Šta je novo?

Prečistač vazduha

I to smo pisali. Drži ga na manual na 30-40-50%, po želji. Tako će završavati posao za 1 prostoriju a za drugu, drugi uredjaj jer ni veći ne bi dobacio. Vazduh se ne kreće dovoljno kroz vrata.
Od kako je prvi put na manual (max) procistio vazduh ostavio sam ga na auto i konstantno drzi vrednost 10-11, jos samo da proverim kako ce da se ponasa u toku dana (cesce otvaranje vrata), ako zadrzi te parametre, onda je to super. I necujan i vazduh "cist". Inace nisu mi u pitanju vrata izmedju dve prostorije vec siroki prolaz od recimo metar ipo, dva. Kuhinja i dnevna su u pitanju, samo sto su pod 90 stepeni. Bice to sve super izgleda.
Opet bonus pitanje 🙃 Desi li se u noci recimo ako ostane na auto, da nekad slucajno iz nekog razloga podivlja i postane bucan? Trenutno mi je sto se buke tice na auto bukvalno necujan, al me zanima desi li se da nekad nocuu podivlja, cisto da mi ne uplasi ukucane :)

Edit: Ananas daje kod za vikend 1000 dinsa, a i filter za Lite im je povoljan, pa eto ako kome treba.
 
Poslednja izmena:
Airvisual javlja da je vazduh u Novom Sadu nezdrav.
Otvorim prozore po stanu, upalim oba Lite-a aparata i brojka na aparatima ne prelazi 8.

Jel me kinezi farbaju sa tim random brojevima koji se ispisuju na aparatu ili nas ovi sto mere zagadjenja lazu da je vazduh zagadjen?
 
Možda si na "provetrenoj" strani... 🤔 Novi Sad.
 
Auto i nocni mod ne rade dovoljno dobro. Stavi ga na manual, na prihvatljivu buku a maskimalne obrtaje i neka radi tako non stop.
U kom smislu modovi ne rade dovoljno dobro? Nisam hteo nista da diram da vidim hoce li biti nekih drasticnih promena. Ceo dan je na auto modu i rezultat varira od 6-11 (bar dok sam ja bio u prostoriji). Ako bude nekih nelogicnosti ili losijeg rada prebacicu ga na tvoj predlog. A inace vlaznost pokazuje izmedju 42-44%. To je ok?
 
Sa jacim protokom vazduha ce ti biti 1 do 4. Zasto bi udisao i to malo zagadjenja. Takodje ce sporije reagovati i kada skoci zagadjenje. Trenutno je solidan vazduh. Bice puno gore.

Vlaznost je ok.
 
Opet bonus pitanje 🙃 Desi li se u noci recimo ako ostane na auto, da nekad slucajno iz nekog razloga podivlja i postane bucan? Trenutno mi je sto se buke tice na auto bukvalno necujan, al me zanima desi li se da nekad nocuu podivlja, cisto da mi ne uplasi ukucane :)

Jedino ako se napucaš pasulja pa kreneš da gruvaš u toku noći. 😉😀
 
U kom smislu modovi ne rade dovoljno dobro? Nisam hteo nista da diram da vidim hoce li biti nekih drasticnih promena. Ceo dan je na auto modu i rezultat varira od 6-11 (bar dok sam ja bio u prostoriji). Ako bude nekih nelogicnosti ili losijeg rada prebacicu ga na tvoj predlog. A inace vlaznost pokazuje izmedju 42-44%. To je ok?
Auto mod je ok dok je vazduh dobar, ali kad naglo skoci zagadjenje ume da huci vent kao turbina. Zato ja drzim rucni mod sa 45% vent, u dnevnoj sobi je lite i ne smeta.
Ako hoces da ispitas auto mod, dovedi nekog pusaca nek zapali cigaru u sobi da vidis kako zgadjenje naglo skoce u 500+..
 
Ja kupio pre mesec i nešto 4 lite i mislim da ae zeznuo. Nikako nije dovoljno za dnevnu sobu u kojoj se normalno živi. Ne zove se džaba lite, dobar samo za spavaće sobe u kojima nema mnogo "prometa".
Super bi bio da živim kao biljka, da jednom, dvaput dnevno provetravam sobu, strogo pazim da ne dođe ni najmanji dah kuvanja iz kuhinje itd. Ako se živi normalno, provetrava normalno, ponekad dopre malo i naznaka kuvanja, ukratko normalan svakodnevni život, ovaj aparat je slab je da iole brzo spusti nivo zagađenja.
 
Ja kupio pre mesec i nešto 4 lite i mislim da ae zeznuo. Nikako nije dovoljno za dnevnu sobu u kojoj se normalno živi. Ne zove se džaba lite, dobar samo za spavaće sobe u kojima nema mnogo "prometa".
Super bi bio da živim kao biljka, da jednom, dvaput dnevno provetravam sobu, strogo pazim da ne dođe ni najmanji dah kuvanja iz kuhinje itd. Ako se živi normalno, provetrava normalno, ponekad dopre malo i naznaka kuvanja, ukratko normalan svakodnevni život, ovaj aparat je slab je da iole brzo spusti nivo zagađenja.
Pa bas o tome sam i ja pisao svoj prvi utisak. Jos se danas nije mnogo ni otvaralo, pa jos uvek nemam realnu sliku, al cini mi se da ce mu momacki trebati vremena kad cestice odu na 200+. Kontam sat sigurno
 
Danas sam se malo detaljnije posvetio uredjaju. Na sirom otvorene prozore i vrata digao je rezultat na 0.28, posle sam zatvorio sve i pustio ga na manualni maksimum i za jedno 25 minuta je spustio na 0.03 i ispod nece. Onda sam zapalio sibicu na jedno 2 metra ispred njega nije nesto posebno reagovao. Pa sam zapalio sibicu ispred senzora digao je vrednosti odmah na preko 100. Pokusao sam da postavim podesavanja u IF/Then, postavio sam da ako predje 30 ukljuci manualni rezim koji je na maksimumu. i kad sam palio sibicu to je i odradio. Medjutim onda sam shvatio da se nece vracati na auto mod, pa sam (a tu sam izgleda pogresio) dodao jos jedan poseban IF/Then da ispod 20 ukljuci auto rezim. I nije ga ukljucio. Sad razmisljam da li za ta dva zadatka treba da imam dve automatizacije ili se one moraju (a mogu li uopste) postaviti pod jednu automatizaciju da bi radilo? Ono sto je meni otvorilo drugi problem je da sam odneo uredjaj u spavacu sobu da vidim situaciju tamo. I tamo je po ukljucivanju rezultat bio 0.02, 18 stepeni, ali vlaznost 60% :( Sad dolazim do zakljucka da mi tu nije prioritet precistac, vec ko zna sta sad? Nemam iskustva sa tim parametrima, iskreno to nikad nisam proveravao i bavio se sa tim. Sta mi je sad sad ciniti da dovedem vlaznost u neku normalu? Neki uredjaj, ili mozda nekim prirodnim putem? Inace temperaturu ne mogu nabiti vecu od 18-19 stepeni u toj sobi
 
Gledala sam pomenuti Sharp i Daikin kao preporuku, ali vidim da oba imaju jonizator, koji ne bi uzela jer vidim da su misljenja podeljena da li ispustaju ozon ili ne, i da li je uopste dobro da ima jonizator ili ne..
Iz tog razloga razmisljam o philips-u, da li je dobar, vidim da ima pored pm cestiga i za alergene i gasove, seria 3000i?
 
Danas sam se malo detaljnije posvetio uredjaju. Na sirom otvorene prozore i vrata digao je rezultat na 0.28, posle sam zatvorio sve i pustio ga na manualni maksimum i za jedno 25 minuta je spustio na 0.03 i ispod nece. Onda sam zapalio sibicu na jedno 2 metra ispred njega nije nesto posebno reagovao. Pa sam zapalio sibicu ispred senzora digao je vrednosti odmah na preko 100. Pokusao sam da postavim podesavanja u IF/Then, postavio sam da ako predje 30 ukljuci manualni rezim koji je na maksimumu. i kad sam palio sibicu to je i odradio. Medjutim onda sam shvatio da se nece vracati na auto mod, pa sam (a tu sam izgleda pogresio) dodao jos jedan poseban IF/Then da ispod 20 ukljuci auto rezim. I nije ga ukljucio. Sad razmisljam da li za ta dva zadatka treba da imam dve automatizacije ili se one moraju (a mogu li uopste) postaviti pod jednu automatizaciju da bi radilo? Ono sto je meni otvorilo drugi problem je da sam odneo uredjaj u spavacu sobu da vidim situaciju tamo. I tamo je po ukljucivanju rezultat bio 0.02, 18 stepeni, ali vlaznost 60% :( Sad dolazim do zakljucka da mi tu nije prioritet precistac, vec ko zna sta sad? Nemam iskustva sa tim parametrima, iskreno to nikad nisam proveravao i bavio se sa tim. Sta mi je sad sad ciniti da dovedem vlaznost u neku normalu? Neki uredjaj, ili mozda nekim prirodnim putem? Inace temperaturu ne mogu nabiti vecu od 18-19 stepeni u toj sobi
60% je neka gornja granica pozeljne vlaznosti. Ako hoces nizu vlaznost, jeftino resenje je cinija soli negde u prostoriji, pa na svakih nekoliko dana vadis grumuljice koje se stvore i dopunjujes. A imas i odvlazivace vazduha kao skuplje i efikasnije resenje.
 
60% je neka gornja granica pozeljne vlaznosti. Ako hoces nizu vlaznost, jeftino resenje je cinija soli negde u prostoriji, pa na svakih nekoliko dana vadis grumuljice koje se stvore i dopunjujes. A imas i odvlazivace vazduha kao skuplje i efikasnije resenje.
Gledao sam malo neki odvlazivac, al mi to skupo resenje, jer prostorija i nije velika. Mada, ja sam na brzinu pogledao neki od 30000din, nisam se posvetio istrazivanju, jer pretpostavljam da ce sa toplijim danima i vlaznost da padne. A znam da je na samoj granici, zato sam i pitao ima li neko resenje prirodnim putem
 
Sa toplijim danima vlažnost će da poraste. Ovo je doba godine sa najnižom vlažnošću. Ako je sada 60%, kasnije će verovatno biti oko 70% i više

Linkovao sam ti odgovarajuću remu za ta pitanja.

 
Gledala sam pomenuti Sharp i Daikin kao preporuku, ali vidim da oba imaju jonizator, koji ne bi uzela jer vidim da su misljenja podeljena da li ispustaju ozon ili ne, i da li je uopste dobro da ima jonizator ili ne..
Iz tog razloga razmisljam o philips-u, da li je dobar, vidim da ima pored pm cestiga i za alergene i gasove, seria 3000i?
Philips 3000i je odličan. Filter mu se menja na 2 godine, koristi NanoProtect HEPA koji hvata čestice do 0,003 mikrona. Nećeš da pogrešiš.
 
Narucen Hisense AP580H.Videcemo kakav ce biti kad stigne.
Gledala sam pomenuti Sharp i Daikin kao preporuku, ali vidim da oba imaju jonizator, koji ne bi uzela jer vidim da su misljenja podeljena da li ispustaju ozon ili ne, i da li je uopste dobro da ima jonizator ili ne..
Koliko znam samo se kod Xiaomija oseca ozoj kad se upali jonizator.
 
Poslednja izmena:
Kao kod svakog uređaja sa potrošnim materijalom treba kupovati čega ima najviše.

Napolju i unutra juče ↓↓↓
1705929526482.jpeg
 
Ja im na sajtu ne vidim, ali ok. Koja je cena filtera?
Lično bih uvek pre uzeo aparat za koji filteri mogu da se kupe (tj poruče) "na svakom ćošku" i za povoljnu cenu.
 
Jos par pitanja za Lite i mislim da necu vise :ROFLMAO: Prvo moze da se odnosi i na sve preciscivace, koje je najniza vrednost koju ste ikad imali? Desi li se nekad da bude 0.00 na displeju? Mislim da je to i teoretski nemoguce, al eto da pitam. Drugo, ima li smisla filter cistiti kompresorom? Recimo bar onako sa strane, da se prljavstina ne nabija u filter!?
I trece, za mene i trenutno najvaznije pitanje. Moze li se u automatizaciji napraviti situacija da recimo do 30 radi manualni mod sa pola snage, a preko 30 manualni sa punim kapacitetom? Koliko sam video kod mene moze samo da se selektuje manualni mod, ali mu mora biti ista vrednost na bilo kojoj situaciji. Al ostavljam mogucnost da jednostavno ne umem da postavim situaciju za dve jacine manualnog moda. Recimo umem da postavim da ispod 30 radi auto mod, a iznad 30 manualni na jacini koju sam prethodno postavio u samom modu
 
Najniza cifra koju sam video je 002, najvisa 600 (ne prikazuje vise od toga) kada je cerci ispalo nesto na vrelu ringlu.
 
Lite ide i do 001. Kod mene najčešće kad prečisti sve vrti između 001-005.

Što se tiče čišćenja filtera, ja sam dosad samo fizički uklanjao krupnu prašinu sa površine krpom ili rukom, drugo nisam pokušavao, nisam siguran ni koliko ima svrhe. Kod mene se nakupi dosta te krupne prašine, pa gledam da je uklonim barem jednom mesečno.
 
Filter samo blago usisati ovu krupniju prašinu spolja. Nisam siguran da ovo što je zadržano u HEPA filteru može da "izađe", ali čak i da ga usisate jačom snagom, proći će kroz usisivač pa nazad u sobu ;) Možda jedino napolju to probati. Ako se duže koristi, filter možete preko leta ostaviti par sati na direktnom suncu, na "dezinfekciju".
Ima li nekoga sa Novog Beograda, kakva je situacija?
 
Pamtimo i gora vremena :D
Kod mene u stanu je ok, radio xiaomi celu noc. Stavio sam ga na 50% manual, na auto nikad ne bi drzao ovako niske vrednosti..
Ja sam inace u bloku 63, tu blizu kineza.. :D
 

Prilozi

  • 1706093159612.png
    1706093159612.png
    24.7 KB · Pregleda: 41
  • 1706093202797.png
    1706093202797.png
    56.2 KB · Pregleda: 42
Nazad
Vrh Dno