem gledam ikom vazdušnu instalaciju sa zgrade na zgradu, a bogami ni sbb-ova nije ništa bolja, gledam u centru grada na poslu.
Ako ćemo pošteno, od svih KDS operatera u BG, jedino "po propisima" je izgrađena instalacija PTT KDS-a, ali im to ništa nije pomoglo, jer su po drugim aspektima u drastičnom zaostatku (da ne upotrebim pogrdnije kvalifikacije)... Iz tih razloga sam ih i napustio, posle 9 godina korišćenja njihovih usluga.

A sad sam "na čekanju" raspleta sa Targo Telekomom i kao zainteresovan sam se prijavio na njihovom sajtu i od velikog mi je značaja da svi elementi ovog operatera budu kvalitetno izvedeni.
Kao ilustracija unutrašnje razvučne instalacije, evo kako izgleda u Studentskoj:

Ovo levo je sanduk i kanalica Targo Telekoma, a desno je instalacija PTT KDS-a.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno