Šta je novo?

Steam Deck

Od aprila ima steam deck i mogu da kazem da je ovo najbolja stvar koja je napravljena u istoriji igara.Imam pc,ps,xbox,igre igram vec 40 god,ali posle steam decka samo skupljaju prasinu.Nema koju igricu nisam pokrenuo.Znaci preporuka svima za kupovinu.
 
Steam Deck bi mi postao mnogo primamljiviji kada bi nativno podrzavao Destiny 2. To mi je bas pickup and play igra koju bi rado odvojio od PC-a.

Takodje posto ga nema na nasem trzistu, odbija me nabavka preko posrednika. Ima li neki tutorijal za nabavku preko posrednika [postanske sluzbe koje preusmeravaju pakete], i posto bi ceo taj projekt mogao da kosta?
 
Poslednja izmena:
Nikola se igrao 10min i vratio ga u torbicu. Rešio da ga prosledi drugaru u NS. 😂😂😂
Tatino dete. ❤️

P.s. extra lagan uređaj za svoju veličinu, neverovatno.
 
Izmerih 58°C na poledjini. Da li se i vasi toliko greju?
 
I treba da se greje, APU kao i sve drugo od AMD-a ide do ~95C. Oko 100C pocinje throttling.

Valve je podesio da ventilator drzi APU tik ispod throttlinga kod GPU-heavy igara.
 
Društvo što je dobilo Deck, da li ste probali stream sa PC u istoj mreži? Pretpostavljam da bi u teoriji igre mogle da se nasviraju a istovremeno se štedi na bateriji i grejanju.

Primetio sam u zadnje vreme da se mnogo rađe igram preko Shield TV GameStreama na TVu nego na PC.
 
zasto jednostavno ne povezes komp na tv? kapiram da nisu u istoj sobi...

mene vise zanima kako radi windows na steam decku, i koliko je upotrebljiv kao kompjuter
 
ja sam se predomislio... nesto razmisljam danas, kako bi bilo dobro da imas vise od 512gb na deck-u. pa dobro to je bar jednostavno, stavis veci ssd. cekaj, pa zasto onda uopste da kupujem 512gb verziju, i placam 260 evra vise, kad mogu da uzmem najjeftiniju i zamenim tu emmc memoriju za ssd od 1tb. ili bas ako hocu i tih 512 kupim sa ebay-a ssd od 512 za fazon 50 evra, a ne za 260. mat ekran? dzaba meni sto je on mat kad cu ja svejedno da mu stavim shiny tempered glass... ne ne... definitivno ja uzimam najjeftiniji deck... pogotovu od kako se proculo da stavljaju sporije diskove u novije serije...
 
Ne zaboravi da u Deck ide onaj najmanji M.2 2230 format, ponuda je ogranicena i cene su vece.
 
50 evra polovan 512 sa ebay. pun ih internet izvadjenih iz razbijenih i pokvarenih surface-a. za razliku od 260 evra izmedju najskupljeg i najjeftinijeg ne da imas 1tb nego u radnji da usetas 170 evra kosta 1tb, opet jeftinije nego da kupis 512gb model a imas duplo vise prostora i znas da ces uzeti brz ssd, a ne igras lutriju da li ce da ti uvale sporiji....
 
A nije samo velicina razlika u kapacitetu prostora, dobija se i bolji ekran.
 
ekran nije bolji. odnosno nije drugi panel, ili oled ili sta ti ja znam... ekran je samo mat u odnosu na gladak kod jeftinijih modela. to je prednost koju cu prvog dana da ponistim tako sto cu da stavim tempered glass koji je ionako gladak. jedan kolega sa foruma je vec pisao o tome, ja sam vodjen njegovim iskustvom...

mislim nemam ja problem sa time da nesto platim ako vredi, ali ne volim da me vozaju, kao sto apple radi sa svojim sledbenicima i podanicima.
 
Nisam stigao previše da se igram ali je za sada super.

Gamestream radi perfektno ukoliko se instalira Moonlight. Za instalaciju potrebno je ići u desktop mod i skinuti flatpack. Jedino što zahteva Nvidia grafiku.
 
Uplata u utorak, poslali u cetvrtak uvece i dosao u utorak.
Inace utisci su podeljeni, konzola je top i sve to, ali ukapirah da vec dugo ne igram nista i da nece to naglo da se promeni.
Koristim Satechi Type-C Multi-Port Adapter na kompu i radi savrseno i na Steam Deck-u. CS: GO pada do 80 fps-a, Witcher radi odlicno.
 
Uplata u utorak, poslali u cetvrtak uvece i dosao u utorak.
Inace utisci su podeljeni, konzola je top i sve to, ali ukapirah da vec dugo ne igram nista i da nece to naglo da se promeni.
Koristim Satechi Type-C Multi-Port Adapter na kompu i radi savrseno i na Steam Deck-u. CS: GO pada do 80 fps-a, Witcher radi odlicno.
I kod mene isti problem. U maju mi stigo, do sada radio ~10h ukupno.
 
Stigao još jedan :)
 

Prilozi

  • 949F7AB5-8735-488C-8B7E-25E6389548D1.jpeg
    949F7AB5-8735-488C-8B7E-25E6389548D1.jpeg
    144 KB · Pregleda: 82
Poslalo i meni, ranije nego što sam očekivao :D
Nisam još stigao da se poigram, malo sam gledao desktop mod, vidim da nije to to, ali vidim i da se radi (u novoj beti su sredili virt. tastaturu). Na poslu haos, u životu isto, tako da se nadam da ću oko Nove Godine imati priliku da vidim šta sve ovo čudo može :d

Prvi utisak je da su ga lepo spakovali, kvalitet izrade je sasvim dobar. Ekran je na mestu, nema potrebe za većom rezolucijom. Jeste sitno u desktop modu, ali može da se čita i gleda. Povelik je uređaj, ali to mi nije toliko značajno.

Najveća (jediia?) mana koju sam primetio za sada je sigurnost. Nema FDE, već samo pin (za gaming mod) i šifra (za desktop mod, koju ne možeš da ukucaš jer nema virt. tastature :d). Znam šta im je prioritet, ali ipak je godina 2022.
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam da nahvatam par sati da se poigram. Sve što sam radio, radio sam na klik i što nije prolazilo iz prve, ostavljao sam, nisam tražio rešenje problema. Nikakva petljanja sa read-only sistemom, samo osnovna podešavanja KDE okruženja

Neka zapažanja su:
  • Fali mi u Steam biblioteci igara koje trenutno želim da igram :D
  • Nisam koristio joypad 20 godina i teško mi je da se naviknem na ovakav način igranja u 3D okruženju.
  • Ergonomija je pola-pola, bar iz ležećeg položaja. Položaj tastera mi odgovara, trackpad je dobar, ali vremenom mi mali prsti utrnu. Možda i što nisam navikao na ovakve uređaje. Nije ni dobar kao tablet, jer je prevelik i pretežak za tako mali ekran, koji je udaljen od ivica, pa manipulacija nije zgodna kao na telefonima i tabletima (ali trackpad pomaže)
  • Heroic Launcher je skroz dobra stvar (do sada sam koristio Lutris na PC-u). Instalacija na klik, logovanje bez problema (kažu ljudi bio je skoro bug za Epic, ali su sredili za 2 dana). Sa Epica instalirao Limbo, radi bez problema. Sa GOG-a instalirao Dishonored 2. Igra radi, ali nije fluidno, mada se nisam igrao mnogo bavio sa podešavanjima. Problem mi je što mi izbacuje da su savegame (windows) fajlovi oštećeni, pa ne može da ih učita. Tako da sigurno neću igrati ispočetka, ali ću probati ponovo da ih sačuvam i prekopiram
  • Desktop mod radi lepo, za sada mi je samo Discover par puta zakucao (kao i na skoro svakoj distribuciji). Ali nervira nepostojanje virtualne tastature na desktop login ekranu. Pa ako se odatle ode u sleep, mora da se kači tastatura za login
  • Za programe koji se koriste iz deck moda (dodaju kao non-steam game), preporuka je da se instalira flatpak, pošto za appimage treba dodatno podešavanje parametara
  • Radi običan 3u1 Trust hub (USB PD, HDMI, USB periferije), radi BT miš
  • Ne radi <desktop switching> skrolom na praznoj površini (radi na pager widget-u)
  • dodavanje openVPN konekcije iz network managera ne radi (mullvad conf fajl). Koliko sam pratio, može se rešiti instalacijom potrebnih zavisnosti, ali kao što rekoh, nisam dirao ništa od sistemskih podešavanja. Kad dođe vreme za VPN (samo za EON kad sam van kuće), videću šta ću
Spisak instaliranih i kratko testiranih programa za sada (ne računam instalirane sa OS-om):
AppImage:
  • Bitwarden
  • Cryptomator
  • FreeCAD
  • FreeTube
  • KeepassXC
  • KopiaUI
  • Nextcloud
  • Wire
  • Zettlr
Flatpak (sa Flathub-a iz Discover-a)
  • Boxes (VM je opensuse Leap 15.4 KDE)
  • Chromium
  • Clementine
  • CoreKeyboard
  • FreeTube
  • Heroic Launcher
  • LibreOffice
  • Qalculate
  • Signal
  • Thunderbird
  • VLC
Binary
  • QCAD (dobar prikaz je samo na eksternom monitoru)
  • Syncthing
Igre koje sam instalirao i pokrenuo
  • Republique
  • A story about my uncle
  • Beholder
  • Limbo (epic -> heroic launcher)
  • Dishonored 2 (gog -> heroic)
Spisak testiranih programa koji ne rade (fale neke zavisnosti)
  • Anydesk Enterprise (poseban binary)
  • Veracrypt
 
Poslednja izmena:
Izgleda da sam jedini koji je Steam deck koristio 15m i bacio u ladicu. 😂
 
Nazad
Vrh Dno