Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

Kakva Vam je produkcija sada, kada je uglavnom oblacno ili kisovito ceo dan?
Ne morate u KW, moze i u ratio....
 
Tast razmišlja da napravi elektranu, velika je kuća u pitanju pa su visoki i računi, greju se na TA peći, doduše greju samo 2 relativno velike prostorije i kupatilo. Ideja da bude prosumer pa da uštedi nešto na računima. Malo sam se raspitivao sa kolegama iz firme koji se baš solarnim elektranama bave, a i on je pribavio neke ponude pa da podelim ovde svoje iskustvo. Ja sam se bavio nekim drugim stvarima vezano za solar pa mi je ovaj deo sa subvencijama ipak manje poznat.

On je planirao 10kW sistem, rekoše mi da još uvek može da se dobije status prosumera sa ovom snagom, još uvek nije stupila na snagu odluka gde se smanjuje na 6.9kW. Bez obzira na to, 6.9kW je često sasvim dovoljno. Problem 1. Ponude koje je dobio su bezvezno koncipirane, npr. 10kW panela i 10kW invertor. Kad bih sam birao, stavio bih 11-12kW panela na 10kW invertor. Panelima su užasno pale cene u poslednjih godinu, godinu ipo. S tim u vezi i problem 2. Cene koje nude firme koje rade sisteme ključ u ruke i "sertifikovane su za subvencije" (ne znam kako ovo da opišem, opštine utvrđuju listu firmi preko kojih je moguće graditi elektrane i da se pritom dobije subvencija) su sulude. Za gore opisan sistem, tražena mu je cena nešto iznad 10k evra. U to čak i nije uključeno sve, valjda se dodatno plaća neki pregled distribucije, oko 150e. Subvencija oko 3500. dakle oko 6500e izađe loše dimenzionisan sistem.

Pričao sam sa kolegama, i dali su mi sledeće cifre. Paneli oko 170e po kW. Invertori 6kW oko 1000e, 10kW oko 1300e. Potkonstrukcija za 12kW oko 600e (kupuju se kompleti za po 6 panela, pa ostane u našem slučaju i nešto viška). Kablovi oko 200e (poprilično dugački, pošto bi elektrana išla na pomoćni objekat). 2 montera 2 dana smo računali (a realno se sve završava za dan) 300e. Ima još par stavki koje nisam upamtio na prvu loptu, sve cene su bez pdv-a. Ukupno sa pdv-om izađe 5.500-6000 evra. Istina, ovo su nabavne cene koje bih mogao da dobijem, ali iskoristite to da vidite kolike su marže. Cene su apsolutno lude, čak i da nađete online negde da poručite panele, kupite invertor u nekoj radnji, dakle po maloprodajnim cenama, kažu mi da ne može da košta više od 7000e. Može i značajno jeftinije ako se proberu neki jeftiniji paneli, invertor, ovo iz moje priče je doplatom za garanciju od 15 godina za invertor.

Dakle ovi ponuđači računaju svoju maržu, pa na to dodaju i subvenciju kao zaradu. U svakom slučaju neisplativo, odnosno neopravdano je ići na subvenciju jer praktično isto možete da postignete i bez toga. Ono što je meni zanimljivije je manji sistem jer mu potrošnja nije toliko visoka, do 1500kWh u mesecima kada je potrošnja najveća. 6kW invertor sa oko 7kW panela, treba da izađe oko 4.500. To bi trebalo da proizvede oko 7000kWh godišnje, oni potroše oko 10.000kWh sa TA pećima koje bi verovatno zamenili nekim klimama (već imaju klime, samo da se uzme nešto kršteno što može da greje i na -10, pa ako padne ispod toga da se pale TA peći). Svakako je jedan deo potrošnje u noćnoj tarifi a to ne može da se nadoknadi sa solarnim panelima.
 
Da li uopšte može dobiti status prosumera i biti priključen na mrežu kao takav, ako sam napravi solarnu elektranu?

Ili elektranu MORA da pravi "sertifikovani" izvođač?!?
 
Može, baš sam to i pitao, već je moja firma radila više takvih projekata. U suštini svaki investitor za sebe podnosi zahtev, odnosno izvođač podnosi sve papire u ime investitora.

EDIT: ovi sertifikovani izvođači su u vezi sa subvencijom samo.
 
@daxyco
Kad bih sam birao, stavio bih 11-12kW panela na 10kW invertor.
Prozjumeri (kupci-proizvodjači) trenutno u Srbiji mogu da priključe solarne panele čija je ukupna snaga jednaka snazi priključka na mrežu koja im je odobrena od strane Elektroprivrede Srbije (EPS) ili Elektrodistribucije Srbije (EDS).
Vidim iz pisanja da si i sam projektant i verovatno si i učestvovao u samim projektima pa je red da napišeš i cenu projektovanja a koliko mi se čini za priključak potreban je i gradjevinski projekat bar statike izvedene krovne konstrukcije . Listajući cene panela i opreme kada bi čovek sam sklapao elektranu cena je grubo koliko si i sam naveo. Kompleti mrežnih solarnih sistema (bez obzira da li bi ti da kombinuješ opremu ili su njihovi standardni kompleti) se prodaju ključ u ruke sa svom projektnom dokumentacijom, normalno montažom i prikljčenjem na dvosmerno brojilo a verovatno postoji i neki papir nadzora. Većina ponudjača su trgovci koji rade za svoju maržu sa uračunatim troškovima projektovanja, izvodjenja, povezivanjana brojila i eventualno jurnjavom za priključak u EPSu pa ako se ogrebu za neku proviziju od njih tako da ne verujem da pije vodu da ponudjači uzimaju +subvenciju kao zaradu. Od celog posla sam možeš jedino da namontiraš nosače i panele i eventualno da razvučeš kablove od invertora do krova.
 
Ima ko kucu sazida sam ima ko ne zna zameni sinalicu. Kolegi su srusili krov ti sa liste, nisu skontali da ima jednofaznu struju sve dok nisu postavili panele na krov i mesecima posle montaze ceo sistem jos ne radi.
 
ovo je cisti EPP firme.
 
  • Like
Reagovanja: EMF
Obrisan je post.
 
Pratim temu od početka, ali nisam stigao do sad sve da pročitam i da se uključim.
Razmišljam se da pravim neku vrstu off-grid sistema ili kako se već zove da se primarno struja troši iz “panelne proizvodnje”, a tek ono što fali da se povuče iz EPS/EDS mreže. Moźda bih u čitavu priču uključio i neki agregat za trenutke bez proizvodnje (čitaj oblačno, zima, havarija EPS/EDS, noći) i bez dostupnog napajanja iz mreźe (havarije, radovi najavljeni i nenajavljeni). Koliko čitam i kontam, takav sistem može da se uradi i da radi, za njega ne trebaju nikakva odobrenja, saglasnosti, dozvole i tome slične zavrzlame, a u prosumer priču ne bih ulazio. Višak struje da se potroši na zagrijavanje 200-300-500 litara vode u bojleru/baferu, klime, šta-već.
Imam dva objekta neka bude 40 i 70 m2 površine pod krovom i razmišljam da se sve stavi pod panele.
Trenutno je grijanje riješeno preko Radijator Kraljevo 25 kW kotla na drva, plan je uvesti plin i plinski kotao i ovaj bojler/bafer.
Totalni off-grid i ne razmatram, prvenstveno zbog baterija, mislim da mi je mnoooogo lakše i jeftinije u priču ubaciti agregat (bilo dizel, bilo benzin) za tih par sati, nego davati par k€ za baterije.
Ima li ko i kakva iskusta sa ovime i naravno sa svime što je potrebno za pravljenje ovoga - informacije potrebne za plan i projekat, paneli, inverteri, sklopke, pristup, kontrola. Šta može da se uzme na “rate” od opreme i love (krediti), šta mora da se uzme u startu, a šta može kasnije?
Plan/želja jeste smanjiti zavisnost o EPS/EDSa, ali se ne skinuti totalno, jer iz sistema se može povući koliko ti treba, a sa panela samo koliko mogu da proizvedu, a i po najjačem suncu je to opet ograničeno sa panelima i inverterima i kompletnom skalamerijom da se tako izrazim.
Hvala svima, a mislim i da bi svima ovakve informacije bile interesantne.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Da li se subvencija daje na solarni sistem ako objekat uopste nije prikljucen na EPS? Vikendica je u pitanju i nema strujni prikljucak.
 
Jedan od uslova je da se u objektu živi. A to dokazuješ tako što priložiš račun na kome se vidi potrošnja od minimalno 30kwh mesečno. A da bi imao račun... sve ti je jasno...
 
Mislim da se subvencije daju samo za one koji hoće da postanu kupci-proizvođači iliti "prozjumeri". Možda neka opština daje i drugi vid subvencije, ali mi nije poznato.
 
Da li zna neko da li može da se prestane biti prosumer kada jednom to postaneš? Da li ti skidaju dvosmerni sat i ugrađuju ponovo standardni? Da li vraćaš pare od subvencije (ako si ih dobio)?
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Izvinjavam se sto smaram, moze li neko da opise kako se ponasa sistem sad ovih dana po oblacnom vremenu, kakvi su prinosi bili? I sad kad su paneli pod snegom, da li se brze otapa sneg sa njih nego sa krova ili to sve ide u kompletu...
 
I bas niko nista da izjavi za dnevnik cela 3 dana...
 
Jel zna neko kad će biti sledeći krug raspisan za solarne panele?
Ili od koga zavisi od Opštine ili od Ministarstva?
Prošle godine nisam prošo konkurs.
 
Prosudite i presudite sami!?
 

Prilozi

  • Obracun KP-decembar 2024.pdf
    216.6 KB · Pregleda: 64
  • Obracun -decembar 2024.pdf
    204.4 KB · Pregleda: 44
  • Obracun -decembar 2024+drvo.pdf
    205.7 KB · Pregleda: 47
Može li neko pojašnjenje u vezi ovih fajlova?
Prvi račun je redovan račun za solarnu elektranu od 10kw i dodato poredjenje koliki bi bio da sam energiju koristio direktno od edb (isključenjem invertera). Drugi je komparativni i odnosi se na slučaj da sam mnogo veći deo energije koristio noću za zagrevanje TA peći ili električnog kotla za centralno grejanje a treći za slučaj da sam za zagrevanje centralnog grejanja danju koristio drva a noću, kada je manja tarifa, električni kotao.
 
@stanišavr
Ti se greješ na struju? Da li sam dobro shvatio da imaš potršnju preko 3000 kWh mesečno?
Mislim da trebaš da računaš 1,2 m3 drva. 1,75m3 bi davali svih 3000 kWh toplote (i to sa iskorišćenošću od 70%).

Meni deluje previše i 16.000 dinara za račun za struju sa solarnim panelima. Naš račun za struju sa sve grejanjem (TP) nije toliki ni u najhladnijim mesecima, a nemamo solarne panele. Razmišljam o postavljanju solarnih panela, ali mi se ne mili prosumer status.

Da li dobro shvatam da stavka 7 Накнада за обр.прист.ДС за разлику преузете и утрошене ел.ен. (5000 din u ovom slučaju) plaćaš samo ako si prosumer? Šta je tih 3,879?

Pokušavam da napravim razliku u računici solarni paneli prosumer vs "no prosumer", ali nikako da dođem do svih prosumer podataka.
 
Neka me ispravi neko ako pogrešno rezonujem i razmišljam na osnovu do sada napisanog - ukoliko se paneli postavljaju na sopstveni objekat i ne ide se u prosumer priču, ne trebaju nikakve dozvole za postavljanje panela, nema se nikakvih dodirnih tačaka sa EPS/EMSomm opštinom, komisijama raznoraznim i tome slično?
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Ukoliko je sistem off grid, nema veze sa EPS/EDS, ima veze sa građevinskom inspekcijom ako nemaš građevinsku dozvolu. Ako si prosumer, ne treba građevinska dozvola. Ako je objekat priključen na elektroenergetsku mrežu, itekako imaš veze sa EDS, neće dozvoliti bez projekta, elaborata, građevinske dozvole, itd. da se to pusti u rad. Naravno, možeš na crno da probaš bez ikakvih dozvola i bez dvosmernog brojila (ovo je zapravo najisplativija varijanta), ali ako neko dođe da proveri, u problemu si.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Da, razmišljam se o off grid sistemu za primarni izvor napajanja, pa što fali da se povuče od EPSa…
 
Nazad
Vrh Dno