Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

djalf

Uticajan
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poruke
10,789
Poena
1,945

Da li je neko razmišljao o ovome, ja bih ovo baš uradio ako moja lokalna opština bude imala para za to. Uradio bih 5kW sistem kojim se u proseku napravi 7500kW/h godišnje što bi mi pokrilo 90% moje potrošnje ili bih išao i na jači sistem ako ovi budu davali pare za to.
25% daje država, 25% lokalna opština a 50% kupac.
 
Ja razmisljam o panelima vec neko vreme (od nacrta zakona), ako budem uspeo da dobijem subvencije napravicu 5 ili 10kW elektranu.

5kW mi je dosta za trenutnu potrosnju, ali posto cu grejati mnogo veci prostor za neku godinu bolje da u startu idem ma 10kW nego da doradjujem kasnije.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Samo pažljivo i sve uračunajte. Ako koristite krovove, odaberite povoljnu stranu/nagib, važan je i pristup istom zbog ćišćenja naslaga snega zimi (Ivan je spomenuo grejanje), i uopšte održavanju.
Treba pravilno dimenzionisati i baterije i invertor, nisam siguran kakva je sada situacija sa vraćanjem energije u EES. Ako neko ima info neka javi.

A eto i ideje za majnere da kupe livadu, naprave bunker, proizvode energiju na površini i rudare pod zemljom, ustvari ništa novo.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Do 50kW valjda ne treba nikakva dozvola. Da li neko ima neku matematiku koliko bi to koštalo, recimo 10kW?
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Baterije su skupe i nisam mislio na off grid sistem vec on grid, pojednostavili su proceduru i svako ce moci da bude prosumer, tojest proizvodjac i da daje kilovate u epsov sistem, barem tako kazu. Posle zimi kad imas manje proizvodnje uzimas od njih nazad ono sto si dao, jedan za jedan.
Postavljaju se dva strujomera, jedan koji meri proizvodnju i drugi klasican koji svi imamo sad. Kazu da postoje i neki novi koji sve rade u jednom uredjaju.
Ja sam gledao 5kW sistem, izadje od 4500 do 6000e, zavisi koji su paneli, inverter itd. Inverteri postoje od 2, 3, 5 i 9kW i jace, nisam video da postoji na primer 7kW koji bi meni legao kao sweet spot za moju potrosnju i malo preko. Pocetkom oktobra krecu javni pozivi i tada cemo znati dali uopste mozemo da konkurisemo, koji su uslovi itd.
Ako ne uspem sad bice i naredne godine, kazu da ce fond biti veci nego sada, pominje se cifra od 150 miliona evra u te svrhe.
 
Postoje li neki gotovi templejti kao u Murici, da ne mora da se prave projekti ponaosob za svakog proizvođača?
Da li se zna ko je od kumova dobio ekskluzivno pravo da zvanično uvaljuje opremu?
No nebitno oko prethodnog pitanja, svakako bi bilo lepo da zaživi i da se poveća distribuirana proizvodnja, smanji globalna dnevna vršna potrošnja, i na kraju prenese na cenu/odnos cena dnevne i noćne tarife, uvoz energije. Tek da ne pominjem UGALJ.
 

Da li je neko razmišljao o ovome, ja bih ovo baš uradio ako moja lokalna opština bude imala para za to. Uradio bih 5kW sistem kojim se u proseku napravi 7500kW/h godišnje što bi mi pokrilo 90% moje potrošnje ili bih išao i na jači sistem ako ovi budu davali pare za to.
25% daje država, 25% lokalna opština a 50% kupac.
Ovaj poziv je za lokalne samouprave i ako se odazovu kao za prethodni (za povecanje energetske efikasnosti) necemo se nagledati solarnih panela.
Pare nece davati, to stoji u uredbi, ono sto potrosis preko ima da platis a ako proizvedes vise onda ostaje EPSu.
 
Ozbiljan trošak je podkonstrukcija za montažu na krov, raspitajte se o ceni.

Što se tiče dimenzionisanja, ne treba gledati sopstvene potrebe, uvek ćete uzimati energiju iz sistema (govorim za domaćinstva), gledajte površinu krova i da se sve uklopi u dimenzije što bolje. Kada se ima plan povezivanja panela, odabere se invertor. To da li je on nominalno 8kW a instalisana snaga panela 7kW, nije toliko važno. Ionako se ta maksimalna snaga viđa par sati godišnje i apsolutno idealnim uslovima.

Nemojte verovati u te priče 2500 sunčanih sati, ako hoćete da vam uradim pravi proračun moguće proizvodnje sa realnim podacima i profi softverom, pišite na pm (besplatno naravno). Samo mi dajte broj panela, tip panela i invertora da ne gubim vreme na to. Kada sam radio neki proračun pre par godina, dobija se vrednost oko 1300kWh energije po instalisanom kW panela u idealnim uslovima (elektrana na zemlji, idealna orijentacija, idealan nagib), doduše za lokaciju u Vojvodini.

Koliko znam, radi se na novom sistemu stimulacija OIE, napuštaju se feed in tarife, tek će tu moći fino da se zaradi.

A što se tiče termoelektrana, u EU su dozvole za emisiju CO2 skočile na oko 50e po MWh proizvedenom pa je cena energije drastično skočila ovog leta u odnosu na raniji period, naročito u ovom sušnom periodu. Ovo bi trebalo da natera kompanije da gase TE, ali u Srbiji se 70% energije proizvede iz TE. Ne postoji trenutno ništa što bi moglo da zameni sve te u Srbiji. Cena fjučersa za 2022. Je pre par meseci bila 62e/MWh, sada je otišla na 110, sa daljim trendom rasta. Cena za kvalifikovane kupce već uveliko skače za narednu godinu, jedan snabdevač veliki u Srbiji je pukao, a EPS nema energije da iz sopstvenih resursa snabdeva sve potrošače u Srbiji, odnosno moraće da kupuje energiju po ovim bolesnim cenama, i to će se na kraju presuti na krajnje kupce.
 
^ I dođe grad i košava i razlupa sve... 😔

EDIT: Inače u firmi gde radimi je u toku implementacija jednog IPA projekta EU koji se tiče postavljanja solarnih panela i kreiranje samoodrživog sistema za snabdevanje električnom energijom.
Projekat je regionalan, NS, Osjek i Slavonski brod i očekujemo da će se okončati do polovine sledeće godine iako je korona sve rokove dobrano ispomerala.

EU daje dobre subvencije za obnovljive izvore energije, pa su i ovi naši (verovatno) dobili bespovratna sredstva EU, nisu se sigurno sami setili.

Moje mišljenje da je u Banatu znatno efikasnija energija vetra nego sunca...
 
Poslednja izmena:
Zato postoje osiguranja...
 
Ne ide to baš tako, pa u celom svetu ima vetra i grada. Paneli su sertifikovani da izdrže udare grada određene veličine, podkonstrukcija da izdrži udare vetra... Samo treba izabrati pravilno.
 
Ne ide to baš tako, pa u celom svetu ima vetra i grada. Paneli su sertifikovani da izdrže udare grada određene veličine, podkonstrukcija da izdrži udare vetra... Samo treba izabrati pravilno.
Ne znam detalje projekta, ne učestvujem direktno, ali verujem da je tako, samo zato što je ovo EU projekat i sve (od nabavke do realizacije se radi pod njihovim nadzorom)...

Nešto sumnjam da će ovi naši projekti baš da se rade po PS, još mi je u sećanju kako mi je tast pričao kako su njegov gazde dobijali subvencije na sistem "kap po kap", koji je podrazumevao stotine metra probušenog baštenskog creva ukopanog plitko ipod površine zemlje... :ROFLMAO:
Naravno pare uzeli, benefit nikakava.

Isto za pelet, i td...

Kod nas sve izopače i obesmisle, pa će i ovo.
 
Videcemo, ugradnju rade firme koje se time bave godinama, ima ih dosta po Srbiji. Ono gore napisano nije tacno za proizvodnju, ti proizvodis i dajes u sistem stalno a trosis iz sistema koliko tebi treba a visak ti ostaje za kasnije da povuces iz sistema i to ne placas. Ako nije tako onda ovo nema nikakvog smisla, paneli prave najvise kw u junu, julu i avgustu kad je potreba za strujom najmanja i sta, ispada da ja to njima dajem, ne trosim ni 5% od toga, oni naravno prodaju i zaradjuju a ti posle zimi placas kilovate, nikom nista? U svetu se zelena energija placa visestruko a mi ovde necemo da dobijemo ni 1:1 kw? Ne pije to meni vodu i ako je tako ovo niko nece uzeti sem za vikendicu gde nema prikljucak.
 
Ovde možete dobiti neke okvirne vrednosti.


Neki koji su koristili i posle kupili sistem kažu da je proračun dosta tačan
Izaberi svoju tačnu lokaciju, napiši koliko kWp planiraš kupiti (5-10-15....) i klik na Visualise results i imaš godišnju proizvodnju, proizvodnju po mesecima itd.
Treba paziti i da se ne predimenzioniše elektrana. Ne znam kako će biti kod nas, ali npr. u Hrvatskoj ako mnogo kW vratiš u sistem nisi više potrošač nego te prebacuju u proizvođača pa mora firma itd....

Edit:
to za 1:1 baš i nije tako, ima tu dosta komplikacija. Ako si vratio u sistem u skupoj, u skupoj možeš i da povučeš iz sistema, ne i u jeftinoj koja je noću itd. Treba sačekati da se vidi kako će to ovde biti regulisano.
 
Kada sam radio neki proračun pre par godina, dobija se vrednost oko 1300kWh energije po instalisanom kW panela u idealnim uslovima (elektrana na zemlji, idealna orijentacija, idealan nagib), doduše za lokaciju u Vojvodini.
Realno, nešto manje. Elektrana koja je od 2012. u upotrebi daje godišnje 1,127 kWh/kWp. Postavljena je na nosacima na ravnom krovu, pa su orijentacija i nagib optimizovani, a zasene ima vrlo malo pre podne. Lokacija Novi Sad.
@Čika_Kure
Ni jedan panel (od 40) u tom periodu nije odleteo, razlupan, crkao mehanički ni električno. Inverter takodje. Degradacija godišnja je u okvirima garantovane, čini mi se kada je poslednji put računano, i vrlo mala.
Ako dobro čitam između redova, radi se o projektu na zgradi NTP-a u Novom Sadu?
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: mnt
Ne znam detalje projekta, ne učestvujem direktno, ali verujem da je tako, samo zato što je ovo EU projekat i sve (od nabavke do realizacije se radi pod njihovim nadzorom)...

Nešto sumnjam da će ovi naši projekti baš da se rade po PS, još mi je u sećanju kako mi je tast pričao kako su njegov gazde dobijali subvencije na sistem "kap po kap", koji je podrazumevao stotine metra probušenog baštenskog creva ukopanog plitko ipod površine zemlje... :ROFLMAO:
Naravno pare uzeli, benefit nikakava.

Isto za pelet, i td...

Kod nas sve izopače i obesmisle, pa će i ovo.
Pa ko to radi, izabraće zbog sebe adekvatnu opremu... Paneli uglavnom imaju garanciju 25 godina garancije, invertori 10 godina.
 
Realno, nešto manje. Elektrana koja je od 2012. u upotrebi daje godišnje 1,127 kWh/kWp. Postavljena je na nosacima na ravnom krovu, pa su orijentacija i nagib optimizovani, a zasene ima vrlo malo pre podne. Lokacija Novi Sad.
@Čika_Kure
Ni jedan panel (od 40) u tom periodu nije odleteo, razlupan, crkao mehanički ni električno. Inverter takodje. Degradacija godišnja je u okvirima garantovane, čini mi se kada je poslednji put računano, i vrlo mala.
Ako dobro čitam između redova, radi se o projektu na zgradi NTP-a u Novom Sadu?
Ne, NTP je samo jedan od objekata i on je u drugom projektu, ovaj projekat je vezan za zdravstvo...
 
Brat i ja razmisljamo o panelima ali u svrhu proizvodjaca. Jer trenutno u kuci niko ne zivi a velika je povrsina krova i u toku leta je dosta suncano.. Tu ima malo vise komplikacije nego kada prozivodis za svoje potrebe. Treba neko vreme da steknes status proizvodjaca i raznih cuda ali videcemo vremenom. Razmisljamo do 20kWp.
 
Sada bi trebalo da se to promeni u zakonu i da ti EPS izvrši zamenu postojećeg brojila sa brojilom koje može da beleži i koliko si potrošio i koliko si vratio u mrežu kW. Sve to da se može relativno lako i brzo realizovati.
Kako će biti u praksi videćemo.
 
Brat i ja razmisljamo o panelima ali u svrhu proizvodjaca. Jer trenutno u kuci niko ne zivi a velika je povrsina krova i u toku leta je dosta suncano.. Tu ima malo vise komplikacije nego kada prozivodis za svoje potrebe. Treba neko vreme da steknes status proizvodjaca i raznih cuda ali videcemo vremenom. Razmisljamo do 20kWp.
Status povlašćenog proizvođača više se ne može dobiti za solarne elektrane, kvota je bila izuzetno mala pa je to brzo razgrabljeno. Cena je bila fantastična, preko 20 centi za kWh. Uskoro bi trebalo da se uvedu aukcije, gde se svi zainteresovani javljaju i nude cenu po kojoj su spremni da prodaju energiju EPSu. Najnovija strategija (naravno prepisana iz EU) uvodi sistem jednostranih ili dvostranih plivajućih premija, gde proizvođači na aukcijama određuju po kojoj bi ceni prodali energiju, država odredi da će da subvencioniše recimo 300MW elektrana i sa njima se potpisuju ugovori o tim premijama. Ugovori ne podrazumevaju otkup energije, već je proizvođač slobodan da energiju proda bilo kome.

Jednostrana premija podrazumeva da ako je tržišna cena iznad cene postignute na aukciji, nikom ništa, proizvođač je prodao energiju i od toga zaradio. Međutim, ako je tržišna cena niža od cene postignute na aukciji, proizvođač dobija premiju od EPS-a u iznosu razlike između tržišne i cene postignute na aukciji.

Dvostrane plivajuće premije su slične, one podrazumevaju ovo prethodno napisano, ali i plaćanje u suprotnom smeru, ako je tržišna cena veća od cene sa aukcije, proizvođač plaća razliku nazad garantovanom snabdevaču (EPSu).

Za sada je veća verovatnoća da će se uvesti jednostrane.

Edit: Prosumer varijante o kojima se sada priča nemaju veze sa povlašćenim proizvođačima i sa mojom pričom. To je samo ustupak države da se malo popularizuje solar, i ne nudi previše dobre uslove.

Samo čekam da se seti neki car da priključi dizel agregat sa strane proizvodnje pa da bude proizvodnja solarne elektrane od 10 kW 240kWh na nivou dana. Ovo se u Španiji radilo kada im je cena za solar bila oko 50 centi, još 2010.-2011. Naravno, bez feed in tarife se to ne isplati...
 
Ovo je sad novo, ti postajes prosumer to jest mali proizvodjac i to saljes u sistem. Pricali su kako je procedura pojednostavljena maksimalno i da nema vise peripetija oko dozvola i ostalih gluposti za koje je trebalo po 6 meseci da bi se sve zavrsilo. Naravno, tako ovi na vlasti pricaju, sta ce biti u praksi ostaje da se vidi.
Meni je krov odlicno orijentisan ka juznoj strani, veci deo dana pod direktnim suncem i ima mesta i za 10kW sistem mada meni toliko ne treba.
Primer 5kW sistema:
Untitled.jpg
 
  • Like
Reagovanja: mnt
IMG-20210625-WA0006.jpg
Kolega nedavno odradio, pitacu ga za detalje kada budemo radili zajedno, kako su to resili u Nemackoj.
 
A eto i ideje za majnere da kupe livadu, naprave bunker, proizvode energiju na površini i rudare pod zemljom, ustvari ništa novo.
Rudarenje pod zemljom stvarno nije novitet.:LOL:
Ideja je dobra kao svaka ideja, dok te birokratija ne ubije u pojam. Iskreno, ne verujem ništa političarima koji govore o energetskoj efikasnosti samo da bi se podvukli EU i dobili pare. Videću koliko su energetski efikasni stakleni objekti koji niču kao pečurke zadnjih godina u mom kraju.

Što se samih panela tiče, kakva je situacija sa zgradama? Ima li takvih na kojima su ovo sproveli u delo?
Takođe me zanima i dokle se odmaklo sa "stiroporizacijom" zgrada.
Ako znate slučajeve iz prakse pišite, molim vas.

P.S. Tema je možda mogla ići pod "Grejanje i klimatizaciju".
 
Ovakav prosumer proizvođač će dobiti dvosmerno brojilo, u principu klasično digitalno brojilo koje posebno meri primanje i davanje.

Sve što trenutno proizvodite viška (više od vaše trenutne potrošnje), gura se u mrežu i brojilo to računa kao davanje (u mrežu).
Kada trošite više od vaše proizvodnje, brojilo računa primanje (iz mreže). Na kraju meseca, plaćate samo razliku ako ste potrošili više nego ste proizveli.
Ako ste proizveli više nego potrošili, višak se pretače u sledeći mesec.

Ostaje nejasno kako će regulisati odnos skupe i jeftine struje,
U principu, EPS-u odgovara da danju proizvodite a noću trošite. Zbog toga i postoji dvotarifno merenje.
Može se desiti da će noćna tarifa biti 1:1 sa dnevnom, tj. za napravljen Wh danju možete potrošiti Wh noću, jer to jeste u interesu EE sistema.
EE sistemu su potrebni proizvođači u dnevnim pikovima, a potrošači noću.

Dalje, kako će regulisati zelenu/plavu/crvenu tarifu za ovakve korisnike? Verovatno će se samo vaša potrošnja preko vaše proizvodnje računati kroz tarife.

I dalje, nije jasno šta ako neprekidno imate višak u dužem vremenskom periodu?!? Ako nakupite silne kWh tokom par godina (to uz predpostavku da se višak pretače u sledeći mesec)?!?

... ... ...

Ono što jeste sigurno, mali kućni proizvođač neće moći biti privilegovani proizvođač.
Ali ako bude i 1:1, i to će biti odlično. Cene solarnih panela padaju daleko brže nego što je prognozirano pre 10-ak godina. Ovakvim trendom, solarna energija bi zaista mogla biti (početak) rešenja energetskih problema, (bar dok konačno ne proradi nuklearna fuzija).
 
I dalje, nije jasno šta ako neprekidno imate višak u dužem vremenskom periodu?!? Ako nakupite silne kWh tokom par godina (to uz predpostavku da se višak pretače u sledeći mesec)?!?

Nisam čitao pravilnike, već samo što sa video po portalima.
Naveli su neki datum preseka i to je nešto u proleće (što bi bilo odlično za ljude kao @djalf ) kada se račun resetuje na nulu. Ako si proizveo više, nego što si potrošio, propada.
Meni je logično da to bude 31.12, ali je svakako bolje da bude kraj zimske sezone.

Za dvosmerno brojilo sam ja razumeo da radi po principu: ti uvek šalješ svu struju u mrežu (jedan brojač), a uvek trošiš iz mreže (drugi brojač). Na kraju meseca se pravi obračun, ako su u plusu, čuvaš do onog gore preseka, ako si u minusu, platiš račun za taj mesec.
 
Da, u principu, dvosmerno brojilo će znati koliko si proizveo a koliko potrošio. Neće prikazivati samo razliku.
Plaćaćeš sada samo razliku ako si potrošio više, i to će izračunati snabdevač nakon čitanja brojila, ali se mora znati koliko jesi proizveo a koliko potrošio, da bi se eventualna subvencija mogla tačno izračunati.

Ako će se presek raditi na proleće, to je odlično.

Bilo bi još odličnije da snabdevač tada isplati eventualni višak korisniku, makar po ceni zelene tarife ako već ne subvencionisane.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: mnt
Mislim da nema veze koliko si proizveo, nego koliko si vratio u mrežu i koliko si "povukao" iz mreže, kao i u kojoj tarifi si to uradio. Podatak koliko si proizveo i potrošio od svoje proizvodnje mislim da je nebitan pošto samo višak šalješ u mrežu.
Odbijanje količine koju si vratio u mrežu ide u obračunu za sledeći mesec, ne u tom mesecu u kojem si vratio. Tako je barem u hrvatskoj, za mađarsku nisam siguran. Presek je valjda 1. april.
 
Nazad
Vrh Dno