Šta je novo?

PC zvučnici 2.0 i 2.1 - preporuke i utisci

Nemoj da te zavaraju podaci sa sajta jer su nepouzdani - nije moguće dobiti 90W na zvučnicima, ako je ukupna potrošnja uređaja 20W.
Pogledajte prilog 401524
To je verovatno peak power, a ne RMS. Svakako mi ni ne trebaju zvucnici od 90W snage, tj. i da jesu te snage ne bi mi puno znacila, jer kao sto rekoh uglavnom ne pojacavam previse koji god sadrzaj da pustam (muzika, igre, filmovi i serije). Znam da ovo nije neki soundbar premium klase, to ni ne trazim pogotovo ne po toj ceni koliko kosta, samo me interesuje sta bi bio bolji izbor, da li ovaj soundbar ili pomenuti Creative Pebble V3 zvucnici, tj. od kog sistema bih mogao da ocekujem bolji zvuk?
 
jel vredi ovo te novce z akoji se prodaju?
nešto me svrbi novčanik
 
Nemoj da te zavaraju podaci sa sajta jer su nepouzdani - nije moguće dobiti 90W na zvučnicima, ako je ukupna potrošnja uređaja 20W.
Pogledajte prilog 401524

Nije sve uvek kao sto pise naravno ali su neke informacije delimicno ili u celini ipak tacne (po nekad :) )

Potrosnja uredjaja se meri u proseku, sto znaci da ce taj sistem u proseku potrositi 20W na sat vremena prilikom koriscenja. E sada, zvucnici su drugaciji potrosaci jer se radi o audio signalu koji ima uspone i padove u jacini pa je vrlo verovatno moguce da sistem od 100W realne RMS snage potrosi iz uticnice od 50 do 100W sa svim njegovim gubicima u samom pojacalu (koje iznose od 50 do 90% zavisno od klase pojacala)

U ovom konkretnom slucaju se radi oko 50% manje realne snage, znaci negde oko 40ak W. Napajanje samog soundbar-a je 18V gde se iz tog napona ne moze izvuci vise od nekih 15-20W po kanalu tj, 30-40w u ovom slucaju jer se radi o 2.0 sistemu.
 
pa je vrlo verovatno moguce da sistem od 100W realne RMS snage potrosi iz uticnice od 50 do 100W
sa svim njegovim gubicima u samom pojacalu (koje iznose od 50 do 90% zavisno od klase pojacala)
Prvi deo rečenice se ne slaže sa napisanim u drugom delu.
Znači ako je efikasnost napajanja i samog pojačala recimo 80%, onda sa portošnjom od 100W može da se u idealnim uslovima dobije na izlazu pojačala 80W za oba kanala, što znači 2x40W.
sto znaci da ce taj sistem u proseku potrositi 20W na sat vremena
Uređaj u proseku troši 20W uvek, bez obzira na vreme.
 
Zek, kao sto rekoh stvar je malo kompleksnija jer se radi o audio signalu a proizvodjac specifikacije postavi tako da sve bude u njegovu korist. Audio signal je takav da npr pojacalo snage 100W dok reprodukuje taj signal u zvucnik u nekim trenucima isporucuje zvucniku samo 5 ili 10W snage a u nekim trenucima i svih 100W (u praksi pojacalo nekada "pokusa" da izbaci i vise, 200-300W i to je obicno ona PMPO snaga koja negde pise). Kada sve to saberes i podelis, za sat vremena slusanja muzika "odvrnute do daske" tvoj uredjaj ce potrositi od npr. 50 do 100W snage iz mreze tj. uticnice (koliko tacno zavisi do klase pojacivaca, ako je u pitanju D klasa sa efikasnoscu od 90 ili 95% to ce biti 50-60W, u slucaju starih uredjaja to ce biti i 80-100W).
Znam da zvuci cudno ali zvucnik nije ringla na sporetu koja konstantno dobija 230V iz mreze.

U tom slucaju, proizvodjac dobija deklaraciju gde je njegov uredjaj manji potrosac, dobija bolju ocenu a tebi kao krajnjem korisniku isporuci istu kolicinu zvuka u tvojoj sobi.

Uređaj u proseku troši 20W uvek, bez obzira na vreme.

Ovo ne moze biti tacno zbog: W ili Watt je oznaka za snagu a snaga je energija u jedinici vremena tako da se ne moze reci "bez obzira na vreme". Pravilo je da se smatra da je vreme izrazeno u casovima pa je i krajnji rezultat da taj sistem potrosi 20 Watti snage za jedan cas slusanja muzike.


Izvinjavam se sto sam upao u temu, razlog mog pisanja je bio da ljudi procitaju to i da ih ispisana potrosnja na poledjini uredjaja ne odvrati od kupovine.
 
pa je i krajnji rezultat da taj sistem potrosi 20 Watti snage za jedan cas slusanja muzike.
Grešiš sinko, grdno grešiš - koliko troši sijalica od 60W? Čim je uključiš ona troši 60W a ukupna potrošnja se meri u vremenu i jedinica je KWh (pogledaj u račun EPS-a).
 
Dopuna

@Twi$teR

Da se nadovezem na tvoje pitanje. Zvucnici koje si naveo, soundbar i Pebble jednostavno nisu dovoljno dobri da lepo uzivas u filmu na vecem ekranu, igrici gde pucas, muzici. Moj predlog je da tu koristis neki 2.1 sistem. Ne mora velika snaga, dovoljno je 20-30W. Preporuka je da odes i poslusas nekih Logitech, Altec ili Harman Kardon.


Zek, ta sijalica ne trosi 60W. Ona "trosi" ili prikladnije "vuce" 0.26A (Ampera) struje na naponu 230V (Volti).

Onda, ako tu sijalicu ostavis ukljucenu sat vremena njena potrosnja ce biti 60W ili tacnije napisano 60Wh, kao sto si i video na EPS racunu, ali kao sto rekoh u predhodnoj poruci pravilo je da snaga bude po casu pa obicno i nije napisana. Neki drugi proizvodjaci stavljaju podatak o amperazi na poledjini uredjaja.
 
Poslednja izmena:
Dopuna

@Twi$teR

Da se nadovezem na tvoje pitanje. Zvucnici koje si naveo, soundbar i Pebble jednostavno nisu dovoljno dobri da lepo uzivas u filmu na vecem ekranu, igrici gde pucas, muzici. Moj predlog je da tu koristis neki 2.1 sistem. Ne mora velika snaga, dovoljno je 20-30W. Preporuka je da odes i poslusas nekih Logitech, Altec ili Harman Kardon.
Hvala na odgovoru koji se zapravo i ima veze sa mojim pitanjem. :giggle: Snaga zvucnika mi kao sto rekoh ne igra neku ulogu jer uglavnom sve slusam relativno tiho ili umereno glasno. A potrosnja istih mi tsvarno nije ni malo bitna. Kako god, mislim da si u pravu sto se toga tice. Ako nista, barem si lepo objasnio, bez arogantnog stava.

Sto se zvucnika tice, imao sam do nedavno Altec Lansing 2100 koje sam kupio pre bezmalo 20-ak godina (tj. kad su bili aktuelni). Nazalost subwoofer je poceo da stvara distorziju kad se malo vise pojaca, pa sam ih prodao (naravno, naveo sam da imaju taj nedostatak). Na kraju sam povezao PC sa AVR-om (Pioneer VSX-921) i Jamo zvucnike koje vec od ranije imam.
 
Preporuka je da odes i poslusas nekih Logitech, Altec ili Harman Kardon.
Altec odavno nije u igri što se PC zvučnika tiče. mislim da HK nema ništa više u ponudi (čuveni SoundSticks postade Bluetooth). Edifier i Microlab su danas glavni igrači

inače, ovo nije tema o soundbar-ovima
 
Poslednja izmena:
A mogu i neki bookshelf zvucnici i neki class D amp tipa Fosi BT20A(Pro), SMSL A50,...
 
Nemoj da te zavaraju podaci sa sajta jer su nepouzdani - nije moguće dobiti 90W na zvučnicima, ako je ukupna potrošnja uređaja 20W.

Grešiš sinko, grdno grešiš - koliko troši sijalica od 60W? Čim je uključiš ona troši 60W a ukupna potrošnja se meri u vremenu i jedinica je KWh (pogledaj u račun EPS-a).

Što će reći 1W = 1V x 1A

... ili VA
Ok sto na forumu napises nesto jer se krijemo iza tastature ali te molim da u direktnim razgovorima sa ljudima ne govoris ovakve stvari.
 
Soundbar jeste...(ko li izmisli te abominacije)
ali je od pebla bolji jedno tri milijarde puta.
Ako se uklapa u cenu, uzimaj.
 
@momsab

U pravu si, nisam razmisljao u pravcu potpuno novih zvucnika. Mislim da ni Logitech nema nista u cenovnom rangu od 50E koliko je Twi$teR spomenuo. Mada moj glas definitivno ide njima kada su u pitanju igrice i filmovi. Imaju jako izrazen, po nekad i prenaglasen bass (koji je naravno moguce korigovati) pa su svi niski tonovi iz igrice i filmova lepo preneseni do slusaoca.

@Twi$teR, nisam licno cuo taj Fosi ali sam cuo dosta dobrih komentara u vezi njega. Ne spada u PC sisteme kao sto rece momsab.
 
Kakva je sad preporuka sto se tice jeftinijih 2.0 sistema sa bluetooth-om? Za oko mi je zapao Microlab b77bt kao budzet varijanta, a tu mi se po glavi mota i Edifier R1280DB kao neka malo skuplja, s tim sto ne znam vredi li razlike u ceni. Prvenstveno mi treba da mi zamene soundcore motion+ bt zvucnik, nakacio bih kabal na pc i laptop preko bluetooth-a
 
Edifier možda ima malo jače naglašen bas ali nisam baš stručnjak. Kod mene je dosta smanjen.
Inače rade odlično, sve živo što imam sam prikačio na njih. Imaš baš dosta ulaza.
Nisam nikad imao priliku da vidim microlab. Edifier bude često na nekom sniženju. Kupio ih za nekih 10 hiljada kada je regularno bilo oko 14 hiljada. Tadašnji Emi.
Nisam pametan da li vrede tu razliku. Meni je trebao optički ulaz a ima dva ulaza.
 
Nisam koristio ta dva konkretna primerka ali jesam obe marke. Edifier je sigurno bolja izrada, zvuk takođe, možda ne duplo koliko je i skuplji ali sigurno je bolji.
 
Ja imam u dnevnoj sobi Microlab Solo 7c pa je i to jedan od razloga sto mi je B77 uopste zapao za oko. Ali su skroz razlicite serije pa ne verujem da su taj kvalitet preneli na jeftiniji uredjaj.
Edifier mi se cini da je oko 16k po prodavnicama, 100-115e na KP
 
Ja imam u dnevnoj sobi Microlab Solo 7c pa je i to jedan od razloga sto mi je B77 uopste zapao za oko. Ali su skroz razlicite serije pa ne verujem da su taj kvalitet preneli na jeftiniji uredjaj.
Edifier mi se cini da je oko 16k po prodavnicama, 100-115e na KP
Upravo sam taj sistem i ja imao, posle njega sam prešao na Edifier s350db koji je duplo skuplji ali i baš duplo bolji.
 
Znaci sačekati neki popust pa pravac za edifire. Hvala na savetima ljudi 👍👍👍
 
ако су у питању ови, компресиони, 50вати на 8 ома,
Постоји шанса чак и да их ФЦ 3300 и надсвира , иако има један бас и два високотонца мање. Нисам их чуо.
Ако си задовољан звуком који дају Кантони, TPA3116D2 је прилично квалитетнији чипамп.
519311ff-9ff8-48a7-851e-d32befa3b4bf.jpg
 
Направи или набави неке сталке за њих да их одвојиш од површине стола.
 
Aha u procesu sam trazenja nekih stalaka. I za estetiku ce pomoci
 
Ne bi svirali toliko dobro da nema one cvecke na njima.

Elem i kod mene kao i kod tebe Solo 7c u dnevnoj a ovi Edifier za PC.
 
Ja imam samo reči hvale za FC530U
 
zvučno - najeVtiniji (dole nato)
 
Nazad
Vrh Dno