Šta je novo?

Steam Deck

5ar

Slavan
Učlanjen(a)
05.02.2007
Poruke
132
Poena
330
Moja oprema  
Laptop
Dell Latitude 5590
Mobilni telefon
Redmi Note 11
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Valve ozvaničio novu "konzolu".


Kakva su vaša predviđanja, hoće li ovaj koncept zaživeti?
 
Počela je rasprava ovde

GPD izbacuje 3. generaciju, a košta duplo više. Tako da verovatno ima prostora na tržištu i za Deck
 
Ako ikako dodje do nas, planiram da ga uzmem. Fina igracka
 
Bice vrh kada pukne prica za dve godine pa budu rasprodavali zalihe preko Steam i BestBuy za 99.99.
 
Pa dobro, ako ce ga prozvoditi u malim kolicinama onda nece biti zaliha. Kako bilo, kul uredjaj ali ne bi platio vise od 200 evra za ovako nesto. Gejming upotreba mi je najmanje bitna, ali nije lose za prekratiti vreme u putu.

Tih 100k, to su kolekcionari gedzeta, svi on imaju ouya, pinephone, ubuntu phone itd. Posebna sorta ljudi koji po policama u sobi izlazu elektronske uredjaje. Kada se proda preko 10 miliona jedinica onda se moze pricati da nije propali proizvod.

Jel ovo ima OLED ili touchscreen? Ne mogu da nadjem spec sheet.
 
@Envoy mislim da nisi u pravu. Poredis jedu Steam platformu, koja ima najveci broj igraca na svetu, sa nekim tamo gedzetima.....
Inace, najvece boljka Nintendo Switcha(NS) su igre(cena, sadrzaj). Steam Deck sa ovim nece imati problema. Jedini problem koji mogu da naslutim je autonomija baterije (ali i NS kada "vuce" nekog vola ne mere preko 2h). Druga stavka je tvrdoglava politika Nintenda (slabo slusaju "community", zatvorenost sistema). Steam Deck i na ovom polju sija, moci ces da radis sta pozelis (mali PC za poneti). Ako pogledamo sta mozes dobiti od laptopa za 500e, mislim da cena od 500e nije velika za ovakvu "stvarcicu",
 
Aya neo IGG kampanja je imala 2500 preordera/backer-a i to je otprilike broj ljudi koje zoveš kolekcionari. Možda ide do 5000 (mislim da je za Librem 5 bilo oko 3k).

I ja mislim da je cena na mestu, imajući u vidu hardver, CPU i RAM pre svega (inače ekran je prosečan touch-screen, najskuplja varijanta ima anti-glare). Mislim da najjeftiniji (64GB) prodaju ispod cene, srednji možda bez profita, i da tek na najskupljem imaju neku malu zaradu. Mene jedino zanima da li sistem/uređaj dolazi sa podrazumevanom "full disk encryption" opcijom ;)

Dostupnost 256 i 512 modela je već pomerena za Q2/22. Gabe je rekao da očekuje da će prodati milione, ali izgleda da nije verovao da će baš tako brzo ići. Mada cenim da je gomila ljudi napravila pre-order jer ne košta ništa. Tj. samo 5€ koje ćeš dobiti nazad ako otkažeš. Ali u svakom slučaju, po komentarima koje sam čitao, većina ljudi se slaže da ovo može biti odličan proizvod. Neke od zamerki su dimenzije i masa, ergonomija (mada sam siguran da su tome posvetili više pažnje nego za joypad) i moguća zamena pokvarenih tastera (spojen je šrafovima, pa se pretpostavlja da će biti lako dostupne neke popravke i zamene delova)
 
@Envoy mislim da nisi u pravu. Poredis jedu Steam platformu, koja ima najveci broj igraca na svetu, sa nekim tamo gedzetima....
Inace, najvece boljka Nintendo Switcha(NS) su igre(cena, sadrzaj). Steam Deck sa ovim nece imati problema. Jedini problem koji mogu da naslutim je autonomija baterije (ali i NS kada "vuce" nekog vola ne mere preko 2h). Druga stavka je tvrdoglava politika Nintenda (slabo slusaju "community", zatvorenost sistema). Steam Deck i na ovom polju sija, moci ces da radis sta pozelis (mali PC za poneti). Ako pogledamo sta mozes dobiti od laptopa za 500e, mislim da cena od 500e nije velika za ovakvu "stvarcicu",
Dodao bih na je glavni razlog kupovine zbog "portabilnosti" Steam biblioteke i baze ljudi koju istu vec ima.
Imam veliku Steam biblioteku, pracena naslovima na GoG-u i PS Store-u, vrlo malo razloga imam da uzimam Switch zbog njihovih ekskluziva, odnosno prevashodno "indie" platformera ili gimpovanih naslova koje mogu na PC-u da odigram.
Uz to apsolutno se slazem za kritiku/mane Nintenda, i to razlog zbog koga nisam zeleo da kupim Switch i odradim "double dip" nekih naslova koje vec imam na Steamu, kao i tvrdoglavosti Nintenda da prizna greske (joycon drift prevashodno) i poslusa kritike zajednice/korisnika (update hw-a, odnos prema musterijama...)

Steam deck pritom bukvalno mogu za dzabe da nabavim, cak razmisljam da utopim preostale CSGO stickere i pre-orderujem konzolu. Mada mislim da je bolje sacekati na reviziju odnosno uklanjanje potencijalnih bubica koje prve serije tradicionalno imaju.
 
Pa dobro, ako ce ga prozvoditi u malim kolicinama onda nece biti zaliha. Kako bilo, kul uredjaj ali ne bi platio vise od 200 evra za ovako nesto. Gejming upotreba mi je najmanje bitna, ali nije lose za prekratiti vreme u putu.

Tih 100k, to su kolekcionari gedzeta, svi on imaju ouya, pinephone, ubuntu phone itd. Posebna sorta ljudi koji po policama u sobi izlazu elektronske uredjaje. Kada se proda preko 10 miliona jedinica onda se moze pricati da nije propali proizvod.

Jel ovo ima OLED ili touchscreen? Ne mogu da nadjem spec sheet.

mislim da nije realno da poredis ubuntu phone sa bilo cim sto vlace izbaci 😅 + stem deck je otkljucan i mozes steamOS (arch) da zamenis sa win10 i igras kompatibilne igre za windows = nisi ogranicen steamOS naslovima. Mane deck-a su kao i za sve ostale hand hel gaming uredjaje tezina, baterija ali svakako mislim da ovaj uredjajcic moze samo dobro da donese.
Pinephone , ubuntu phone su toliko bili niche da ne znam kako si se uopste setio nih da ubacis u pricu sa steam-om i kucom koja ima love kao svi ti pobrojani projekti zajedno + milijardu€ 😂
 
Šta sam imao da kažem o Deck-u, sam rekao u drugoj temi. Neću ovde da smaram. Ali...
mislim da nije realno da poredis ubuntu phone sa bilo cim sto vlace izbaci 😅
Poređenje je sasvim na mestu. Po čemu se Deck razlikuje od Ubuntu Phone-a, Piston i Ouya konzola? Nema razlike. Sve je najavljivano kao killer ove ili one platforme, i sve je vrlo brzo otišlo u zaborav.
+ stem deck je otkljucan i mozes steamOS (arch)
SteamOS i Arch su 2 potpuno različita distroa. SteamOS je Debian based distro koji dolazi sa preinstaliranim steam-om, a Arch. Arch je Arch.

da zamenis sa win10 i igras kompatibilne igre za windows
Sit ćeš se naigrati na Windows 10 sa "impresivnim" hardverskim specifikacijama koje poseduje Deck.
Mane deck-a su kao i za sve ostale hand hel gaming uredjaje tezina, baterija ali svakako mislim da ovaj uredjajcic moze samo dobro da donese.
Kao na primer šta? Šta ovaj uređaj osim zanimljivog dizajna nudi u odnosu na laptop u istom cenovnom rangu ?

Pinephone , ubuntu phone su toliko bili niche da ne znam kako si se uopste setio nih da ubacis u pricu sa steam-om i kucom koja ima love kao svi ti pobrojani projekti zajedno + milijardu€ 😂
Kao i u onoj temi, i ovde lupetaš, nagađaš i pričaš gluposti.
 
SteamOS 3 je arch osnova sa KDE okruzenjem
 
Kao na primer šta? Šta ovaj uređaj osim zanimljivog dizajna nudi u odnosu na laptop u istom cenovnom rangu ?
Ajde nadji mi gaming laptop do 600e, koji valja ...


Inace, ja sam uradio rezervaciju srednjeg modela sa 256 GB. Nadam se da ce doci u Q1 2022 :)
 
Ajde nadji mi gaming laptop do 600e, koji valja ...
A Deck je bolji u svakom pogledu od bilo kog laptopa u tom cenovnom rangu? Ajde ne lupetaj. Sama činjenica da je ovo u potpunosti AMD platforma sa 720p rezolucijom daje vrlo jednostavan odgovor na tvoje glupo pitanje. Bilo koji Intel based laptop od 600 eura.

Inace, ja sam uradio rezervaciju srednjeg modela sa 256 GB. Nadam se da ce doci u Q1 2022 :)
Super. Javi kad stigne.
 
A Deck je bolji u svakom pogledu od bilo kog laptopa u tom cenovnom rangu? Ajde ne lupetaj. Sama činjenica da je ovo u potpunosti AMD platforma sa 720p rezolucijom daje vrlo jednostavan odgovor na tvoje glupo pitanje. Bilo koji Intel based laptop od 600 eura.


Super. Javi kad stigne.
Definitivno je bolji, manjih dimenzija (nekome dosta). Ove druge stvari tipa pregrevanje, buka ventilatora .... ne mogu jos potvrditi ali mislim da ce biti na strani Steam Deck-a.
 
Šta sam imao da kažem o Deck-u, sam rekao u drugoj temi. Neću ovde da smaram. Ali...

Poređenje je sasvim na mestu. Po čemu se Deck razlikuje od Ubuntu Phone-a, Piston i Ouya konzola? Nema razlike. Sve je najavljivano kao killer ove ili one platforme, i sve je vrlo brzo otišlo u zaborav.

SteamOS i Arch su 2 potpuno različita distroa. SteamOS je Debian based distro koji dolazi sa preinstaliranim steam-om, a Arch. Arch je Arch.


Sit ćeš se naigrati na Windows 10 sa "impresivnim" hardverskim specifikacijama koje poseduje Deck.

Kao na primer šta? Šta ovaj uređaj osim zanimljivog dizajna nudi u odnosu na laptop u istom cenovnom rangu ?


Kao i u onoj temi, i ovde lupetaš, nagađaš i pričaš gluposti.

ko je hypovao te projekte iznad ? vrv i sam znas posto je crowd funding svaki pobrojani... ja makar procitam o cemu se radi pre iznosenja svog stava a ti ni ne procitas a krenes sa svojim stavom i ispadnes smesan kao sa izjavom da je steamOS i dalje debian based. ti ocigledno imas unapred formiran stav o svemu i imas potrebu da ga nameces svima. pri tom u docking modu steam deck moze da sluzi kao desktop zamena ( slicno samsung DeX-u) i nisam mislio da ce da sluzi kao windows gaming zver nego da ce sa mogucnoscu da instaliras windows moci mnogo toga pa i da igras neke only windows naslove.

ako te ne zanima deck da makar procitas specifikacije ne znam cemu onda potreba da solis pamet sa pogresnim informacijama.

a razlike onih "phone" projekata je prosta steam deck pruza prostu namenu SteamGaming dok su ovi iznad smesni pokusaji da od desktop linuxa napravi phone linux prit tom ih u tome podrzava "shaka" crowd funding korisnika.

a u odnosu na laptop nudi portabilnost (logicno) mislim ne znam da li namerno pokusavas da budes negative nancy sa detinjastim izjavama ili si samo zadrt o_O

to je kao da pitas zasto covek sa macbook-om uzima tablet. mozda je tebi nintendo switch tablet i laptop isto samo sto je laptop superioran za sve i za svaku situaciju (po tebi) ali postoje i drugi ljudi na svetu koji nisu ti krastavac
 
Pogledao sam ovaj Steam Deck i preskup je. To jest, preskup je za to kako je realizovan.

$400 za verziju sa 64gb eMMC? Zar treba komentarisati bilo sta posle toga?

Uredjaj koji se reklamira kao PC(gaming PC u ovom slucaju), ne sme da koristi eMMC u 2021. godini.

Sto se tice APU-a, imam Asus PN50 sa Ryzen 3 4300U i konstantno izduvava vruc vazduh prilikom igranja, a mnogo je deblji od ovog Decka i ima vise prostora za hladjenje.

Ovo ce se opasno grejati, a onda ce trotlovati, pa ce em biti neprijatno drzati ga u ruci, em ce igre, koje ce u najboljem slucaju raditi na medium, seckati prilikom toga. I to sve dok ga drzite u jako cudnom polozaju, posto su kontrole prilicno neergonomski postavljene.
 
Poslednja izmena:
Pazi, cak kazu da je ta najjeftinija verzija u gubitku sto se zarade tice....tako da je svakako bolje ici na verziju sa vise gb... :)
 
Poslednja izmena:
Pogledao sam ovaj Steam Deck i preskup je. To jest, preskup je za to kako je realizovan.

$400 za verziju sa 64gb eMMC? Zar treba komentarisati bilo sta posle toga?

Uredjaj koji se reklamira kao PC(gaming PC u ovom slucaju), ne sme da koristi eMMC u 2021. godini.

Sto se tice APU-a, imam Asus PN50 sa Ryzen 3 4300U i konstantno izduvava vruc vazduh prilikom igranja, a mnogo je deblji od ovog Decka i ima vise prostora za hladjenje.
Kako preskup kada dobijaš bolji i noviji APU nego u tom Asusu, pritom 16GB LPDDR5 RAM-a (koji ne dobijaš u Asusu), ekran osetljiv na dodir (sa 400 nita, pritom). Steam Deck je neuporedivo bolji dil, ako izuzmemo eMMC memoriju koja je itekako dovoljna iako nije, naravno, egal sa NVMe-ovima ili nekim bržim SSD-ovima.
 
Uopste ne poredim ta dva uredjaja po pitanju koji je bolji. Nisu isti tip uredjaja i ne mogu se porediti. Jedini razlog zbog kog sam pomenuo asus je taj da je veci i ima mnogo vise prostora za hladjenje, pa se opet dosta greje, tako da se steam deck sigurno nece grejati manje.

E sad oko toga kakav je steam deck dil ako ga posmatramo kao racunar:

Dobijas uredjaj u kom ne mozes da zamenis ram. 16gb je sasvim ok, ali nema mogucnost zamene ili nadogradnje.
SSD mozes da zamenis, ali samo sa 2230 M.2 standardom. Tu je izbor los i ogranicen.
S obzirom na to kakvo je hladjenje kod mini pc racunara(ne samo kod tog asusa), steam deck moze da ima samo gore hladjenje zbog toga sto je tanji i toga kako je dizajniran. To znaci da ce da se greje, nece biti prijatno drzati ga u ruci i jos ce da throtluje.


Ako dodamo aspekt konzole, onda je jos i neergonomski dizajniran i duze igranje sigurno nije udobno. Pogotovo zato sto je tezak 700g.


Neko moze da kaze da on nije samo handeld uredjaj, vec moze da sluzi i kao desktop, ali u tom slucaju postoji mnogo boljih varijanti za desktop, bas u vidu mini pc racunara.

Bukvalno uredjaj koji nit je dobar handheld, nit je dobar desktop.
 
@probotzor - Pričaš zidovima. Ovakav nivo Valve fanboyizma nema ni kod Apple usera. Valve je sa svim svojim hardwareom do sada, steam machine, steam controler, Index, bio uspešan samo sa Index-om. A i taj uspeh je diskutabilan sobzirom na cenu i dostupnost. Sve što si rekao, stoji. Samo ovi klinci to ne kontaju. Samo pogledaj argumente koje iznosi @adachi. Ništa konkretno, ništa relevantno. Njegov nivo argumenata je na istom nivou kao onima koji ispravljaju gramatičke greške u postovima jer nemaju šta pametno da kažu. Da pogrešio sam. SteamOS nije više Debian based. Na koji način to menja bilo šta što sam ja rekao. Dovoljno je videti system specs, i sve je jasno. @probotzor je to sve lepo objasnio. A i druga stvar, osim spec sheet-a, i par video snimaka, i nekoliko sponzorisanih pompeznih najava, nikakvih drugih informacija nema. Nema ni 100% potvrde da će se uređaj pojaviti.
 
Ne vidim po cemu je losa stvar ovaj steam deck. Definitivno solidna kupovina za 400$ jer ce moci sve da se igra, moci ce da se instalira windows, solidan hardver, prosiriva memorija u vidu kartica, igre preko drugih store-ova, mogucnost prikljucenja na tv/monitor.......
Nisam siguran da meni licno treba tako nesto, ali ce biti bolja stvar od nintendo switch-a. Deluje mi da ce se dobro prodavati
 
Ostavio sam na drugoj temi neke stavove i linkove po pitanju hardvera i poređenja sa sličnim uređajima (po ceni), pa ne bih da se ponovaljam. Mislim, ja trenutno koristim laptop/radnu stanicu sličnih specifikacija (6820HQ, Quadro M1200), pa odigram povremeno neku igru, i to u 1080p. Steam Deck neće biti lošiji od toga.

ontopic:
I nVidia je izgleda odlučila da linux gejming tržište nije za bacanje ;)
https://videocardz.com/press-releas...working-on-arm-architecture-with-rtx-3060-gpu
https://videocardz.com/press-releas...ailable-for-all-developers-with-linux-support

Na kraju krajeva, pitanje je dana kada ćemo imati najam Windows mašina po satu/potrebi, da se iskoristi za sve za šta linux i/ili streaming servisi nisu pogodni ;)
 
Ima i shells, i drugi. MS za sada samo za biznis korisnike. Ali uglavnom je to i dalje 20-30€ mesečno. Što nije isplativo ako ti treba na nekoliko sati samo, a i pored toga treba da platiš sav softver na toj mašini. Hteo sam da kažem da je danas (biće u bliskoj budućnosti) lakše "živeti" sa slabijim hardverom ako ti je nešto jače (radna stanica, gejming mašina) potrebna samo povremeno.

Npr. zašto bih kupovao kartu ili konzolu od 500€ da bih igrao npr. CP2077, ako mogu sa svog netbooka da iznajmim windows mašinu ili platim striming servis, i za mesec dana odigram igru. Daleko od toga da će Deck zameniti bilo PC bilo konzolu, ali samo kažem da možda ima ljudi koji uglavnom igraju manje zahtevne igre i samo ponekad imaju želju za nekim novim AAA naslovom.

Inače, Steam Deck UI će zameniti Big Picture mod :D
 
@probotzor - Pričaš zidovima. Ovakav nivo Valve fanboyizma nema ni kod Apple usera. Valve je sa svim svojim hardwareom do sada, steam machine, steam controler, Index, bio uspešan samo sa Index-om. A i taj uspeh je diskutabilan sobzirom na cenu i dostupnost. Sve što si rekao, stoji. Samo ovi klinci to ne kontaju. Samo pogledaj argumente koje iznosi @adachi. Ništa konkretno, ništa relevantno. Njegov nivo argumenata je na istom nivou kao onima koji ispravljaju gramatičke greške u postovima jer nemaju šta pametno da kažu. Da pogrešio sam. SteamOS nije više Debian based. Na koji način to menja bilo šta što sam ja rekao. Dovoljno je videti system specs, i sve je jasno. @probotzor je to sve lepo objasnio. A i druga stvar, osim spec sheet-a, i par video snimaka, i nekoliko sponzorisanih pompeznih najava, nikakvih drugih informacija nema. Nema ni 100% potvrde da će se uređaj pojaviti.
Čemu ovakva arogancija i nadmenost? Da nije tužno za videti svakako bi bilo smešno.

I jedan i drugi tabor govore na bazi pretpostavki. To što postoje neki empirijski dokazi svakako daje dobar argument tebi i onima koji dele tvoj stav, ali opet govorimo o jednom potpuno drugačijem form factoru. AYA NEO i GPD WIN imaju slične konfiguracije, manjih su dimenzija, pa su opet sasvim zadovoljavajući po pitanju hlađenja, barem koliko sam ispratio — i Intel 11th gen i Ryzen 4500U modeli.

Sve stvar implementacije. Ako je Intel uspeo da savlada mobilni RTX 2060 unutar Intel NUC 11 Phantom Canyon onda se i jedan APU može adekvatno rashladiti bez da izgori u rukama. Sad, kakve će performanse biti, to ćemo videti.
 
Sad, kakve će performanse biti, to ćemo videti.
U tome je problem. Da li si ti 100% siguran da će performanse biti onakve kakve svi očekuju? Nisi. Da li bi ti na osnovu trenutno (ne)distupnih informacija uradio preorder ?
 
U tome je problem. Da li si ti 100% siguran da će performanse biti onakve kakve svi očekuju? Nisi. Da li bi ti na osnovu trenutno (ne)distupnih informacija uradio preorder ?
Apsolutno bih uradio preorder (za $399 model). Štaviše, pohitao sam kao gladno afričko dete da ukucam broj kartice ali Srbija nije podržana. (valjda?) Šta ljudi očekuju varira. Svako ko se ikad igrao sa bilo kojim APU-om od AMD-a zna šta može očekivati — 720p, 40-50 FPS, Medium podešavanja, gore dole u zavisnosti od naslova. Esports i indie će naravno ići duplo više.

Za to će i služiti Steam Deck, da ljudi igraju Hadesa i Disco Elysium i "opiče" partiju Rocket League-a. Neće niko normalan terati Cyberpunk. To što ima ludih nije ni naš problem a ni problem Valvea. :) I da bude vrelo opet je konzola dovoljno široka da se ne oseti na kontrolerima. Sad, to što ima trinaest kilograma i nije portabilna, šta sad, ko hoće nek izvoli.

Po meni jedini konkretan problem je baterija. Valve kaže do 8 sati ali pre 2-3-4 sata, kako koja igra. Tako da ovo nije baš ni za neka putovanja, više za malo "akcije" na klonji. Moje nužde otprilike toliko i traju tako da bi bio savršen uređaj.
 
Nazad
Vrh Dno