Šta je novo?

Steam Deck

Kako u Srbiji doci do SteamDeck-a?

Probaj kontaktirati korisnika pa se dogovorite :D

image.png
 
Korisnik nije u Srbiji
 
Mislim da je realna ova cena doka, ako se uporedi sa standardnom OEM ponudom (HP, Dell, Lenovo...). A opet nema rizika od moguće nekompatibilnosti, kao što je slučaj sa nešto jeftinijim modelima. Tu je i punjač i dizajn prilagođen deck-u.

Što se mog daljeg iskustva tiče, desktop mod ima nedostatke. Neće da ode u sleep dok je prikačen eksterni monitor (HDMI), iako sam menjao podešavanja. Cenim da će taj bug ispraviti vremenom, posebno sad kad stiže zvanični dock, ali nervira. A možda je i do mog hub-a. Drugi bug (čini mi se novi, nakon 3.3.2 ažuriranja) je što neće da ode u sleep ako je u login ekranu. Mora da se uloguje, pa onda u sleep. I dalje nema on-screen tastature na login ekranu (opet baba o uštipcima), ali bez toga je nemoguće koristiti deck kao (zamenu za) tablet/telefon.

Uspeo sam i VPN da namestim. Wireguard radi bez problema i dodatnih podešavanja (samo učitao Mullvad konfiguracioni fajl). Tako da sad imam i EON van njihove mreže.

Što se igara tiče, sa Epica (preko HL-a) sam instalirao i isprobao još "This war of mine", "Shadow of the Tomb Raider" i "A Plague Tale: Innocence". SotTR je igriv na low podešavanjima, ali često pada FPS ispod 30. Instalirao sam i demo/trial sa Steam-a i učinilo mi se na oko da radi malo bolje, a kada sam pustio benchmark u obe verzije, steam verzija (505 vs 488 u epicu) je imala znatno veće minimume. U svakom slučaju, neophodno je pokrenuti igru u desktop modu, isključiti DX12 (prilagoditi podešavanja), pa se posle može startovati i iz gaming moda. APT:I je u nešto boljem stanju, uspeo sam da podesim da izgleda ok (meni) i da ide lepo.

Takođe sam uspeo da skinem Dishonored 2 save fajlove sa GOG cloud-a (opcija u HL-u), ali jednostavno nije igrivo, ni na najnižim podešavanjima (a pritom izgleda kao da je iz 2002.). Znam da je zvanično unsupported, ali sam se nadao da će proći. Ipak je moram završiti na PC-u.

Heroic inače sprema novi update, i dodavanje drugih programa. Mislim da je definitivno najbolja opcija za non-steam igre za ljude koji ne žele mnogo da petljaju.

Koga zanima šta je KDE radio za Valve, evo dobre prezentacije

Mogu da kažem da Desktop mod nudi veoma dobro PC iskustvo (što je Valve potvrdio na osnovu povratnih informacija korisnika). Manje više svi Flatpak i Appimage programi koje sam probao rade bez problema (Pruca Slicer ima problema sa regional podešavanjima, radi samo sa en_US). Ne znam koliko je ideja da desktop mod koristi X, a gaming mod Wayland bila uslovljena trenutnim stanjem oba protokola i (KDE) okruženja, ali ispalo je da korsinik ima taman ono što mu treba. Ljudi kojima je ovo prvi Linux PC uređaj (a dosta je takvih), neće biti razočarani.

Zamerka na kvalitet izrade - sa donje strane prelaz sa jedne ivice na drugu je malo oštriji. Nije da ćeš raseći prst, ali nije ni prijatno skroz. Iritira malo. Ne znam da li je do mog primerka, ili su svi takvi, ali eto, ima nešto da se zameri i inženjerima kvaliteta u proizvodnji :d
Kako u Srbiji doci do SteamDeck-a?
Vidim da ima po oglasima po nerealnim cenama, nadam se da će uskoro biti i nešto povoljnijih ponuda, sad kad nema čekanja (mada treba prvo da razgrabe ovi iz CH i NO). Vidim da se po EU prodaju po (skoro) istoj nabavnoj ceni, samo ostaje pitanje garancije. Nije mali rizik da kupiš nešto od 500€ i nemaš opciju da reklamiraš u slučaju kvara. Mada je uređaj takav da možeš i sam da ga popraviš ako treba :d
 
Evo i nekih mojih utisaka:
Vampire Survivors, ljudi nisu mogli bolji trenutak da izaberu da izbace igru, bukvalno je svorena za deck. Zasluzeno najigranija igra trenutno, nemojte da kupujete ako nemate 15h u prva 2 dana. Nisam primetio da pada ispod 56-57 fps.
GTA V sa steam-a, radi odlicno, igram je samo na decku, bez eksternog monitora i to na nekoj medium-high config, fps retko padne ispod 50.
Battlnet radi oke u desktop modu, proton expiremental mi je ukljucen.
Testiran steam link na chromecastu (google android tv) i sljaka super, samo sto ne iskljuci ekran na decku pa me smara zbog toga sto svetli.

Najveca mana mi je tastatura u desktop modu, preterano baguje, pa sad desktop mod koristim samo kada su mi eksterni tastatura i mis ukljuceni. Koristim monitor kao USB hub (USB-C ulaz u monitor kao punjac i display kabl, pa kasnije usb dock povezan na monitor) i jednim kablom sve prebacim, tako da sam def odustao od doka. Samo cu naci neki zgodan drzac.

VLC, Chrome i slicne app rade standardno dobro u desktop modu.

S obzirom da sam sa starog gaming laptopa presao na steam deck, bas prija mobilnost (laptop je pretezak), a pogotovu jer sam sjebo nogu pre par ned, pa igranje iz kreveta savrseno pase.
 
Stigo mi paket sa steam dock station, ali unutra samo prazna kutija 🥺
Bice veselo!!!!!!
1666009244246.jpg

Zvao sam kurirskoj sluzbi a oni mi rekli da se zalim ka posiljaocu(Valve). Pisao sam i njima, videcemo sta ce biti.....
 
Znaci i u Bratislavi kao i kod nas 😁

Uzeo bih ovo da ima kod nas da se kupi legalno, ovako nista do daljnjeg - a mozda me i prodje volja dok dodje (kao sa VR npr lol)
 
Meni stigao Dock. Ako izuzmem izuzetno čudan dizajn kačenja USB-C kabla, sve ostalo je kako treba da bude.
 
Da li je neko mozda uzimao Steam Deck preko KP? Ima li nekog rizika da uzmem tako?
 
Ali svakako nemoguce je kupiti SteamDeck direktno iz Srbije, pa je garancija svakako komplikovana. Najbolje je preko rodbine iz inostranstva.
 
Ja sam legao na rudu. Ne mogu da čekam da izbace ažuriranje koje će imati virtualnu tastaturu na zaključanom ekrenu u desktop modu, pa sam ispratio upustvo za isključivanje read-only sistema i instalaciju tastature
Stalno sam u desktop modu, čak i igre igram odatle. Kažu ljudi da u gaming modu rade bolje, ali nisam primetio razliku,
Ostalo mi još da nabavim dock (da ne bih non-stop menjao kablove u monitoru) i možda SD karticu. Mada sa nekoliko igara i gomilom podataka imam i dalje je oko 90GB slobodno (250 GB verzija)
 
Ne znam jel bilo, ali mozda bude znacilo nekom ko zivi u SAD, Kanadi, UK ili EU.. Valve ce deliti Steam Deck-ove na streamu sad 08/12 za sve one koji su kupovali na Steam-u izmedju 14/11/21 i 14/11/22, pa mozda usere nekog :)

 
Stigao meni malo pre ng. Tek sam sinoc upalio gaming kompjuter, i to da proverim nesto na internetu.
Planirao sam da kupim novi kompjuter ovih dana, ali sad sam barem pauzirao te planove. Za sad sam vrlo zadovoljan. Moguce da ce mi desktop sluziti samo da povremeno upalim neku simulaciju voznje, a da cu sve da teram na decku. I da, bice mi veliki faktor ubuduce kako igra radi na linuxu, kad budem razmisljao da je kupim.

Nisam jos probao da ga dockujem na monitor i da ga koristim kao kompjuter.
Pokrenuo sam art of rally preko onog heroic launchera. Radio je, ali mi nije pokupio cloud save. Nisam istrazivao u cemu je problem.

Sve u svemu, odlicna igracka.
 
Vi koji imate deck, koliko vam se zagreva u rukama i kakav je po tom pitanju?
 
Vi koji imate deck, koliko vam se zagreva u rukama i kakav je po tom pitanju?
Sve zavisi od podesavanja i igre koju igras. Ja uglavnom igram starije igre + emulacije i kod njih nema problema. Kada prikljucim na eskterni monitor (24, 1080p), i pustim igru tipa Doom, greje/cuje se ....ali i ovo moze da se regulise podesavanjima a ima ih dosta (tu pre svega mislim "cooler speed" i nivo detalja, lock 30fps ili 60 fps). To zagravanje ti rukama ne osetis, uglavnom se zagreva sredisnji deo.
 
Slicno je kod mene. Mislim da je najzahtevnije sto sam igrao Crash trilogija, sto i nije neki test :) Zna da se zavrti, ali bas se slabo cuje, i nije vruc na dodir
 
Deck cu uglavnom da koristim za neke manje zahtevne igre tako da me to i zanima. Za to ga i kupujem :)

Jos jedno pitanje sorry ali zaboravih da pitam u prethodnom postu. Kakav je deck sto se buke tice? Tipa uglavnom se igram nocu kad svi spavaju ali je fora jer spavam pored klinaca pa ne bih da ih budim. Tipa i desktop i laptop sam morao da neutralisem iz sobe prvi zbog mehanicke tastature a drugi zbog ventilatora koji odmah polecu kad zavrtis bilo kakvu iole kasvetnu igru.
 
Ma kakvi, moj dok sam ga imao je bio potpuno tih. Iznenađujuće tih, čak. Nisam sad igrao Cyberpunk ali ograničeno na 40Hz ekran i neka normalna podešavanja, tiše od bilo kog gaming laptopa na tržištu garantovano.
 
Jos malo konkurencije...mnogo bolji ekran, jaci procesor, itd...ali za vece pare. :)

 
Nazad
Vrh Dno