Šta je novo?

Prečistač vazduha

Jes da je zaokret u razmišljanju, pošto sam ja bio takvo dete: šta dete jede?

Slatkiši, paradajz, mleko (ne svako, u razvijenom svetu vode računa o vrstama krava u vezi sa tim, kod nas ne). Neko voće može da smeta, neko ne. Morate sami da ispitate.

Neke ideje šta može da se izbaci, a šta ubaci:

Prečišćivač svakako pomaže, ovlaživač takođe ako je suv vazduh, ali kod vas je idealno rekao bih. Ja bih se edukovao na smeru ishrane i pratio na šta dete reaguje. Meni lekari nisu pomogli, njima je funkcionisanje imunog sistema van poimanja, spasavajte sami svoje dete.
Hvala na odgovoru. Poenta je u tome sto dete od novembra do marta -aprila ima problem, tj. kad se upali grejanje pa do kraja grejne sezone. Kada grejanje ne radi, on je otpusen, tako da dolazim do zakljucka da nije problem u duseku, mada verovatno i u njemu ima alergena, kao ni u ishrani. Problem je sto podno podise prasinu u kojoj su alergeni, npr. grinje, cestice prasine.... i onda se zapusi. Inace, nemamo tepihe, nemamo zavese, u negoovoj sobi je drveni krevet, klasican lezaj, samo dusek ima. Ormar mu je zatvoren skroz, nema skoro nista na policama, sve je zatvoreno... Ali to podno grejanje ocigledno podize prasinu sa alergenima, pa sam pokusala sa preciscivacem da resim problem, medjutim nismo uspeli. Pitam se da li postoji neki drugi uredjaj za resenje problema? Deluje mi da taj jonizator bas to radi, ali niko nije izneo svoje iskustvo i dosta su kritikovani da vise stete nego sto koriste, ne bih da napravim kurslus. Vlaznost je skoro uvek konstantna , 50%, verovatno jer je i temp. u sobi uvek ista. Mada me i cudi tolika vlaznost sanpodnim grejanjem, imam utisak da je manja.

Hvala svima na odgovorima!
 
Probajte da oborite vlagu još malo, luftirajte. Grinjama prija vlaga.
Vlaga u stanu potiče od samog boravka ljudi u prostoru, kuvanja, sušenja veša, tuširanja...
Ko je utvrdio na šta je dete alergično? Dosta se frljaju sa time, postoje razni testovi, oni kožni su samo početak dijagnostike.
 
Možda grešim ali grinja najvise ima u tepihu i krevetu gde klopaju naše ostatke. Tako da ti treba jedan opasan usisivač, kao onaj kirbi što se ranije reklamirao.
Jedna od najboljih odluka u životu mi je bila ta što sam izbacio tepihe po celoj kući.

Da, grinje vole vlagu, zato ih ima najviše tamo gde balavimo i gde se znojimo.
Hvala na odgovoru. Poenta je u tome sto dete od novembra do marta -aprila ima problem, tj. kad se upali grejanje pa do kraja grejne sezone. Kada grejanje ne radi, on je otpusen, tako da dolazim do zakljucka da nije problem u duseku, mada verovatno i u njemu ima alergena, kao ni u ishrani. Problem je sto podno podise prasinu u kojoj su alergeni, npr. grinje, cestice prasine.... i onda se zapusi. Inace, nemamo tepihe, nemamo zavese, u negoovoj sobi je drveni krevet, klasican lezaj, samo dusek ima. Ormar mu je zatvoren skroz, nema skoro nista na policama, sve je zatvoreno... Ali to podno grejanje ocigledno podize prasinu sa alergenima, pa sam pokusala sa preciscivacem da resim problem, medjutim nismo uspeli. Pitam se da li postoji neki drugi uredjaj za resenje problema? Deluje mi da taj jonizator bas to radi, ali niko nije izneo svoje iskustvo i dosta su kritikovani da vise stete nego sto koriste, ne bih da napravim kurslus. Vlaznost je skoro uvek konstantna , 50%, verovatno jer je i temp. u sobi uvek ista. Mada me i cudi tolika vlaznost sanpodnim grejanjem, imam utisak da je manja.

Hvala svima na odgovorima!
Ukoliko već niste, zamenite i deterdžent kojim pereta detetove stvari i posteljine. Frosch baby je odličan.
 
Zanimljivo bi bilo objasniti kako to da filteri od različitih proizvođača, a koji su vrlo slični po karakteristikama (površina filter materijala kada se on razvije recimo) imaju toliko različit vek trajanja? Ako je količina zadržane prljavštine tj čestica ista, kako to da Philipsov filter traje 5 x duže od Xiaomi, a gotovo su iste veličine? Ja nemam logično objašnjenje.
 
Iz istog razloga što dodatak ishrani, Ecomer i Shark Oil, sa identičnom količinom alkilglicerola po kapsuili, jedan proizvođač preporučuje 1 do 2 dnevno, a drugi 3 do 6 dnevno 🙄
 
Jedno je preporuka, a drugo je kad third-party laboratorija utvrdi karakteristike ;) Ne verujem da bi im lažiranje na duže staze prošlo. Mada, i VW je ime, pa je lažirao podatke :/
 
Filter koristiš dok vidiš da radi. Kada vidiš da sporije čisti, onda gledaš šta dalje.
 
Evo iskustva sto se tice alergija. cerkica tri godine najverovatnije alergicna na ko zna sta, test iz krvi nsita nije pokazao ali je besmisleno raditi bilo sta od testova pre minimum 3. godine.
Znaci Saomi preciscavac i ovlazivac kupljeni zbog nje, pretprosle godine prehlade, inhalacije, Urbazoni, Pronizoni, pumpice, antihistamini, Singular, prosle godine se utvrdi da dete ima Nefrtotski pa je vecinu 2023 bila na kortiko koji je resio problem sa alergijama.
naime kada bi pala vlasnost ispod 40% a ona aktivna trci krenula bi da kaslje, kasalj se smirivao sam od sebe, nakon nekog vremena.
pokusavali smo sa etericnim uljima u preciscavaacu, imao jedno vreme Gorenje ovlazivac stajao samo u spavacoj pa ukljucim jonizator kao vazduh je malo drugaciji ali njoj nije pomagao.
najverovatnije je alergicna na prasinu i grinje kao i ja ali njoj smeta ocigledno manja kolicina.
Resenje je pa nema ga, uzimanje antihistemina ali to kod deteta koje je alergicno na druge alergene, moze pomoci usisavanje tepiha, usisavanje podova, duseka, vetenje, ja sam uzeo i parocistac i njime jednom mesecno dusek nas u francuskom i njen prao sa tim, stavim etericno i parim ga.

Ima tu raznoraznih stavri koje smo mi procitali, culi oko alergenata, izbaci mleko, izbaci belo brasno, skini zavese, digni tepihe ali vi imate podno grejanje to dodatno kmplikuje.

Sto se tice odece mi smo koristili cikov tecni sapun ali uvek nakon sto masina zavrsi pustim program Rinse da dodatno ispere ves.
 
Nema potrebe za ovlaživačem, vlažnost vazduha je skoro pa idealna. Ako je već alergičan na buđ, onda bi trebalo razmišljati u pravcu odvlaživača. ukoiko procenat vlažnosti raste.

Što se tiče prećišćivača išao bih na Philips koji odstranjuje čestica do 0,003 mikrona, što je i više nego dovoljno.
Nije tema na forumu gde sam aktivan, ali sam video da se često ova greška prenosi kao činjenica.
Radi se o ovih famoznih 0.003 mikrona što nije tačno. Neko je greškom umesto 0.003 mm napisao mikrona. Svi ostali prepisuju isti opis na svoj sajt jer nisu u materiji i ne razumeju i realno nije ih briga. Ne postoji prečiščivač vazduha koji može da uhvati i zadrži česticu od 0.003 mikrona, to je fizički nemoguće. Mislilo se na 0.003 mm ili 3 mikrometara tj mikrona. Svi prečišćivači na tržištu koji imaju oznaku PM2.5 to mogu i nemojte samo zbog nečije štamparske greške da trošite novac. Pronađite uređaj koji Vam se dopada koji možete da priuštite i tako se vodite kada obavljate kupovinu.
 
Da, ima onih koji samo pišu u prepisuju. 0,003 je već gas. Negde sam to pomenuo da mislim da se Philips ne bi zezao sa tim da lažira rezultate laboratorije. Naravno, pitanje je i koje parametre ta laboratorija uzima kao finalne. Ima i jedna pristojna tema na Reddit-u.
 
Da, ima onih koji samo pišu u prepisuju. 0,003 je već gas. Negde sam to pomenuo da mislim da se Philips ne bi zezao sa tim da lažira rezultate laboratorije. Naravno, pitanje je i koje parametre ta laboratorija uzima kao finalne. Ima i jedna pristojna tema na Reddit-u.
Niko ne kaže da oni lažiraju, nego je greška, varujte mi, znam šta govorim. Standard je definisan i prema tome svi se usklađuju. Kada vidite oznaku PM2.5 to je jedino meradovno, ostalo su razlike u funkcionalnosti, dizajnu, Wifi opcije i slično. Treba objasniti ljudima kako ne bi imali pogrešna očekivanja kada kupuju ovakve uređaje.
 
Где је најбоље у соби поставити пречишчивач?
Ако је на једном крају собе да ли може да пречисте целу собу?
 
Pa najbolje je na sred sobe, ali niko ga ne drži tako (bar ja nikog ne poznajem) već negde gde ne smeta. Bitno je da nije nabijen uz zidove a ako je dobro dimenzionisan prema prostoru koji treba da prečisti radiće posao…
 
Najbolje je blizu prozora/vrata zbog senzora, ali nemojte da se opterećujete.
 
Da li je neko imao problem sa Xiaomi air 4 izlazi mi Error za humidity sensor. Gde se on nalazi da probam da ga očistiim ako ne da reklamiram?
 
Колико дуго може да стоји отворени резервни филтер за Xiaomi air purifer 4 lite.
Планирам да купим један преко Ананаса за 3000 са ваучером који треба да искористим до сутра. Пречишчивач имам тек месец дана. Значи да бих га мењао та 6 до 11 месеци.
 
A što bi ga otvarao ako već planiraš da ga menjaš kasnije? Meni je jedan stajao nešto više od 7 meseci, otvorio sam ga kada je došlo vreme za zamenu.
 
Не бих га отварао до замене. Био би у кеси и кутији. Сад је прилика да га купим за 3000дин. У Ми шопу је 6000.
 
Ne znam da li samo ja imam ovaj problem, naime, koristim Xiaomi Mi Smart Air Purifier 4 Compact EU prvi dan sam u Lidl-u kupio ovaj Ultra zvucni aroma difuzer SADH 12 C3 sa sve ovim etericnim uljima navodno nemackog porekla.
Kada difuzer ukljucim preciscivac vazduha pocinje da reaguje i cak javlja "hazardous" upozorenje?
Sada ne znam da li trebam da se plasim toga ili?
- Znaci nije uzrok vanjski vazduh vec samo difuzer kada upalim da radi onda preciscivac pocinje da reaguje iz kog razloga ne znam...
 
Poslednja izmena:
To je samo dokaz da moramo znati poreklo tih sitnih čestica, a ne samo njihovu koncentraciju.
 
Ne znam da li samo ja imam ovaj problem, naime, koristim Xiaomi Mi Smart Air Purifier 4 Compact EU prvi dan sam u Lidl-u kupio ovaj Ultra zvucni aroma difuzer SADH 12 C3 sa sve ovim etericnim uljima navodno nemackog porekla.
Kada difuzer ukljucim preciscivac vazduha pocinje da reaguje i cak javlja "hazardous" upozorenje?
Sada ne znam da li trebam da se plasim toga ili?
- Znaci nije uzrok vanjski vazduh vec samo difuzer kada upalim da radi onda preciscivac pocinje da reaguje iz kog razloga ne znam...
Svima je tako. Dosta nas koristi ovlazivace vazduha tokom zime i preciscavac pored njega poludi. Stavim ih u dve sobe daleko i opet detektuje.
Princip rada aroma difusera i ovlazivaca je isti, ultrasonic zvucnik koji lansira cestice. Ne moras se plasiti ako ne koristis toksicno mineralno ulje. Ostalo je voda.
 
Ne znam da li samo ja imam ovaj problem, naime, koristim Xiaomi Mi Smart Air Purifier 4 Compact EU prvi dan sam u Lidl-u kupio ovaj Ultra zvucni aroma difuzer SADH 12 C3 sa sve ovim etericnim uljima navodno nemackog porekla.
Kada difuzer ukljucim preciscivac vazduha pocinje da reaguje i cak javlja "hazardous" upozorenje?
Sada ne znam da li trebam da se plasim toga ili?
- Znaci nije uzrok vanjski vazduh vec samo difuzer kada upalim da radi onda preciscivac pocinje da reaguje iz kog razloga ne znam...
Esencijalna ulja emituju VOC, zato ih prečišćivač hvata. Npr. https://www.frontiersin.org/journals/plant-science/articles/10.3389/fpls.2019.00012/full
 
Ne znam da li je ovo dobra tema, ali verujem da ne moze da skodi.

Napravio sam uputstvo na srpskom kako resetovati Xiaomi filtere, posto cesto se desi da dodju do 0% iako su i dalje skroz funkcionalni. Mnogo me je nerviralo ono upozorenje pa sam istrazio malo kako to uraditi softverski. Verujem da ce znaciti nekom:

 
Ne znam da li je ovo dobra tema, ali verujem da ne moze da skodi.

Napravio sam uputstvo na srpskom kako resetovati Xiaomi filtere, posto cesto se desi da dodju do 0% iako su i dalje skroz funkcionalni. Mnogo me je nerviralo ono upozorenje pa sam istrazio malo kako to uraditi softverski. Verujem da ce znaciti nekom:

Ne može filter da se resetuje.
To je funkcija kada zamenite filter novim da se istrošenos fiktera vrati na nulu.
Ako je filter zaprljan, reset dugme ga neće očistiti.
 
200.gif
 
Nazad
Vrh Dno